mainlogo

POZNÁMKY 2013


Poznámky z roku 2017, Poznámky z roku 2016, Poznámky z roku 2015, Poznámky z roku 2014, Poznámky z roku 2013

29.12.2013 - Konec roku 2013
Konec roku 2013 se blíží. Ukončuji tímto poznámky roku 2013. Za pár dní začínám psát poznámky pro rok 2014.

28.12.2013 - Vložena degustace - 2012 Lan Ting Chun TF Yongde Ming Feng Shan Raw Puerh
Byla vložena nová degustace světlého puerhu 2012 Lan Ting Chun TF Yongde Ming Feng Shan Raw Puerh. Jedná se o vzorek, který mi byl poskytnut ze 357 gramového koláče více než rok zpět. Jsem i docela rád, že jsem vzorek degustoval až nyní. Myslím si, že ho dokáži lépe ocenit a zdegustovat, než rok a pár měsíců zpět. Puerh je velice dobrý. Degustaci jsem si užil. Beru ji jako dobrý tah prodejce, protože docela uvažuji o celém koláči.

26.12.2013 - Nové čajové příslušenství a příprava degustací
Na Vánoce jsem dostal pár čajových věcí, zelený ceylonský čaj v plechovce, červený thajský čaj, Zhen Mei (Chun Mei), 2 bílé porcelánové šálky, yixingská konvička (již zasvěcena světlým puerhům). Na zítřek plánuji zveřejnit degustaci světlého puerhu 2012 Lan Ting Chun TF Yongde Ming Feng Shan Raw. Tedy přesněji řečeno vzorku puerhu. Degustaci mám již napsanou. Vše, co musím v podstatě udělat, je nafocení fotek. Další degustace v přípravě je na tmavý puerh 2010 Haiwan Lao Tong Zhi 908 Ripe. Tuto degustaci jsem dělal dvakrát a provedu ji nejspíše ještě potřetí. Za prvé se mi tmavé puerhy degustují hůře a za druhé mě pořád někdo v degustaci ruší a přerušuje i na několik hodin. Pak se stane, že si nejenže nepamatuji nálev, ale ani mi další nálevy nechutnají. Listy s konvičkou vychladnou a vylouhují všechnu chuť na povrch. Pak po hodině a více, když zaliji opět čaj, má všechnu chuť i sílu v tomto nálevu a v dalších už dává mdlé.

19.12.2013 - Degustace thajských čajů a bylin: Jiaogulan, Gabaron, Jing Shuan, Thea Kuan Ying
3.12.2013 proběhla degustace čajů v M-Klubu v Plzni, kdo si co přinesl. Celou akcí prováděl pan Nepustil. Po vypití donesených čajů mi pan Nepustil poskytl několik vzorků čaje, které jsem mohl na místě přímo ochutnat. Jednalo se o thajské oolongy Gabaron, Jing Shuan a Thea Kuan Ying a jednu bylinu Jiaogulan (Gynostema pětilistá, neboli "pětilistý ženšen"). Degustace jsem provedl v M-Klubu na svém čajovém moři a částečně na svém nádobí. Jedná se o minidegustace, které jsem vložil pod jeden článek. Na jednotlivé čaje a bylinu najdete odkazy v kolonkách Oolong a Nečaje.

18.12.2013 - Jak vypadá vyzrálý článek?
Hledím na plochu operačního systému, který je živ jen díky křemíku. Hle, tu objevím soubor "Untitled 1.odt". Prach a písek již zakryl veškeré vzpomínky na soubor, který jsem vytvořil. Smyl jeho otisk ze závitů mozkových. Moje operační paměť (RAM mého mozku) je výkoná, ale místu na pevném disku se nejspíše nedostává. Není divu, že jsem potřeboval uvolnit místo k zapamatování učiva v průběhu semestru. Článek, který byl zapomenut v zapomnění, byl takové osobní vyjádření o čajích po půlroce fungování mého skromného webového portálu. Vyjadřoval jsem se k puerhům a o čajích, které mi tekly do žaludku. Napsáno bylo, jak bych chtěl pokračovat v psaní a jaké čaje degustovat. Ještě pár let a článek by mi v křemíkové krabici krásně vyzrál. Uvidím, jestli bude chtít článek vyjít na světlo světa. Celkově jsem dnes pil yerba maté, Formosa Jade Oolong, kotvičník a červený blend čaje Princessa Nuri.

16.12.2013 - Víkendové čajování, připraveny minidegustace
U přítelkyně jsme doma prováděli takový malý předvánoční úklid. Slavila vlastně narozeniny, tak se uklízelo kvůli návštěvě. Našli jsme při úklidu několik čajů, o nichž jsem si myslel, že jsou dávno vypité. Jednalo se o 2012 Tai Shun Mao Jian z Teanet-cn.cz (dnes Orijin.cz) a dále o 2012 Huang Jin Gui - Zlatý skořicovník z Obchodcajem.net. Zlatý skořicovník byl již vyvoněný, chuť také nebyla ideální. Ostatně, zbylo již jen množství na jednu porci (cca 5 gramů čaje). Dnes si dávám Tai Shun Mai Jian a vykazuje ještě vcelku svěžest. Možná už není tak trpký jako zprvu po koupi. Připomnělo mi to mé rané kupování zelených čajů a jejich degustování. Asi si opět pár zelených čajů koupím. Vidím to na Long Jing (Lung Ching) a Lu Xue Ya. Počasí jde v posledních měsících proti mně. Když se rozhodnu napsat degustaci a nafotit nějaké fotky, musí být zrovna zataženo a šero. Když zrovna nechci fotit ani dělat degustace, nebo zrovna nemám u sebe fotoaparát, tak je krásně. Mrzí mě, že nemohu vkládat degustace v takové míře, v jaké bych si představoval. Snažím se to alespoň trochu kompenzovat minidegustacemi a jinými články. Připraveny mám minidegustace z čajování z 3.12.2013, tak se snad dočkáte.

13.12.2013 - Ty po mně kamenem, já po tobě zhuan puerhem!
Je pátek 13. A víte, proč to říkám? Protože je mi to úplně jedno. Nevěřím na tento den už jen kvůli tomu, že na pátek 13. mi za ta léta vyšlo několik zápočtů a zkoušek, vše zatím úspěšně. Dokonce úspěšněji než normálně. Dnes jakbysmet. Dnešek byl, ano, trochu hektický, nicméně povedlo se vše, co jsem naplánoval, dokonce i zápočet a zkouška. Dokonce z Plzně jel dobrý dobrý řidič. Domů jsem si vezl novou yixingskou konvičku od své přítelkyně jako dárek k Vánocům. Vítej, yixingský brácho! Domů jsem musel stejně jet, došel mi totiž na koleji můj slavný vyzrálý 2009 Bing Dao Hu Brand Qiao Mu Bing Cha. I když mě to láká, neporuším slib a nebudu v ní čajovat do doby Vánoc. Nevím, jakým čajům ji zasvětit. Napadlo mě rozdělit světlé puerhy. Do současné yixingské konvičky budu dávat stále světlé puerhy, avšak jen mladé. Novou konvičku bych mohl zasvětit světlým puerhům letitým, vyzrálým. Čímž jsem si vzpomněl, že jsem chtěl nafotit všechny své konvičky a čajové nádobí. Přemýšlel jsem, kdy že jsem to načal vyzrálý světlý puerh 2009 Bing Dao Hu Brand Qiao Mu Bing Cha, o kterém necelý semestr stále dokola píši. Zbylo mi ho totiž jen pouhých 58 gramů z celého 357 gramového koláče (= 16% z celku). Jenom? Ano, již 84% koláče jsem vypil za 2 měsíce a to jsem se ještě krotil. Měl bych si nějaký dobrý kus schovat na degustace. Po vyhledávání v novinkách jsem našel první zmínku o svém světlém puerhu z data 12.10.2013, což bez jednoho dne odpovídá (neplánovaně) 2 kalendářním měsícům. Tato myšlenka mě napadla již včera vzhledem k datu psaní této poznámky, takže v podstatě 2 měsíce.

11.12.2013 - Minidegustace: Feng Huang Dan Cong - Phoenix "Huang Zhi Xiang"
Dnes jsme byli k večeru s přítelkyní v Dobré čajovně v Plzni. Dali jsme si Feng Huang Dan Cong - "Huang Zhi Xiang", neboli oolong, který pochází z provincie Guangdong. Lístky jsou hnědozelené. Dle názvu Huang Zhi Xiang by měl mít medové a orchidejové aroma a chuť. Listu bylo v klasické keramice Dobré čajovny docela hojné množství. Ocenil bych asi více, kdyby se tento čaj podával v yixingské konvičce, jako tomu je v Dobré čajovně v Karlových Varech, kde dávají všechny oolongy do yixingských konviček. Nálevů jsem udělal okolo 8 - 10. Již od prvního nálevu jsme cítili krásnou chuť i vůni orchidejí a medu. Poté také chuť přezrálého a zavařeného ovoce. Celková chuť mi připomínala GABA (Gabaron) oolong, kde také převažovala chuť kompotů, zavařenin, přezrálého ovoce, povidel a kandovaných citrusů. Celým čajem provázela medová a orchidejová chuť a hlavně také vůně. Nálevy byly jemné, komplexní a uhlazené. Podobný čaj jsem již jednou měl v pražské studentské čajovně na Strahově. Jen si nejsem jist, zdali to byl přesně tento oolong. Feng Huang Dan Cong je velice vynikajícím a také dražším oolongem. Musím říci, že opravdu stojí za to. Nálada po něm byla veselá a kreativní. Sklizeň: Phoenix Mountain, pohoří Feng Huang, provincie Guangdong, Čína. Cena: 108 (88) CZK / vícenálev do konvičky (gaiwan).
Přítelkyně měla v čajovně čajový nápoj "Vzpomínka na Bombay", což je červený Assam míchaný s hořkou čokoládou, mlékem a medem, připravovaný podle indické receptury. V čajovně jsem si vybral vánoční dárek od své přítelkyně. Tak tedy vítejme nový přírůstek do yixingských konviček. Zatím jsem však ještě neurčil, jaký čaj jí zasvětím.

