mainlogo

POZNÁMKY 2015


Poznámky z roku 2017, Poznámky z roku 2016, Poznámky z roku 2015, Poznámky z roku 2014, Poznámky z roku 2013

TIP: Dostali jste se sem přes vyhledávač nebo hledáte určitou věc? Zmáčkněte CTRL+F a konkrétní slovo zadejte přímo sem. Příklad: "tibet" → nalezne tibetský čaj, tibetskou cihlu a tibetský trh. Zadat můžete i konkrétní datum poznámky, pokud byl zobrazen ve vyhledávání.

30.12.2015 - Konec roku 2015
Rok utekl opravdu jako voda. Zdá se mi, jako by byl nový rok vlastně nedávno a on už je opět zde. Kvůli státním závěrečným zkouškám, nástupu do práce, stěhování z koleje do bytu a kvůli služebním cestám jsem neměl letos tolik času na svůj web a na čajové degustace. Chtěl bych to do nového roku napravit. V novém bytě nemáme zatím ani počítačový stůl, takže delší články se píšou nepohodlně. Psal jsem proto alespoň kratší degustace piv. Měl bych si také pročíst všechny poznámky za rok 2015 a podívat se, jaké články, degustace a projekty jsem vlastně chtěl napsat (a popřípadě zrealizovat).

25.12.2015 - Čajové dárky
Letos mě přítelkyně překvapila, když jsem dostal k Ježíšku yerba maté. Alespoň vidím, že čte mé poznámky. Psal jsem totiž, že bych si rád koupil nová matéčka a že bych rád pil opět Rosamonte, nějaké sin palo a poté nějaké ochucené yerba maté. Dostal jsem tedy Taragüi Sin Palo, Rosamonte Selección Especial a CBSé Frutos Del Bosque s příchutí jahod a borůvek. Vlastně jsem dostal i pravé čaje. Jedním z nich je základní tuo cha sheng puerhu, shu puerh v mandarince 8685 a Tuarég.

9.12.2015 - Třetí a čtvrté vaření piva
Za okamžik mi přijdou sladové výtažky/extrakty a různé chmely a kvasnice. Své první a druhé pivo jsem “vařil” z již chmeleného koncentrátu hlavně proto, abych věděl, jestli jsem vůbec schopen vše správně sanitovat, nalahvovat a případně dochmelit. Probíhaly hrátky se sekundární fermentací s teplotou a s hustotou. Koncentráty se de facto mohou pouze rozmíchat ve studené vodě a nechat zakvasit.. Sladové výtažky (nebo alespoň část) musí naopak ještě projít samotným chmelovarem. V tom je rozdíl oproti koncentrátům. Objednal jsem si sladové koncentráty světlé a tmavé, dextrózu a maltózu spolu s rozličnými českými i zahraničními chmely a kvasnicemi. Chystám se uvařit Stout, klasický český ležák, jakýsi Czech IPA (popřípadě Bitter Ale, Brown Ale či jiný Ale) a dále mi zbyde trochu extraktu a maltózy na nějaké malé experimenty. Uvažuji nad Summer Ale, Honey Ale aj. Bohužel složení sladů bude u všech piv téměř totožné. Lišit se piva budou pouze v poměru tmavého a světlého sladového výtažku a maltózy (pokud nepočítám dextrózu, která by se v chuti projevit neměla). Piva budu mít opět pouze pro vlastní potřebu.

2.12.2015 - Che Xanh Thai Nguyen na Slovensku
Zelený vietnamský čaj Che Xanh Thai Nguyen jsem si vzal i na služební cesty na Slovensko. V kanceláři máme barel s pramenitou vodou (obsah minerálů asi do 500mg/l). Mám na výběr normální teplotu vody, studenou a horkou vodu. Neměřil jsem sice teplotu horké vody, ale předpokládám, že to nebude ani 100 stupňová, ani 90 stupňová, myslím si, že ani 80 stupňová. Čaj se totiž dá po chvíli zalití pít. Tipuji teplotu mírně nad 70 stupňů, protože opařit se z ní rozhodně dá. Čaje vložím do 250ml hrnku cca 3 gramy a zaleji teplou vodou, přičemž ředím ještě vodou ze studeného kohoutu. Okamžitě se uvolňuje krásná, nasládlá a květinová chuť. Tato voda se na Che Xanh Thai Nguyen opravdu hodí. Zkusím z ní někdy připravit oolongy, tedy až zase budu nějaký mít.

24.11.2015 - Problémy s připojením
Omlouvám se za výpadem webu plus za dočasnou neaktuálnost mého čajového webu. V současné době se snažíme s přítelkyní zabydlovat v novém bytě. Naší žádostí na Pilsfree.net se nikdo již měsíc nezabývá, proto jsem doposud zatím bez internetu a v práci se kvůli firewallu na FTP svého webu nepřipojím. Hlavně, že se chlubí, jak staví optickou síť v Třemošné u Plzně (ale asi píchnout jeden síťák do switche je v zasíťovaném baráku v centru Plzně těžké). Jedinou prozatimní možností je tedy aktualizace webu ze služebních cest na Slovensku. Níže přidávám doposud napsané poznámky.

22.10.2015 - Budu kupovat nová matéčka
Tak jsem ani nečekal, že všechna matéčka vůbec dopiju. Měl jsem jich relativně dost, ale po nástupu do práce v srpnu jsem je začal pít ve velkém. Ono se to nezdá, ale když si každý den uděláte jednu plnou kalabasu yerba maté, tak se to nasčítá. Vlastně mi ještě zbývá jedno yerba maté a to je Indega. Je to vlastně nejlevnější matéčko. Myslím, že stálo snad 89 CZK za půl kila. Na chuti to jde poznat, protože je velice hrubé a na můj vkus moc uzené. Chutná jako velice intenzivní Pajarito. Určitě hodlám koupit sin palo, tedy bez prachu (pouze čisté lístky), poté určitě opět vyberu Rosamonte a Taragüi +Energia. Jako další yerba maté si zkusím vybrat možná i nějaké ochucené, neboť jsem ještě žádné ochucené nezkoušel. Poté asi nějaké jemné a nasládlejší.

20.10.2015 - Cesmína velkolistá je mocná bylina (Ku Ding Cha)
Kvůli tomu, že mi došel zelený vietnamský čaj, jsem si poslední dva týdny začal připravovat výluhy z cesmíny velkolisté, tedy Ku Ding Cha. Vždy jsem se z tohoto čaje cítil fyzicky i psychicky jinak, zvláštně. Poslední půl rok se tyto stavy znásobují. Poslední dva týdny jsem si připravoval Ku Ding Cha a zjistil jsem, že se po něm cítím psychicky naprosto v pohodě, uvolněný a relaxován. Dokonce i záda ze židle mě přestaly bolet a všechny svaly se uvolnily. Jako by mi někdo píchnul nějakou relaxační injekci, kdy vám je všechno jedno. Dokonce i cestou z práce jsem pozoroval lehkost, se kterou jdu a cítil jsem v lese i vůně, kterých jsem si dříve nevšímal. Naposledy, když mě bolely záda ze stavění skříní v novém bytě, jsem si Ku Ding Cha dal záměrně na relaxaci svalů. A opravdu mě záda už nebolela. Další efekt byl již výše zmíněná klidnost, vyrovnanost, a tedy i lepší koncentrace a chuť k práci. A odměnou mi bylo to, že také práce rychle utíkala. A i kdyby ne, tak mi bylo všechno jedno. Mezi účinky je na internetu napsáno hlavně snížení tlaku, protizánětlivost a pročištění jater. Od táty mojí vietnamské spolužačky jsem se také dozvěděl, že ve Vietnamu se hojně pije jako prevence proti TBC a žaludečním vředům. Účinky začínám pociťovat již po polknutí prvních doušků čaje. Dýchání se zpomalí, všechno přestane bolet, sníží se vám tlak. Podle mě i nitrooční tlak, protože pak se mi zdá, že se mi písmenka na monitoru tolik nemažou. Jen bych chtěl závěrem upozornit, že tato bylina se dá normálně koupit, není zakázaná a nejedná o drogu. Podobných účinků lze dosáhnout s kombinací bylin, které jsou běžně k dostání v lékárnách. Zajímavé je to, že jsem takovéto vlastnosti z Ku Ding Cha nikdy nepozoroval, až nyní. Shrnutí: psychická i svalová relaxace, tlumení bolesti, vyrovnanost, usměvavost, vyšší koncentrace a chuť k práci.

18.10.2015 - Vyschlá studánka Magdalenka
Dneska jsme šli s přítelkyní před odjezdem do Plzně k Vítkovské studánce Magdalence nabrat nějakou vodu na pití. Když jsme ale přišli, nebylo po vodě ani památky. Nekapla ani kapka. Je to zvláštní, protože na Karlovarsku v Krušných horách prší skoro pořád, tak kde se mohla všechna voda ztratit? Snad někdo nepřerušil přívod vody.

13.10.2015 - Pár gramů polozeleného nahradilo desítky gramů zeleného
Po delší době jsem si dal opět oolong, který mám od své přítelkyně. Tentokrát jsem si ho i odnesl do práce, protože mi došel zelený vietnamský Che Xanh Thai Nguyen. Ze zeleného vietnamského čaje se stala taková ta stereotypní klasika, kterou jsem si dával každý den několikrát. Když toho čaje ale člověk vypije tak okolo dvou kilogramů, tak se stává, že je přepitý. Poslední dobou jsem si všiml, že (z toho, co piju: yerba maté, káva, tibetský čaj) mi nedělá dobře hlavně tibetský čaj. Mám po něm nejspíše ztuhlé koleno. Káva hýbe a kroutí žaludkem a nakonec yerba maté dokáže tak naspeedovat, že jsem z té rychlosti úplně roztěkaný a také mi paradoxně čas v práci subjektivně ubíhá pomaleji. Po oolongu se zatím cítím tak krásně povzneseně, svěže a nic není nepříjemné. Když jsem dnes pil v práci oolong, tak mi stačilo jen pár gramů čaje (kuliček) na celou pracovní dobu, přičemž jsem čajové lístky průběžně proléval. Když piju zelený čaj, tak ho obvykle musím vypít více (jako by více odvodňoval).

30.9.2015 - Dočasná změna vnímání chutí
Chuť je jeden ze smyslů. Na jednu stranu je jazyk velice odolný a regenerace-schopný, na druhou stranu také přizpůsobivý. Přizpůsobivost může být brána jako klad i zápor. U mě je to při dnešní první degustaci letošního Dong Ding oolongu špatné. V práce jsem si zvykl na ostré zelené vietnamské čaje, červené a velice intenzivní ceylonské čaje, dále na kávu a velice intenzivní yerba maté. Káva je v tomto okamžiku asi ten největší zabiják čajomilcovy chutě. Přítelkyně mi totiž koupila k narozeninám delikátní a jemný Dong Ding. Musím se přiznat, že jsem zprvu necítil moc chutí. Další šálek už byl lepší. Asi bych si měl do práce přinést spíše olongy. Už se těším, až si koupím stůl na PC a až si budu moct ke psaní poznámek sednout. S notebookem na klíně nebo psaní v leže opravdu není pohodlné. Proto se zatím omezuji pouze na kratší poznámky.

28.9.2015 - 2015 Formosa Dong Ding Oolong
Děkuji své přítelkyni za dárek k narozeninám. Dostal jsem skvělý a chutný 2015 Formosa Dong Ding Oolong z Dobré čajovny v Plzni. Ano, je to již pár měsíců, co jsem neměl skoro žádný oolong. Všechny jsem tak začátkem léta dopil a neměl možnost si koupit další. Pak se to nějak táhlo a já stále nekoupil oolong. Už se těším, až tento ochutnám.

19.9.2015 - Slunce ve skle (pivní festival)
Dnes jsme s přítelkyní navštívili pivní festival Slunce ve skle, který se konal v Plzni - Černicích v pivovarském dvoře pivovaru Purkmistr a v přilehlém okolí. Líbila se mi možnost zakoupení malého "půllitříku" s mírou 1/8 litru a s logem Slunce ve skle. Jiné pivovary nabízely ten samý 1/8 "půllitřík" se svým logem. Šlo tak v pohodě ochutnat i desítky piv. Nicméně i tak jsem desítky piv ochutnat nestihl. K dispozici bylo kolem 80 pivovarů s celkem 250 druhy piv. Měl jsem napsáno hodně degustací, bohužel mi pár dní poté odešel nový telefon, a to již podruhé na tu samou závadu. Prostě se vypnul a nereagoval ani na nabíječku (mimochodem nekupujte si Benq T3). Na internetu jsem četl, že se jedná o častou závadu tohoto telefonu. Takže zápisky degustací piv a všechny fotky jsou pryč. Takže na internet nedám NIC.

16.9.2015 - Zákaz psů do vnitřních prostor!
Dnes jsem byl v Klubu malých pivovarů v Plzni. Dnes jsem si překvapivě dával ležáky. Omluvte moji mluvu a sarkasmus, ale není nic lepšího, než když vám nevychovaný čokl na baru v pivním klubu pomočí batoh. Aneb opět apeluji a dnes především na to, aby zvířata nemohla do vnitřních prostor a místností, kde se scházají lidé. Myslím tím hospody, restaurace, pivní kluby, jiné kluby.

30.8.2015 - Chlorovaná plzeňská voda
Říká se, že plzeňská voda je nejlepší. Nejspíše blud vznikl v souvislosti s plzeňským pivem. Již jsem v Plzni ochutnával vodu na několika místech a ve svém nejnovějším bydlišti je zatím asi jedna z nejvíce cholorovaných vod. Jediné štěstí, že mám od babičky filtrační konvici Brita. Je to jediná zcáhrana, jinak bych musel nechávat vodu v barelech odstávat. Voda je tak chlorovaná, že mi z kůže táhne chlor každý den po umytí a také vždy při umývání nádobí. Připadám si neustále jak v bazénu. Takový ten smrad bazénové chemie. Nějak se mi z té vody ani nechce vařit, proto na vaření také používám filtrační konvici. Po filtraci je voda dobrá a neshledávám na ní vady. Stejně špatná voda byla na plzeňské koleji Lochotín. Svědila z ní kůže. Přítelkyně z té vody dokonce měla ekzém. Překvapivě v mém zaměstnání je voda velice dobrá, až mi přijde trochu minerální. Když ji piju teplou, vzdáleně se blíží Vřídlu. Kolegové říkají, že je hodně vápenitá. Oprava: Filtrační konvice občas nepomůže a voda doma v Plzni je i tak trochu cítit chlórem, a to dokonce i po filtraci a odstátí.

28.8.2015 - Pracovní matéčka
Do práce jsem si na dopití přinesl dvoje yerba maté, která popisuji po delším pití. AMANDA DESPALADA: Chuť i vůně jsou vcelku sladší a příjemné. Chuť se pomaleji uvolňuje, a tak mi jedna kalabasa vydrží i na celý den. Je voňavější a květinové. Neucpává bombillu. Méně povzbuzuje. Naopak PIPORÉ DESPALADA: Má hrubší chuť, kvůli jemnějšímu mletí. Chuť se uvolňuje velmi rychle. Moc nevoní. Ucpává bombillu. Kalabasa je tak na polovinu až čtvrtinu času než Amanda. Velmi intenzivně a nárazově nabudí.
Víceméně mi chutnají obě matéčka, ale rád bych kombinaci obou vlastností. Proto jsem zkusil blend 30% divokého Piporé a 70% sladší Amandy. Na spodek kalabasy dám vždy jen sin palo Amandu, než zasypu pružinku bombilly. Poté nasypu Piporé a vršek opět dosypu Amandou. Větší lístky pohlcují a rozvádějí vodu daleko lépe, než prach. Občas připravuji i 50:50. Výsledná chuť je dobrá, jemná, sladká, pozvolna uvolňující, ale i lehce peprná a více povzbuzující. Vůni jsem čekal lepší. Extrémně povzbudivé s velice kladnou a usměvavou náladou.

25.8.2015 - Long Jing v práci
Každé ráno, když přijdu do práce, udělám si Long Jing. Po ránu má tento čaj nejvíce osvěžující a povzbuzující účinky i dobrou chuť. Líbí se mi, jak je čaj takový jakoby pečený z procesu výroby ve woku. Občas z něj dokonce cítím kávu. Čaj připravuji v čínské konvičce se sítkem na jednonálevy. Kolegové si vždy připraví horký nápoj chvíli před mým příchodem a já pak mám vodu adekvátní teploty na zelený čaj. Teplotou okolo 70 - 80 stupňů C vždy z čaje připravím 2 chutné nálevy.

23.8.2015 - Příchod ze školy do práce a ČAJE
Zjistil jsem, že doma v Plzni čaje vlastně vůbec nepiju. Částečně za to může i fakt, že nový byt je ve fázi rekonstrukce a stěhování. Věci jsou víceméně nastěhovány, ale nemám je kam dát. Dokonce mám v bytě malou místnost, kterou budu koncipovat jako malou čajovnu včetně výzdoby. Teda až v ní nebude jen skladiště našich věcí. Když nad tím tak přemýšlím, tak v práci potřebuji čaj daleko více než doma. Po příchodu domů ho obvykle již nepiju, abych lépe usnul a protože jsem ho v práce vypil dosti do sytosti. Do práce jsem si přinesl porcelánovou čínskou konvičku se sítkem na jednonálevy, malou termosku, kovové sítko, kalabasu s bombillou a do budoucna uvažuji i o nějakém tom gaiwanu či malém čajovém moři. Jako čaje jsem si přinesl zelený vietnamský Che Xanh Thai Nguyen, Long Jing, sheng puerh z Dobré čajovny, bílý Shou Mei, tibetsý čaj Kang Zhuan velkolistý ceylonský, ruskou směs. Dále yerba maté Piporé Despalada (z divoce rostoucích keřů) a Amanda Despalada (bez prachu, jen lístky, hodí se více do práce a neucpává bombillu). Yerba maté připravuji zásadně jako tereré. Vlastně jsem si ještě přinesl kávu. Z kávy jsem zjistil, že mě bolí žaludek a dělá se mi z ní špatně (vylučovací metodou, ale ne močovým měchýřem), tak už ji raději nepiju. Nejraději ráno začínám v práci kombinací zelený čaj / sheng puerh. Maté sice krásně nabudí, ale toto eso v rukávu si schovávám vždy až na odpoledne. Občas mám po zeleném čaji hlad, ale později jsem zjistil, že po černém daleko více. Zajímavé, že po sheng puerhu mám vždy dobrou náladu. Jednonálevová konvička v tomto případě slouží na vícenálevy.

15.8. - 23.8.2015 - Výpadek webu
Minulý týden byl výpadek mého webu. Vzhledem k tomu, že server mám stále v Sokolově a chodím již do práce v Plzni, nemohl jsem server restatovat dříve. Vše by mělo být nyní OK až na včerejší krátkodobý výpadek internetu UPC.

4.8.2015 - Čaje, ledové čaje a teplá piva ve vedrech
Tento týden jsou opět úmorná vedra, která mají pokračovat i příští týden. Ne že by mi to nějak extra vadilo. Klimatizaci v autě nemáme a to mi taktéž nevadí. Nejhorší podle mě je ve vedrech právě klimatizace. To ať mi je raději vedro a potím se, než aby mi byla zima a byl jsem v létě nemocný. Všichni vždycky klimatizaci napálí na 18 nebo 19 stupňů Celsia a ten teplotní šok je pak akorát tak na chřipku nebo angínu. Naposledy jsem velikou zimu zažil v obchodě Norma kousek od našeho bytu v Plzni. Špatné zkušenosti mám také v autobusech společnosti Student Agency, se kterou jsem jezdil dříve na studia do Prahy. Jednou jsem zapomněl na to, že při velikých vedrech je ve Studentovi vždy teplota jak v mrazáku a zapomněl si vzít mikinu. Celé dvě hodiny jsem proklínal sebe i tu klimatizaci. Ano já si i při vedrech nad 25 a nebo i nad 30 stupňů Celsia bral do autobusu mikinu. Budu dále pokračovat s čaji. Ráno jsem začal se sypaným vzorkem sheng puerhu, který měl v konvičce aroma po tom půl roce v šuplíku jako mokrá a počůraná sláma. Dále jsem pokračoval yerba maté a ledovým čajem z klasického zeleného vietnamského Che Xanh Thai Nguyen. Vietnamský zelený jsem připravil z vody filtrované přes Britu a přidanou trochou jedlé sody. Musím se přiznat, že s tou jedlou sodou i tento ledový čaj chutnal úžasně. Trpkost, hořkost a lehká nakyslost zmizely, naopak vyzdvihnuty byly sladkost, voňavost a objevila se slanost vlivem reakce sody s kyselým prostředím ledového čaje. Barva byla zářivě zeleno-žlutá.