9.12.2013 - Vánoce jsou tady, tak sheng puerhy si vychutnej
Blíží se Vánoce, ani se to vůbec nezdá. Poslední tři roky na vysoké škole mě celkově vlastně z vánoční nálady tak trochu vykolejily. Člověk se zajímá o zápočty a připravuje psychiku na zkouškové. Ano, podle mého názoru je zkouškové přece jenom z nepatrné většiny záležitost psychická. Již jsem se naučil zůstat v pohodě a relativně vše zvládat. K tomu mi pomáhají taktéž čaje. Na učení, kreativnost a dobrou náladu jsou vhodné světlé puerhy a zelené čaje, na trávení a navození pohody a relaxace naopak oolongy. Pro zahřátí v zimních obdobích pak tmavé puerhy a červené čaje. Stejně je to jen plácání do větru a já si připravuji čaje dle aktuální chuti. Univerzálně nejčastěji světlé puerhy a zelené čaje. Ano, momentálně jsem se přepil oolongů a nyní více inklinuji ke světlým (raw, sheng) puerhům. Těším se na Vánoce hlavně proto, že si pořídím nové čaje - především ony světlé puerhy. Mám v košíku mnoho potencionálních puerhů, hlavně světlých a vyzrálých světlých puerhů. Dospěl jsem k názoru, že by nebyl špatný nápad pár puerhů, které uznám za vhodné kandidáty, uskladnit. Minulý týden jsem byl na degustaci čajů pana Nepustila v Plzni v M-Klubu. Napsal jsem minidegustace na thajské oolongy a bylinu Jiaogulan, od kterých mi pan Nepustil poskytl vzorky. V nejbližší době je plánuji zveřejnit. Jen se musím rozhodnout, jakou formou je zveřejním. Nevím také, jestli mnou vyfocené fotografie budou kvalitní pro zveřejnění. Dále bych chtěl podotknout, že nepřestávám degustovat světlý vyzrálý puerh 2009 Bing Dao Hu Brand Qiao Mu Bing Cha. Tím bych chtěl navázat na pana Petra Nováka a na jeho článek "Drinking a whole cake". Tato myšlenka mě hned v začátcích po objevení puerhů také napadla, avšak impuls k uvedené činnosti jsem dostal po přečtení článku o vypití celého puerhového koláče. Aktualizován byl chlívek "Osobní".

3.12.2013 - Degustace čajů a bylin - M-Klub, Plzeň, co si kdo přinesl
Za celou dobu degustace jsme napili mnoho čajů a povykládali mnoho zajímavostí a příběhů o čaji. Měli jsme si přinést čajové zvláštnosti, co by jen tak nějaký čajomil nepil. Já to pojal asi trochu jinak a přinesl jsem 2007 Sun Yi Shun Brand Liu An Bamboo Basket Tea, 2009 Bing Dao Hu Brand Qiao Mu Bing Cha, 2006 Formosa Six Years Aged Oolong a 2001 Kang Zhuan - Tibetský čaj. Většině osazenstva se čaje moc nezamlouvaly, nicméně jsou to ale ty největší mňamky. Ostatní lidé přinesli: Ovocný ledový čaj, Milk Oolong z Oxalisu, bilinnou směs z hlohu, červený čaj ochucený skořicí a mátou. Pan Nepustil naopak vyhrabal krabici s čaji, které nikdy otevřít neplánoval. Jednalo se o zelené a červené ceylonské čaje. Zelené bych označil jako Zhen Mei (Chun Mei) a ty červené byly asi nějaké blendy ceylonských čajů. Pan Nepustil je již nazpátek nechtěl vozit, tak jsme si je mohli rozebrat. Já si vzal velkolistý červený ceylonský a jeden zelený čaj. Byly to z nich ty kvalitnější listem. Nejspíše je však použiji na maceraci ledového čaje. Na ledový čaj jsou totiž takovéto čaje nižší kvality jako stvořené. Od pana Nepustila jsem dále připravil vzorky thajských čajů, které přinesl. Gabaron Tea 2013, Jing Shuan Oolong Tea 2013, Thea Kuan Ying Tea 2013. Nepamatuji si, zdali všechny čaje byly čerstvé z roku 2013, ale asi ano... nějaké dokonce jen měsíc staré. Připravil jsem si v konvičce vzorek thajského Jiaogulanu. Je to zajímavá bylina se zvlástní sladkou chutí. Thajské čaje jsem pil zatím jen zelené, dovezené jako dar z Thajska. Tyto thajské oolongy jsou velice zvláštní. Thea Kuan Ying Tea 2013 je sice z toho samého kultivaru Tie Guan Yin, ale chuťově je uplně jinde. Stejný je teda jen název a kultivar.

27.11.2013 - Aktualizace degustace - 2006 Formosa Six Years Aged Oolong
Aktualizoval jsem degustaci na 2006 Formosa Six Years Aged Oolong. Hodnocení se mírně zlepšilo. Objevil jsem nové chutě - smetanová a karamelová chuť. Zjistil jsem, že čaj mi nejvíce chutná jako jednonálev. Lze zalévat suchý list vroucí vodou. Nedá se přelouhovat a je možno ho dle vlastní chuti ředit na požadovanou intenzitu.

26.11.2013 - Vložen článek - Bylinky 1: Řebříček obecný - Výluh z natě (Achillea millefolium)
Byl vložen nový článek, chcete-li degustace výluhu byliny řebříčku obecného. Řebříček obecný (Achillea millefolium), který je také známý pod názvem “myší chvost”, je známou bylinkou používanou k mnoha léčebným účelům. Pokud patříte k těm, kteří raději zkouší nějakou alternativu než dojdou k doktorovi, pak se vám tento článek možná bude hodit. Článek popisuje účinky řebříčku a jeho použití na různé druhy chorob a zánětů. Je popsán nálev a jeho chuť i barva. Po tomto článku čekejte následující článek, a to taktéž od mojí přítelkyně. Bude se jednat tentokrát o degustaci meduňky.

9.11.2013 - Mikrodegustace: 2012 Formosa Ali Shan - Jedna kulička do 50 ml
Nedávno po pročajovaném dni puerhy jsem dostal k večeru chuť na oolong. Připravovat vícenálev se mi nechtělo. Napadlo mě provést jednonálev v 50 ml yixingském glazovaném šálku s jednou větší kuličkou taiwanského oolongu Ali Shan. Zalil jsem jednu kuličku oolongu skoro vroucí vodou, aby se stačila plně rozvinout a vylouhovat všechnu chuť. Po cca 5 minutách byl nálev vlažný a list plně rozbalen. Je to taiwanský oolong, takže se jednalo o větvičku se 4 velkými lístky. Nejen, že rozbalený lístek v šálku působil efektně, ale výsledný nálev měl skvělou chuť. Byl jemný, delikátní, lehce trávový a mléčný. Byl přesně takový, jaký má být, ale prostě lepší. Příště zkusím to samé, ale třeba s Tie Guan Yin.

8.11.2013 - Vložen článek - Polemika nad puerhy: Směs sheng a shu, příprava sheng puerhu
Byl vložen nový článek. Je to taková má polemika nebo zamyšlení nad přípravou světlých puerhů, odvozeně i červených a zeleých čajů. Vložena byla i zkušební degustace směsi sheng a shu puerhu včetně popisu chutí a vlastností čaje. Jako sheng byl použit 2009 Bing Dao Hu Brand Qiao Mu Bing a jako shu byl použit Puerh Klasik Shu Mao Cha. Vlastnosti výsledného nálevu směsi jsou docela zajímavé a jsou logicky chuťově blíže vyzrálým letitým puerhům.

6.11.2013 - Vkládání degustací a článků, zkoušení příprav čajů
Jsem připraven vložit jednu degustaci na 2012 Formosa Gao Shan Oolong a na jeden bylinný nečaj. Zveřejním jedno z toho během pár dní. Stále piji svůj světlý (sheng) puerh 2009 Bing Dao Hu Brand Qiao Mu Bing Cha. Mám připraveny i další články a zamyšlení. On totiž člověk, když občas nemá do čeho píchnout, tak blbne a zkouší nové věci. Na koleji mám omezený výběr čajů a hlavně puerhů, proto mě napadlo zkusit smíchat můj již známý 2009 Bing Dao Hu Brand Qiao Mu Bing a Puerh Klasik (shu) z Orijin.cz (dříve Teanet-cn.cz). Tento počin jsem zkoušel tak rok zpátky cca jednou nebo dvakrát a výsledný nálev mi vskutku chutnal.

5.11.2013 - Degustace čajů a bylin "Vietnamské čaje a káva" - M-Klub, Plzeň
S přítelkyní a kamarádkou jsme se byli v úterý podívat na degustace čajů pana Nepustila. Již dluho jsem se na tyto degustace chtěl podívat; nikdy jsem neměl čas, zapomněl jsem, nebo jsem byl v Praze na Strahově. Pan Nepustil pěkně vylíčil zážitky z cest do Vietnamu a popsal rozdíly mezi asi sedmi vietnamskými kávami a třemi oolongy, vše seřazeno dle vzestupné (chuťové) kvality. Přišli jsme nejspíše již do zaběhlého kolektivu lidí, mající radi čaje, kávu a další exotické byliny a pokrmy. Těsíme se na další předvánoční degustaci, kde si tentokrát musíme přinést vlastní čaje, které jsou zvláštní, nebo ty čaje, které nám prostě chutnají. Degustovali jsme i lotosový čaj, který měl velice specifickou chuť. Chutnal jako ženšen s nečajem lapacho.

1.11.2013 - Tři oolongy proložené jedním Shengem
I přes mnoho různých čajů se stále vždy rád vracím k oolongům. Zrovna včera jsem si udělal Formosa Jin Xuan Milk Oolong. Je to ten s originálním mléčným aroma narozdíl od Formosa Nai Xiang Milk Oolong, který jsem si dělal před pár dny. Jde to poznat, protože ten uměle ovoněný již dávno vyčichl, narozdíl od toho pravého, který stále krásně voní jako na začátku po otevření. Jin Xuan i po cca 7 nálevech dává krásnou vůni i chuť mléka. Dokonce se začly objevovat i květové a sladké tóny, trochu jako mléko s medem. Při psaní této poznámky právě piji 2006 Formosa Six Years Aged Oolong. Tento oolong po dobu šesti let, co zraje, je každoročně opětovně vypečen. To mu dává nezaměnitelnou dehtovou až asfaltovou chuť i vůni. Tento čaj se moc nehodí pro vícenálev, ale hodí se pro jednonálevy. A to proto, že se kuličky čaje, které jsou mimochodem až uhelně černé, rozbalí až po 3. - 4. nálevu (v případě vícenálevové přípravy). Čaj má chuť jako, jak jsem již psal výše, asfalt, dehet, chleba a blíží se chuti silně pražené kávy. Připomíná mi rovněž mé hodně vysoce vypečené 2005 Wu Yi Da Hong Pao Xiao Bing a Fujian Shui Xian. Jinak je velice sladký, hlavně v dochuti. Zajímavostí je chuť okurky pokaždé, když Formosa Six Years Aged Oolong piji. Dále jsem dnes zkusil opět nálevy ze světlého puerhu 2009 Bing Dao Hu Brand Qiao Mu Bing Cha a povedlo se mi z něj udělat nádherně chutné výluhy. Zjistil jsem, že zprvu po rychlém oplachovacím nálevu a aktivaci lístků vroucí vodou je třeba počkat do doby, než čaj v konvičce vychladne. Poté má raději zalévání vodou o teplotě cca 80 stupňů C a téměř ihned do pár sekund slévat (5 - 10 sekund max). Jakmile jsou nálevy již mdlejší, je to právě čas na zvýšení teploty a času louhování. Od této doby můžete lít na čaj vroucí vodu a nechat louhovat i déle. Od této chvíle je čaj jaksi imunní proti přelouhování, respektive dá se v pohodě pít a nejhůře i ředit horkou vodou na požadovanou chuť.

29.10.2013 - Vložena degustace - 2008 Yong Shun TF Duo Wei Xiang Ripe Bamboo Puerh
Byla vložena degustace základního puerhu 2008 Yong Shun TF Duo Wei Xiang Ripe Bamboo Puerh. Jedná se o raritní, levný a vyzrálý čaj, který se určitě hodí vyzkoušet. Je vhodný i na normální běžné pití, a to díky jeho nízké ceně. Suchý čaj je tvořen převážně stopkami a řapíky. Není slisován nikterak pevně, nicméně i přesto tvoří místy peletky. Degustaci jsem chtěl původně vložit pouze jako minidegustaci. Především vzhledem k množství nafocených fotografií, jsem se rozhodl vložit degustaci jako samostatný článek s fotkami.

28.10.2013 - Čajování o prodlouženém víkendu + poznatky
Po delší odmlce následující den vložím degustaci. Rozhodl jsem se pro 2008 Yong Shun TF Duo Wei Xiang Ripe Bamboo Puerh, aneb tmavý puerh v bambusu. Poslední dobou nemám na tmavé puerhy vůbec chuť a ani tedy nevím, proč jsem po něm v šuplíku šáhnul. Ve frontě čeká již sepsaná degustace na Formosa Gao Shan Oolong. Jedná se totiž o vemi zajímavý oolong, který kombinuje již degustované Rose a Strawberry oolongy. Na víkend jsem byl doma, tak jsem měl čas otestovat relativně v klidu vícero čajů. O víkendu se mi povedl tibetský čaj Kang Zhuan / Jin Jian. Po dvou oplachovacích nálevech jsem ho nechal v 350 ml yixingské konvičce louhovat dlouhou dobu. Asi po 45 minutách jsem výluh slil do 500 ml džbánku a dále ředil v šálku dle chuti. Musím říci, že tibetský čaj se v yixingské konvičce hodně vyvinul a přetransformoval své chutě do sladkých vyzrálých chutí a jakési krémové aý vazké konzistence. Degustoval jsem též Formosa Nai Xiang Milk Oolong. Musím s politováním tvrdit, že jsem čaj nechal příliš dlouho vyvonět. Po provedení degustace jsem musel konstatovat, že čaj již ve druhém nálevu nemá absolutně žádnou chuť. Chuť dříve rozeznatelného mléka se limitně blížila nule a chuť oolongu jako takového byla tak okolo 20%. Užil jsem si o víkendu degustaci svého zrajícího čaje 2007 Sun Yi Shun Brand Liu An Bamboo Basket. Byla provedena zkušební degustace světlého (sheng) puerhu 2009 Bing Dao Hu Brand Qiao Mu Bing Cha v gaiwanu. Chutnal poněkud lépe, než z yixingské konvičky, protože nejspíše nebyl ovlivněn chutí předešlých sheng puerhů.

15.10.2013 - Čtyři čaje v řadě
Tibetský čaj Kang Zhuan se solí a mlékem, zelený vietnamský Tra Nam Sad, Tie Guan Yin Superior a Formosa Fine oolong. Tyto čaje jsem dneska již vypil. Mám čajovací den a na čaje tedy velikou chuť. Ještě si dělám další tibetský čaj, tentokrát však bez soli a mléka. Nemáme totiž na koleji další mléko. Originální receptura je s jačím máslem - nahrazuji kravským. Na máslo do tibetského čaje zatím je vskutku venku teplo. Volím proto jemnější variantu s plnotučným mlékem. Jsem trochu naštvaný, neboť jsem doma zapomněl kus světlého puerhu 2009 Bing Dao Hu Brand Qiao Mu Bing Cha, který jsem si doma rozdělil na jednotlivé lístky a dal do plechovky pro lepší přenášení. Když tak hledím na mé poznámky, tak neuplynulo ani celých 10 měsíců od spuštění mého webu / čajového blogu. Nicméně zdá se mi však, že již uplynulo mnoho času. Moc se mi nepovedlo dodržovat cca 1 článek nebo degustaci za týden. Snažím se alespoň o minidegustace a psaní krátkých reportů do těchto poznámek. Mám připraveno již několik článků a degustací, ale ne a ne aby se sem vložily samy. Pořád potřebují lidskou práci, aby byly vloženy fotky a byly přístupné přes internet.

12.10.2013 - Degustace nových čajů
Po delší době jsem přijel domů. Na koleji v Plzni jsem měl již všechny zelené čaje vypité a celkově jsem měl vyluxovanou zásobu čajů. Stýskalo se mi velice po světlých puerhech. Doma jsem již žádný neměl načnutý, musel jsem tedy načít poslední koláč světlého puerhu 2009 Bing Dao Hu Brand Qiao Mu Bing Cha o klasické váze 357g. Čaj má již 4 roky, blíží se pátému roku. Čaj jsem tedy otevřel a byl krásně voňavý, nektarový a vyzrálý. Čaj jsem nafotil a ochutnal. Degustaci jsem si zapsal. Zveřejním ji však až po pár dalších degustacích. Chci si být v chutích jistý a mít potvrzeno, že jsem na žádné nezapomněl. Za cenu 8,59 USD v srpnu 2012 je to, myslím si, dobrá koupě. Dále jsem si všiml, že 2012 Formosa Bao Zhong je vyvoněný. Posledních pár měsíců tento oolong nestojí za nic. Je vyvoněný a mechutá tak, jako zprvu ihned po otevření. Asi budu oolongy pít trochu rychleji, abych zabránil zbytečné degradaci chutí a vůní. Tibetský čaj jsem k mému překvapení vypil také ohromně rychle. Na kolej budu muset tibetský čaj doplnit jakbysmet.

8.10.2013 - Události během uplynulých 2 týdnů
Neuplynuly ani dva týdny a já již v Plzni na koleji nemám co pít. Všechny čaje pro každodenní pití jsme s přítelkyní již vypili. Jediné, co nám tu zbývá je směska červeného ochuceného čaje Basilur, který jsem dostal nedávno k narozeninám. Dále mám k dispozici nedávno degustovaný blend červených ceylonských čajů Princessa Nuri a tradiční vypečenou TGY od přitelkyně k narozeninám. Asi si půjdu během tohoto týdne koupit zásobu Zhu Cha a Zhen Mei do dobré čajovny. V neděli 6.10.2013 jsme já, přítelkyně a kamarád byli na lovu studánek v okolí Plzně. Vyhlédli jsme si dvě blízké studánky na Borech. První byla studánka v Borském parku a druhá byla Česalova studánka kousek od Tyršova mostu. Článek o studánkách se pokusím v co nejbližší době zveřejnit. Vzhledem k nízké kvalitě připravených nálevů ze studánové vody nebudu v článku presentovat oficiání degustace čajů. Bude se jednat spíše jen o zkoušení kvality vody na čajích.

26.9.2013 - Minidegustace: 2012 Japan Kukicha
Dnes jsem si po lehkém, ale vydatném jídle udělal čínský Zhen Mei. Poté jsem však dostal chuť na další čaj, ale jemnější. Vyhrabal jsem z poličky poslední zbytky čaje 2012 Kukicha, který jsem zakoupil (50g) v eshopu Obchodcajem.net minulý rok. Jedná se o japonský zelený čaj skládající se z řapíků a částí lístků Jedná se trochu o takový odpad z ostatních japonských čajů. Všechny čaje jsou však v Japonsku dělány s péčí a proto i obyčejné řapíky mohou chutnat vyjímečně. Nálevy byly louhovány při 90 stupních C ve skleněné konvičce. Slévány a míseny byly ve skleničce. Vznikl jednolitý světle žlutozelený kalný nálev travnaté až kopřivové a sladké chuti. V dochuti ještě více zesládl jako cukr. Je to velice jemný, voňavý, kopřivový a delikátní čaj. Není trpký a dá se libovolně ředit v případě silného nálevu. Po čínském Zhen Mei (po kterém mi pěkně vytrávilo) jsem potřeboval ještě nějakou mňamku. 2012 Kukicha byl pro mě jako zákusek. Delikátní, příjemný a kopřivově sladký. Příprava tohoto čaje Kukicha je velice jednoduchá a snad se na ní nedá co pokazit nebo čaj přelouhovat. Pitelnost je velmi vysoká. Pokud máte chuť na zelený čaj, nikoli však na trpčí čínské, doporučuji čaj Kukicha.

24.9.2013 - Minidegustace: Princessa Nuri 90g - Červený ceylonský sypaný čaj
Vzpomněl jsem si, že jsem dostal od mamky čaj Nuri (Принцесса Нури Высокогорный), který koupila na Ukrajině. Měl jsem chuť si připravit nějaký jednonálev. Datum vyrobení: 4/2013. Pracovní parametry: Voda 95 stupňů C, 250 ml čínská porcelánová konvička se sítkem. Použity 2 čajové lžičky drceného listu čaje. Vůně suchého listu je sladce, dřevitě medová až uzená. Louhováno 10 minut, protože jsem na čaj zapomněl. Není vůbec trpký a dá se ředit na nižší koncentraci. Nálev je sytě červeno-hnědý. Je sladký, dřevitý až kořeněný a dokonce vcelku uzený. Také velice jemný a uhlazený. Uzeností mi připomněl Lapsang Souchong. Krabice tvrdí, že se jedná o ceylonský vysokohorský čaj. Nebudu tvrdit, že se jedná o kvalitu. Vzhledem k faktu, že jde o směs baleného drceného ceylonského čaje nižší kvality a neznámého data sběru, je to vskutku dobrý čaj, máte-li chuť na jednonálev červeného čaje. Jsem překvapen i uzenou chutí, kterou jsem u tohoto čaje nečekal. Závěrem bych chtěl říci, že je to příjemný čaj nižsí kvality pro jednonálevy, pokud se cítíte unaveni a chtěli byste přes den trochu kreativity. Hodí se také do směsí nebo do samovaru. Hodil bych ho i jako náhradu Rize pro turecký čaj nebo v nejhorším případě i na Masala Chai.

23.9.2013 - Přesun fotografií na nový server + články
Poslední týdny jsem měl hodně práce při zahajování a zápisu dalšího studia. Fotografie se mi však přesunout povedlo, a to na servery ZČU v Plzni. Takže na dva roky mám prozatím vystaráno. Přesun proběhl bez komplikací, dokonce i s výpadkem ne delším než pár minut. Dále během pár dní vložím články / degustace některých vybraných bylin. Články budou vycházet jako seriál.