4.8.2015 - Grünská kyselka
Včera jsme si udělali s mamkou výlet za Novou Ves, jeli jsme si tam pro Grünskou kyselku. Hned vedle jsou objekty, ve kterých je tato minerálka čerpána a poté odvezena do stáčírny, kde se mísí s druhým pramenem Magnesia. Pramen Grünské kyselky je veřejně přístupný a má z těch pramenů nejvyšší obsah minerálů. Kyselka není ledová, ale příjemně studená, takže vás z ní nebude bolet krk. Je příjemně bublinková, nakyslá a nasládlá. Obsah minerálů v Grünské kyselce je cca 1920mg/l, přičemž obsah hořčíku se pohybuje v rozmezí 290-451mg/l.

3.8.2015 - Vložena degustace - 2015 Yuan Shen Oolong medový (Formosa Mi Xiang Oolong)
2015 Yuan Shen Oolong medový (Formosa Mi Xiang Oolong)
Byla vložena degustace medového oolongu, který jsem dostal v Dobré čajovně v Plzni. Jedná se o skvělý vzorek. Provedeno z něj bylo cca 5 nálevů velice opatrnou metodou. Možná by se dalo připravit i více nálevů. V čaji cítím meruňky (osmanthus), med, nektar, liči, lehce karamel a orchidej. Doporučil bych ho připravovar k večeru nebo při západu slunce. Nejpodobnější se mi tento čaj jeví s oolongy Gui Hua, Gao Shan a Feng Huang Dan Cong. Pokud se chcete dozvědět více, doporučuji rozkliknout degustaci v odkazu výše.

2.8.2015 - Pivní víkend v Praze
Tento víkend jsme byli s kamarády v Praze. Jako bývalý student ČVUT vím, kolik je v Praze pivních klubů. Za ty dva roky se počet minipivovarů v Praze opět o několik rozrostl a my je chtěli navštívit. První bylo v plánu zajít do novéhu kunratického pivovaru Muflon. Bohužel měli o víkendu zavřeno. Hospoda U Studánky v Kunratickém lese, kde Muflona čepují, byla taktéž zrovna zavřená kvůli dovolené. Bohužel, Muflon Ale ochutnám hold jindy. Třeba budu mít štěstí zase za rok. Poté jsme pivovarskou restaurci Nad Kolčavkou, kde jeden z mých kamarádů dělá podsládka. Ochutnali jsme Kolčavku 11 světlý ležák, Kolčavku 12 Libeňský světlý ležák, Summer Ale 13 (hodně kořenitý, aromatický, jdou cítit kvasnice) a Czech IPA 15 (hodně hořké, trochu aromatické, koprové jako Budvar, snaží se to tvářit jako IPA, ale spíše bych to nazval Czech Bitter Ale, protože je vyroben výhradně z českých surovin, a je to na tom opravdu poznat). Všechna piva nefiltrovaná a nepasterizovaná. Mimochodem, Nad Kolčavkou dělají skvělé burgery. Poté jsme zakotvili ve známém Pivovarském klubu na Florenci, kde jsme si dali nefiltrovaného Břevnovského Benedicta Pale Lager, aromatické německé pivo Maisel's American Pale Ale (dobré, světlé, ovocné a aromatické pivo, ve vůni a chuti lehce cítím svatojánský chleba) a Valáška 12 tmavý ležák. Večer jsme zakončili posezením u kamaráda v baru s drinky (já měl Dark 'N' Stormy) a Bernardem 11. Druhý den jsme oběd spláchli Krušovicemi (které byli překvapivě vskutku dobré a ošetřené) a poté šli vyzkoušet nový pivovar Národní na Národní třídě, kde jsme ochutnali 11 Pilsener (filtrovaný, svěžejší, klasický český ležák) a 11 nefiltrovaný ležák (hutný, kousací, nefiltrovaný, trochu těžší na léto, ale jinak v pohodě). To bylo z pivního výletu v Praze vše. K zamyšlení: V sobotu jsem se vlastně ještě chtěl podívat do Teanetu (Orijin.cz). Bohužel měli na dvěřích lísteček, že v době prázdnin mají v sobotu zavřeno. Bylo by však lepší, kdyby to napsali i na oficiální web, aby se lidé zbytečně nenapálili. Na oficiálním webu i na Facebooku byla napsaná klasická otevírací doba.

1.8.2015 - Minidegustace: 2007 Anning Haiwan Lao Tong Zhi 7018 Tribution Cake Ripe
Minidegustace: 2007 Anning Haiwan Lao Tong Zhi 7018 Tribution Cake Ripe Dne 2.12.2014 na 40. degustaci čajů a bylin v plzeňském M-Klubu jsem od pana Zdeňka Nepustila dostal vzorek shu puerhu 2007 Anning Haiwan Lao Tong Zhi 7018 Tribution Cake o normální váze 200g. Mělo by se jednat o původní blend 7018 z továrny Menghai. O puerhu jsem na degustaci čajů 2.12.2014 řekl: "Druhý shu puerh byl Haiwan 7018, který i přes velmi intenzivní a zabijácký nálev (mojí chybou) byl velice jemný a medový. Toto umí opravdu jen kvalitní puerhy. Byl jsem překvapen vzhledem k faktu, že shu puerhům jsem zatím nikdy moc neholdoval." Připravil jsem čaj ze zbytku vzorku, tj. 8,3 gramů v porcelánovám gaiwanu. Proveden oplachovací nálev. Čaj voní zemitě, oříškově a sladce. Celková chuť je intenzivní zemitá, oříšková, medová a lehce kávová. Zprvu byl puerh trochu nakyslý, ve druhém nálevu se však kyselosti zbavil. Chuť druhého nálevu je oříšková, nasládlá, stopově kávová, zemitá, dřevitá se slabými vegetálními prvky. Po mírném vychladnutí čaje vystupuje v dochuti velice vysoká medová sladkost s oříšky. Od třetího nálevu více vystupují chutě pryskyřice z borovic a jiných jehličnanů. V souvislosti s tím cítím i slabě menthol a stopově fenykl. V posledním nálevu šla cítit pouze sladkost a oříšky. Žádná nepříjemná chuť ani nakyslost. Vím, že shu puerhy moc ocenit neumím, protože mi tolik nechutnají. Mohu jedině říci to, že 2007 Anning Haiwan Lao Tong Zhi 7018 Tribution Cake je jeden z těch, jehož pití mi nevadilo a někdy byl i docela příjemný. Věřím ale, že by zarytým fanouškům shu puerhů určitě chutnal. Takže plus.

30.7.2015 - Minidegustace: Fujian Bi Luo Chun (Green Snail Spring, Zelený šnek, 碧螺春)
Fujian Bi Luo Chun (Green Snail Spring, Zelený šnek, 碧螺春) Přítelkyně dostala zelený čaj z Oxalisu jménem Zelený šnek (Green Snail), původním jménem Xia Sha Ren Xiang. Své jméno si čaj získal za to, že má lístky stočeny do spirálek podobné šnečí ulitě. Mám takový pocit, že jsem tento čaj ještě neměl. Nějak jsem na něj úplně zapomněl. Vypadá to i na čerstvou sklizeň, protože list a vůně jsou svěží. Lístky jsou sbaleny do kuliček nebo malých klubíček podobně jako Tian Mu Long Zhu. Vůně suchého listu voní po květinách, sladkostech a tropickém ovoci. Po nahřátí 150ml yixingské konvičky bylo do ní vloženo 6 gramů čaje. Rozvinula se vůně decentně uzená jako v čaji Long Jing (Lung Ching), jemná květinová a lehce vegetální. Chuť nálevu je velice jemná a květinově delikátní, lehce uzená, vegetální, ovocná (jdoucí do meruněk a broskví), hodně sládnoucí v dochuti do nektaru. Se snižující se teplotou nálevu nálev ještě více sládne. Beze známek trpkosti. Druhý nálev je intenzivnější v chuti a možná lehce oříškový. Cítím více uzenosti a uvolněné chuti z tipsů. Dochuť je extrémně sládnoucí a neuvěřitelně ovocná. Nálevy jsou světle nazelenalé, později světle naoranžovělé. Použitá byla teplota vody okolo 85 stupňů C. Zprvu jsem od tohoto čaje nečekal zhola nic, ale opravdu mě překvapil. Z čaje jsem však před degustací nejčastěji připravoval jednonálevy smísením dvou nálevů z půllitrového džbánku. Výsledný nálev byl velice květinový, nasládlý a hodně ovocný, přitom stále extrémně jemný, chutný a osvěžující. Po skončení čajování jsem prozkoumal lístky. Jsou veliké i malé a s tipsy. Dokonce nějaký list je žlutější a nějaký i na okraji hnědě oxidovaný. Nejvíce se Bi Luo Chun podobá Long Jing, a to především v prvních nálevech. Doporučuji tento čaj pít hlavně ráno nebo pokud potřebujete na večer trochu té energičnosti. Navodí dobrou náladu.

24.7.2015 - 2015 Long Jing a medový oolong Yuan Shen (Formosa Mi Xiang Oolong)
Včera v Dobré čajovně v Plzni jsem si koupil, vlastně asi po dvou letech, zelený čaj Long Jing (Lung Ching) z letošní sklizně 2015. Je vynikající. Má jednu zajímavost, a to tu, že voní po meruňkách a po liči. Chuť má ale normální. Podle mého ho mohli mít uložený hned vedle Fénixe - Feng Huang Dan Cong, nebo vedle oolongu Gui Hua. Poté mi byl nabídnut nový oolong, který DČ nazvala jako Yuan Shen medový oolong. Voněl opravdu krásně, a tak jsem si řekl o vzorek. Za chvíli čekejte degustaci. Mám ji již napsanou. Víceméně jsem cítil právě před chvílí zmiňované liči, meruňky, poté pečenost, kořeněnost a nasládlost po medu.

23.7.2015 - Permon Hopper Amarillo Single Hop 3/7
V Klubu malých pivovarů (KMP) jsem ochutnal čepované pivo Permon Single Hop Ale 3/7 Amarillo. Bohužel jsem s sebou neměl papír a propisku. Každopádně chmel Amarillo zatím z dosavadních chmelů seděl asi nejvíce. Aromatičnost byla skvělá a hořkost také.

20.7.2015 - Kukuřičná chuť v pivu
Nevím, jestli jsem jediný, ale od doby, co degustuji piva z minipivovarů, v nich občas hodně cítím jakousi kukuřičnou chuť, kukuřičnost... Pozor, pouze však ve spodně kvašených ležácích. Obvykle se mi toto stává u nově vzniklých pivovarů, které se snaží ihned produkovat ležáky českého typu. Ty jsou na teplotu kvašení náchylnější než třeba taková svrchně kvašená piva. Čtu na internetu občas diskuse s články o pachutích v pivu a jak je rozeznat. Problém mám s tím, že jsem nikdy nenašel, aby by se někdo zmiňoval o kukuřičné pachuti (kukuřičnosti). Kukuřičnost jsem poprvé dokázal lépe identifikovat, když jsem v Klubu malých pivovarů v Plzni ochutnal echt kukuřičné pivo vyráběné z kukuřice. Ano, bylo opravdu vyrobené z kukuřice a s výraznou chutí po kukuřici. Zarazilo mě pak ale, že jistý kukuřičný nádech vykazují i piva, která by neměla mít s kukuřicí nic společného. Pokud je to opravdu nežádoucí pachuť v pivu, proč to cítím v čím dál více pivech? Problémem je, že ovlivňujících faktorů je mnoho. Od sanitace kvasných nádob, použitých kvasnic, možné kontaminace při přelévání a špatné teplotě zákvasu či převozu, po špatnou teplotu skladování sudů a nevymyté trubky výčepu. Ať je chyba kdekoli, výčepy vždy ovlivňují výslednou kvalitu piva, která půjde k zákazníkům.

7.7.2015 - Jak píšu degustace čajů a piv
Nejlépe se mi daří psát degustace čajů a piv, pokud čaj neznám, nebo jsem ho dlouho nepil. Zajímavé také je, zkusit si napsat degustaci na totéž pivo nebo na tentýž čaj při dvou různých situacích. A ty jsou, když na tyto nápoje máte chuť nebo když na ně chuť naopak nemáte. Proto nejlépe se degustuje čaj, který neznám a na který nemám žádný názor. Napíšu degustaci a pár dní čekám. Po pár dnech opakuji degustaci. Obvykle již z čaje nebo piva nebývám tolik "odkouřen" a opravím si superlativa na běžné přívlastky. Ještě mě napadly situace při degustacích, kdy jsem najeden, či nikoli. Osobně se mi nejlépe degustují čaje ráno nebo dopoledne a piva naopak spíše k večeru, když se už trochu stmívá. Takže proměnných parametrů je opravdu mnoho.

6.7.2015 - Po dlouhé době sheng puerh + jak nechat vyčichnout
Dnes jsme jeli do Karlových Varů na MFF a napadlo mě stavit se po dlouhé době do Dobré čajovny v KV. Po delší době jsem si tak opět dopřál sheng puerh. Je to ten samý, který jsem si koupil kdysi v Plzni, a tedy 2007 Yunnan Longchuanxian Wangzishu Xin Zhong Shan Cha. Koláč o hmotnosti 250 gramů stojí 265 CZK, což je velice příjemná cena. Chuťově se zde neodehrává příliš mnoho a není to žádné terno, nicméně na základní běžné pití postačí. Bohužel opět byl puerh načichlý vodními dýmkami a vonnými tyčinkami. Naštěstí vím, že i minule mi po pár týdnech po koupi doma puerh vyčichnul a byla v pohodě cítit chuť i vůně sheng puerhu. Zatím tedy v čaji cítím vonné tyčinky a vodní dýmky. Teprve po 3. až 4. nálevu se pachuť trochu smyje. Věřím však, že po pár týdnech nebo měsících bude puerh OK. A proč mi tak chutná? Sice základnější sheng puerh, ale chuťově vyvážený s vyzrálejší chutí, ale se stále mírně zachovalou květinovostí. A také má veliký a kvalitní list. Lisování není silné, ale ani slabé, takže se lístky oddělují velice dobře. Koukal jsem, že mají v DČ KV v nabídce hodně jiných puerhů prý od jakéhosi Jirky. Asi se na ně někdy ještě pojedu podívat. Líbí se mi, že jsou zabaleny dodatečně v zipovém sáčku, aby nenačichly vonnými tyčinkami a vodními dýmkami. Nechápu, proč neudělají nějakou pěknou odvětrávanou vitrínku na všechny puerhy ("pumidor"), kde by i mohly lépe zrát. Update 11.7.2015: Puerh byl jeden den vyvětrán za hezkého počasí a mírného vánku venku na parapetu. Ležel tam i přes noc. Výsledek je vcelku kladný. Puerh je z velké části vyvětraný a s minimem pachů vonných tyčinek a dýmek (potvrzeno přípravou nálevu). Nechám ho venku větrat ještě jeden den.

1.7.2015 - Týdenní aktualizace (27. týden)
Vzhledem ke stěhování z koleje do nového bytu nemám u sebe k dispozici čajové moře, čaje a většinu čajového nádobí. Vše je sbaleno v taškách a nevím tedy, kdy věci vybalím. Mezitím jsem si našel k pití jeden ochucený červený cejlonský čaj Basilur. Obvykle ochucené čaje nemusím. Není to sice žádné terno, když je ale chuť nebo nouze, stačí i toto. Uvažuji o minidegustaci na ochucený Basilur. Kdo má čaje rád, dokáže si vychutnat kvalitnější čaje a má také rád různé exotické vůně a směsky, klidně bych mu ochucené Basilury doporučil. Do této poznámky zakomponuji také nejnavštěvovanější články a poznámky. Patří mezi ně články obsahující: hojník horský, GABA oolong, studánky, tibetský čaj, čaje Basilur a degustace piv.

30.6.2015 - Vynikajcí nové cidery
Se začinajícím horkem se vyrojily nové cidery. Nový a pro mě vynikající cider je třeba Strongbow, z něhož mi nejvíce chutná Gold Apple. A to proto, že je to čistá chuť cideru bez příchutě. Proč mi chutná? Chutná mi, protože v něm opravdu cítím zkvašený jablečný mošt, který jde do vínové chuti, a nikoli jen naředěnou přeslazenou šťávu s alkoholem jako v případě cideru Carling. Tam zkvašený mošt necítím, i když je ve složení uveden. Nemám rád extra suché a kyselé cidery, stejně jako nemám rád sladké cidery. Něco mezi je skvělé. Ve Strongbow cítím sladkost, lehkou kyselost a zároveň vůni jablečného vína, takže vím, že byl zkvašený opravdu jablečný mošt. Nedělám si naděje, že je vše vyrobeno úplně pünktlich tak, jak se má. Etikety čtu a vybírám si ty s nejčistší chutí a s nejlepším složením. Objevili jsme nyní s přítelkyní v Globusu pro nás neznámý cider FIZZ, který nemá ani česky psané popisky na plechovce, jen česky přeloženou nálepku. Prý "Premuim Nordic Cider". Existuje verze: hruška, jahoda a borůvka. Ochutnali jsme borůvku a hrušku. Borůvka byla nějaká divná s kovovou pachutí, asi to byla nějaká špatná nebo špatně skladovaná várka. Možná proto byl cider v akci. Nicméně hruška byla dobrá. Poměr kyselosti a sladkosti je stejný jako u Strongbow a jde tam cítit i to, že jablečný mošt opravdu kvasili. Když vyšel Carling, tak jsem četl nějaký rozhovor s výrobci, že prý Češi preferují sladkou chuť cideru před klasickým sušším ciderem a proto museli upravit recepturu a udělat cider sladší, ačkoli to je to pak podle mě v rozporu s britskou chutí cideru. Pak tedy nechápu označení "British Cider". Ale dobře. Nyní se ale ukazuje, že lidé asi rádi i ty sušší cidery, neboť mají nejspíše z těch "sladkých cecků" úplně zkažené zuby a rozleptané žaludky. Nejkyselejší cider jsem měl zatím v Klubu malých pivovarů v Plzni. Jednalo se o Rossbach tady kousek od nás z Ašska. Už ani nevím, jestli se jednalo o verzi polosuchou nebo suchou (možná mám někde schovanou etiketu), ale cider byl tak kyselý, že jsem měl i já problém tu malou flašku vypít. Já jsem hodně kyselosti-odolný, ale toto bylo opravdu příliš. Nešlo ani tak o tu suchost cideru, jako spíše o tu extrémní kyselost. Úplně se nám z ní rosilo čelo. Takže shrnuto, Strongbow a FIZZ u mě mají plus. Stejně si zkusím někdy cider udělat sám.

14.6.2015 - Čajování během 24. týdne: (1) SZZ, (2) stěhování
(1) Tento týden jsem pil hodně vietnamský zelený Che Xanh Thai Nguyen, čínský zelený Zhu Cha (neboli Gunpowder) a nějaké to matéčko. To proto, že za prvé již opravdu nemám skoro žádný čaj mimo vyjmenovaných a za druhé proto, že jsem měl tento týden státní závěrečné zkoušky a preferoval jsem kvantitu před kvalitou. Nakonec SZZ byly složeny úspešně. Za chvíli nastává stěhování z koleje do bytu, kde si nejspíše postavím v malé místnůstce svoji malou čajovnu s výzdobou do stylu "Dobrá čajovna", ale uvažuji i o Japonsku a jeho "papírových" stěnách. To je ale hodně strohé a sterilní. Uvidíme. Každopádně vše zatím pořeším formou minidegustací. Přítelkyně mi za SZZ koupila hezký a na světle průsvitný zhong / gaiwan z produkce Dobré čajovny. Na webu Dobré čajovny se píše: "Originál z rodiště seladonu v jižní horské části provincie Zhejiang." Je opravdu pěkný. (2) Všiml jsem si, že jsem dlouho nepřidal žádnou degustaci s fotkami a že přidávám pouze minidegustace. Rozhodl jsem se psát degustace pouze pro čaje, které si to zaslouží. Například čaje, které jsou nějak svoji chutí charakteristické, nebo se bude jednat o jeden ze základních čajů, případně mě čaj chuťově jakkoli "odrovná". Když tak koukám, tak mé týdenní reporty z čajování během daného týdne jsem psal naposledny na Strahově. O napitých čajích stále píši, jen ne formou týdenních shrnutí. Zkusím se do toho nyní opět dostat.

6.6.2015 - Minidegustace: 2007 Yunnan Longchuanxian Wangzishu Xin Zhong Shan Cha
2007 Yunnan Longchuanxian Wangzishu Xin Zhong Shan Cha Dnes vám přináším minidegustaci sheng puerhu, který jsem si pořídil v Dobré čajovně v Plzni. Potřeboval jsem již nějaký puerh, a tak jsem se rozhodl pro tento. Jedná se o 250g středně až silně lisovaný koláč. Zprvu šly z koláče trochu cítit vodní dýmky. V mém puerhovém šuplíku koláč vyvoněl do půl roku. Puerh je složen z velkých černo-zelených lístků s občasnými větvičkami. Vylouhovaný list má barvu tmavě zelenou. Vůně puerhu v nahřáté konvičce je extrémně mentholová. Vůně listu po oplachovacím nálevu je ovocná a sladce kořenitá, zatímco nálev voní převážně po dřevu s lehce vyzrálými prvky. Tomu odpovídají i barvy nálevů, které jdou od zlato-oranžova po žluto-hnědou. Chuť nálevů se vyznačuje zprvu lehkou trpkostí a mentholem s květinami, následované ovocností a sladkou dochutí V dlouhodobé dochuti cítím vyzrálé prvky jako různé druhy dřev a trochu masitých složek. V dochuti zůstává pikantní stopa po pepři (že by to byla celková chuť umami?). Podobnost bych hledal ve fialovém puerhu Shi Dai Mao. V zásadě první dojem z čaje v čichátku je svěží a květinový, ale další dojmy v průběhu pití čaje jsou spíše utahané, těžké, uzemňující. Trpkost je ve formě kořenitosti a pepře a není nepříjemná. Pokud nemáte rádi úplně mladé sheng puerhy, ale ani ty staré vyzrálé vám nejedou, zkuste takovýto puerh a třeba vám zachutná. Já si u něj odpočinu, ale preferoval bych spíše květinovější a mladší puerhy. V dlouhodobé dochuti zůstává menthol v zádu v krku. Já sám jsem o tomto puerhu kdysi pro sebe napsal, že listy vypadají jako purple puerh Shi Dai Mao a vůně je s ním také podobná. Že cítím ovoce, kompot, pepř, podzimní listí, květinovost, nektar a lehkou uzenost. Mám napsanou poznámku, že dříve jsem tyto chutě v puerhu necítil, takže je možný vývoj chutí.

5.6.2015 - OffTopic: Kouření na zastávkách
To takhle čekáme s přítelkyní na terminálu v Karlových Varech na autobusy do našich měst. Vzhledem k tomu, že je na zastávkách zakázáno kouřit, vidíme vždy všechny kuřáky vylajnované na druhém chodníku u křoví. OK beru to, i když občas vítr zavane smrad i k nám na zastávku. Ale oceňuji snahu. Pak se samozřejmě najde i pár bezohledných blbů. Jeden z nich si sedl v pátek k nám na zastávku a ihned si začal balit cígo. Doposud OK. V okamžiku, když jsem slyšel škrtání zapalovače, jsem se otočil a vidím zapálenou cigaretu. S klidným tónem hlasu a bez emocí upozorňuji kuřáka na zákaz kouření větou "Tady se nekouří.", přičemž ukazuji na znak přeškrtnuté cigarety a na velký nápis "ZÁKAZ KOUŘENÍ". Dostává se mi jen zhnuseného výrazu a věty: "A vám to jako vadí, nebo co?". Odpovídám: "Ano, nám to vadí." Po dalším jeho zhnuseném obličeji si jde dotyčný kuřák provokativně stoupnout těsně před otevřenou zastávku, aby na nás kouř i tak šel. To bylo kouře jak z fabriky. Naštěstí vítr vanul převážně (ze 75%) na druhou stranu, a tak jsem to nechal být. Samozřejmě blbeček si po dokouření cigarety odflusnul před nás a také před nás hodil nedopalek, který ještě cca 10 minut doutnal přímo na nás. Samozřejmě si debílek nezapomněl ubalit druhou cigaretu a vykouřit ji pro změnu za námi. Nejspíše si při kouření první cigarety všiml, že na nás kouř nejde, tak si to chtěl vykompenzovat na druhé straně. Všímavý to kluk! Možná ze základky pochytil i trochu fyziky. Pro naše štěstí se v ten okamžik vítr opět otočil. Pak už nevím, kam hodil druhý nedopalek, protože stál za námi. Proto žádám o znovu obnovení zákazu kouření nejen na zastávkách, ale i přilehlém okolí zastávky, respektive celého areálu nádraží. A dále apeluji na zintenzivnění kontrol z řad Městské policie. Již jsem viděl pokutovat policii kuřáky v Plzni za to, že kouřili v podchodu, kde bylo kouření mimochodem také zakázané!!

2.6.2015 - Degustace čajů a bylin (46): M-Klub, Plzeň - Plzeňský čajový mišmaš 6
Dnešní degustace čajů v plzeňském M-Klubu s panem Zdeňkem Nepustilem. Tentokrát se degustace opět povedla. Pan Zdeněk Nepustil přinesl starší degustační sadu s produkčním rokem většiny čajů 2007. Vzorků bylo opravdu mnoho, proto jsem provedl výběr, který mi byl schválen. Čaje byly seřazeny podle oblastí, ve kterých byly pěstovány. Začali jsme čajem 2007 Cui Yu Oolong (cítím seno, jemnou květinovou chuť i vůni, pečenost, list formou kuliček), následovaný 2007 Dong Fang Mei Ren / Bai Hao / Oriental Beauty (muscatelová a lehce bergamotovo-citrusová chuť po Darjeelingu, bylinná vůně, vůně po kakau, veliký kvalitní list), 2007 Liu An Gua Pian (trávové a hořká chuť, tenké a kvalitní veliké listy), 2007 Huo Shan Huang Ya (vynikající žlutý čaj, kvalitní a tipsový list, chuť lehce uzená a fermentovaná po vlhké trávě, listem i chutí je podobný čaji Long Jing), 2007 Shi Feng Long Jing (čokoládová a lehce pečená vůně a chuť, kvalitní čaj s tipsy), 2005 Zheng Shan Xiao Zhong (docela hodně uzený, masitý, voní i chutná jako Qimen), 2006 Traditional Rou Kui (hodně vypečený, nálev kupodivu světlejší, chutě dřevité a bylinné jako v Oriental Beauty, kvalitní veliký list, po vychladnutí se čaj zjemňuje), 2006 Traditional Shui Xian (méně vypečený, list je zelenější, dřevitá chuť jako v Oriental Beauty, tento čaj je jemnější, lepší a uhlazenější než předchozí, nejvíce se vyvinul u 3. a 4. nálevu, protože přechází až do liči a chuti Feng Huang Dan Cong po vychladnutí se stává nálev hrubším), 2007 Mi Lan Dan Cong (fénix, oplachovací nálev jde do úžasné vůně liči, liči i v chuti nálevů, sladké, není co dodat, skvělé), 2007 Singlebush Baixian Dan Cong (další fénix, obří kvalitní list, vůně tabáková, ovocně broskvová a meruňková nasládlá chuť, jde až do růží, později se nálev mění na mléčně meruňkovou a broskvovou, po 4. nálevu cítím čpící menthol, pociťuji podobnost s Huang Jin Gui → osmanthus). Na moji žádost o srovnání posledního fénixe s Huang Jin Gui / Zlatým skořicovníkem jsme připravili ještě další 4 čaje. 2007 Huang Jin Gui (kuličky, chutná jako TGY a Bao Zhong, nejspíše vyvoněný čaj, lehké květiny, trávové, ale nektarové, v dochuti lehce žvýkačkové, celkově vyvoněné), 2007 Dian Hong Gong Fu Jin Hao (medicínská, uzená až desinfekční vůně, červený čaj, chutná jako Qimen, cítím charakteristickou chuť zlatých tipsů a lehkou zemitost → Qimen, čaj je nasláslejší a dřevitý, podobné Lapsangu), 2007 Hong Xi TGY (shodli jsme se, že vlhký list voní po bramborových slupkách nebo po bramborách na loupačku, zvláštní aroma vařených brambor, koření, citrusů, sena, obyčejná chuť, mdlé, občas nektar), 2007 Heng Xian Song Zhen (chutná jako vietnamský zelený, nenadchne ani nezklame, není květinový, ale ani nijak nepříjemný, v chuti cítím podobnost se sheng puerhy, trochu máslové sušenky "Esíčka", list tipsový a křehký). Nakonec jsem byl vlastně překvapen, že většina čajů nebyla vyvoněná ani stará.

2.6.2015 - Jak se z Patrona stal Gambrinus a já se nenachytal
Pivovar Patron Tak se dnes vyrojila informace, že minipivovar Patron je vlastně převlečený nepasterizovaný Gambrinus. Prý je to taková reklamní kampaň, aby se lidé vrátili ke Gambrinusu. Poprvé jsem Patrona ochutnal na Fresh Festivalu 2015 v Plzni. Já sám jsem o něm nedávno napsal: "Páté pivo byl Patron Jedenáctka. Jedná se o dobrou a osvěující jedenáctku s příjemnou hořkostí. Celkově pivo působí sladovějším dojmem." V zásadě neosnilo, ale ani nezklamalo. Takové uniformní. Musím se přiznat, že na první pohled mě pivovar zaujal jménem "Patron" (jakože ve smyslu pravé české pivo) a logem, které vyobrazovalo krále Gambrinuse. Když jsem Patrona poprvé ochutnal, tak jsem byl překvapen, jak se jim pivo docela povedlo. České ležáky mají vyčnívat pouze svoji čistotou a stálou chutí, což vlastně Patron splnil (podobné hodnocení jsem napsal i na Klenot 12). Také jsem se divil, že na nový pivovar, který jsem viděl poprvé, už má i pivní tácky, letáčky a jiné propagační materiály. Sama moje přítelkyně je svědkem, že jsem na Fresh Festivalu Patrona a Klenot přirovnal k jednodušším, unifikovanějším ale čistým a osvěžujícím pivům bez pachutí. Zmínil jsem před přítelkyní, že pivo Patron přirovnávám k eurobeerům a že mi nejvíce připomíná Gambrinus. Většina nových minipivovarů totiž ihned neuvaří dobrý ani čistý ležák. Obvykle v nich cítím pachutě a jakousi kukuřičnost. Nedalo mi to a vzal jsem si letáček. Prý Josef Sýkora jako zkušený plzeňský sládek. Nezkoumal jsem jména, ale napadlo mě, že se možná jedná o nějakého sládka, který kdysi pracoval pro Plzeňský Prazdroj, pak se naštval, odešel a udělal si vlastní chuťově čisté pivo podle sebe. Takže shrnuto. Já proti Gambrinusu nic nemám, pokud je dobrý a dobře načepovaný. Jen je škoda, že málokdy narazím na nepasterizovaný Gambrinus. Pokud ano, tak je drahý. V zásadě jsme se nechali napálit všichni, ale mně to stále vrtalo hlavou, respektive měl jsem několik domněnek. Říkal jsem si, že je sice dobrý, ale kvůli takové té eurobeerové chuti, raději vyhledám jiné minipivovary. Nehaním europiva, protože si je i já rád dám, protože někdy mám po několika týdnech plné zuby minipivovarů a raději si koupím G10 nebo na zahnání žízně Staropramen. Patron mi také hodně připomínal piva z pivovaru Kout na Šumavě, která mimo jiné taktéž vynikají svojí čistou chutí bez pachutí. Že by také nějaký dlouhodobý podvod, nebo to prostě majitel umí? Dokážu vypít dobré a čisté europivo, stejně tak dokážu zhanit špatné pivo z minipivovaru. Přesto minipivovary preferuji, neboť rád objevuji nové chutě, což bych jako štamgast nikdy neobjevil.

25.5.2015 - Minidegustace: 2012 Formosa Gui Fei Oolong
2012 Formosa Gui Fei Oolong Zjistil jsem, že mám na koleji v Plzni 2012 Formosa Gui Fei Oolong. Jedná se o oolong z Taiwanu z oblasti Nantou kultivaru Chin Shin. Oxidace by měla být silnější již podle barvy listu (okolo 45%). Filtrovaná voda, 7,22g čaje, vyhřátá konvička. List je formou hnědých (občas zelených), pevně rolovaných, vcelku i pravidelných kuliček. Po vysypání čaje do vyhřáté konvičky na mě dýchla krásně sladká a nektarová vůně s vůní orchidejí. Druhotně cítím vůni sušených švestek a ovocných kompotů. Ta vůně je úžasná a skoro nepopsatelná (asi vůně růží). Po provedení prvního nálevu se rozvinou květinové, nektarové a medové složky. Další nálevy jsou taktéž medové, povidlové, hodně orchidejové. Vůně růží je tak silná, až to evokuje dojem nějakého dodatečného ovonění (s náznakem mentholu). Znatelná je především při velice horkém nálevu, kdy se esence z čaje dostávají do okolí lépe. Při mírném vychladnutí nálevu je citelnější dřevitost s muscatelem a kořením. Muscatel je mimochodem znám převážně z Darjeelingů SF. V dochuti zůstává květinovost, medovost, sušené švestky a jiné exotické ovoce. V dlouhodobější dochuti se objevuje muscatel s nasládlostí nektaru. S přibývajícími nálevy stoupá kořeněnost čaje. Chutě čaje lze jednoduše ovlivnit teplotou louhování. Vyšší teplota dává spíše více muscatelu, růží, mentholu, dřevitosti a kořeněnosti. Zato nižší teplota dává nektarové, medové a povidlové chutě. Tento čaj vzniká tak, že lístky nakouše hmyz, který donutí čajovník vytvářet více polyfenolů, aby se zahojil. Co se mi líbí na tomto čaji? Líbí se mi, že Gui Fei nestárne. Mám ho již přes 3 roky a je stále báječné chuti, a to ho mám otevřený. Když jsem tento čaj poprvé ochutnal, ihned mi přirostl k srdci. Nejvíce se podobá GABA / Gabaron oolongu, Oriental Beauty (Bai Hao) a také tradiční Tie Guan Yin. Čím více nad čajem přemýšlím, tím větší shledávám podobnost s čínským oolongem Feng Huang Dan Cong. Cítím tam také takovou tu zvláštní sladkost, mentholovost a liči (lichi). Barva nálevu je světle oranžovo-žlutá.

24.5.2015 - Minidegustace: 2012 Formosa Four Seasons Oolong (Si Ji Chun)
2012 Formosa Four Seasons Oolong (Si Ji Chun) Budu připravovat čaj z Taiwanu z Nantou. Oolong se čínsky řekne "Si Ji Chun", což znamená, že se sklízí 4x do roka. Čaj mám již delší dobu. Už trochu vyvoněl, ale stále se perfektně hodí na výrobu praženého čaje. Nyní ale provedu nomrmální minidegustaci s 6,28g čaje. Čaj připravuji na koleji v Plzni s filtrovanou vodou. List je ve formě velkých i malých kuliček a má trávovou a sennou vůni. Po prvním nálevu cítím trávovost (florální chutě), kopřivy a náznaky květin. V dochuti čaj lehce sládne a jde vzdáleně do mléčné chuti a máslových sušenek. Lístky jsou po rozevření tmavě zelené, veliké a na okraji hnědě oxidované. V druhém nálevu začínám cítit chutě exotického ovoce, ale opravdu jen lehce. Možná to bude osmanthus nebo zlatý skořicovník, taková ta meruňkovo-broskvové chuť a vůně. Barva nálevů je světle žluto-zelená. Občas je ona květinovost příliš artificiální. Dávejte si pozor na teplotu vody. Čaj je na ni velice citlivý. Stačí o trochu vyšší teplota a čaj již začne trpknout. V dlouhodobé dochuti pociťuji karamelovost, jež nejspíše souvisí s náznaky mléka, které jsem cítil zprvu. Oolong by asi mohl být lehce pečený, jinak nevidím důvod, proč bych v něm cítil karamel a tóny máslových sušenek. Po provedení degustace jsem si přečetl na internetu pár popisů a v chutích jsem cítil vlastně totéž.

23.5.2015 - Minidegustace: 2014 Da Hong Pao (Velké šarlatové roucho, 大红袍)
2014 Da Hong Pao (Velké šarlatové roucho, 大红袍) Původně jsem degustaci na tento oolong plánoval vydat jako regulerní degustaci. Nakonec vydávám formou minidegustace, kterou provádím v Plzni na koleji ve skleněné konvičce s nefiltrovanou vodou. Tuto verzi Da Hong Pao mám z Dobré čajovny v Plzni. Čaj by měl pocházet z pohoří Wuyi ve Fujianu. List je vcelku veliký a je ve formě stočených listů až drátků. Barva listů je temně černá s odstíny do červeno-hněda. Vůně suchého listu je silně kávová, pečená, chlebová, trochu dřevitá. Do vyhřáté konvičky jsem vložil 5,45g čaje a ucítil jsem vůni karamelových bonbonů, salka, lehké kávovosti a pečenosti. Po oplachovacím nálevu objevuji vůně mumia a salka s okurkou. Při pití nálevů si všímám chutí karamele, mléka s dozvukem kopru, okurky a vzdáleně rybiny. Celkově jsou nálevy hodně pečené, smolné, kakaové a kávové. Nálevy odhalují také jakousi těžkou a spíše uzemňující květinovost. V nálevech cítím čerstvě upečený chleba, dále tabák, Lapsang Souchong, jehličí a pryskyřici z borovic. V dochuti se objevuje převážně trávovost, salko a chuť listů mangoldu. V dlouhodobé dochuti hodně sládne do karamele s koprovostí a pečeností. Nejvíce se tento Da Hong Pao blíží asi klasickému čínskému Shui Xian nebo Formosa Fine oolong. Občas mi chuť připomínala pouťová lízátka. Barva nálevů byla červeno-hnědá, jako u červených čajů. Velice dobrý čaj, který si rád dopřávám. Oproti ostatním čajům se jedná o úplný kontrast.

23.5.2015 - FRESH Festival 2015
Byli jsme s přítelkyní a její rodinou v sobotu na Apetit Festivalu, který se přejmenoval na Fresh Festival. Pro přítelkyni bylo hlavní jídlo, zato pro mě byly stěžejní pivovary. Jídla restaurace La Provence el Cid jsme ochutnali všechna, takže ceasar salát s parmazánem a krůtím filetem se špenátovou krustou, srnčí burger se slaninou a švestkou marinovanou v koňaku, vyloupané krevety s omáčkou z estragonu a chrpou. Ve stánku restaurace Chefparade Foodtruck jsme ochutnali RibEye steak s mrkvovou bramborovou kaší. U Koko jsme si ochutnali Shu mai - knedlíčky z wonton těsta plněné směsí vepřového masa a krevet. V areálu se nalézal i farmářský obchod, ve kterém jsme si kupovali preclíky a koláčky. Ve stáncích jsme měli možnost ochutnat i rozličné druhy sýrů. A na řadu teď přicházejí piva. První jsem měl pivo Příšov IPA 14, které chutnalo jako aromatický Břevnovský Benedict. Bylo také málo sladké a lehce hořké. Druhé pivo bylo Lounský Žejdlík 11 světlé, které bylo velice dobré a svěží. Bylo trochu více a aromaticky hořké. Je méně slaké, lehce kukuřičné s vyšším řízem. Občas mi připomínalo bitter od Olivětínského Opata a Břevnovského Benedicta. Třetí pivo bylo Rohozec Ypsilon světlý, který mi vlastně chutnal jako klasický Rohozec 11. Nic zvláštního. Možná chutná trochu jako bitter svoji vyšší hořkostí a nižší sladkostí. Říz byl vyšší. Ve vůni cítím uvařený trubčí plod a vosk s pylem. Čtvrté pivo byl Purkmistr 12 světlý. Bylo to hodně nefiltrované a nepasterizované rustikální pivo se střední a příjemnou hořkostí a s dlouhým dozvukem. Dobré pivo stylu pils, ale asi jsem očekával lepší. Páté pivo byl Patron Jedenáctka. Jedná se o dobrou a osvěující jedenáctku s příjemnou hořkostí. Celkově pivo působí sladovějším dojmem. Šesté pivo bylo Krčín 11 Mastník, kde pěna měla trochu uzenou chuť. Pivo je hořké a sladové. Na jedenáctku je docela hodně sladké, ale je v rovnováze s hořkostí. Velice dobré pivo s lehkou "benediktí" chutí. Sedmé pivo bylo Purkmistr Černická 14. Je sladší, svěží a hořčí. Jde hodně cítit síla piva. Nefiltrované a nepasterizované. Osmé pivo bylo z Prahy jménem Lužiny LU-Ale 11,99. Chutná trochu jako moje IPA, kterou jsem nedávno uvařil. LU-Ale je hořčí, ale není skoro aromatický. Já vím není to IPA, ale trochu jsem si to přál. Dále je pivo sladové a hořkost ulpívá. Nakonec deváté pivo bylo Klenot 12 světlé, které chutnalo asi nejlépe. Z piv českého stylu se asi nejvíce blížilo produkci velkopivovarů. Bylo uhlazené, čisté a jednoduché v chuti. Jednoduchost je doména českých ležáků, proto zde jsem to ocenil. Samozřejmě jsem všechna piva nevypil sám. Byla to malá piva a dělil jsem se s přítelkyní a její rodinou. Ještě vlastně dodávám, že jsem zapomněl zmínit černé pivo Merlin 12,8. Jako čepované bylo vynikající.

22.5.2015 - Nové chutě v Che Xanh Thai Nguyen
Zrovna ty čaje budu při učení se na státní závěrečné zkoušky potřebovat. Týden zpět mi došel vietnamský zelený čaj Che Xanh Thai Nguyen, tak jsem si musel ihned běžet koupit další balení. Spíše přítelkyně mi ho šla koupit, když jsem dopisoval diplomovou práci. Při psaní jsem si připravoval ze zbytku tohoto čaje ledové čaje. Všiml jsem si, že pokud nechám čaj macerovat třeba jen 10 minut, tak čaj uvolní krásné květinové, orchidejové až květinově-oolongové vůně. Občas připomíná i světlý puerh.