8.9.2013 - Vložena degustace - 2012 Zhen Mei Special (Chun Mei, Chun Mee)
Byla vložena degustace základního zeleného čaje 2012 Zhen Mei Special (Chun Mei, Chun Mee). Je to základní čínský zelený čaj, který má svítivě žluto-oranžové a kalné nálevy. Nálev je hutný a velice sladký. Lze cítit pečené kaštany s potoční trávou. Středně drsná trpkost je velice jemná, nenucená a přechází ve sladkost v dochuti.

3.9.2013 - Degustace nových čajů
Včera byl můj poslední den v Praze, kdy jsem byl ještě studentem ČVUT. Všiml jsem si v peněžence věrnostní kartičky Teanet-cn.cz. Chybělo mi jen poslední razítko, abych mohl uplatnit slevu. Šel jsem si tedy vybrat čaje. Tie Guan Yin Superior (100g), Zhen Mei (50g), Zhu Cha - Gunpowder (50g). Tie Guan Yin je kvalitní čínský oolong, který by si měl každý začátečník napít. A že jsem ho zprvu pil hojné množství. Pak jsem začal pít světlé puerhy a taiwanské oolongy. Konečně jsem si však koupil opět starou dobrou klasiku - TGY. Je tak krásné vracet se a vzpomínat na začátky. Taiwanské oolongy jsou skvělé, ale na dobrou TGY snad žádný z mnou nedávno objednaných taiwanských oolongů nemá. Zhen Mei a Zhu Cha je snad základ, který znají i nečajomilci.

1.9.2013 - VÝPADEK FOTOGRAFIÍ
Někdy tento měsíc v září nejspíše vypadnou fotografie. Fotografie mám uloženy na školním serveru, svůj web mám uložen na svém RPi doma. Vzhledem k úspěšnému ukončení bakalářského studia a zrušení účtu na školním serveru je plánován výpadek fotografií do doby, dokud nezajistím nové úložiště na své budoucí škole. Děkuji za pochopení.

18.8.2013 - Vložena degustace - Invitation to Tea, JAF TEA - Pure Ceylon
Byla vložena degustace skvělého červeného čaje Invitation to Tea, JAF TEA - Pure Ceylon. Jedná se o ceylonský velkolistý čaj vynikající kvality. Čaj jsem dostal darem. Jedná se o 300g plechovku od firmy JAF TEA. Zprvu jsem od něj nic nečekal. Pil jsem ho v průběhu dvou let a musím se přiznat, že mi opravdu chutnal. Nálevy jsou hutné, vhodné po jídle nebo při jídle. Nejlepší bych hodnostil první až třetí nálev.

13.8.2013 - Vložen článek - Svatá studánka: Čajování v přírodě 2
V sobotu 10.8.2013 jsme si s přítelkyní a s kamarádem udělali další čajovací výlet spolu s návštěvou další studánky. Výlet se vydařil a studánku jsme našli. Nakonec jsme zakotvili opět u naší známé studánky Magdalenky, neboť je u ní po rekonstrukci k disposici stůl a lavice. Stůl si bohužel značkují vandalové svými nicneříkajícími malůvkami. Čajů jsme vypili hodně, k tomu vodní dýmka, klobásy a fazole. Více fotografií a textu naleznete v odkazu této poznámky, který otevře samotný článek.

12.8.2013 - 2. čajování v přírodě, studánka, degustace
Byli jsme s mojí přítelkyní a s kamarádem venku a čajovali. Primárně jsme chtěli navštívit další studánku. Tentokrát jsme vybrali na Chlumu sv. Maří. Vybavili jsme se a vzali si s sebou i jídlo. U nové studánky se nám líbilo, zakotvili jsme však nakonec u naší známé studánky Magdalenky. Je tam kamenný stůl a lavice. Udělali jsme čaje Matcha Asahina, Darjeeling SF 2012 GIDDAPAHAR SFTGFOP1, 2012 Formosa Jin Xuan Milk Oolong, 2006 Jin Jian / Kang Zhuan (tibetský čaj), 2006 Youle Shan Ye Sheng Bing Cha, 2012 Mangfei "Da Ye Chun" Early Spring Raw Puerh Cake. Brzy budou k dispozici degustace, minidegustace a článek o čajování v přírodě.

2.8.2013 - Příprava na 2. venkovní čajování v přírodě
Jaký je náš další plán? Jít čajovat ke studánce na Chlum sv. Maří. Tentokrát máme věci již lépe promyšleny. Plánujeme jet na kole. Není to taková dálka, jak se na mapách vždy zdá býti. Dnes i včera jsme měli s přítelkyní čajovací dny. Bohužel jsem nestíhal napsat žádnou degustaci neboť musím psát jiné texty. Čaje sloužily jen jako odreagování a chvilka pohody do hektického psaní. Co jsme za poslední dva dny pili za čaje? Hodně světlých puerhů a světlých oolongů. Cihličku 2009 Ba Hu Cun Qiao Mu Raw, 2010 Lan Cang Pu Er Fang Zhuan (007) Raw, Da Bai Hao Mao Cha, 2010 CNNP Sheng Huo Fu Zhuan, 2012 Formosa Four Season Oolong, 2011 Formosa Nai Xiang Milk Oolong, 2012 Formosa Bao Zhong Oolong, Gyokuro Kyoto, 2012 Fujian Lu Xue Ya, Touareg, Darjeeling SF 2012 GIDDAPAHAR SFTGFOP1, 2005 Dehong Wuliang Tea Factory Dragon Ripe. Všechny vypsané puerhy jsou z obchodu Chawangshop.com. Čaj, který mi vůbec nechutnal, byl právě poslední zmiňovaný shu puerh. Když se na vypité čaje dívám nyní zpětně, podivuji se nad tím, kolik jsme jich vypili.

27.7.2013 - Větší update webu
Provedl jsem na svém webu pár aktualizací. V první řadě jsem se začal zabývat rubrikou OSTANÍ, do které začnu psát vše o vodních dýmkách, hlavně pak o tabácích a přípravě. Články plánuji co nejdříve doplnit. Co nejdříve se k tomu dokopu teda. Dále do této rubriky umístím i studánky, které jsem navštívil s krátkým popisem a případně rozborem vody chemickým i osobním. Další aktualizace tkví v tom, že jsem se rozhodl minigedustace, které uznám za důležité, vkládat mezi normální degustace. Aktualizoval jsem tedy degustace na oolongy, zelené čaje a tmavé čaje ze článku o studánce Magdalence. Další minidegustaci jsem napsal do poznámek níže. Také jsem jí vložil do degustací jako minidegustaci. Začátkem prázdnin jsem také napsal takové zamyšlení nad první polovinou roku 2013, ale ještě ho nezveřejnil. Asi to brzy udělám, avšak budu ho muset trochu poupravit, neboť jsem článek psal cca 28. června, tj. po skončení zkouškového období.

23.7.2013 - Čajovna Kuba & Pařízek - Jihlava
Tak jsme dnes navštívili místní koupaliště a hned poté jsme se v odpoledních hodinách vydali do místní čajovny Kuba & Pařízek. Tato čajovna je spojena s knihkupectvím a antikvariátem knih. Objednal jsem si sypaný 2005 Liu Bao. Bohužel jsem si zapomněl opsat bližší údaje o čaji z čajového lístku, protože jsem čekal, že jeden aktuální lístek nám obsluha ponechá na stole. (Myslím si však, že se jedná o jediný 2005 Liu Bao, který má v nabídce Chawangshop.com, nebo podobný.) Poté, co mi obsluha přinesla můj objednaný "puerh", jsem se zarazil a zeptal se, že jsem si objednal Liu Bao (Hei Cha) - byl mi ukázán několika kilový bambusový košík. Aneb čaj zmátl jak obsluhu, tak i mě, když jsem se nechal zviklat chutí. Tento Liu Bao byl totiž velice kvalitní a vůbec nechutnal tak, jako můj Liu Bao Bing Cha 100g ("puk"). Spíše chutnal jako velmi kvalitní shu puerhy, které vlastním. V Liu Bao čajích jsem teprve začátečník, ještě je nemám napité. 2005 Liu Bao však ale chutnal velice jemně a sladce. Přítelkyně si objednala Masala chai. Co se mi v čajovně velice líbilo? Byla to litinová konvice na vodu. Teď jsem si vzpomněl, že jsem se zapomněl obsluhy zeptat, zdali byla konvice pravý japonský originál, nebo jen čínská kopie. Každopádně jsem ji prozkoumával a byla odlita velice kvalitně, což já jako strojař technolog poznám. Voda z ní byla skvělá. K tomu jsem dostal parádně začajovanou yixingskou konvičku.

22.7.2013 - Dovolená v Jihlavě na Vysočině + čajování
S přítelkyní jsme si zařídili dovolenou na Vysočině. Ubytování máme v Jihlavě. Už jsme byli v katakombách, prozkoumali okolí města i náměstí, byli v ZOO i v lesoparku. Jihlavská ZOO se nám líbila asi nejvíce ze všech ZOO, které jsme zatím navštívili. Dále jsme byli v Pelhřimově, kde jsme se porozhlédli z tamní rozhledny na pivovar Poutník, na náměstí a na věže. Následující den jsme byli v Humpolci, ve kterém jsme si prohlédli náměstí, kostel, věž a prošli jsme si celou naučnou stezku - NS Březina. Jeden z mnoha důvodů byly i tři studánky, které jsme však minuli, neboť stezka byla na mapy.cz vyznačená zcela jinak, než ve skutečnosti. Piva, která jsem ochutnal točená, byla: Jihlavský Ježek 11, Pelhřimovský Poutník 10 a 12 a Bernard 11. Všechna piva jsem ochutnal ve městech jejich vzniku. Každé pivo již dobře znám z minulosti, Bernard mi chutná nejvíce Světlý sváteční ležák s kvasnicemi. Poutník nejvíce desítka a Ježek mi chutná jedenáctka. Toto byla taková moje malá pivní cesta. Celkově bych velice doporučoval pelhřimovskou Restauraci U Vlasáků - Střepina, točí tam vynikajícího Poutníka 10 a 12, sezónně i sváteční 14 + další česká piva. Jídlo tam bylo tradiční české, domácí, velice chutné hotovky a za adekvátní peníz. Obsluha velice příjemná. Podle množství místních lidí očividně prosperuje i o víkendu. Když si restauraci chválila i přítelkyně, to už je co říct. V hotelu v Jihlavě nemohu moc čajovat. Štěstí, že jsem si vzal s sebou jeden čaj, který si u snídaně vždy zalévám jejich poloteplou vodou. Lístky se nestačí plně rozevřít ani po 10 minutách, ale lepší to, než sáčkový čaj. Co je dále mým plánem? Navštívit místní jihlavskou čajovnu Kuba & Pařízek. Nejspíše v úterý 23.7.2013 k večeru. Znám ji z webu Čajovnička (cajovnicka.4fan.cz). Update: Nakonec jsem vlastně ještě ochutnat piva IGNÁC, ZUZANA Borůvka, PŠENICE z Radničního pivovaru Jihlava. Nejlepší byl IGNÁC nefiltrovaný a nepasterizovaný, který mi chutnal stejně jako Břevnovský Benedict.