17.5.2015 - Čajové blendy
Již asi každého čajomila někdy napadlo udělat si svůj čajový blend, respektive svoji směs. Mě to napadlo opět poté, co jsem omylem nechal louhovat zelený vietnamský Che Xanh Thai Nguyen v porcelánové konvičce. Další den ráno jsem si chtěl připravit nový čaj a já si všimnul starého. Ochutnal jsem tedy a nestačil se divit. Cítil jsem v něm orchidej a květiny. Trochu mi připomínal i světlý puerh. Čaj jsem musel zředit. Když jsem ho dopíjel, připravoval jsem nový čaj. Byl to "bílý" puerh 2008 Yue Guang Bai lisovaný do 100g koláčku. Jeho chuť je bylinná, dřevitá, lehce medicínská a medovo-nektarová. Ostatně jako jiné bíle čaje. Po smíchání těchto dvou čajů vznikla opravdu dobrá kombinace.

16.5.2015 - Experiment 2: Tibetský čaj Kang Zhuan z karlovarského pramene Svoboda
Již minule (16.9.2014) jsem si připravil tibetský čaj Kang Zhuan z karlovarského Mlýnského pramene. Dnes jsme byli s přítelkyní opět na výletě v Karlových Varech a tentokrát jsem si napustil vodu z pramene Svoboda. Doma mi hodnota pH na indikačním papírku vyšla na hodnotě mezi 7 a 8. Spíše tak cca 7,5. Což je mírně zásaditá voda. Není divu, že tyto karlovarské prameny pomáhají při špatném žaludku. Doma jsem si z ní připravil tibetský čaj 2001 Kang Zhuan v yixingské konvičce na hei cha. Znovu ohřátá voda vytvořila trochu sraženiny. Nálev byl extrémně tmavý a voňavý po oříškách. Po ochutnání jsem se nestačil divit jeho jemnosti. Tak silný nálev a přesto tak jemný a hladký. Hodnota pH se blížila k 9, což je již docela zásaditý čaj. Čaj se také jevil slanější, než původní minerálka. Asi reakce látek v čaji s vodou vytvořila další soli. Čaj se dal pít i nezředěný, přesto jsem si ho zředil. Vlastně stačí jen přidat mléko nebo máslo a vyjde z toho klasický tibetský čaj. Nálev je tak zásaditý, že trochu působí jako soda na překyselený žaludek. Ihned zreagoval s kyselým prostředím v žaludku a začal jsem po něm říhat. Nevím sice, jakým způsobem se kofein uvolňuje v závislosti na kyselém nebo zásaditém prostředí, ale tento zásaditý tibetský čaj mě již po jednom zředěném doušku docela brutálně opojil a zamotal mi hlavou.

14.5.2015 - Budvar: Opět koprová a rychlokvašková chuť
Já jsem jedním z těch lidí, kteří Budvar zrovna dvakrát nemusejí. Jedná se o to, že jejich pivo je kvalitou vždy tak 50:50. Jednou je dole a jednou nahoře. Zrovna teď piju opravdu špatný Budvar. Ano, plechovku Budvara 12 s 5% alc. Opět cítím tu známou koprovost a chuť rychlokvašek. Taková ta vůně i chuť mléčného kvašení. Zajímavé. Kde asi udělali soudruzi chybu. Jakto, že takto chutná vždy jen Budvar?. Asi nějaká špatná šarže, nebo já už fakt nevím. Minulé pivo Budvar 10 (lahvové) bylo také na hranici pitelnosti. Zajímavost... Lepší je raději vždy Budvar 10, než Budvar 12. Vyšší stupňovitost je obvykle u Budvaru záruka horší chuti. Takže trend bolehlavu u Budvaru většinou nemohu vyvrátit.

11.5.2015 - Minidegustace: 2008 Anxi Tie Guan Yin Lao Cha (Traditional Aged)
2008 Anxi Tie Guan Yin Lao Cha (Traditional Aged) Provádím degustaci na zrající, tradiční a středně vypečenou Tie Guan Yin z materiálu sklizeného roku 2008. Jedná se o kultivar Hong Xin Tie Guan Yin, který zpracovala Zhengyunxiang Tea Factory. Tuto TGY Lao Cha jsem dostal od přítelkyně asi 2 roky zpět jako dárek. Čaj pochází z vesnice Xianghua v Anxi. Degustaci provádím v Sokolově s vodou z vodovodu a ve své oolongové yixingské konvičce. Připravuji nálevy z 6,03g čaje ve formě nepravidelných, středně velkých, hnědých kuliček s trochou zlomků. Vlhký list se nerozbalí úplně. Překvapivě je však list měkký, nikoli tvrdý, jak tomu bývá u vypečených čajů. Chutě nálevů jsou krásně uhlazené, květinové, orchidejové a lehce vegetální v dochuti. Cítím vypečenost a lískové oříšky s karamelem v pozadí. Po vychladnutí se čaj stává natrpklým. Zajímavé, jak tento čaj (a jemu podobné) dokáže být tak svěží a zároveň uzemňující. Cítím i jistou podobnost v chuti s fialovým puerhem Shi Dai Mao a také něco mezi Da Hong Pao a Feng Huang Dan Cong. Ovocnost není moc znatelná, spíše med v dochuti s vůní orchideje. Nálevů jsem provedl až 8, ale již pátý byl mdlejší v intenzitě chutí. To ale dělám docela slabé nálevy. V dlouhodobé dochuti zůstává chuť orchidejí a lehce sušeného ovoce, která se mění do litchi. První nálevy jsou intenzivní, vypečené, chlebové, sladké a květinové. Od poloviny nálevů se chutě změnily spíše na méně intenzivní, ovocné a orchidejové s oříškovou dochutí. Tradiční TGY mám opravdu rád a doporučuji ji všem.

10.5.2015 - Vložen článek - Studánka Šabina - Šabinská kyselka
Studánka Šabina - Šabinská kyselka
Byl přidán nový článek v menu pod kolonku studánky. Jedná se konkrétně o Šabinskou kyselku v okrese Sokolov. Ví se o ní již cca od poloviny 18. století. Voda je minerální, bublinková. Obsahuje nejvíce železa a chutí je podobná mariánskolázeňským a františkolázeňským minerálním vodám. Složením se však nejvíce blíží Mattoni a Korunní. V této kyselce se vyskytují ionty Na, Ca, Fe, Mg a další stopové prvky. Voda je bakteriologicky nezávadná a lze z ní připravit skvělé, jemné, nasládlé a hladké tmavé čaje nebo puerhy. Po převaření se voda zakalí sraženými minerály. Hodnotu pH má Šabinské kyselka okolo 4,5 a její vydatnost je přibližně 1 litr za minutu. Svěží a bublinková kyselka pro občasné pití. Klikněte na odkaz a dozvíte se více.

9.5.2015 - Vložen článek - Jak na to: Ledový čaj (Příprava)
Jak na to: Ledový čaj (Příprava)
Byl vložen článek o přípravě ledových čajů. Mnoho lidí se mě na ledový čaj ptá, tak jsem se rozhodl napsat o tom článek, abych je na něj mohl odkázat. Popsal jsem výběr čaje, výběr vody a také přípravu za tepla a za studena. Jako tipy jsem zmínil přípravu čaje z minerální vody nebo kyselky a maceraci na sluníčku. Příprava ledového čaje je individuální záležitost a každému chutná něco jiného. Prosím betre proto tento článek jako takové malé vodítko, nikoli dogma.

8.5.2015 - Minidegustace: 2009 Ba Hu Cun Qiao Mu Raw Puerh Zhuan Cha 250g
Tento sheng puerh jsem si objednával před lety v Chawangshop.com. Hodně mi chutnal. Zbylo mi již jen 11,50 gramů čaje na provedení degustace. Do větší yixingské konvičky jsem použil celé zbylé množství. Zalévám převařenou sokolovskou vodou z vodovodu. Lístky v cihle jsou velké, avšak uvnitř jsou spíše lámané listy. Cihla je dle mého názoru lisována středně až silně, protože hlavně malé lístky od sebe nejdou dobře oddělit. Vůně suchého listu je uzená (nakuřovaná, klobásová, rašelinová) a květinová. Do konvičky je vkládám formou peletek. Proveden nultý oplachovací nálev. Čaj dosti pění. První nálev je oranžový a čirý. Vůně vlhkého listu je silně vegetální a trochu balzámová jako u bílých čajů (nebo u tipsových sheng puerhů, např. 2006 Bai Niang Zhi). Chuť nálevu je převážně vegetální, lehce uzená (nakuřovaná, rašelinová, jako rašelinové whisky). Květinovost skoro necítím, ale jde znát, že je puerh již trochu vyzrálý. Trpkost necítím. Druhý nálev je oranžový s nádechem do zelena. Oproti minulému nálevu více cítím vegetálnost a rašelinovou uzenost, i když balzámovo-bylinný charakter ustoupil. Ve vůni nálevu vyčnívá květinovost a nektar. V dochuti se čaj pozvolna mění na sladký. Hui Gan je tedy pozvolný a příjemný. Třetí nálev je již zakalený, oranžový se zeleným nádechem. Jeho chuť je především dřevitá, rašelinová a vegetální. Rozpoznávám začínající trpkost. Sladkost v dochuti je silnější, protože se mění právě ze začínající trpkosti. Čaj se mi jeví takový neuhlazený, trochu trpký, hrubý. Celková chuť nálevu se mění víceméně pozvolna. Nálevy jsou relativně stálé, ale nekomplexní a nudné. Zdá se mi, že od posledního pití se puerh dosti změnil (nevím, jestli zrovna vyzrál do vynikající chutě). Již není tak květinový, ani sladký. Ihned po koupi mi puerh hodně chutnal, nyní už spíše ne. Celkem provedeno 8 nálevů. Cena k datu objednání (červenec 2012) byla 7 USD za 250g cihlu.

6.5.2015 - Aktualizace piv: Hooodně piv!
Tak jsem stále psal degustace piv a nějak se mi na pevném disku hromadily. A já ne a ne je nahrát na web. Hlavně se mi nechtělo takovou sbírku degustací kontrolovat na překlepy. Nakonec jsem s pomocí přítelkyně češtinářky vše opravil a nahrál na web. Stále mám však některé etikety mimo kolej, takže nevím například složení piva z etikety. Chvíli strpení, vše doplním. Zatím si můžete přečíst nějakou degustaci pro zkrácení dlouhé chvíle. Myslím si, že jste si naposledy mohli přečíst degustaci o Starobrnu 10 a o Frisco Night - Okurka & máta. Samozřejmě se nemusíte bát, že bych nenapsal degustace na piva z plzeňského Pivního Festu 2015, ktorý bol minulý týždeň. V záloze mám samozřejmě ještě i spoustu piv z plzeňského Klubu malých pivovarů (KMP).

3.5.2015 - PivníFest.cz 2015 Plzeň
Od pátka do neděle se konal Pivní Fest 2015 v Plzni. S přítelkyní jsme tam byli včera v sobotu od 12:00 skoro do 20:00. Oba dva jsme za tu dobu stihli ochutnat vždy 0,33 litru: Kahanský Ale, Chýně Ejlík 12, Salesius 15 (Želivský klášterní pivovar), Sušičák 10, Mlynářská 12 s žitným sladem (Chýně u Prahy), Lenoch (Plzeň-Újezd), Konrad Bizon - Vratislavický Traditional Ale 16, Kvasslav Růžová pšenice (Loučenské pivo), Chodovar 11, Svijany Kvasničák 13, Vídeňské červené 15 (U Tří růží v Praze, U3R.cz), Equinox Pale Ale 13,5 (také od U3R.cz), Valášek APA, Radouš Cider, Radouš mošt, Matuška Osvoboditel 15 IPA, domácí zázvorovou limonádu Konrad a Konrad mátovou limonádu. Koupil jsem si také FESTovní ležák 12, který jsem si vypil na koleji. Nejvíce mi chutnala piva: Equinox Pale Ale, Kvasslav Růžová pšenice, Konrad Bizon Ale 16, poté asi Lenoch z Plzně, FESTovní ležák 12, Svijany Kvasničák 13 a Mlynářská 12 s žitným sladem. Jako nealko nás velice příjemně překvapily domácí limonády (zázvorová a mátová) od Konrada. Naopak hodně nás zklamal Radouš Cider, který byl docela zoctovatělý a Radouš jablečný mošt, který chutnal hodně zoxidovaně a staře. K dispozici byl na festivalu doprovodný program na dvou pódiích, kapely, kolotoče, předváděcí automobily a stánky s pouťovými sladkostmi. Na webu Pivnifest.cz letos i minulý rok psali hovorově. Na blogu je to OK, ale na oficiálním webu bych raději psal spisovně česky. Všichni lidé z ČR si nás (obyvatele) od Karlových Varů pletou s Pražáky. Proč? Nemáme přízvuk ani "divné hantec". Pak jsme ale s přítelkyní iba ľahko polemizovali, ako šprechtíme my zápaďáci aus dem Sudetenland. Jinak řečeno vymysleli jsme pár vět, které jsou složené ze slovíček, která velmi často používáme a jejichž význam lidé mimo Karlovarský kraj obvykle vůbec neví. "To jsme si to tak chtěli špacírovat na Bier Fest v Pilsnu. Nejdříve jsme vyluftovali pokoj a uklidili jsme, abychom tam další den neměli brajgl. Poté jsme si vzali čisté fusekle a zkontrolovali, jestli máme dostatek šnuptichlů. Když jsme si to tak štrádovali na fest, jelo auto tak blízko nás, že jsme se báli, že to do nás naláduje a my skončíme v pangejtu. Vše bylo v richtigu, protože sluníčko nakonec přestalo šajnit a auto nás uvidělo. Nebyl s námi šlus. Nebyli jsme kaput a naštěstí nás nemuseli vézt ani do špitálu. Všechny škopky piva nám velmi šmakovaly... atd, atd." Další slova, která nás napadla jsou: je to durch, je to hin, zafačuju to, práce je fertig, vytahal ho za šos, štrikovat, furt (stále), nemám o tom ani ahnung, je to v cajku, fúra, tepich, mít recht, majstrštyk, šnytlík, rauš, pajzl, je to echt (opravdové), bichle (tlustá kniha), kastrol (hrnec), kredenc, liebesbrief, mischung (směs), nemá to ordnung (řád), papundekl (lepenka), vypucírovat pokoj (uklidit). Asi nějaká tato slova a slovní spojení znáte. Možná i nějaká i vy používáte. Jen my, co vyrůstáme v Sudetech a máme tu i babičky a dědy, tak tato slova používáme daleko častěji v běžné mluvě a vůbec nám to nepřijde divné. Asi jako když v Plzni "nastevírají" okno.

26.4.2015 - Minidegustace: TenFu Tieh Kwan Yin (Tie Guan Yin)
TenFu Tieh Kwan Yin (Tie Guan Yin) Vzorek tohoto čaje jsem dostal jako dárek. Jedná se malé vakuové balení. Co jsem si tak zjistil o tomto čaji na jiných blozích, tak by měl být z Taiwanu. Na oficiálních stránkách TenFu.com toho mají opravdu málo, ale hlásají, že jsou z Číny. Je fakt, že čaj voněl a chutnal zcela jinak než klasická čínská Tie Guan Yin. Lístky jsou zarolovány do větších a nepravidelných kuliček. Kuličky jsou svěže zelené a na některých místech jsou až skoro černé. Bohužel fotka docela zkresluje originální barvu kuliček. Lístky překvapivě ani moc nevoní, jako by čaj byl již starý. Degustaci provádíme s přítelkyní venku v porcelánovém gaiwanu. Vodu uchováváme ve velké termosce. Nálevy jsou velice světlé, nazelenalé a v nálevu je hodně čajového prachu a úlomků. Samotné nálevy také moc nevoní. V chuti nálevů cítím lehkou tropickou ovocnost, osmanthus, růže. Od poloviny nálevů se nálevy stávají chutnější, jako by se čaj rozjel a stabilizoval. Cítím totiž chutí více a nově také kopřivy, menthol a kůru z citrusů. Nazval jsem to meduňková chuť. Rozbalené lístky jsou potrhané, ale lze nalézt i opravdu veliké listy. Říkal jsem si, že by se čaj nechal určitě opražit a pak by byl lepší. Bohužel mám pouze jeden vzorek. Počet nálevů byl cca 8.

18.4.2015 - Výlet po lesoparku v Karlových Varech (+ studánky Podševcovská a Lesní vřídlo)
Výlet po lesoparku v Karlových Varech (+ studánky Podševcovská a Lesní vřídlo) Včera v sobotu jsme si s přítelkyní udělali výlet do lesoparku nad Karlovými Varami. Výlet jsem naplánoval já. Chtěl jsem do přírody, do lesa a za studánkami. Vím, že v tomto lesoparku se studánek nachází hodně. Zaparkovali jsme auto u vlakové stanice Karlovy Vary - Březová a šli jsme nahoru k pozorovatelně u Linharta. Všimli jsme si lanového centra, do kterého asi někdy zavítáme, protože ani jeden z nás jsme o něm nevěděli. Šli jsme strmější cestou na Doubskou horu, neboli Aberg (645 m.n.m.), kde se nacházela Doubská vyhlídka. Cestou k Abergu jsme snědli jahody. Bohužel tato rozhledna byla tzv. "zavřená" a "zapásovaná" závorami. Smůla, nebude kšeft. Zvolil jsem záměrně trasu po asfaltové cestě, jak si můžete všimnout (podobnou cestou vedla modrá turistická trasa). Dále jsme míjeli vysílač a chatu U Křížku (u které někdo vtipně smazal písmena tak, že vznikla chata U řízku). Za další dvě rozcestí jsme přišli k chatě U Obrazu. To nebylo nic jiného než opět altán, u něhož byl pomník s obrázkem Panny Marie a lavicí. Po delší cestě z kopce jsme se napojili na naučnou stezku "NS Příroda spojuje - Sv. Linhart", kde jsme po chvíli narazili na první studánku jménem Podševcovská studánka. Je docela pěkná a nachází se u ní lavice se stolkem. Voda z ní by prý neměla být pitná, ale mně se nic nestalo. Ihned u studánky se nachází nově udělaná pozorovací lávka u Lučních rybníků. Jedná se o lávku, která prochází oborou se zvířaty. Velmi pěkné. Nicméně vrátili jsme se na původní trasu. Po chvíli jsme narazili na druhou studánku jménem Lesní vřídlo. Je pěkná a postavená z kamenů. Těšil jsem se, že voda bude alespoň trochu minerální, když se studánka jmenuje po Vřídlu, avšak "skutek utek". Voda byla velice dobrá a podle rozboru vody (který nikde nebyl) je prý i pitná, proto jsme si z ní udělali ledový čaj. Tedy měl jsem z domova připravený za studena vymacerovaný koncentrát z vietnamského zeleného Che Xanh Thai Nguyen. U této studánky se nachází lavička, na které jsme si snědli kus ledového salátu. Jeden pán se jen tak pousmál, prý: "Haha, co to máte, zelí?". Odvětil jsem hrdě, že salát. Já se totiž za zeleninu nestydím! Cestou dále jsme narazili na jedli Jana Lucemburského, pomník Městských lesů Karlovarských a na zříceninu kostela Sv. Linharta. Ta zřícenina se mi líbila nejvíce. Dostali jsme se opět k pozorovatelně u Linharta a mířili směrem dolů k autu. Líbilo se mi chození po tomto lesoparku. Škoda, že po napojení na naučnou stezku kolemjdoucích přibylo z 1 na asi 20. Překonali jsme i převýšení okolo 213 metrů, což se opravdu nezdálo. Hodnota pH obou studánek byla cca 4. Odkaz na turistickou MAPU s vyznačenou trasou.

16.4.2015 - Informace pro čajomila z KMP
(1) Vietnamský zelený čaj Che Xanh Thai Nguyen, který je v 500g balení za cenu 129 CZK, jsem koupil nakonec v ulici Kollárova 2116/1 (49.7475231N, 13.3713028E), nikoli Husova. To jsem se spletl. Je to samoobsluha naproti kolejím, ale stačí, když zadáte do Mapy.cz GPS souřadnice. (2) Ledové čaje z tohoto vietnamského zeleného čaje můžete dělat při pokojové teplotě, v lednici a nebo je nechat macerovat na sluníčku. Vodu používejte nejlépe filtrovanou (čaji sedí nejlépe). Lze s klidem použít i odstátou. Nakonec jde to i s vodou z kohoutku nebo převařenou. Z hlediska dlouhodobějšího skladování doporučuji čaj macerovat v lednici. Čaj pak můžete pít rovnou, protože je již vychlazený a vydrží déle. Čaje dejte, kolik uznáte za vhodné podle vaší chuti. Klidně si připravte i silnější macerát, který si můžete podle chuti ředit na požadovanou sílu. Asi o tom někdy napíši článek. (3) Ohledně karavanového čaje, tak ten znám jen jako ruskou směs červených čajů (Ruský karavanový čaj), což by měla být směs červených čajů z Assamu a Číny. (4) Ohledně tzv. "plesnivého" čaje doporučuji přečíst můj web (v menu ČAJE → Tmavé). Jedná se o čaje tmavé, neboli Hei Cha. Jsou to čaje zrající a některé obsahují i ušlechtilé plísně, tzv. "zlaté květy" (Aspergillus Cristatus). Na mém webu pod články najdete také recept na přípravu Tibetského čaje. Dále je k dispozici web pana Zdeňka Nepustila (v menu je to pod "ČAJ černý (hei cha)"). Pokud vás zajímá, jak plíseň na čaji vypadá, zadejte do Google dotaz "golden flowers hei cha" a přepněte na obrázky. Je fakt, že dříve tyto tibetské čaje opravdu zrály cestou na čajové stezce na zádech koní. (5) Kdybyste se chtěl zastavit na degustaci, tak ty pořádá pan Zdeněk Nepustil v plzeňském M-Klubu na Skvrňanech. Nejbližší degustace v Plzni je 5.5.2015 od 18:30. Více na webu pana Nepustila (Jiaogulan.cz/shop → v menu Kalendář akcí). (6) Jak jsme se bavili ohledně kupování čajů, tak to lze koupit i v plzeňské Dobré čajovně, která se nachází naproti Studijní a vědecké knihovně (Smetanovy sady 80/5, respektive 49.7446408N, 13.3744736E). Čaje si můžete ochutnat i zakoupit třeba také u pana Zdeňka Nepustila při degustacích. Je to také jedna z možností. Snad jsem shrnul všechny odpovědi na otázky, které vás v KMP zajímaly.

14.4.2015 - Minidegustace: Jingmai Shan Shu Puerh Cha "Cha Gao" (Instant Ripe Puerh Tea)
Jingmai Shan Shu Puerh Cha 'Cha Gao' (Instant Ripe Puerh Tea) Oficiální popis prodejce (zkráceno): Made entirely from Jing Mai mountain area ripened pu-erh tea. ...tea were fermented for 45 days, then through a special decoction process this concentrated pu-erh tea cha gao was made. They were then warmed to make soft and pressed into (...) single serving cha gao bricks! (...) Very nice cocao, sweet and ripe pu-erh taste. Very special and high quality cha gao! (Yunnansourcing.com).
Druhý instantní čaj, který jsem vyzkoušel byla tmavá varianta z hory Jingmai. Proces Wo Dui probíhal 45 dní. Byla to krychlička nepravidelného tvaru o váze 1,09 gramů. Vzhledem připomínala malý uhlík. Já z extraktu dokázal připravit něco málo přes 250 ml nálevu podle mých chuťových preferencí. Tato malá krychlička se rozpouštěla daleko lépe než světlá Sheng varianta. Po ochutnání samotného extraktu jsme s přítelkyní cítili kávu, kakao, lékořici a já navíc asfalt a "mumio". Mumio nám mamka kupovala kdysi jako malým jako doplněk stravy. Byla to taková lepkavá, asfaltová a tvárná hmota (dnes to koupíte již pouze ve formě tablet). Mumio cítím i v samotném nálevu. To jsem v shu puerhech asi nikdy necítil. Nebo asi cítil, ale v extraktu v koncentrované podobě vše jinak chutná. Zajímavé! Vůní tento shu puerh skoro neoplývá. Chuť samotného nálevu mi přijde kakaová, lékořicová, asfaltová s náznaky mumia. Dále je lehce nakyslá s lehkým sládnutím. Na dně zbylo trochu sedimentu. Jakože shu puerhy mi moc nechutnají, tak tento extrakt mi chutnal velice.

14.4.2015 - Minidegustace: Jingmai Shan Sheng Puerh Cha "Cha Gao" (Instant Raw Puerh Tea)
Jingmai Shan Sheng Puerh 'Cha Cha Gao' (Instant Raw Puerh Tea) Oficiální popis prodejce (zkráceno): Made entirely from Jing Mai mountain area (...) pu-erh tea. ...tea was processed through a special decoction process this concentrated pu-erh tea cha gao was made. They were then warmed to make soft and pressed into (...) single serving cha gao bricks! (...) Very nice smooth and aromaric Jingmai pu-erh taste. Very special and high quality cha gao! (Yunnansourcing.com).
Dostal se mi do rukou instantní sheng puerh z hory Jingmai. Jednalo se o malou kostičku nebo spíše kvádřík o hmotnosti 1,23 gramů zabalenou do zeleného alobalu. Na Chawangshopu třeba píší, že lze 1g cihličku rozpustit ve 150 ml horké vody. To se mi zdálo málo. Nakonec jedna moje cihlička vyšla na cca 450 ml nálevu, který odpovídá síle mých preferencí. Cihlička se rozpouštěla docela pomalu, i když jsem nálev míchal. Než se stačila rozpustit, byl nálev již na pomezí teploty pitelnosti a vychladnutí. Výsledkem je oranžový nálev, který voní a chutná po mladším květinovém puerhu s lehčí trpkostí. Návrat sladkosti (huigan) nastává až po jisté chvíli, kdy se odporoučí květinovost. Tento puerh jsem si docela užil a chutnal mi. Dlouho jsem totiž neměl nějaký mladý neuleželý puerh.

12.4.2015 - Minidegustace: 2010 Lancang Puerh Fang Zhuan (007) Raw 100g
Oficiální popis prodejce: Originating from the most ancient tea garden. The tree bears its thousand years as one large majestic moment, it releases bracing and strong energy. This cute brick is made of Yunnan broad-leaf arbor tea, 100% hand harvest, sun-dried process. It affords a bright yellowish liquid with pure aroma and fine mellow after taste. It's a kind of valuable healthy drink. Manufacturer: Lan Cang Ancient Tea Company. Harvest Area: Jingmai. Production date: 20/01/2010. Weight: 100g. Shipping weight: 115g.
Jedná se o drobnolistý (zlomkový) sheng puerh v malé cihličce o hmotnosti 100 gramů, který byl sklízen v oblasti Jingmai. Puerh je složen z drobného listu, který je překryt kvalitnější mao cha. Je hodně pevně slisován a je nutno ho nalámat spíše na malé peletky. Degustace byla provedena doma v Sokolově s nefiltrovanou převařenou vodou. Zaléváno bylo 9,17 gramů čaje v yixingské konvičce. Puerh při zalévání velmi silně pění. Nejspíše množstvím saponinů. Vůně listu je mentholová, uzenější a drsnější. Svým způsobem mi připomíná i nedávno degustovanou cihlu Xiaguan (tibetan tea). Chuť tohoto puerhu je trochu vegetální, náznaky květin stále přetrvávají. Nicméně jde znát, že má tento puerh již za sebou několik let skladování. Dochuť je silně sládnoucí s pozdním (ale dlouhodobým) mentholovým dojezdem. Zatím je čaj jemný a není trpký. Řekl bych, že se u tohoto puerhu začaly vyvíjet složky zralejších sheng puerhů. Kdysi před lety jsem si o tomto čaji napsal, že ve vlhkém listu cítím menthol a v nálevu se objevuje až od pátého nálevu. Nyní mentholovost prostupuje puerhem od začátku. Když jsem puerh kupoval, tak byl daleko více květinový a hrubý v chuti. Barva byla spíše světle žlutá. Nyní je barva spíše oranžová a konzistence je vazká. Kamarád si tuto cihlu objednával se mnou a ještě ji ani nenačal, tak jsem zvědavý, jakým způsobem se vyvinula ta jeho. Tento puerh byl koupený 7/2012 v Chawangshop.com za 2,90 USD / 100g cihlu (k dnešnímu datu je cena za cihličku rovných 8 USD /100g). Tehdy to byla docela dobrá koupě, avšak nyní za 8 USD bych si ho již nekoupil.

9.4.2015 - Vicenálevový vietnamský Che Xanh Thai Nguyen
Tento vietnamský zelený čaj si připravuji převážně (spíše pouze) jednonálevově ve sklenici o objemu 330 ml. Použiji vždy cca 3 gramy čaje, které zaliji vodou. Nejlépe se mi osvědčila voda, která ještě plně nevře, ale tvoří pouze malé bublinky. Asi se tomu říká "druhý var" nebo tak nějak. Po zalití čaje se nálev na chvíli zakalí stoupajícími jemnými bublinkami z čajových lístků. Ne vždy se mi ale toto povede. Obvykle na vařící se vodu zapomenu a konvice jí převaří durch. Šetrnější ohřev vody je na plynu. Tam se vše dá daleko lépe podchytit. Dnes jsem po dlouhé době zkusil připravit tento vietnamský Che Xanh Thai Nguyen formou vícenálevu. Cca 150 ml skleněná konvička byla tak z poloviny naplněna čajem a byla zalévána ne úplně převařenou vodou. Chutné a intenzivní nálevy. Občas cítím závan sheng puerhu nebo Darjeelingu (jak trávu a kopřivy z FF, tak i možná závan muscatelu z SF). Opravdu příjemná změna, připravovat čaj pro změnu vícenálevem. Ještě jedna perlička na závěr. Když jsem si šel kupovat do vietnamského krámku opět toto půlkilové balení zeleného čaje, tak se vietnamský prodavač docela divil, že si kupuji čaj. Asi je zvyklý, že se tam všichni chodí spíše pro alkohol. Prodavač na mě: "Selený šaj, jo? Budete sdrafý! :-)"

8.4.2015 - Svatojánský chléb: Karob, Ceratonia siliqua, neboli Rohovník obecný
Asi jste si všimli (nebo všimnete), že častěji používám v degustacích čajů a piv slovo "svatojánský chléb". Je to pochutina, kterou nám kupoval táta občas v Německu kdysi jako malým dětem. Jedná se vlastně o sušený lusk z čeledi bobovitých. Jiné názvy svatojánského chleba jsou také Ceratonia siliqua, Rohovník obecný nebo také Karob. Tuto rostlinu odjakživa znám jako svatojásnký chléb a když jsem si před pár dny na něj vzpomněl a vyhledal si ho, zjistil jsem, že má i jiné jméno - Karob. To mi již něco říká, protože jsme se to učili v zeměpisu na gymnáziu, myslím. Jedná se o zelený lusk, který je v suchém stavu hnědo-černý. Jeho chuť je charakteristicky sladká a neobsahuje žádné jiné psychoaktivní látky, ani kofein. Nejblíže by se ta sladkost dala přirovnat k datlím, ale i tak to pořád není ta pravá chuť Karobu (to byste museli ochutnat sami). Vzpomínám si, že mi vždy chutnal. Prý se užívá jako náhrada kakaa. Lusk obsahuje tuhá semena, která se nekonzumují, protože ono to totiž ani nejde. Semeny Karobu se prý údaně kdysi i vážilo, protože váha i velikost těchto semen je víceméně stejná (což mohu potvrdit). Jedno semeno Karobu prý po standardizaci odpovídalo cca 0,2g. Od toho byla odvozena i jednotka "karát". Zajímavé! Je fakt, že ihned po přečtení slova karob mi to tak trochu evokovalo slovo karát, ale nějak jsem si to nechtěl připustit.

7.4.2015 - Degustace čajů a bylin (44): M-Klub, Plzeň - Plzeňský čajový mišmaš
Dnešní degustace čajů v plzeňském M-Klubu s panem Zdeňkem Nepustilem byla zaměřena na červené čaje. Sešlo se tvrdé jádro čajomilců + 2 dobré buchty. Druhá buchta byla s pudinkem, jenž obsahoval chia semínka a matchu. Nejdříve jsme se rozpili čaji Twinings English Breakfast Tea (jemný, příjemný, nasládlý), Typhoo Black Tea (takový normální ceylonský blend). Následovaly čaje Ahmad Tea Darjeeling SF (tmavý, muscatelový, příjemný, dobrý), Té Organico Simon Lévelt Darjeeling SF (hrubší, nakyslejší DJ) následovaný jedním koláčem shu puerhu 2008 Lincang 0652 Big-Leaf (zajímavý a uhlazený shu puerh, zemitý až hlínový, ale jemný, opravdu velkolistý). Dozvěděli jsme se, že prý existuje nějaký český dokument, kde prý v puerhu vaří čočku a je prý dobrá. Tak to plánuji někdy vyzkoušet. Následovaly čaje Guangxi Golden Downy (medově-kouřový, jako jemný Lapsang Souchong), Fujian Golden Monkey (kakaově-čokoládové aroma a chuť, nasládlý), Dian Hong Jin Zhen (zemitější karamelová až lehce puerhová chuť). Další série čajů byla Balusun FF Darjeeling 02 (sladký, květinový, trávově-kopřivový), 2011 Golden Bi Luo Chun (zemitější a karamelový), Yunnan Dian Cheng Hao Cha "Královský vlas" (nasládle zemitý, karamelový, balzámový a vegetální). Degustace byla zakončena gruzínskými čaji. Prvním čajem byly Slzy zlatých drátků 6-4 Paj Šan 2014, který voní dřevitě po starším dřevu. Chuť byla bylinná, vegetální, nasládlá po lesním medu a dřevnatá. Trochu rozdíl byla lisovaná směs čajů Paj Šan 2014, která byla velice dobrá. Oproti předchozímu gruzínskému čaji byla tato lisovaná směs čajů jaksi neutrální až slaná. Velice dobrý dřevitý čaj. Vůní ale moc čaj nevynikal. Jako poslední čaj byl degustován červený gruzínský čaj 2010(?) Elkana. Je to prý nějaký starší sypaný čaj, který byl koupený v Gruzii (komerční čaj?). Z nich všech mi asi chutnal nejvíce. Cítil jsem z vůně listu svatojánský chléb. Chuť nálevu byla nasládlá a v dochuti jsem cítil hodně Oriental Beauty. Velice dobrý čaj. Čaj je nejprve slaný a závěr v dochuti sládne do lesního medu.

4.4.2015 - Update: Nové čaje, degustace piv
Šel jsem si v Plzni do Dobré čajovny pro jejich 357 gramový koláč sheng puerhu, který mi přijde docela dobrý na normální pití. Dá se říci, že čajovna vypadala napůl vykoupeně. Hodně zboží chybělo. Nu což, koupil jsem si alespoň nějaký výprodejový Darjeeling FF 2014, který ale vypadá spíše jako SF. Docela ušel. Poté jsem se rozhodl si koupit opět papírovou krabičku Zhu Cha Gunpowder Green Pearl Extra Grade. Tento Gunpowder je opravdu dobrý. V akci jsem si v Penny koupil piva Rychtář Grant 11 a Primátor 11. Rychtář je velice dobré pivo a Primátor byl takový divný. Spíše se mi zdá jako zkažená várka nebo špatně skladovaná. Měl bych zveřejnit ten seznam pivních degustací, které jsou sice napsané v PC, ale ještě nejsou na serveru. Měl jsem v plánu napsat degustaci na nějaký zbylý vzorek čaje. Bohužel jsem ale zapomněl váhu na koleji. Třeba to ještě nějak pořeším.

27.3.2015 - Minidegustace: Staryj Peterburg OPA Black Ceylon Tea
Staryj Peterburg OPA Black Ceylon Tea Jedná se o červený (černý) ceylonský čaj o celkové hmotnosti 85 gramů, který je zabalený v celofánovém sáčku. Dostal jsem ho darem nejspíše za narozeniny. Čaj je umístěn v tvrdé papírové roli, přičemž spodní i svrchní část je z plechu. Čaj tvoří velké lístky v kvalitativní úrovni OPA (Orange Pekoe A). Použito bylo 5,75 gramů čaje v malém 100 ml yixingském ale glazovaném gaiwanu. Pro někoho je to příliš, ale já mám především při degustacích rád nálevy intenzivnější. Celková chuť je lehce nakysle dřevitá, velice sladká, medová, karamelová a intenzivní po tabáku. Trochu připomíná i Zheng Shan Xiao Zhong. Nálevy mají barvu oranžovo-červenou. Konzistence je hutná. Nálevy nejsou moc trpké a paradoxně se čaj hodně rychle vylouhuje. Po 3 nálevech je mdlý. Chuťově mi nepřijde tak špatný. Přirovnal bych ho k jinému ceylonskému velkolistému čaji od firmy JAF TEA, na který jsem již napsal degustaci. Stáří na něm znát nejde. Na červených čajích se stáří tolik neprojevuje. Vzhledem k tomu, že červené čaje tolik nepiji, tak si netroufnu šťourat do jeho chuti. Sám bych si ho nekoupil, ale když jsem ho dostal, tak proč ne. Kliknutím na ikonku otevřete větší fotku.

26.3.2015 - OffTopic: Vyprděné výfuky a práskání s dveřmi
(Nejen) u naší koleje je spousta borečků, kteří si vytuní své plečky tak, že je tzv. vylepší prdícími výfuky. Vrcholem byla dodávka s vyprděným výfukem. Všeobecně mají takové plečky výkon nulový a hluk maximální. Mé panenky se vždy protočí, když vidím blbečka v Puntu nebo jiném pár koňovém vozítku, jak si to šine maximálními otáčkami a vysokou rychlostí v křižovatkách s předností z prava. Nazvěte mě důchodcem, ale mě to prostě s***... irituje. Já se snažím předcházet kolizím, a tak raději myslím i za ostatní a snažím se předvídat i za ostatní. Již jsem tak zabránil mnoha kolizím nejen s borečky. S tím souvisí i slovo EMPATIE. Znalí lidé ho obvykle znají, ale i tak očividně neví, co znamená. Znamená to schopnost vcítění se do druhého a pochopení, že by určitá věc, co mně přijde normální, by jiným mohla přijít otravná, iritativní, obtěžující nebo dokonce omezující. Přecházím na téma práskání s dveřmi. U nás na koleji žijí neempatičtí lidé, kteří myslí pouze na sebe. Vždy přemýšlím, co se jim asi honí v hlavě: "Ty vogo, vstávám v 6 ráno, protože musím v 7:30 na přednášku. To znamená, že při odchodu v cca 6:30 prásknu nejlépe se všemi dveřmi, aby se ani ostatní, co vstávají třeba v 8 hodin, nevyspali. Nebo naopak, aby se leknutím vzbudili, přičemž jim bouchalo srdce a klepaly se jim ruce další cca hodinu z toho adrenalinu, šoku a z toho náhlého vzbuzení." Ingorance! Toto je, pozor (!), mentalita spolubydlících na naší soukromé koleji, kterou bych jinak jako pražský Strahovák z druhého nejhlučnejšího bloku považoval jako klidnou. Nejhorší není ani ten hluk. Na ten jsem ze Strahova zvyklý a nepřijde mi obtěžující. Nejhorší je ten absolutní klid, který je v zápětí následován nečekanou ránou dveřmi (právě i v ranních hodinách od 6 ráno), které jsou nejspíše vymontovány z nevyužívaných atomových krytů, neboť bych tipnul, že ty dveře váží asi 20 kilo (kilogramů, samozřejmě v jednotkách SI) a nemají brano. Oko za oko, zub za zub. Aneb já se leknu, tak ty jiným způsobem také!! Když to nejde po dobrém...

22.3.2015 - Čajování u Magdalenky s kempingovým samovarem
V neděli jsme byli s přítelkyní a s kamarádem u studánky Magdalenka (Sokolov, Vítkov). Zkoušeli jsme kempingový samovar o objemu 1,2 litru. Již jsem ho zkoušel dvakrát. O tomto víkendu potřetí od doby jeho pořízení. Nezklamal. Pokud již máte rozdělaný ohýnek se žhavými uhlíky, je ohřívání další vody záležitost pár minut. Dobré je mít PEPO a klacíky z břízy. Ty dobře hoří, i když je mokro. Ochutnávali jsme čaje 2013 Formosa Ali Shan Oolong a Touareg (gunpowder + marocká máta Nana). Ochutávky byly prováděny v glazovaném porcelánovám gaiwanu (Ali Shan) a v glazované porcelánové 600 ml konvici (Touareg). Vzhledem k tomu, že jsem již hodně zvyklý na filtrovanou vodu přes Britu, tak mi hlavně Ali Shan přišel takový mdlý. Jako by to nebyl on. Upozaděny byly květinové chutě a nasládlé chutě. Do popředí vystupovaly trávové a trpké složky. Touareg byl OK. Ten se dal v pohodě pít a nijak ho to negativně neovlivnilo.