16.7.2013 - Vložen článek - Studánka Magdalenka: Čajování v přírodě (aneb hon na studánku)
V neděli jsme se já a moje přitelkyni domluvili s kamarádem, že si dáme nějaký čaj v přírodě. V plánu byli puerhy, které jsem dostal jako vzorky zdarma po naší objednávce minulý rok z Chawangshop.com. Nakonec jsme degustovali všechny čaje, jen ne puerhy. Ty čaje byly Formosa Ali Shan oolong, Formosa Fine oolong, Gyokuro, 2007 Liu An. Ali Shan mi přišel po druhém nálevu nevýrazný a nudný; Fine oolong byl dobrý, ale také se mi zdálo, že by mu prospěla tvrdší voda; Gyokuro bylo vynikající a voda ze studánky byla pro něj více než dobrá; u čaje Liu An vlivem moc měkké vody nevynikly všechny chutě, které vynikají z vody doma z vodovodu.

11.7.2013 - Příprava na venkovní čajování v přírodě
Tento týden budeme s přítelkyní u mě doma. Určitě budu degustovat alespoň jeden čaj. Koukám po čajových webech a zkoumám nové čerstvé čaje a i nové puerhy. Teď jsem si vzpomněl, že s objednávkou minulý rok o prázdninách z Chawangshop.com jsem dostal i hodně vzorečků puerhů. Hlavně sheng puerhy. Mám je uskladněny dobře, tak snad se s nimi nic nestalo. Napadlo mě, že bych je tedy mohl teď někdy degustovat. Plán je jít degustovat čaje v neděli ven do přírody. Již od ledna se také dívám po jiných čajích. Zajímají mě především starší sheng puerhy, neb taiwanské oolongy jsem si již napil. Sheng puerhy mě zajímají tak cca 10 – 15 let staré. Již od minulých prázdnin také přemýšlím o koupi kempingového vařiče na ohřívání vody. Dokud ještě nemám kamínka na uhlíky a tetsubin, nebo jakoukoli litinovou konvici na ohřev vody, bude muset kempingový vařič stačit. Již jsem na něm vodu na čaj ohříval na zahradě a voda díky pomalému ohřevu byla plná vzduchu a malých bublinek, které dávaly čaji tu správnou chuť. Když si pak představím, jak by chutnal čaj ze studánkové vody ohřáté v tetsubinu na kamínkách. Zalít tím venku na louce nebo v lese nějaký dobrý japonský zelený nebo taiwanský polozenený čaj... Mňamka. Ještě uvidím, jak se to všechno vyvrbí.

6.7.2013 - Nebulla pipes, TGY Traditional, Karkáde a Dobrá čajovna Karlovy Vary
Dnes jsme byli s přítelkyní v sousedním městě v Karlových Varech. Původně jsme jeli na ukončení filmového festivalu. Nakonec jsme se prošli po kolonádě a zpět. Až jsme dostali nápad zakotvit v Dobré čajovně, což se ukázalo jako nejlepší nápad. Za cca rok jejího fungování jsme v ní byli dvakrát. Ani podruhé jsme nebyli zklamáni. Vždy milá a ochotná obsluha, absolutní klid (prostě parádní zašívárna). Objednali jsme si vodní dýmku hrozen + máta a dostali ji v luxusní sérii vodních dýmek Nebulla pipes. Byla velice těžká, a tak jsem si říkal, že ani to největší nemehlo by ji nepřevrhlo. Tabák byl vynikající a v tak skvělé vodní dýmce to byla dokonalost sama. Ani jsem nevěděl, že tyto vodní dýmky v Dobré čajovně v Karlových Varech mají. Dále jsme si objednali polozelený čaj Tie Guan Yin (TGY) Traditional. Zatím jsem tradiční TGY pil podruhé. Poprvé pro změnu opět zde v Dobré čajovně v KV. TGY Traditional jsme dostali v yixingské konvičce. Prý pouze všechny polozelené čaje dávají do yixingských konviček. Čaj byl opět vynikající, přítelkyně si také čaj chválila. Objednala si i nápoj Karkáde, což je egyptský nápoj z ibišku a cukru s krásně červenou barvou a kyselo-sladkou chutí. Pro zahnání hladu jsme oba dva zvolili sýrové pity. Čajovna je jinak stále udržovaná a čistá. Celkově se mi líbí i její umístění ve sklepě budovy, její přítmí, mix indické, arabské a čínsko-tibetské kultury, hraní etnické muziky; ostatně jako asi v každé Dobré čajovně v ČR.

2.7.2013 - Minidegustace: 2012 Tai Shun Mao Jian
Koupeno: Teanet-cn.cz. Sklizeň: 18. duben 2012. Cena: 80 CZK / 50g. Oficiální text prodejce: "Tradiční a oblíbený čaj s velmi drobnými lístky omamné, silné vůně. Nálev jasně zelené barvy a dosti výrazné, silné a přesto svěží, delikátní a velmi aromatické chuti s květinovými tóny a příjemně dlouhým, postupně sládnoucím aftertastem. Vynikající čaj za velmi příjemnou cenu". Chuť podle mě je nasládlá, spíše trpká, velice silná, nutno ihned slévat. I tak je silná a trpká. Nutno zalévat vodou tak okolo 65 stupňů C. Chuť pro mě je velice nezajímavá, jednolitá, chudá a mdlá. Jedná se sice o dobrý a kvalitnější základní čaj od dobrého dovozce, je čerstvý (byl v době prvního degustování a chuť se nezměnila), ale pro mé chuťové buňky nezajímavý. Vůně suchého listu je sladce kouřová, asi jako Long Jing. Chuť čaje je také jako u Long Jing. Mírně uzená, avšak oproti němu je Mao Jian pro mě stále nezajímavý. Chutí i přípravou do budoucna bych ho přiřadil také jako čaj podobný zelenému čaji Man Kou Xiang. Cena za Tai Shun Mao Jian je sice dobrá, ale raději bych si koupil daleko levnější, chutnější a základnější Zhen Mei (Chun Mei).

30.6.2013 - Minidegustace: Basilur Winter Book I a Bai Mu Dan
Dnes piji červený čaj. Jedná se o směsku Basilur – Winter Book I. Čaj jsem dostal pár let zpět od své tety. Byla to doba, kdy jsem se o čaje nijak moc nezajímal. Na webu je složení čaje: cejlonský čaj, květy modré chrpy, papája, jasmín, mandle. Po přípravě nálevu formou mísení v jedné konvici jsem ze 4 – 5 lžiček dosáhl asi 2,5 litru čaje. Z čaje jde nejvíce cítit papája, mandle a tabáková chuť a vůně. Tato směska mi spíše připomíná vánoční čaj. Ten mimochodem od firmy Basilur mám také; opět jsem si ho nekoupil já. Když už však jste přepiti všeho, tyto směsky přijdou vhod. Nyní piji Bai Mu Dan. Je ještě z Oxalisu z doby, kdy jsme s přítelkyní s čaji teprve začínali. Je mi líto ho vyhodit; žádný jiný bílý čaj tu také není v mém druhém domově. Tak ho pijeme a připadá mi, jako bych pil bylinkový čaj. Nálev je světle oranžový. Ze zbytku nálevu jsem si udělal ledový čaj a byl velice dobrý.

28.6.2013 - Vložena degustace - 2012 Tian Mu Long Zhu
Po dlouhé odmlce opět přidávám degustaci tentokrát zeleného čaje 2012 Tian Mu Long Zhu, který však chutná jako bílý čaj. Je velice zvláštní na to, že se jedná o čaj zelený. Má mnoho konstantních nálevů. Jeho chuť je nasládlá a velice jemná. Tian Mu Long Zhu bych doporučoval všem lidem, kteří chtějí kreativně relaxovat. Více fotek a informací v linku výše.

26.6.2013 - Plán: minidegustace, galerie
Tento týden jedu domů a plánuji se trochu věnovat svému webu, napsat nějakou degustaci či článek. Vzhledem k dokončování zkoušek a dopisování bakalářské závěrečné práce jsem web zanedbával. Nyní již ale budu o něco aktivnější. Začnu tím, že v nejbližší době bych udělal minidegustace dvou čajů. Červeného ceylonského čaje Tarlton Finest Blend No. 30. Čaj jsem nedostal já. Mohu ho však libivolně pít. Jedná se o směsku ceylonských červených čajů v pěkných kuličkách. Suchý list voní poněkud plastově, avšak vlhký list je svěží a tropicky ovocný. Jak mi červený čaj nechutná, tak tento je vskutku dobrý. Dále jsem si nechal koupit zelený vietnamský čaj Tan Cuong - Tra Nam Sad. Piji ho již několik let a je to velice silný čaj v chuti. Je to prostě čistý silný zelený čaj. Nemá víceméně žádnou charakteristickou vůni ani chuť, proto se velice dobře hodí na ledové čaje nebo jako základní čaj na pití a přivyknutí čajům zeleným jako takovým. Plánuji udělat galerii čajů s krátkými popisky, jestli se mi to povede.

12.6.2013 - Tenkrát na západě, byl zde Dadugang
Konečně po dvou týdnech v Praze zase na rodném západě Čech. Už se mi stýskalo po tom prostředí, vzduchu, vodě i počasí... celkově podnebí. Víkend jsem strávil u přítelkyně, taktéž na západě, avšak ve vedlejším městě. Znovu jsem si do svého druhého domova přivezl své menší čajové moře. Již jsem ho tam kdysi měl, ale odvezl jsem jej pryč, protože jsem jej nepoužíval do takové míry, do jaké jsem si to představoval. Nakonec doma jsem malé čajové moře nepoužíval ale vůbec, takže jsem se rozhodl, přesunout ho zpět k přítelkyni domů. O víkendu jsme si připravili oolong 2012 Huang Jin Gui, aneb Zlatý skořicovník. Tento oolong byl již značné vyvoněný. Vyvoněl relativně rychle oproti jiným čerstvým oolongům z roku 2012. Navíc jsem měl rýmu, takže chuť ani vůni čaje jsem si vůbec neužil, protože jsem ji absolutně necítil. Dále jsme ve velkém množství připravovali zelený čaj Dadugang. Všem tento čaj velice chutná, což jsem velice překvapen. K mému údivu tedy zbylo jen malé množství čaje (z původního 500 gramového balení). Z části zbytku onoho čaje jsem udělal ledový čaj na oslavu narozenin, část jsem přesypal a nechal ve druhém domově a zbytek jsem si vzal s sebou do Prahy na Strahov. Tento čaj je opravdu dobrý. Doporučuji všem začátečníkům. Je chutnější než kdejaký známější základní čaj. Nejlepší je připravovat ho jako vícenálev do jedné veliké konvice, ve které všechny nálevy mísit. Docílíme tak konstantní chuti a vůně bez nepříjemné trpkosti.