20.3.2015 - Minidegustace: 2013 Formosa Dong Ding Oolong (Tung Ting, Zamrzlý vrcholek, 凍頂)
2013 Formosa Dong Ding Oolong Provádím degustaci na taiwanský oolong z roku 2013, který jsem dostal k narozeninám od přítelkyně. Jedná se o Zamrzlý vrcholek. V lednu 2015 jsem prováděl degustaci na ten samý čaj, ale z roku 2014 (tedy o rok mladší). Provedeny byly degustace v yixingské konvičce (8 gramů čaje) a v gaiwanu (7 gramů čaje). Zaléván byl převařenou nefiltrovanou vodou o teplotách přibližně 85 - 95 stupňů C. Oolong je tvořen řapíky a menšími kuličkami, které jsou z 50% svěží světle zelené a z 50% tmavě zelené. Vůně suchého listu je lehce pečená, máslově sušenková a velice nasládlá. Zprvu oolong dává velice jemné, světle zelené, delikátní, nektarově nasládlé nálevy. V dochuti je trávový, kopřivový a florální. Později se začínají objevovat orchidejové, jetelové a květinové složky, které bych přirovnal k TGY. Postupně se barva nálevů stává sytější svítivě zelenou. Nálevem více prostupují trávové složky a jiné vegetální chutě (jetel, kopřiva). V dochuti se mění na lehkou orchidejovou karamelovost. Pokud čaj přelouhujete, není trpký, ale není dobrý. Čaj je pro další nálevy prakticky nepoužitelný. Nutno dělat zprvu velice rychlé nálevy. Vůně vlhkých listů je velice nasládlá, orchidejová, po máslových sušenkách. Lístky jsou malé, tmavěji zelené a na okrajích lehce zoxidované (hnědé). Celkový vzhled listů připomíná TGY a chuť je něco mezi Ali Shan a TGY. Jedná se o velice dobrý čaj, který vůbec neztratil na kvalitě, ačkoli se jednalo o výprodejové zboží (což samotný čaj nijak nedegraduje, protože byl dobře vakuově skladován). Pocity? Na jednu stranu je to čaj svěží, delikátní a květinový. Na druhou stranu kontruje čaj takovou hutnou máselností, která je spíše uzemňující. Takže je povznášející a uklidňující zároveň = relaxační. Párování čaje mi vyhovovalo jak s yigingskou konvičkou, tak s gaiwanem. Jen v gaiwanu vynikaly spíše květinové a vegetální chutě, zatímco v yixingu vynikaly spíše ty sladké a těžší máselné chutě. Kliknutím na ikonu zvětšíte obrázek.

15.3.2015 - Degustace: 2014 "Plzeň Jíkalka TF" Che Xanh Thai Nguyen Bing Cha
Uběhl již rok a nějaký ten měsíc od doby, co jsem vylisoval svůj koláč ze zeleného vietnamského čaje Che Xanh Thai Nguyen. List koláče za tu dobu docela ztmavnul. Provedl jsem oplachovací nálev k aktivaci lístků a k omytí nečistot. Lisování je střední, ale list se v horké vodě i přes to rozpadl poměrně pomalu. Barva nálevu je velice světle zelená. Chuť je zprvu trpčí, travnatá a lehce řasová, jako klasický zelený Che Xanh Thai Nguyen. V dochuti se ale rychle mění na silně sládnoucí. Cítím puerhové prvky, které jsou podobné, jako v thajském zeleném čaji 2011 Thailand Doi Mae Salong Mao Cha Raw "Puerh" také s puerhovými prvky. Celkově čaj moc nevoní, jen listy v konvičce po slití nálevu. Druhý nálev je už vcelku jemný a více puerhový. Kdybych cítil jen vůni listů a chuť čaje od druhého nálevu, bylo by možné, že bych si čaj teoreticky spletl nějakým sheng maocha puerhem. Uznávám, že jistý vývoj chutí zde panuje. Mám vylisovanou jetště jednu směs zelených vietnamských čajů do tvaru houby. Uvidíme, jak se vyvinula.

14.3.2015 - Jedovatě zelené Yerba Maté
Zelené yerba maté Stala se mi velice zajímavá věc. Jak nyní experimentuji se sodou v čajích, tak vlastně i malá špetka dokáže z čaje odstranit trpkost, zvýšit hutnost a zintenzivnět barvu. Co se mi ale stalo, když jsem toto zkusil s yerba maté, které jsem připravil do půllitrového skleněného džbánku? Nejdříve se zeleno-žlutá barva stala sytější. Po cca hodině se mi barva čaje začala zdát trochu zelenější, ale nevěnoval jsem tomu moc pozornosti. Když jsem si večer na matéčko vzpomněl, již byla jeho barva tmavě zelená až černá. U žádného testovaného čaje se mi nic podobného nestalo, až teprve s yerba maté. Na fotce jde vidět jedovatě zelené yerba maté. Po kliknutí na obrázek se otevře větší fotografie v novém panelu. Pokud je nálevu o trochu více, tak přes něj nejde vůbec vidět a nepropustí žádné světlo. To vše pouze s cca 150 miligramy jedlé sody v půllitru yerba maté. Nálev jsem zkoušel ochutnávat a neshledával jsem na jeho chuti žádné vady, jen tou barvou byl nálev vskutku nevábný. Pokud se chcete dozvědět více, doporučuji v návaznosti přečíst nedávnou poznámku z 10.3.2015 ohledně pH, změny barvy a chuti při použití jedlé sody.

13.3.2015 - Novinka: Malé obrázky u poznámek
Želvička Došlo ke zlomovému okamžiku. Již dlouho se peru s myšlenkou vkládat do poznámek obrázky. Nechci ale vkládat moc veliké obrázky, neboť by to značně zpomalilo načítání stránky a rozhodilo by mi to layout poznámek. Od toho jsem to přece nazval "Poznámky". Aby se rychle nejen načítaly, ale i četly. Pořešil jsem to formou malých preview obrázků, ikon, nebo jakkoli tomu chcete říkat. Tyto malé obrázky budou především součástí minidegustací, aby poznámka zaujala na první pohled. Pohled na nějakou věc mnohdy udělá více, než předčítání o ní. Nevím... možná budou u minidegustací i obrázky větší, aby šlo něco vidět. Kód je naprogramovaný, jen to bude chvíli trvat, než to vypiluji a než zjistím, jaká velikost obrázků vyhovuje. Obrázky by měly hlavně plnit svůj účel, tedy aby na nich bylo něco vidět. Pokud budu mít někdy čas, budu zpětně vkládat ikonky a obrázky do již napsaných minidegustací a jiných poznámek. Zatím se můžete v této poznámce pokochat mojí yixingskou želvičkou.

12.3.2015 - Minidegustace: Roasted 2013 Formosa Ali Shan Oolong - Domácí pražení
Degustaci provádím na koleji v Plzni s filtrovanou vodou. Čaje jsem navážil 8 gramů a dal jej vypéct do trouby cca 40 minut na 100 stupňů C. Nechal jsem čaj do rána odpočívat. Před degutací jsem čaj zvážil, trochu vody se vypařilo (7,75 gramů zbylo). Z vypečeného čaje jdou cítit máslové sušenky, květiny, lehce mléko, které je transformované do karamelu. Dále cítím sladkost, vypečenost a kávu. V puse a v dochuti zůstává po polknutí trpčí, trávová až vegetální chuť (pampeliška, jetel). Po vychladnutí už je čaj zase jemný. Nálevy jsou zeleno-oranžové, postupně intenzita barvy slábne až do narůžovělé oranžové. Vůně nálevu je pražená. Vůně vlhkých listů v konvičce je extrémně květinová, medovo-karamelová, lehce pražená (káva, Hojicha). V pozadí jsou vůně mléčné a takové trochu mentholové. V puse je čaj hodně "voňavý", aromatický, květinový. Nálevy jsou hutné a vazké. Všeobecně je čaj delikátní, pečený a uhlazený. V puse je čaj nejdříve jemný a po polknutí v dochuti začíná být pálivý, hrubší, trávový, vegetální (jetelový). Zajímavé je, že silné nálevy upřednostní pečené chutě a slabší nálevy naopak květinovost a vegetálnost. Nejvíce se podobá v chuti pečenému Dong Ding, který má mimochodem podobnou charakteristiku i v nepečeném stavu.

11.3.2015 - Minidegustace: 2012 Bancha Kyoto
Tento čaj degustuji v Plzni na koleji s filtrovanou vodou z vodovodu o teplotách 75 - 85 stupňů C. Balení čaje o váze 70 gramů jsem koupil v Dobré čajovně v Plzni a mám ho již jen zbytek, a to 8,14 gramů. Nálev provádím bez oplachovacího nálevu. Bancha je oproti Sencha obyčejnější a běžnější čaj. Odpovídá tomu i chuť a vzhled lístků. Ty jsou větší a celková chuť je více hrubá. Chuťově nálev poskytuje složky trávy, kopřiv, řas, nebo jakousi rybinu rýžových polí. Čaj je sladký a v dochuti ještě více sládne. Po vychladnutí se nálevy stávají ještě hladšími a mimo to se zakalí, jak je tomu u japonských čajů zvykem. Barva nálevu je žlutozelená, svítivá, zprvu lehce zakalená. Čaj Bancha by měl mít nižší obsah kofeinu, a proto by měl být vhodnější pro děti a celou rodinu. Druhý nálev je ještě sladší, kopřivovější a trávovější (celkově vegetálnější). Intenzivnější v dochuti spolu s peckovou nahořklostí jako jsem kdysi cítil v Sakura Cha. Na to, že se jedná o čaj z roku 2012, tak to na něm nejde vůbec znát. Svoji chutí čaj blízce připomíná zelený vietnamský Che Xanh Thai Nguyen, který je však ještě více hrubší. Čaj Bancha mi kdysi moc nechutnal a já to dával za vinu tomu, že už čaj nebyl čerstvý. Nedávno jsem ale prováděl experiment s vodou z filtrační konvice a toto jsem si napsal: Krásně jemný, nasládlý, trávový a kopřivový japonský zelený čaj. Voda čaj neovlivnila skoro vůbec, nebo dokonce ještě zlepšila a zjemnila. Nasládlost v dochuti se dokonce ještě zvýšila.

10.3.2015 - Měnící se chuť a barva čaje v závislosti na pH + riziko rozpouštění olova
Není tomu tolik dní, co jsme řešili s čajomilcem Davčchou na jeho webu Prekvapenycajem.wordpress.com nebezpečnost olova v yixingu a v glazurách. V glazurách se dříve objevovaly sloučeniny olova, které se dnes v čínských výrobcích mohou klidně stále objevovat a my o tom ani nemusíme vědět. Takové nebezpečné glazury pak mohou být rozpuštěny vlivem kyselejšího prostředí, které s nimi přijde do styku. Narážím opět na toto téma více po tom, co jsem naměřil snad zatím nejnižší hodnotu pH, a to u čaje 2010 Xiaguan Zhuan Cha (Tibetan Brick) Raw, na který jsem zveřejnil degustaci včera. Vlastně jsem subjektivně cítil docela vysokou kyselost, a tak mi to nedal a změřil jsem pH indikačním papírkem. Takto kyselý čaj jsem vlastně nikdy neměl (když pominu velice silné zabijácké výluhy a čaje obohacené o citron). Mám totiž jeden glazovaný yixingský gaiwan a druhý glazovaný porcelánový gaiwan a vlastně i glazovanou porcelánovou konvičku. Po krátším ale hlubším výzkumu, jsme došli k závěru, že v glazurách by olovo klidně mohlo být stále přítomno. A zde právě vzniká ona problematika čajů s nízkým pH. 2010 Xiaguan Zhuan Cha (Tibetan Brick) Raw jsem chtěl vyzkoušet trochu zneutralizovat hydrogenuhličitanem sodným (jedlá soda), avšak nechtěl jsem si takto upravenou vodu lít do yixingu. Zvolil jsem proto přesunutí čajových lístků do glazovaného gaiwanu, kde jsem pak měl špatný pocit, že v něm bude čaj s kyselým pH. Co kdyby. Většina čajů mi vychází spíše mírně kyselá, ale Xiaguan Zhuan Cha byl zatím extrém. Používám k přípravě čaje převážně filtrovanou vodu, ale i ta nefiltrovaná má obvykle hodnotu pH okolo 6 - 7. V souvislosti se změnou pH jedlou sodou se ztmavila i barva a zjemnila chuť. Vlastně vymizela trpkost a zvýšila se hladkost a jemnost čaje. Současně s tím se zvýšila sytost barvy nálevu a celková chuť se stala mírně slanou vlivem reakce kyseliny a zásady za vzniku soli. Porovnáno ve stejných šálcích vedle sebe. Jeden bez sody a druhý se sodou.

9.3.2015 - Vložena degustace - 2010 Xiaguan Zhuan Cha (Tibetan Brick) Raw 250g
Byla vložena degustace na raw puerh určený pro tibetský trh. Puerh má jméno 2010 Xiaguan Zhuan Cha (Tibetan Brick) Raw a jedná se o 250g cihlu. Objednat lze balení po 5 kusech této cihly. Čaj se skládá ze zbytkového Hunag Pian materiálu (žluté lístky), který je překryt kvalitnější Mao Cha. V čaji nejvíce cítím pro Xiaguan typickou velmi vysokou uzenost. Dále jsou nálevy velice vegetální, oranžové, vyzrálé v chuti, dále živočišné až masité, hodně nakyslé a trpké. Dochuť je uzená, sládnoucí (vyšší Hui Gan) a lehce chladivá (až mentholová). Kvůli drobnému zlomkovému listu jsou nálevy vskutku syté v barvě a intenzivní v chuti. Velice zajímavý čaj. Zkoušel jsem na něm i zajímavý experiment. Čaj jsem koupil při plzeňské dubnové degustaci 2014 v M-Klubu u pana Zdeňka Nepustila (Jiaogulan.cz/shop). Mé chuťové pohárky mají na tento čaj dobré vzpomínky.

5.3.2015 - Pití čaje po dobu několika dní
Dělal jsem to od dob, co se více zajímám o čaj. Pravděpodobně to dělal každý. Většinou asi ne záměrně. Řeč je o pití čaje po dobu dvou a více dní. Obvykle se mi to stává u čaje, kterého dám do konvičky více, anebo u pozdního večerního čajování. Většinou jsou to sheng puerhy nebo delikátní oolongy. Vím, že by dle přírůček a všeho možného neměla konvička s čajem vychladnout. Když ale není zbytí, musí čaj přeci jen počkat do dalšího dne. V podstatě se celou tu dobu čaj v konvičce louhuje (respektive maceruje) za studena. Někteří to mohou odsuzovat, ale někdy se to stane. Večer mám chuť na určitý čaj, tak si jej připravím. Ráno si opět vychutnám ten samý čaj. Vím, že o tomto tématu už jsem před nějakou dobou na internetu četl. Už si ani nepamatuji, jaké vlastně bylo rozuzlení. Nevím však kde, tak se raději nebudu pokoušet jmenovat možnosti.

3.3.2015 - Degustace čajů a bylin (43): M-Klub, Plzeň - Plzeňský čajový mišmaš
Dnes v úterý se konala degustce čajů a bylin s panem Zdeňkem Nepustilem nazvaná "Plzeňský čajový mišmaš". Degustace byla zaměřena na oolongy, tedy polozelené čaje. Zrovna jsem si z domova přivezl na kolej nějaké oolongy, tak jsem se na degustaci podělil. Degustovány byly tři čaje Da Hong Pao, a to jeden lisovaný koláč, druhý sypaný z Amany, třetí vzorek od Spolku milců čaje a čtvrtý ode mě koupený v Dobré čajovně v Plzni. Srovnávali jsme tři Fénixe (Feng Huang Dan Cong), a to z Amany, od pana T. Rajnocha a ode mě koupený v Dobré čajovně. Toto byly velice přínosné degustace. Srovnávání stejných čajů ale od jiných pěstitelů je mnohdy přínosnější, než napití mnoha různých čajů. Další oolongy na porovnání jsme měli Oriental Beauty, neboli Bai Hao. První Bao Hao byl z roku 2009 a ten můj Bai Hao byl z roku 2013 z DČ v Plzni. Provedena byla zkušební degustace oolongu "Plechový drak" od Spolku milců čaje a oolong z Lidlu v nálevových sáčcích. Plechový drak nebyl tak špatný. Chutnal jako jiné pečené oolongy včetně mého podobného Shui Xian (Shui Hsien), neboli Vodní víla. O nálevových sáčcích jsem si myslel, že budou horší, ale i tak se jednalo spíše o odstrašující příklad. Mezitím jsme ochutnávali nové čokolády Jordi's 70%, 100%, bílou s Matchou, bílou s Momordikou a bílou s Moringou. Pokračovali jsme srovnáváním čajů Ali Shan, a to ode mě koupeným v DČ a od pana M. Štrobla spolu s mým oolongem Bao Zhong (Pao Chung). Poslední část byla zakončena srovnávací degustací vypečené a nevypečené verze oolongů. Prvním čajem byl 2009 Lugu z Taiwanu. Originální verze z výroby byla vypečená a lehce chlebová, zatímco verze ještě dodatečně vypečená chutnala jako Gabaron a neměla žádné složky pečenosti. Skoro jsem si říkal, jestli jsme nevyměnili čaje. Naposledy byl srovnáván thajský 2005 Ganon z Dobrých čajů. Pan Nepustil čaj opakovaně peče. Měli jsme možnost ochutnat vypečený Ganon, tedy verzi pečenou naposledy tento rok 2015. Musím se přiznat, že mě velice zaujala silně mátová vůně tohoto čaje. Výsledný verdikt ze srovnávání čajů? Da Hong Pao mi chutnaly nejvíce z Amany a zároveň z jednoporcovek od Spolku milců čaje. Koláč již znám, mám ho napitý z Chawangshopu. Jenoporcovku DHP jsem si kdysi nedávno také koupil v DČ v Plzni a chutnala velice dobře, asi jako tato jednoporcovka na degustaci. Mimochodem mám o ní připravenou degustaci, jen jí přepsat. Z Fénixů mi chutnal ten můj z DČ. Z Bai Hao (Oriental Beauty) nám nejvíce chutnala verze z roku 2009 od pana Snášela. Z oolongů Ali Shan byla asi lepší verze 2014 od pana M. Štrobla (já měl verzi 2013). Degustace byla protkána vtipy, povídáním a jinými anekdotami. S přítelkyní jsme upekli cizrnovo-ostropestřcový makovec s banánovo-vanilkovo-čokoládovým krémem. Recept bude k dispozici zde možná ještě dnes. Na degustaci přišlo mnoho nových čajomilců. Děkuji panu Zděňku Nepustilovi za vzorky 2005 Ganon jak v originální, tak i pečené formě.

2.3.2015 - Dopíjení zásob čajů
Po 3 týdnech jsem na víkend odjel z koleje domů. Už jsem musel, protože jsem na koleji v Plzni neměl již skoro žádný čaj. Ostatně jde to vidět i na zatím jedné z posledních degustací, a to na Basilur Magic Nights. To už byla krize. Z domova jsem si přivezl hlavně oolongy a další čaje. Jedná se o starší 2012 Bao Zhong, 2012 Four Season oolong, 2012 Gui Fei, 2013 Bai Hao, 2013 Ali Shan, zbytek vietnamského 2013 Che Xanh Thai Nguyen, 2014 Da Hong Pao, 2014 Feng Huang Dan Cong. Budu mít teď pár měsíců napilno s diplomovou prací, a tak čaje potřebuji.

28.2.2015 - Minidegustace: 2013 Zhu Cha Gunpowder Pingsui Jade Pearl Brand
Degustaci provádím doma v Sokolově s nefiltrovanou a převařenou vodou z vodovodu. Použito bylo 5,55 gramů čaje. Čaj byl připravován v yixingské konvičce a byl sléván do skleněného slévacího džbánku. List je lehce svinutý do nepravidelných kuliček. Je světle zelený, ale občas lze vidět trochu nahnědlý list. Vůně suchého listu je svěží, sladká, hodně kakaová, po hořké čokoládě (jako u Bai Mu Dan). List v nahřáté konvičce ještě více zvýší nasládlost a kakaovost. První nálev jsem udělal s hodně zchladlou vodou. Jemná a svěží květinová, nasládlá chuť, pečeně chlebová a trávová. Chutí připomíná Long Jing nebo Lu Xue Ya. Taková ta zvláštní pečená a trávová chuť Long Jingu a chuť napařovaných japonských čajů. Občas náznaky chutí jako v Zhen Mei (Chun Mei). Vůbec nejde znát, že by se jednalo o Gunpowder. Lístky jsou jiné, nejspíše velice mladé a tenoučké. Nálevy jsou zprvu lehce nazelenalé, později slabě zeleno-žluté. Dochuť je nasládlá, květinová a lehce pečená. Velice dobrý čaj, který se hodí na uklidnění a k relaxaci. Není nepříjemný a pokud to nepřepálíte s teplotou, tak ani neztrpkne. Doporučuji teplotu vody jako na japonské zelené. Teplejší vodou, než vodou o teplotě 85 stupňů C, bych nedoporučoval. Čaj jsem již delší čas zpět koupil jako čerstvý v Dobré čajovně v Plzni. Jedná se o malou světle zelenou krabičku s čajem o váze 50g. Uvedeno je datum produkce: 5/2013. Velice doporučuji alespoň jednou ochutnat.