7.6.2013 - Chvilka polemizování nad Yunnan OP
Dnes dojíždím poslední zbytky červeného čaje Yunnan OP z čajového klubu Cha Dao. Už jsem si myslel, že jsem ho celý vypotřeboval, avšak dnes jsem se hrabal na Strahově ve své čajové skříňce a zjistil jsem, že ho tam ještě mám. Neváhal jsem a ihned jsem čaj připravil. Jedná se o základní, ale velice dobrý, červený čaj. Barva je červenohnědá až do karamelova. Chuť je nasládlá. Ihned jsem začal srovnávat s Darjeelingem SF. DJ SF je vlastně druhá sklizeň a lístky jsou všechny tmavé. Barva je spíše oranžověhnědá a chuť je rozhodně trpčí a kořeněná, hlavně pak muškátová. DJ je určitě dobrý čaj, ale člověk na něj nemá chuť kdykoli. Yunnanu OP je docela podobný chuťově i červený čaj Ceylon. Už jsem skoro na červené čaje zanevřel, avšak po ochutnání Yunnan OP jsem opět dostal na červené čaje chuť. Bohužel však musím koupit novou várku Yunnanu OP.

6.6.2013 - Polozelené listí petřínských zahrad
Tento týden nám kvůli povodním zakázali vstup do lesoparků a zahrad, mezi které patří Petřínské zahrady a další přilehlé. Ono to docela naštvě, když jako strahovák chodím do těchto parků na noční procházky skoro každý den a navíc tudy chodím i pro Petřínku - vodu ze studánky. Přes týden piji stále 2012 Formosa Rose Oolong. Včera jsem ho celý dopil. Poslední zbytky čaje a úlomky růží nebyly chuťově nic moc. Venku jsem tak přemýšlel, že piji pořád jen taiwanské oolongy a že se mi už stýská po pořádné klasické čínské Tie Guan Yin. Laici nebo začátečníci by si řekli, že je to prostě polozelený květinový nevypečený čaj. To jsem si zprvu říkal skoro i já, když jsem s čaji začínal. Avšak od té doby, co jsem si napil snad 10 druhů taiwanských oolongů již umím parádně v nich rozeznávat chutě a už umím i poznat Formosa oolongy a oolongy z Číny jen podle chuti a vůně. Už se těším, až si poběžím koupit klasickou TGY.

1.6.2013 - Vložena degustace - 2012 Formosa GABA Oolong Organic
Po týdnu opět vkládám degustaci čaje. Pro změnu opět oolongu 2012 Formosa GABA Oolong Organic. Je to zajímavý čaj, především tedy pak svojí výrobou po sklizni. Má charakteristickou chuť i vůni, která se podobá povidlům, zavařenému ovoci, kandovanému ovoci, dřevu, lněnému semínku. Má na naše zdraví velmi blahodárný vliv. Chuť mě zprvu překvapila, ale po pár připravených várkách mi čaj začal chutnati.

25.5.2013 - Vložena degustace - 2011 Formosa Bai Hao Oolong
Po delší odmlce jsem vložil opět novou degustaci polozeleného čaje. Tentokrát 2011 Formosa Bai Hao Oolong. Čaj mi zprvu po koupi vůbec neoslovil, ale čím více ho piji, tím více se do něj začínám zamilovávat. Čaj mně osobně chutná jako bílý čaj s prvky oolongu. Fermentován je nad 50%. Lístky jsou především tmavé s vysokým obsahem ochmýřených bílých tipsů. Více informací se dozvíte v mé degustaci.

25.5.2013 - Čajování během 20. + 21. týdne + víkend
Trochu jsem pod tlakem všech školních povinností zapomněl na aktualizování webu. Proto teprve nyní aktualizuji svůj pitný režim minulého týdně, který si už ani moc nepamatuji, a tohoto týdne. Na koleji mám spíše jen základní čaje, jak jistě ví to málo lidí, co alespoň občas čte můj web :-) (asi popvé a naposledy, co používám smajlíka, haha). Tvořím tento web pro malou čajovou komunitu, nikoli pro vysokou návštěvnost. Vím, že jsem si minulý týden dal na koleji náš známý DJ SF z Dobré Čajovny z Plzně s vodou ze studánky Petřínky ze Strahova. Dále jsem si opět napil i bílý čaj Bai Xue Long, zelený 2012 Simao Yin Luo a světlý (sheng) puerh 2011 Jingmaishan Raw Mini Cake (60g koláček). Musím přiznat, že ten malý 60g koláček, bylo asi to "nejlepší", co jsem si koupil. Chuť úplně základní a adekvátní ceně. Chutná jako základní levnější ale pitelná maocha Yunnan Da Ye, kterou jsem již degustoval na svém webu. Za tu cenu je to ideální světlý slisovaný sheng puerh pro každodenní pití, který nenadchne, ale ani neurazí. Jinak do konce týdne plánuji zveřejnit degustaci dalšího oolongu Bai Hao (prosím, kdo víte, z jakého je roku, ozvěte se),... pro změnu opět z Dobré Čajovny v Plzni. Jen ještě musím zjistit, z jakého je roku. Koupil jsem ten čaj v roce 2012, to znamená, že musel být nejspíše z roku 2011, když byl ve slevě, nebo nevím. Tento čaj bývá totiž docela drahý. Plánuji vyzkoušet oolong Ali Shan, avšak nejdříve nějaký ve slevě, abych poznal, jestli mi chutná.

13.5.2013 - Čajování během 19. týdne + víkend
Čajování tento týden bylo vskutku pozoruhodné. V týdnu jsem na koleji dělal takové ty levnější čaje a pak i Bai Xue Long a japonský čaj Sencha, který jsem dostal od přítelkyně k Vánocům. Dvakrát jsem si připravil japonský čaj Matcha, vždy mě nakopnul. Dostal jsem chuť na ledový čaj a proto, jsem se rozhodl si ho ve středu udělat. Maceroval se přes noc v lednici a poté jsem ho osladil cukrem a okyselil citronem. Zbylo mi ho ještě mnoho, a tak jsem neváhal vzít jej ve čtvrtek s sebou domů. O víkendu jsem měl vskutku velikou chuť na čaje. Pil jsem sheng puerh z bambusu - 2008 Duo Wei Xiang Raw Bamboo a Formosa GABA Oolong. Již dlouho chci opět napsat degustaci na nějaký taiwanský (Formosa) oolong. Přemýšlel jsem právě o GABA nebo Fine oolongu, neboť je mám zatím nejvíce napité a jejich chutě se mi zdají nejvýraznější. Na webu Čajovnička (cajovnicka.4fan.cz) se objevila degustace právě Fine oolongu. Čaj je opravdu více než vynikající na svoji cenu, která odpovídá 180 CZK / 150 gramů. Chutě však cítím úplně odlišné. Nejvíce cítím lesní plody (lesní ostružiny, jahody, maliny). Nečekal jsem od něj absolutně nic - spíše jsem čekal takový slabší vypečený Shui Xian. Velice mě ale překvapil a těším se, až na něj napíši doma degustaci.

6.5.2013 - Čajování během 18. týdne + víkend
Vzhledem ke středečnímu volnu jsem měl čas trochu přes 18. týden čajovat. Čajoval jsem hlavně sheng puerh Yunnan Da Ye a základní zelené čaje Zhen Mei a Zhu Cha. Dále jsem dopotřeboval během víkendu Formosa Strawberry Oolong. I přítelkyně skoro nepoznala, že se jedná stále o ten jahodový oolong ze začátku ihned po koupi. Dlouho jsem nebyl doma a asi ještě týden nebo dva nebudu, tak nevím, jak to bude s degustacemi čajů, které mám všechny (ty kvalitnější) doma. Každopádně se pokusím začít dávat na svůj web také degustace piv, aby web moc neležel ladem.
O víkendu jsem ochutnával nová piva. Ochutnal jsem pšeničná, svrchně kvašená, lahvová piva Krušovice Pšeničné a Černá Hora Velen. Krušovice Pšeničné jsem měl již týden předtím točené. Jako porovnání k těmto dvěma pivům jsem si dal i Staropramen Nefiltrovaný, který se sice tváří jako weizen, ale je mu výrobním postupem vzdálený. Oceňuji nyní u Staropramenu používání jen čistě přírodního sladidla ze stévie místo umělých a pochybných sladiděl typu aspartam apod. Tyto radlery neberu jako piva, ale ani je nehaním. Pokud neobsahují éčka a umělá sladidla, tak si u mě občas najdou místo, především ve velmi parných letních dnech. Mimo to stále po Praze hledám a pokouším se navštěvovat pivní kluby a na internetu nacházet nové regionální pivovary. Mým cílem je postupně si je napít a vybrat si svoji TOP10 piv. Brzy ale asi, jak to tak vidím, budu hledat pivní kluby v Plzni.

30.4.2013 - Vložena degustace - WESTCLIFF Früchtetee Kirsche (třešeň)
Byla vložena degustace na ovocný "čaj" nečaj. Ovocná směska pochází z Německa, kde jsou většinou všechny potraviny kvalitnější. To samé platí i o ostatních balených čajích, sáčcích, nečajích a směskách. Tento čaj a jemu podobné jsem si dával a byl vcelku chutný. Jen je nutno pro zvýraznění chutě sladit. Dámy tato degustace jistě potěší. Mě také, protože konečně jsem zaplnil rubriku "Nečaje".

29.4.2013 - Čajování o víkendu 17. týdne
Již v týdnu jsme oba s přítelkyní současně dostali nápad, že by kvůli vedrům nebylo špatné zase začít dělat ledové čaje. Musím se pochválit, že první letošní várka se mi povedla. Maceroval jsem ve dvou 2 litrových PET lahvích. Na každých 250 ml jsem dal 1 lžičku zeleného čaje Dadugang a poté navrch na každý litr ještě lžičku starého Darjeelingu FF Namring. Po několika hodinovém (cca 6 hod) macerování na slunci jsem vše slil do hrnce a po ochutnání zředil ještě na 5 litrů. Macerát jsem osladil jak hnědým, tak z velké většiny bílým cukrem. Vzhledem k nedostatku cukru jsem ještě doslazoval výluhem ze stévie. Poté vymačkal asi 2 celé menší citrony. Po vymíchání cukru jsem vše rozlil zpět. Další den jsem podával vychlazené s ledem. Jako základ vždy používám základní zelené čaje, nejčastěji Dadugang nebo Zhen Mei. K nim obvykle i nějaké jiné. Poprvé jsem sladil ledový čaj stévií a dopadlo to vskutku dobřě. Stévie i šla docela cítit. O víkendu jsme si dále připravovali bílý Bai Mu Dan z loňského roku. Byl svěží a dobrý s množstvím chmýří.
Posledních pár měsíců degustuji piva. Některá dobrá, pšeničná, německá, svrchně kvašená jsem si dopřál po výletu do Neměcka. Vzhledem k tomu, že web není jednostranně zaměřem (ani adresou webu), uvažuji do budoucna o psaní krátkých degustací piv formou, jakou mají psané degustace na pivnirecenze.cz. Jsou krátké, stručné a výstižné.

21.4.2013 - Čajování během 16. týdne + víkend
V 16. týdnu jsem si přečetl článek na e-cajovna.net a líbilo se mi povídání o strahovské (petřínské) studánce Petřínka. Bydlím na Strahově, vím o ní a občas kolem ní chodím. Naposledy u ní bylo napsáno, že se nemá pít a i na internetu to bylo napsáno. Raději jsem tedy nepil. Po přečtení článku na e-cajovna.net jsem se rozhodl jí ochutnat a uvařit z ní čaj. Už u ní nebyla značka o nepitelnosti. Lepší vodu na normální pití ani lepší vodu na čaje jsem snad nikdy neměl. V týdnu jsem si dělal DJ SF a stále jsem si říkal, proč je ten čaj tak vynikající a jemný a uhlazený. Pak jsem si v půli hrnku uvědomil, že jsem čaj vlastně udělal ze studánkové vody. Udělal jsem aktualizaci na Strawberry Oolong, který jsem taktéž připravoval z Petřínky. O víkendu jsme pili jeden sheng puerh 2009 Ba Hu Cun Qiao Mu z cihličky. Poté jsem připravil i jednonálevy 2012 Formosa Bao Zhong a DJ SF. Jako vícenálevy 2012 Formosa Four Season Oolong, japonský Kukicha a puerh v mandarince číslo 8890. Jsem rád, že jsem u nás doma ve špajzce objevil a vyndal naši dlouholetou přítelkyni - 2 litrovou termosku. Uchovávali jsme si v ní studené nápoje, když jsme jezdili do Chorvatska nebo někam k vodě a bylo horko. Dlouho jsme ji nepoužili pak. Byla čistá a umytá i přes to, že ležela několik let ve skříni. Je to geniální, jak má termoska i mačkací pumpičku, takže nemusím vždy termosku otevírat.

18.4.2013 - Aktualizace degustace - 2012 Formosa Strawberry Oolong 75g
Aktualizoval jsem degustaci na Formosa Strawberry Oolong. Hodnocení se víceméně nemění. Jen z negativního hodnocení se stalo neutrální s vykřičníkem. Možná tomu přispěla i použitá voda a momentální chuť na tento čaj a odstup času, neboť již za více než dva měsíce stačil čaj vyčichnout a jeho uměle přidané aroma nebylo již tak agresivní a invazivní.

17.4.2013 - Vložen článek - Ovocné čaje (nečaje)
Má přítelkyně napsala článek o ovocných čajích nečajích. Jako malá pila ovocné výluhy a i dnes si občas nějaké dopřeje. Jsem rád, že jsem ji naučil na normální čaje a dnes pije klasické čaje "jaksepatří". Vkládám tento článek jako kontrast mezi klasickými čaji a ovocnými výluhy. Jen aby bylo jasno, výrobci ovocných čajů nečajů se vždy snaží navýšit váhu jablky a rozinkami, které tvoří snad největší váhové procento celé směsi. Většinu chuti však dělá ibišek. Pokud se chcete dozvědět více, otevřte článek.

15.4.2013 - Čajování o víkendu 15. týdne
Víkend patnáctého týdnu jsem čajoval tak přiměřeně. Jelikož jsem měl trochu rýmu, dělal jsem si od pátku hodně zázvorové výluhy s černým čajem a medem. Chtěl jsem se rychle vyléčit, tak jsem pil 2012 Formosa GABA Oolong, který by měl obsahovat nejvíce antioxidantů. Čím více ho piji, tím více mi chutná. Zprvu mi totiž nepřišel nijak chuťově zajímavý. Kvůli své prospěšnosti jsem pil i tmavý čaj (hei cha) 2010 CNNP Sheng Huo Fu Zhuan s jakousi ušlechtilou plísní; dále 2005 Dehong Wuliang Tea Factory Dragon Ripe Puerh, základní zelený 2012 Dadugang Gang Lu "TeJi", červený čaj - směs cejlonského čaje s papájou - Basilur a jak jsem již zmínil zázvorové výluhy, které obsahovaly většinou mimo zázvoru a medu i zelený rooibos, yerba maté a zelený čaj Dadugang.

11.4.2013 - Čajování během 15. týdne
V 15. týdnu roku 2013 jsem čajoval tak akorát. Koupil jsem si nový čaj v Dobré čajovně v Plzni. A to loňskou druhou sklizeň Darjeelingu: Darjeeling SF 2012 GIDDAPAHAR SFTGFOP1 pro porovnání, neboť v této plzeňské Dobré čajovně, kterou mám mimochodem velmi rád, jsem si před časem koupil ten samý 2012 Darjeeling, avšak FF (First Flush). FF je logicky svěžější, protože je to první sklizeň. Čaje jsou tipsovité a obsahují mnoho zeleně zabarvených lístků. Čaj DJ FF je spíše svěží a trávový s minimem muštátových tónů. Zatímco DJ SF má všechny lístky hnědé a chuťově je velice plný a komplexní s ostrým muškátovým a medovým aroma i chutí. Dostal jsem od pana čajovníka i 8 gramový vzorek staršího Tie Guan Yin. Tímto bych chtěl Dobrou čajovnu v Plzni doporučit. Nejen příjemnou a ochotnou obsluhou, ale i množstvím kvalitních čajů a nádobí. Vždy, když jsem v Plzni, rád zajdu do tamější Dobré čajovny, popovídám si a nakoupím alespoň jeden čaj.

11.4.2013 - Čajování během 14. týdne + víkend
V týdnu jsem toho moc v čajích nenapil, zato o víkendu jsem si to užil. Udělal jsem degustaci na Formosa Six Years Aged Oolong a pak jsem vypil další čaje s přítelkyní. Jelikož přijeli příbuzní, chtěl jsem ukázat různé chutě čajů. Připravil jsem jim většinou čaje rozličných chutí; například: 2012 Formosa Jin Xuan Milk Oolong, 2012 Formosa Fine Oolong, světlý (sheng) puerh 2009 Ba Hu Cun Qiao Mu z 250g cihličky a také nečaj yerba maté Taragüi. Sheng puerh mi přišel velice chutný. Zprvu mi nechutnal a nyní každým měsícem ho mám raději. Omlouvám se také za 13. týden. Úplně jsem zapomněl napsat a nyní si již nepamatuji, co jsem za čaje pil. I tuto poznámku píši poněkud později. Naštěstí si ještě pamatuji čaje, které jsem připravoval.

5.4.2013 - Vložena degustace - 2006 Formosa Six Years Aged Oolong
Vložil jsem novou degustaci polozeleného čaje. Tentokrát vypečeného oolongu 2006 Formosa Six Years Aged Oolong. Čaj mě moc neoslovil, ale je zajímavý svoji historií a technologickým postupem výroby. Chutná podobně jako Shui Xian, jen je intensivnější v chuti. Degustaci jsem provedl doma se vším příslušenstvím, které mám k dispozici. Čaj bych si již více nekoupil, ale jsem rád, že ho mám, alespoň jsem poznal další čaj a můžu případně srovnávat.

31.3.2013 - Vložena degustace nečaje - Sideritis - Hojník horský
Vložil jsem novou degustaci, tentokrát byliny Sideritis - neboli Hojník horský. Je to velice zvláštní bylina, kterou lidé pijí hlavně v Řecku a lidé Středozemního moře. Pěstuje se na skalách a v sušších oblastech a je velice léčivá. Její chuť je příjemná s chutí měsíčku a šalvěje. Za tuto bylinku, kterou jsem dostal darem, děkuji našemu řeckému příteli Iliasovi.

26.3.2013 - Vložen tip - Tibetský čaj – Tipy na přípravu
Vložil jsem tipy na přípravu tibetského čaje. Tibetský čaj je jeden z mého pohledu jeden z nejzvláštnějších tmavých čajů. Každá příprava tibetského čaje si jistě najde příznivce. Moje nejoblíbenější ale je příprava kombinovaná a na tibetský způsob. Snad vám tento článek přinese alespoň pár informací. Tibetský čaj je tedy velice zajímavý čaj s množstvít rozličných chutí v závislosti na přípravě. Určitě stojí za to tibetský čaj ochutnat.

25.3.2013 - Čajování během 12. týdne + víkend
Já to ale flákám. Přes týden jsem v Praze na Strahově pil jen tibetský čaj, Zhen Mei a Strawberry oolong. Zhen Mei byl ale opravdu vynikající na to, že jde o základní čaj. O víkendu jsem též nebyl doma, ale byli jsme u přítelkyně. Tam jsme dopili čajovou směsku 1000 a 1 noc a začali pít nějaký Royal Gold, či co... Toto jsou čaje z jakéhosi dárkového balení, které jsme dostali už kdysi darem. Obsahuje hlavně čajové směsky a čaje lepší kvality. Na Velikonoce však budu doma, tak plánuji trochu zase popít čajů a udělat degustaci. Degustaci bych mohl provést i na Strahově, avšak nemám zde dostupný fotoaparát, a tak bych degustaci stejně zveřejnil až později. Pokusím se místo toho napsat alespoň nějaké články.

18.3.2013 - Čajování během 11. týdne + víkend
Přes týden jsem moc nečajoval. A to málo, co jsem čajoval, si ani nepamatuji. Koupil jsem si nové čaje, tak jsem hned ochutnal onen sypaný sheng puerh. O víkendu jsme toho s přítelkyní pili více. Opět jsme pili sypaný 2009 sheng puerh, abychom mohli nafotit čaj do degustace. Měli jsme opět i lisovaný sheng puerh do bambusu z roku 2008. Poslední dobou mám stále chuť na yerba maté, tak jsem si udělal Taragüi Con Palo. Zkoušel jsem i smíchat Taragüi Con Palo a Suave Unión Relax. Vlastně kvůli chuti a účinkům. Obyčejné maté je moc nakopávající a Unión je zase chuťově prázdnější. Nakonec mi ta zvláštní hořká chuť v Unión maté začala docela chutnat a v dalších matéčkách mi chybí. Smíchal jsem je tedy tak 1:1. Dále o víkendu klasika tibetský čaj 2006 Jin Jian a sypaný jasmínový čaj v plechovce. Ochutnali jsme po dlouhé době i Bao Zhong. Otevřel bych i další nové oolongy, avšak nemám klipsy na uzavření pytlíku a nechci, aby chutě a vůně utíkaly.