25.2.2015 - Minidegustace: BASILUR Magic Nights - Oriental Collection (Ceylon)
Čaj jsem dostal nejspíše darem. Jedná se o 100 gramové balení v zipovém sáčku a celé je to v pěkné orientální krabičce. Degustaci provádím v Plzni na koleji s filtrovanou vodou přes Britu. Použit byl 500 ml džbánek, do kterého bylo nasypáno 20 gramů čaje. Čaj byl zalit 2x vroucí vodou a oba nálevy jsem smísil ve skleněné konvici. Výsledný nálev jsem ještě zředil trochou vody (celkem cca 1,2 litru nálevu). Vůně suchého listu je nakyslá po brusinkách, exotická po papáje, hodně žvýkačková a lehce tabáková. List v nahřáté konvičce se rozvoní do extrémní vůně dýmkového tabáku a papáji. Jedná se o černý (červený) ceylonský čaj. Ve složení nalezneme čaj, plody brusinek, chrpu (cornflower), sléz (malva) a dále aroma jahod, meruněk, ananasu a papáji. Vlastně je to aromatizovaná směska. Musím říci, že mi tento čaj zprvu moc nechutnal. Nemám rád ovoněné a ochucené čaje. Je pravda, že jsem tento čaj nechal trochu otevřený, aby vyvoněl a nyní byl již dobře pitelný. Nálev má barvu oranžovo-červenou, čirou. Ve vůni jdou cítit meruňky, papáju, lesní ovoce, černý rybíz, tabákovost a dýmkový tabák - konkrétně černý hrozen. Chuť čaje odráží jeho vůni. Nejvíce stejně cítím dýmkový tabák a osmanthus (meruňky), tabákovost, papáju. Sekundárně v čaji cítím také borůvky, dětské vitamíny Marťánky, vánoční vůně a takové ty dětské zvýkačky Hubba Bubba. Připodobnil bych čaj k Formosa Fine oolongu, kde mimochodem také cítím lesní ovoce. Chutě a vůně se prolínají a přechází mezi sebou. Řekl bych, že všechny zmiňované chutě jsou jak ve vůni, tak v chuti nálevu. Po vychladnutí nálevu cítím z čaje hlavně tabákovost, nasládlost a dýmkový tabák černý hrozen. Musím ale přiznat, že s názvem čaje se Basilur hodně trefil.

24.2.2015 - Minidegustace: BASILUR Green Valley - Oriental Collection (Ceylon)
Čaj jsem dostal od Ježíška na Vánoce 2014. Degustaci provádím v Plzni na koleji s filtrovanou vodou přes Britu. Připravuji vícenálev ve skleněné čínské konvičce s množstvím čaje 8,71 gramů. Teploty louhování byly okolo 85 stupňů C. Jedná se o 100 gramové balení čaje v celofánovém zipovém sáčku a to vše je ještě zabaleno do orientální krabičky. List je stočen a překládán do placatých, nepravidelných a převážně velkých kuliček. Barva listu je svěže zelená. V listu nalezneme i klacíky. Po rozbalení listu si můžeme všimnout celistvého velikého lístku. Vůně suchého listu v nahřáté konvičce je omamně fíková, druhotně květinově nektarová. Možná cítím náznaky uzenosti nebo jakési nakuřovanosti. První nálevy jsou lehce zakalené. Barvy nálevů jsou světle oranžovo-žluté, lehce nazelenalé. V chuti čaje lze převážně cítit sušené fíky. Možná i fíky čerstvé. Druhotně cítím z čaje podobnost v chuti s výluhy ze stromu ginkgo. Nějak mi tam pořád leze ta uzenost v pozadí a nově i hruška, respektive hruškový kompot. Toto jsem v čaji ještě nikdy necítil a už vůbec ne v takové intenzitě. Krabice uvádí, že do čaje nebylo nic přidáváno, takže vše by mělo být přírodní. Čaj nebyl po celou dobu trpký. V dochuti sládne a jde do mladého a lehce uzeného sheng puerhu. V dochuti dále cítím koření (asi perníkové). Jedná se o velice příjemný zelený ceylonský čaj s omamným fíkovým aroma a s tóny jdoucí do sheng puerhu. Až tento čaj někde uvidíte, neváhejte a kupte si ho.

13.2.2015 - Ledový čaj z Brity uprostřed zimy
Už dlouho jsem měl chuť na ledový čaj. Zdá se mi, že jsem ho v průběhu léta 2014 nedělal tolik, jako v létě 2013. Tento týden jsem se rozhodl, že si ho teda připravím, i když je ještě zima. Mám od mléka vskutku dobrou skleněnou litrovou lahev s víčkem jako od přesnídávky. Je to praktické. Hrdlo je široké, a tak se lístky vyndavají lépe, než když čaj maceruji v plastové PET lahvi. Do skleněné lahve jsem vložil neurčené množství vietnamského zeleného Che Xanh Thai Nguyen (tak cca 2 - 3 cm vysoká vrstva čaje). Zalil jsem čaj ledovou plzeňskou vodou filtrovanou přes Britu a nechal jeden den v lednici macerovat. Druhý den (taktéž večer) jsem vše zcedil a slil zpět do vypláchnuté skleněné lahve. A takto si vždy připravuji jakýsi koncentrát, který si dle chuti naředím do sklenice ledovou filtrovanou vodou. Výhoda je ta, že každý si může ledový čaj přizpůsobit podle sebe. Jak sílu čaje, tak i případné doslazení či okyselení citronem. Ledový čaj jsem nechal v lednici ještě do dalšího dne a výsledek? Přišel mi takový ovocnější. Asi mi tam trochu uzrál. Však i guláš a další jídla jsou taktéž lepší až druhý den. Každopádně filtrovaná voda přes Britu pomohla ledovému čaji velmi výrazně. Je ještě jemnější, než s vodou bez filtrace. Na závěr ještě jedna docela cenná poznámka. Zatím jsem neviděl lepší čaj na ledové čaje, než je právě Che Xanh Thai Nguyen. Při ceně 129 CZK za 500 gramů čaje, kdy ledový čaj chutná skvěle, je prostě bezkonkurenční. Neříkám, že nejsou i vhodnější čaje, ale cenově výhodnější určitě nebudou.

9.2.2015 - Vložena degustace - 2009 Yunnan Bai Mu Dan Bing Cha (白牡丹)
Byla vložena degustace na bílý lisovaný čaj 2009 Yunnan Bai Mu Dan Bing Cha, který je v ČR znám jako "Bílá pivoňka". Někdo by ho mohl označovat jako bílý puerh, no ostatně i já mám nutkání ho tak označit. Už třeba i kvůli tomu, že Mao Cha pochází z provincie Yunnanu místo provincie Fujian. V čaji naleznete chutě bylin, medu, kakaa, tabáku, obilí, květin, nektaru, dále medicínskou až balzámovou a kořeněnou chuť. Nálevy jsou zlato-oranžové, vazké a hladké při každém polknutí. List se skládá převážně z hnědých velkých listů s řapíky a s mladými ochmýřenými tipsy (pupeny). Tento čaj jsem si opravdu užil a doporučuji ho alespoň jednou vyzkoušet všem. Děkuji panu Zdeňku Nepustilovi z Jiaogulan.cz/shop za tento skvělý vzorek bílého lisovaného čaje.

6.2.2015 - Minidegustace: 2013 Formosa Ali Shan Oolong
Degustaci provádím doma v porcelánovém gaiwanu v Sokolově z vody z vodovodu (nefiltrovaná). Tento čaj je dárek od mojí přítelkyně k narozeninám, který mi koupila v Dobré čajovně v Plzni. Byl to již čaj ve výprodeji, takže předpokládám, že bude asi z roku 2013. Použito bylo 7,6 gramů čaje. Jedná se o veliké nepravidelné kuličky se stopkami a jsou tmavě zelené barvy. Občas lze nalézt i světle zelené kuličky. Ali Shan jsem již degustoval, a to ve verzi 2012. Suchý list voní po máslových sušenkách, karamelu a smetaně, trochu i po vaječném koňaku a čokoládě. Po vyvonění tam opravdu cítím jakési kakao. Tento 2013 Ali Shan začíná v prvním nálevu s květinovostí, jemnou až neznatelnou nasládlostí a vegetálností. Je nutno louhovat poněkud déle, protože kuličky se rozbalují opravdu špatně. Objevují se v prvním nálevu i mléčné chutě. Ve vlhkém listu cítím mléko, máslové sušenky a vegetální chutě. V druhém nálevu je cítit decentní mléko a v dochuti se mění na karamel. Možná to je ve spojení s chutí máslových sušenek. Jinak cítím spíše vegetální a květinové chutě. Tento Ali Shan je podobný oolongům Gao Shan, Jin Xuan, Nai Xiang a i thajským oolongům. Od čtvrtého nálevu vyčnívá chuť trávy. Celkově nálevy prostupuje slabá chuť kopřiv jako v japonských zelených čajích. Všechny nálevy jsou docela slabé oproti jiným oolongům, a to i přes delší louhování. Všechny nálevy jsou víceméně podobné, jen chutě jsou v jiných intenzitách. Obal oolongu je zlato-žlutý a zepředu bílý. Nejlepší asi byly nálevy do čtvrtého včetně. Cena cca 150 CZK / 50g (výprodej).

5.2.2015 - Aktualizace a minidegustace
Ještě pořád je zkouškové období - nyní poslední týden. Na ZČU v Plzni je to teď jen 5 týdnů. Asi jste si mohli všimnout, že píšu hlavně minidegustace. Snažím se tím nahradit normální degustace, na které není zatím tolik času, protože píši diplomovou práci a chodím do laboratoří na experimenty. Poslední dobou piji hodně oolongů. Hlavně mi opět zachutnaly čínské oolongy. Jelikož se v poslední době necítím dobře, připravuji si i Ku Ding Cha, tedy hořké nálevy z cesmíny velkolisté. Nejspíše ještě chvíli budu vkládat degustace nebo články z archivu. Pár nezveřejněných tu mám.

4.2.2015 - Svijanský Máz, Platan 11 a aktualizace piv
Je pravda, že jsem dlouho neaktualizoval degustace piv. Aktualizováno však není pouze na webu. Pivní degustace jsem psal, jen nemám aktualizovanou stránku na serveru. Takže degustací piv je opravdu hodně. O některých pivech sice píši, ale napité je mám třeba i o několik dnů či týdnů dříve. Občas tedy vkládání degustací minidegustací a poznámek o pivech neodpovídá skutečnosti. Chtěl bych se zastavit u Svijanského Mázu. Poslední týden jsem na něj měl chuť, tak jsem si ho dnes koupil. Přijde mi, že oproti pár měsícům zpět, co jsem ho pil naposledy, se hodně zlepšil. Pivo je hutné a není tak vodové, přijde mi sladší, hořkost již není tak nepříjemně ulpívající, pěna se tvoří velmi vysoká, stabilní a dokonce kroužky na sklenici se tvoří více a ve větším množství. Co se s pivem stalo? Že by zlepšili kvalitu piva, která byla posledních pár měsíců docela nízko? Asi ano. Svědčit by o tom mohla i nová zadní etiketa, na které již není uveden chmelový isoextrakt. Přední etiketa však zůstala i s původním složením nezměněna, aby asi ušetřili. A nebo tam isoextrakt stále je, jen se možná změnila legislativa o jeho uvádění na etiketách. Legislativu ohledně piva a jiných alkoholických nápojů nesleduji, a tak nemohu potvrdit. Update 5.2.2015: Ochutnávám Platana 11 se 4,6% alkoholu, aneb jedno z piv, které jsem si kupoval na bakalářském studiu na ČVUT v Praze. Vždy mi přišlo hodně hořké a málo sladké, ale nyní jsem si ho na zkoušku opět koupil a přijde mi takové hodně sladké, sladové, až medové a málo hořké. Podle mě i bylo více vykvašené. Zdá se hodně podobné ruským pivům, která jsou hodně sladová a málo hořká. Dokonce chutná i mé přítelkyni. A to jsem si ho kdysi kupoval kvůli své vysoké hořkosti. Nebo jsem si již zvykl na vyšší hořkost piv?

29.1.2015 - Minidegustace: 2013 Zhu Cha Gunpowder Green Pearl Extra Grade
V roce 2014 jsem si koupil Gunpowder v Dobré čajovně v Plzni. Myslím si, že byl i ve slevě. Popis z webu Dobré čajovny: „Velbloud v černém“ - Perlový čaj „Extra Grade“ (nejvyšší vyráběná třída) - balený v originelní papírové krabičce. Podle Dobré čajovny jde o nejvyšší sortu, která je vyráběna. Kuličky čaje jsou pevně svinuté, lesklé a tmavě zelené. Degustace proběhla v Plzni a bylo 9,12 gramů čaje v yixingské 250 ml konvičce. Voda byla filtrovaná přes Britu. Sám si dělám Gunpowder jen jako jednonálev. Nyní jsem měl chuť na vícenálev. První nálev byl sléván skoro ihned po zalití. Je hodně vegetální s kouřovou chutí a vůní. Při chladnutí nálevu se zvyšuje hořkost. Jedná se o příjemný čirý nálev zeleno-žluté barvy, který je na tento čaj docela jemný. Ani nyní však v sobě nezapře onu palčivost a hořkost Gunpowderu. Vlhký list voní po čerstvě posekané a zpařené trávě. Dochuť je nahořkle sladká. Druhý nálev je již hodně kalný a oranžovo-zelené barvy. Sléván byl ihned po zalití. Lístky jsou již plně rozbaleny. Kal nechávám chvíli sednout na dno. Chuť je sladká, lehce nakyslá a lehce kouřová. Dochuť jetelová, travnatá a nasládlá. Dlouhodobější dochuť je slabě kouřová. Nálev je dokonce ještě jemnější, než ten první. Třetí nálev je kalný, žluto-zelený. Je oproti minulému nálevu více kouřový. Je dále stále trávový, vegetální a nasládlý. Po vychladnutí slabě palčivý na jazyku a v krku. Čtvrtý nálev je jemný. Nechal jsem ho louhovat tak do 7 sekund. Má ale stále skvělou chuť. Vůbec není cítit trpkost ani palčivost. Pouze vegetální a lehce kouřové složky. Nálev již není zakalený. Pátý nálev byl louhován tak kolem 20 - 30 sekund. Bál jsem se, aby měl vůbec nějakou chuť. Nakonec vylezl opět žluto-zelený a relativně čirý nálev. Je dobrý, víceméně stejný jako čtvrtý nálev. Nic není drsné ani nepříjemné. Jdou ještě hodně cítit chutě trávy a kouřovosti, ale další nálev už bych si neudělal. Musel bych louhovat dlouho a s tím by se uvolnily hruhé a trpké chutě. Shrnuto: Od druhého nálevu mě provázela kreativní a činorodá nálada. Trochu jsem dostal tu známou kofeinovou ránu do hlavy. Ve všech nálevech se do čaje uvolňovalo veliké množství prachových částeček. Gunpowder je obvykle docela málonálevový čaj. Nyní se mi povedlo udělat i více chutných nálevů s chutí trávy, kouřovosti, jetelu a nasládlosti. Pokud tedy chcete alespoň 5 nálevů, doporučuji dát více gramů čaje a vlastně skoro ihned slévat. Yixingská konvička a voda z Brity čaji vskutku sedla. Krabička váží 125g a je na ní uveden datum produkce 8/2013.

27.1.2015 - Minidegustace: 2014 Fujian Anxi Benshan (Ben Shan → 本山)
Degustaci provádím v Plzni na koleji s filtrovanou vodou přes Britu. Použit byl naráz celý vzorek čaje, a to 10,1 gramů. Čaj byl připravován v čínské skleněné 150 ml konvičce. Nálevy byly slévány okamžitě po zalití, kvůli množství čaje. Suchý list voní po uzeném, trávě, kopřivách, květinách a lipovém medu (tedy po medu se záchvěvy mentholu → však včelaři už vědí i bez vysvětlení). Celková vůně je taková vegetální. List je ve formě středních nepravidelných kuliček a je zabarven z poloviny světle zeleně a ze zbývající poloviny tmavě zeleně. Čaj je jen lehce oxidován. První nálev: V chuti a vůni kopřivy s trávou. V dochuti sládne. Tento nálev je velice delikátní, jemný, s vegetální a sladkou dochutí. Vlhký list má neznatelnou a příjemně uzenou vůni. Nálev je lehce nazelenalý. Druhý nálev: Chutě i vůně se rozjely. Cítím nejvíce kopřivy a trávu. Sekundárně jetel a další vegetální složky. Velice znatelná je medová a nasládlá složka. V dochuti jde do lipového medu. Světle nazelenalý nálev. Korěněná, možná až lehce muscatelová vůně vlhkého listu. Třetí nálev: V listu cítím slabě pečenost. Nálev je slabě zeleno-žlutý s chutí trávy a kopřiv. Opět sládne do lipového medu. Převládají spíše travnaté a jetelové chutě. Dochuť u tohoto nálevu je jaksi kořeněně nakyslá. Další nálevy: Chutě se v dalších nálevech víceméně opakují, jen v jiných intenzitách. Sladkost se z medu mění v jetelovost a na chuť nektaru. Všeobecně se ale zvyšuje trávovost a snižuje sladkost. Trávovost bych připodobnil k japnským zeleným čajům. Celkem provedeno kolem 10 nálevů. Vsadím se, že by byl dobrý i opražený (roasted). Všechny nálevy jsou vcelku vazké a jaksi olejovité. Vylouhovaný list je po okrajích viditelně lehce oxidovaný a tuhý. Děkuji čajomilci z plzeňských degustací v M-Klubu za darovaný vzorek tohoto lahodného čaje.

23.1.2015 - Minidegustace: 2009 Langhe TF Menghai Ripe Mini Chen Xiang Fang Zhuan
Degustaci provádím doma v Sokolově v porcelánové konvičce o malém objemu (cca 100 ml). Jedná se o shu puerh ve tvaru malé kostičky, kde každá kostička váží cca 5,5 až 6 gramů. Záleží na každé kostičce. Vůně kostičky je taková zemitá, nasládlá a lehce rybí. Lístky vypadají na mini puerh docela hezky a veliké. Ve vyhřáté konvičce po prvním dlouhém oplachovacím nálevu, kdy kostička také nabobtnala, voní puerh velice sladce až medově. Zemitost je spíše v pozadí. První nálev je načervenalý a hnědý. Vůně je sladká, ale jeho chuť je taková dřevitá, nasládlá, prašná a trochu nakyslá. Uvidíme v dalších nálevech. Druhý nálev je sytější a v chuti intenzivnější, ale jinak spektrem chutí je úplně stejný. Teprve ve třetím nálevu se kostička skoro celá rozbalila. Chuť nálevu je jemnější, více sladší a méně nakyslá. Tento nálev mi chutná. Čtvrtý nálev je dobrý a jemný. Občas se mi v těchto pozdějších nálevech zdá, že má puerh chuť jako vyzrálejší Liu Bao. Proveden pátý nálev, který je již dobře pitelný. Šestý nálev je také docela chutný. Na nějaké to venkovní nebo odpolední čajování je dobrý. V první kostičce tohoto puerhu jsem našel dokonce kámen. Pořád jsem si říkal, co mi v konvičce cinká. Já všeobecně shu puerhům moc neholduji, a tak se občas bojím jak subjektivně, tak objektivně zhodnotit tento puerh. Děkuji panu Zdeňku Nepustilovi z Jiaogulan.cz/shop za vzorek tohoto shu puerhu.

21.1.2015 - Minidegustace: Roasted 2014 Tie Guan Yin Jade "Sisi" - Domácí pražení potřetí
Měl jsem z Dobré čajovny v Plzni tři vzorky TGY Jade, dle Dobrých čajoven označovanou jako "Sisi". Poslední vzorek (7,67g) jsem pražil opatrně tak cca hodinu (poté vážil 7,02g) a nechal přes noc odpočívat. Druhý den vážil 7,09g, takže nasátí vlhkosti zanedbatelné. List byl hnědo-zelený. Ta zelená byla ale taková tmavší až šedá (khaki). Nepovedlo se mi opražit čaj rovnoměrně. Při pražení však čaj krásně voněl. Po zalití jsem cítil ve vůni jen silně praženou až kávovou chuť. Asi to chtělo ještě více uležet. První nálev byl velice nasládlý, květinový a orchidejový. Dokonce jsem necítil ani pečenost, ani kávu. Spíše jen lehké příjemné pražení, karamelovou sladkost a květiny. Asi tak, jak to znám z tradiční Tie Guan Yin. Říkám si, že více se jí v chuti už podobat ani nemůže. Cítím jen krásnou nasládlost po nektaru, lučním kvítí a vůni po orchideji. Orchideje a květiny cítím až do dlouhodobé dochuti. Celková konzistence je taková vazká až krémová. Barva nálevů se z lehce nazelenalé změnila na světlou karamelovou. Vlhký list je vcelku veliký a kvůli pečení se rozbalil méně. Barva listu je od šedivo-khaki do hnědo-černé. Pražení jemných oolongů mě docela překvapilo. Asi se tomu budu do budoucna více věnovat a zkoušet. Příjemné je i to, že nálevy z pražených čajů nejen zasytí, ale také se po nich hezky tráví jídlo v žaludku.

20.1.2015 - V čem připravuji čaje
Červené čaje připravuji jen ve skle. Moc červené čaje totiž nepiji, a tak na ně ani nemám yixingskou konvičku. Delikátní zelené čaje typu Ceylon, Lu Xue Ya a Gunpowder Pingshui připravuji v yixingské konvičce. Hrubší zelené čaje typu vietnamského Che Xanh Thai Nguyen, klasického kouřového Gunpowderu (Zhu Cha) a třeba i Zhen Mei (Chun Mei) spíše jen ve skle. Slabě oxidované delikátní oolongy typu Tie Guan Yin, Dong Ding, Ali Shan a Bao Zhong preferuji ve skleněné konvičce nebo v porcelánovém gaiwanu (resp. glazovaném yixingu). Oxidovanější oolongy typu Bai Hao, Gui Fei a Gabaron si rád připravuji spíše v yixingské konvičce. Vypečené oolongy připravuji zatím pouze ve skleněné konvičce nebo glazovaných gaiwanech. Na sheng puerhy využívám celkem tří yixingských konviček. Na shu puerhy konvičku sice mám, ale chutnají mi spíše ze skla. Bílé čaje - skleněná konvička, protože na ně nemám yixing. Hei Cha, tedy tmavé čaje, připravuji buďto ve velké yixingské konvičce nebo v hodně malé porcelánové konvičce. V yixingu obvykle připravuji především jen tibetský čaj Kang Zhuan, který je sám o sobě hodně hrubý. Osobně mám s tibetským čajem Kang Zhuan smíšené zkušenosti. Jednou je jemný a vazký, podruhé štiplavý. Když tak přemýšlím, tak tibetský čaj Kang Zhuan by vlastně měl být čaj, kterému rozumím nejvíce, neboť jsem ho za ta léta vypil kolem 2,5 kilogramu.

19.1.2015 - Minidegustace: 2014 Tie Guan Yin Jade "Sisi"
Od Dobré čajovny v Plzni mám tři vzorková balení Anxi Fujian TGY Jade po 7,5g. První jsem vypil již dříve, druhé piji teď. Třetí zkusím opražit (opéct) později. Právě degustovaný vzorek má váhu 7,76g. Degustace provedena na koleji v Plzni s vodou z vodovodního řádu a bez oplachovacího nálevu. List je ve formě kuliček se svěží světle zelenou a nebo tmavě zelenou barvou. Oxidace tohoto čaje by měla být velice nízká. Cca polovina kuliček je světlá a druhá polovina je tmavá. Již vzhledem se tedy liší od dříve degustované TGY Jade. Lístky jsou ve formě nepravidelně srolovaných středně velkých kuliček se stopkami (řapíky). Vůně suchého listu je květinová, orchidejová, nasládlá a senná. Vůně listu v nahřáté skleněné konvičce je orchidejová, senná a po suché trávě (vzdáleně bych připodobnil k řasám u japonských zelených čajů). Nálev je světle zelený, delikátní, nasládlý, květinový. Ve vůni a v dochuti je docela senný a extrémně sládnoucí do nektaru a orchidejí (až do jasmínu). Není ale až tak svěží. Celková chuť je taková těžší, než jiné delikátní TGY. V nálevu lze cítit mírnou oxidaci. Nejvíce mi tato TGY Jade připomíná taiwanský Bao Zhong a taiwanský Dong Ding. Jsou si podobné i právě v oné orchidejové a květinové nasládlosti, mírné oxidaci a senné nasládlé dochuti. Vylouhovaný list je celý, středně velký, s řapíky, ale docela potrhaný a olámaný. Kraje listů jsou hnědě zoxidovány. Od třetího nálevu se vyvíjí v čaji lehká kopřivová a florální chuť, která sládne do orchidejového nektaru. Ta orchidejová nasládlá dochuť je prostě úžasná s každým dalším lokem. Velice příjemný vzorek TGY, který Dobré čajovny interně označují jako "Sisi". Tyto malé vzorky mi pokaždé připomněly TGY Superior z Teanetu v Praze (dnes Orijin), kterou jsem si tam stabilně kupoval několik let. Baleno v: Sea Dyke Brand Tea, Xiamen Tea Imp. & Exp. Co., Ltd. Názvy čaje: Tie Guan Yin, TGY, 铁观音, 鐵觀音, Iron Goddess, Iron Guanyin, Ti Kuan Yin, Tiet Kwun Yum. Cena: 27 CZK / cca 7,5g vzorek.

19.1.2015 - Minidegustace: 2014 Formosa Dong Ding Oolong (Tung Ting, Zamrzlý vrcholek, 凍頂)
Oficiální popis z Dobré čajovny: Zamrzlý vrcholek. Tchajwanský originál! K dostání toliko v Dobrých čajovnách! Věhlasný nepatrně fermentovaný čaj, který je specielní nožní metodou za vlhka sežmoulán do malinkých nepravidelných oválků. Spolkem milců čaje directně z úbočí bájemi opředené hory Tung Ting přivezený. Vhodný ku rozjímání, když stíny se prodlužují. Degustace: Provedena na koleji v Plzni. Nyní piji oolong, který jsem dostal darem. Jedná se o Dong Ding oolong z roku 2014. Jinak také 凍頂, Tung Ting nebo Zamrzlý vrcholek. Pěstován je na hoře Dong Ding v oblasti Nantou na Taiwanu. Tento oolong bývá slabě oxidován. Obvykle do 30%. Použil jsem 6 gramů čaje, který měl podobu malých kuliček. Nálevy jsem prováděl velice rychlé, a to v malém yixingském glazovaném gaiwanu. Chuť je jemná, delikátní, lehce květinová, spíše travnatá, slabě kopřivová a velice slabě máslovo-sušenková (nebo jakási pečená složka). Cítím také jetel. Celkovou chuť bych popsal jako florální. Nálevy jsou světle nazelenalé a svítivé, později žluto-zeleně svítivé. Po polknutí cítím nektarovou nasládlost, v dochuti spíše trávu a jetel, takže florální složky se v dochuti zvyšují. Někdo by možná mohl v Dong Ding oolongu cítit i orchidej. Nejvíce bych čaj připodobnil k velice čerstvé Tie Guan Yin a Ali Shan oolongu. Jedná se o opravdu vynikající a delikátní oolong, který si opravdu pokaždé vychutnám. Od začátku do konce jemná a delikátní, florální a nasládlá chuť. Určitě ho zkusím doma opražit a pak napíši. Cena: cca 310 CZK za 75 gramů.

16.1.2015 - Když někdo zaváhá, jako já...
Když piji zbytek sheng puerhu z Chawangshopu (degustace níže), tak se mi zastesklo po kvalitních puerhech. Štve mě, že jsem tak asi rok nebo rok a půl zpět měl možnost objednat z Chawangshopu mnoho puerhů za skvělé ceny. Tedy byly to puerhy, které jsem měl vyhlídlé. Tehdy byl i dollar ke koruně docela nízko (cca 19,80 CZK za 1 USD). Teď? Situace je taková, že puerhy stojí čím dál více a kurz koruny k dolaru se blíží 24 CZK za 1 USD. Nákup puerhů nyní by se mi prodražil hned několikrát. Měl jsem je možnost koupit tehdy, když byly ceny i kurzy na nejnižší úrovni. Asi bych puerhy objednal, nebýt vcelku vysokého poštovného a případně cla (za což samozřejmě prodejce nemůže). Já kvůli tomu váhal, až jsem nakonec promeškal tu nejlepší chvíli.

16.1.2015 - Minidegustace: 2009 Bulangshan Bing Dao Hu Brand Qiao Mu Bing Cha 357g
2009 Bulangshan Bing Dao Hu Brand Qiao Mu Bing Cha 357g Sheng puerh z Chawangshop.com. Jedná se o sheng puerh z pohoří Bulangshan, který vyrobila továrna Brown Mountain TF, Shuanjiang. Zbývá mi posledních 16 gramů z tohoto koláče, které si šetřím na degustaci. Zatím jsem z těchto 16 gramů utrhl tak cca 6 gramů a zbytek čajového prachu. Nakonec zatím řeším vše minidegustací. Třeba zbytek koláče pořeším normální degustací. Kupoval jsem ho jako relativně mladý koláč. Nyní už mu bude tak 5 - 6 let. Jeho listy jsou velice pěkné, celistvé a veliké. Celý koláč je středně až silně slisovaný, ale lístky jdou od sebe oddělit velice dobře. Mají barvu převážně hnědo-červenou, občas stříbřité ochmýřené lístky a nebo tmavší lístky do černa. Vlhké listy jsou zelené až do khaki. Při zalévání vodou čaj hodně pění. Tolik pěny jsem u sheng puerhů ještě snad neviděl. Asi mnoho saponinů. Nálevy jsou žluto-oranžové Vzadu v krku a na patře cítím vždy po polknutí takový zvláštní chladivý závan mentholu, který přetrvává dlouho. Dochuť je sládnoucí a trpčí. Zajímavé, že u tohoto puerhu jsem menthol nikdy necítil, po těch pár letech se u něj ale menthol pěkně vyvinul, a to docela do hodně znatelné formy. Menthol mi přetrvává ještě hodně dlouho po napití. Buď koláč ještě nevyzrál, anebo nemá predikci ke zrání. Přijde mi takový jaksi hrubý a pořád trpký. Pořád? Spíše si nepamatuji, že by někdy trpký byl, když jsem ho skoro celý vypil v jeho 4 letech stáří. Pil jsem ho každý den (jako odkaz na Petra Nováka → Drinking a whole cake). Pořád ten samý puerh. Někde z toho mám ještě výpisky. Možná jeho hrubá chuť bude zapříčiněna právě prachem, který jsem do konvičky smetl, abych vše zužitkoval. Možná se ale opravdu trochu zhoršil. Teplota i vlhkost jsou stálé. V pozdějších nálevech se chuť stabilizovala a trpkost vymizela. Asi ze sebe prach vydal všechnu trpkost a už jen celé lístky dávají příjemnou chuť. Silný menthol ale přetrvává. Takže ve zkratce: V chuti není vůbec květinový. Mladé chuťové složky úplně vymizely. Cítím pouze vyzrálou chuť, chuť kožešin a jakousi pikantnost (pepř? → že by menthol s trpkostí). Dále je lehce natrpklý, pak sládne. Možná je čaj i trochu slaný. Konzistence je vazká. V chuti menthol, přetrvává do dochuti. Návrat sladkosti (huigan) je výrazný, pozvolný a v konečné fázi nejvyšší. Na to jaké sheng puerhy v poslední době piji, je tento puerh velice dobrý. Na to jaké puerhy jsem ale už za život pil, tak je spíše průměrný až lehce nadprůměrný, což samozřejmě odpovídá ceně, za kterou jsem ho koupil. Puerh je tak pro každodenní pití a hlavně v jeho mladší formě. Cena k datu objednání (7/2012): 8,59 USD za 357g koláč.

14.1.2015 - Minidegustace: Roasted 2012 Formosa Jade Oolong - Opět pražený (pečený) oolong
Testuji pražení čajů. Druhým oolongem byl taktéž můj starší taiwanský Jade oolong, který mi chutí k srdci také nijak nepřirostl. Pražil jsem čaj tak půl hodiny na možná těch 170 stupňů C nebo více. Kuličky byly malé, takže se opražily do jádra docela rychle. Tentokrát jsem pražil agresivněji něž minulý oolong. Kuličky byly hnědo-černé. Výsledný nálev má hnědo-oranžovou barvu (místo žluto-zelené) a jeho vůně i chuť je více kávová. Celkově se opět rozvinula chuť karamelu, mléka, salka a kávy. Cítím vyšší hutnost čaje. Tento Jade oolong mi po opražení silně připomíná Da Hong Pao nebo Shui Xian. Mají přesně takovou pečenou chuť (taková ta jejich až skoro asfaltová chuť). Samozřejmě cítím i květiny, nasládlost, poté lehkou nakyslost a trpkost žádnou. Vlhké lístky jsou hnědé až černé. Mají výrazné pražené aroma a špatně se rozbalují. V dochuti zbývá pečenost, karamel a sladkost. Lepší, než neupražené, ale i tak bych dal přednost praženému Gao Shan oolongu.

13.1.2015 - Pražení čajů, pečení čajů, Kao Cha №2
Tak jsem dnes zkusil upražit ještě pár čajů. Prvně svůj zbytek sheng puerhu 2007 Yunnan Longchuanxian Wangzishu Xin Zhong Shan Cha z Dobré čajovny v Plzni. Sheng puerh pěkně voněl a nálev z něj byl velice chutný. Takový se přesně hodí do zimního období. Chuť byla lehce pečená, dále byl puerh nasládlý a bez trpkosti. Barva nálevu se stala tmavší. Druhý čaj v pořadí byl zelený vietnamský 2014 Che Xanh Thai Nguyen. Bez pečení je nálev zeleno-žlutý, nyní je žluto-oranžový. Chuť je pečená. Čaj zesládl a není vůbec trpký. V chuti nejvíce připomíná japonský zelený Hojicha asi právě proto, že Hojicha je také vlastně opražený zelený čaj. Ve vietnamském čaji ale zůstávají i základní chutě, které byly citelné před pražením. I tak ale nejvíce vzpomínám na včerejší pečení Formosa Gao Shan oolongu. Díky chutím a metodě zpracování se tam pečení projeví asi nejlahodněji na chuti. A oolongy se praží daleko častěji už u producenta oproti jiným čajům. Mimochodem, ten opražený sheng puerh mi přišel podobný uzenějším shengům.

12.1.2015 - Minidegustace: Roasted 2012 Formosa Gao Shan Oolong - Tedy pražený (pečený) oolong
Dnes jsem již psal o pražení čajů, tak jsem se rozhodl otestovat to na mém starém a vyvoněném 2012 Formosa Gao Shan oolong. Pražil jsem dlouho a opatrně (cca 1 hodinu na cca 150 stupňů C). Barva suchého listu se změnila ze zelené na žluto-hnědou. Čaj voněl při pražení spíše květinově až orchodejově, zato po zalití vodou voněl praženě jako japonský pražený zelený Hojicha. Nálevy jsem připravoval formou Gong Fu Cha. První nálev jsem nečekal moc silný, ale opak byl pravdou. Již od prvního nálevu jsem rozpoznával chutě květin, karamelu, mléka a máslovosti a lehké praženosti jako u Hojicha. Čaj byl jemný a úplně bez trpkosti s lehkými náznaky lískových oříšků. Nálev byl zlato-hnědý (místo zeleno-žlutého), vazký a nasládlý. Celkově si myslím, že samotné pečení tento starý oolong vzpružilo a dalo mu novou energii. Celkovou chuť bych nejvíce připodobnil k tradiční zrající Tie Guan Yin Lao Cha. Ve zkratce bych tedy mohl zdůraznit chutě květin, mléka, karamelu s oříšky, extrémní nasládlost v dochuti, Hojicha a tradiční Tie Guan Yin. Lístky se rozvíjely hůře a málo, jak to jistě známe z jiných pražených / pečených oolongů. Barva vylouhovaných listů byla tmavě hnědá namísto zelené. A to vlastně znamená, že jsem pražil dobře. Upražil jsem veliké kuličky oolongu až do jádra a navíc výsledný nálev neměl výrazně přehlušující pečenou ani kávovou chuť. A tak vlastně přemýšlím, jestli si někde nesehnat nějaký levnější nebo starší kuličkový oolong a doma si ho ve velkém neupražit a nedat chvíli uležet. Navíc pražením se vlastně i ztrácí určité množství kofeinu jako u Hojicha, nebo ne? Takže že by oolong na noc?

12.1.2015 - Pražení čajů, pečení čajů, Kao Cha
Dnes jsem měl chuť na nějaký pražený čaj. Respektive spíše na tradiční TGY. Vlastně mě na to navnadil thajský sheng "puerh", který jsem degustoval včera. Má také trochu pražené tóny. Nejpodobněji to lze udělat opražením oolongu. Pomalu tedy pražím zbytek 2012 Formosa Gao Shan oolongu, aby se čaj opražil až dovnitř kuličky. Tento zbytek obsahuje velké kuličky, úlomky a prach. Prach jsem vyfoukal, ten tam nechci. Gao Shan oolong mě stejně moc nezaujal chutí. Zatím při pražení voní pěkně kvatinově a praženě. Spolu s tím pražím také turecký čaj Rize. Pražím déle a pomaleji. I tak jsem ho upražil více a lze z něj cítit hodně kávu. Přemýšlím o metodě Kao Cha, že ji někdy chci zkusit. Celkově k metodě Kao Cha potřebujeme hliněný džbánek Kao Cha Guan a nějaký zdroj tepla. Použil bych uhlíky, ale na koleji v Plzni mám jen plotýnku. Prý se to připravuje z puerhu z bambusu. Někdy vyzkouším a uvidím.

11.1.2015 - Vložena degustace - 2011 Thailand Doi Mae Salong Mao Cha Raw "Puerh"
Přináším vám degustaci na zvláštní čaj. Thajský "zelený" čaj s puerhovými prvky ve formě Mao Cha, tedy surovina těsně před lisováním do koláčů. Z tohoto čaje se koláče také v Thajsku lisují. Sklizeň probíhala v okolí hory Doi Mae Salong (u hranic s Barmou, Myanmar chcete-li) a čaj byl zpracováván stejně jako čínský puerh. Chuť je velice zvláštní. Tráva, kopřivy, lískové ořechy v cukrkandlu, pečenost a celkově florální chuť. Vůně je hlavně pečená a nasládlá. Vydrží tak 4 - 6 nálevů v závislosti na délce louhování a na množství čaje. Chuť čaje je podobná japosnkým čajům (hlavně Kamacha Ureshino), dále thajským a taiwanským (formosa) oolongům a také čaji Long Jing (Lung Ching). Vzhled listu se mi velice líbí. Děkuji panu Zdeňku Nepustilovi za poskytnutý vzorek čaje.

9.1.2015 - Dobrá čajovna: Koupě Feng Huang Dan Cong a Da Hong Pao
Tento týden v úterý jsem si šel koupit do Dobré čajovny v Plzni nějaké čaje, tedy konkrétně jsem šel pro Da Hong Pao. Chutnal mi totiž vzorek Da Hong Pao, který jsem si v DČ v Plzni koupil. Nakonec jsem si musel koupit vážený 2014 Da Hong Pao, tak jsem si vzal i trochu váženého 2014 Feng Huang Dan Cong - Huang Zhi Xiang (alespoň dle webu je to Huang Zhi Xiang). Oba čaje jsou velmi dobré. Více mi však chutná stejně Feng Huang Dan Cong (tedy Fénix). Je pro mě chutnější a cítím v něm navíc silně ovoce lichi (liči). Upozorňuji, že jsem si o tomto čaji nečetl žádné popisy jinde na jiných webech, na ty se dívám až po napsání degustací. Překvapilo mě, že i kolega čajomil z Čajovničky (cajovnicka.4fan.cz) také v tomto čaji cítil lichi (liči). Čajovničkář měl ale verzi Feng Huang Dan Cong - Mi Lan. Tak nevím, jestli se spletli v Dobré čajovně nebo mají oba tyto čaje chuť lichi (liči). S těmito čaji jsem se již setkal v čajovnách a vždy mě zaujaly. Jen nyní jsem si je koupil i na doma.

2.1.2015 - Co jsem pil, piji a budu pít...
Po letmém pročtení poznámek a degustací jsem si uvědomil, že jsem již jednou psal o mých měnících se chutích ohledně čajů. Jednu dobu jsem pil jen Hei Cha, poté zase převážně zelené čaje, pak zase oolongy, pak shengy... Nyní mám období zelených čajů. Dopíjím hlavně japonské zelené čaje, vietnamský Che Xanh Thai Nguyen a ceylonský zelený od firmy Vazar, který jsem dostal darem o Vánocích 2013 (takže tak cca 1 rok zpět). Trochu mě mrzí, že už nemám tak snadný přístup do Teanetu, dnes již teda Orijin.cz v Jeruzalémské ulici v Praze. Chybí mi minimálně mé každoměsíční cesty do Orijin (tehdy Teanet). Čaje od nich mi vlastně vždy chutnaly. Vzpomínám na zelený Long Jing (Lung Ching, neboli "Dračí studna") a především na můj oblíbený Lu Xue Ya (tedy "Zelený sníh"). Sice čaje a čajová keramika byla tochu dražší, ale hold Praha no. Chystám se o zkouškovém zase někdy do Prahy. Za kamarády a také proto, že jsem byl pozván na otestování litinové konvice, respektive na čajích z vody v ní vařené. Tak snad něco z toho vyjde.

1.1.2015 - Nový počátek s Yerba Maté?
Víte jaká jsou nejlepší matéčka? Taková, když vám zbyde v termosce voda z večerního čajování, která má teplotu ještě tak mírně nad 60 stupňů C. To znamená, když v ní ještě neudržíte prsty, aniž byste se spálili. Množství Rosamonte od oka nasypu ráno do půllitrového džbánku, zaleji touto teplou vodou a přitom se ještě dusím prachem, který se dostal do vzduchu při sypání yerba maté do džbánku. (A pak, že se yerba maté nedá šňupat). Nechám louhovat tak cca 5 minut a poté sleji do konvice z rýžového porcelánu, kde ještě doředím vodou do 600 ml. Výledná chuť je příjemná, nasládlá a bez trpkosti.