16.3.2013 - Vložena degustace - 2009 Yunnan Da Ye Mao Cha Sheng Puerh
Byla vložena nová degustace světlého (sheng) puerhu 2009 Yunnan Da Ye Mao Cha Sheng Puerh z obchodu Teanet-cn.cz (Čajový klub Cha Dao). Jedná se o sypaný sheng puerh z roku 2009. Bavíme se o Mao Cha, tedy neslisované listy bez další úpravy. Díky sypané formě navíc nemusíte řešit oddělení čaje z koláče a všude lítající kousky čaje. Čaj vyniká svoji univerzální chuťovou paletou a sladkou až nektarovou nasládlostí a vůní, vhodonu ku běžnému rychlejšímu popíjení doma i v zaměstnání.

13.3.2013 - Nákup čajů na Teanet-cn.cz
Dnes jsem si koupil v Praze v čajovém klubu Cha Dao (Teanet-cn.cz) čaje. Nakoupil jsem sypaný shu Puerh Klasik, sypaný 2009 Sheng Puerh, Zhu Cha (Gunpowder), Zhen Mei (Chun Mei) a 650 gramovou cihličku tibetského čaje Jin Jian z roku 2006. Sypaný sheng puerh plánuji nafotit k degustaci, kterou jsem již napsal. Jen mi chybí fotky. Puerh Klasik je trochu jiné kvality, než jsem si kupoval minule. Zhu Cha a Zhen Mei jsou krásně voňavé. Když nad tím tak přemýšlím, tak na webu Teanet-cn.cz jsem zjistil, že se změní název obchodu, čajového klubu a velkoobchodu na Orijin.cz. Snad mi poté uznají členskou kartičku na slevu.

11.3.2013 - Čajování o víkendu 10. týdne
Víkend desátého týdnu jsem moc nečajoval. Pili jsme s přítelkyní jen zelený čaj Rizhao z Amany a bezkofeinové yerba maté s citronovou trávou a stévií sladkou. Stévie nebyla listová, ale drcená. Nebylo možno tedy list zcedit a byl proto stále ve výluhu formou kalu. O víkendu jsme také měli čaj "1000 a 1 noc". Byla to směs černého a zeleného čaje s fialovými květy nějaké květiny a sušeným ovocem. Čaj byl opravdu skvělý. Nečekal jsem od něj absolutně nic. Poprvé čaj zalila přítelkyně omylem vroucí vodou. K mému údivu čaj nebyl přelouhován, jen byl silnější. Bylo tedy jen nutno čaj zředit vodou. Je to zajímavé, vzhledem k fatku, že zelené i černé čaje jsou náchylné k přelouhování. Čaj měl silnou chuť černého čaje a zároveň chuť zeleného čaje spolu s květy nějaké květiny. Tento čaj má přítelkyně již dlouho, avšak uchýlil jsem se k němu až poté, co jsem neměl žádný čaj, který by vyhovoval mé momentální chuti. Vlastně to byl takový víkendový experiment.

8.3.2013 - Vložen tip - Suave Unión Relax - Tip na osvěžující yerba maté na večer
Vložil jsem tip na dobré osvěžující yerba maté pro pití večer. Skládá se z yerba maté Suave Unión Relax od firmy Las Marías, citronové trávy a stévie sladké. Opravdu si tento nápoj vždy užiji. Jen pozor, ať nedáte stévie přiliš. Nápoj je pak nepitelný. Více se dozvíte rozkliknutím odkazu na článek v titulku poznámky.

8.3.2013 - Čajování během 10. týdne
Desátý týden roku 2013 byl vskutku plný práce. V podstatě jsem si stihl udělat jen zelený čaj Lu Xue Ya a pak i nečaj Taragüi Yerba Maté Sin Palo. Dnes po příjezdu domů jsem si udělal pár bylinných výluhů z nepeta cataria (šanta kočičí) a passiflora incarnata (mučenka opletní). Oboje byliny jsou na uklidnění a na lepší spánek. Udělal jsem si pak i japonský zelený čaj Kukicha a taiwanský GABA oolong. Jak vidíte, moc jsem toho nestihl. Přes týden jsem vlastně napsal jednu degustaci na světlý (sheng) puerh. Jednalo se o velkolistý a sypaný, resp. neslisovaný, sheng puerh z roku 2009. Bohužel to byl poslední zbytek tohoto čaje, který byl více zlomkový a navíc jsem čaj degustoval večer za tmy, a tak jsem nemohl provést fotodokumentaci, proto dedustaci zveřejním později. Musím totiž koupit novou várku.

4.3.2013 - Čajování o víkendu 9. týdne
O víkendu jsem zjistil, jak moc se změnily chutě mně i mé přítelkyni. Od té doby, co jsem si koupil na Oriental.cz taiwanské oolongy, piji doma o víkendu výhradně je. Tento víkend jsem dělal sám degustaci na Formosa Rose oolong. Dále jsme pili s přítelkyní Formosa Jade oolong, můj první světlý puerh 2010 "Dai Xiang Yu Bing" Bulangshan Sheng Bing Cha a samozřejmě neodpustitelná klasika tibetský čaj. Nevěřil jsem, kolik chutí může v čaji vlastně opravdu být. Vždy jsem si totiž tak trochu myslel, že popsané chutě jsou v eshopech jen marketingový tah na zákazníky. Ouha, ony nejsou. Je to skutečnost, kterou většinou zjistím po ochutnání prvního doušku nového čaje. Pozoruji, že nejširší chuťové palety dosahují většinou právě oolongy. Abych se vrátil z oslího můstku zpět na ten pravý břeh příběhu; chutě se nám opravdu změnily. Přítelkyně vždy měla ráda zelené čaje, protože preferovala jemnost nad hrubou chutí. Měla ráda i TGY a Dung Ding. Já také, avšak jsem si s chutí dal i tmavý puerh. Nyní o víkendu jsem měl chuť na změnu a udělal jsem zelený čaj Long Jing (Lung Ching). Mně přišel čaj po týdnech a litrech oolongů velice zvláštní a jednalo se o příjemnou změnu, avšak přítelkyni čaj už skoro vůbec nechutnal, přišel jí trpký. A to jsem čaj dělal velice slabý a ještě jsem ho ředil (i když mě teď možná pár z vás čajomilců odsoudí). Zkusil jsem udělat i tmavý puerh vyšší střední třídy, 250g koláček z roku 2005. Měl jsem štěstí, že jsem vybral tak kvalitní a vyzrálý tmavý puerh, protože o tomto devátém víkendu mi přišel tento tmavý puerh vcelku ucházející, především svoji medovější chutí a vyzrálou chuťovou paletou. Ale vcelku nijak zajímavý. Proto budu tmavé puerhy degustovat asi zase v době, kdy budu přepitý oolongů. Nebo asi člověk musí začínat s jemnými čaji v počátku dne a ke konci, už pak pije tmavé puerhy. Zjistil jsem, že je to úplně to samé jako s whisky. Pokud si chci dát kvalitní, drsnou, silně rašelinovou, medicínskou whisky, musím začít na jemnější variantě, která není tak hrubá. Když rovnou začnu pít silnou whisky, vůbec si ji neužiji. Aneb zde mohu opět zabrouzdat do hudby, kde plynulý přechod mezi pianem a forte je vždy cresendo [krešendo], aneb postupně zesilovati, nikoli skokově.

1.3.2013 - Vložena degustace - 2012 Formosa Rose Oolong 75g
Byla vložena nová degustace ochuceného polozeleného čaje Formosa Rose Oolong z eshopu Oriental.cz. Jedná se o ochucený oolong ze zimy roku 2012 a s dodatečně přidaným aroma růží. Čaj mě oproti Formosa Strawberry Oolongu příjemně překvapil svojí relaxační schopností. Byl velice komplexní a všechny chutě byly víceméně v harmonii.

1.3.2013 - Čajování během 9. týdne
Devátý týden jsem nepil moc čajů. Hlavně jsem neměl čas. Udělal jsem si jen ve středu na ráno nečaj yerba maté Taragüi a k večeru Zhu Cha (gunpowder) a poté již nic. O víkendu to musím napravit. Ostatně již dnes jsem to napravil vložením degustace Formosa Rose Oolongu. Na to, že je ochucený, tak oproti Strawberry je velice přijemný.

24.2.2013 - Čajování během 8. týdne + víkend
Přes týden jsem pil čaje: tibetský hei cha, bílý Bai Xue Long a to je víceméně asi tak vše. Během víkendu jsme s přítelkyní načali nový oolong z Oriental.cz - Formosa Jade Oolong. Je to krásný svěží květinový čaj, ve kterém jde velice cítit jasmín. Chuť se nezdá býti uměle přidána, protože je velice jemná, decentní a vydrží po všechny nálevy. Ano, opravdu. Udělal jsem z takové trošky čaje ve zhongu asi 10 nálevů. Všechny naprosto úžasné. Jade oolong je velice odolný čaj. Lil jsem do něj později i vodu okolo 95 stupňů Celsia a i při dalších nálevech byla jasmínová chuť a chuť Formosa oolongu stále krásně cítit. Dále jsme pili o víkendu Formosa Gaba Oolong. Opět jsem musel konstatovat, jak moc je tento čaj zvláštní, ani neumím zatím popsat jak. Proto si dávám načas s degustacemi i dalších čajů. Nesmím však čekat příliš dlouho, protože pak už také nevím, co napsat, neboť necítím ty prvotní chutě po prvním a druhém ochutnání. Jinak nám celý víkend zpříjemňoval chuť klasický Le Tuareg, byť z Oxalisu, ale všem i mně chutná. Dále plánuji napsat degustaci na yerba maté, protože jsem si s přítelkyní večer o víkendu dělal yerba maté Unión Suave Relax (tedy maté z rostlin Ilex dumosa, s téměř totožnou chutí a obsahem kofeinu jen 0,25%) s citronovou trávou a stévií sladkou a bylo to úžasné. To jsem si pak hezky večer / v noci užil krásný hrnek yerba maté s citronovým aroma a sladkou chutí.

17.2.2013 - Vložena recenze knihy - Síla čaje - Christina Kempe
Tuto knihu jsem dostal od mojí mamky. Kniha je pěkně ilustrována. Je čistá a přehledná. Její určení je však primárně pro čajů mírně znalé ženy, které si chtějí držet štíhlou linii, kvůli obsahu mnoha receptů. Je v ní ale mnoho čajových chyb, a proto bych ji nedoporučoval úplným čajovým začátečníkům, aby se z ní učili.

16.2.2013 - Čajování během 7. týdne + víkend
Přes sedmý týden jsem na koleji pil indický čaj Darjeeling FF 2012 „GIDDAPAHAR T.E.“ - SFTGFOP1CL LOT DJ-5 (Tippy). Tento Darjeeling jsem kupoval v akční ceně v Dobré čajovně v Plzni a také od nich převzal název se všemi přívlastky. Čaj jsem také ochutnával přímo po jeho koupi v Plzni u přítelkyně na koleji a musím říci, že mi čaj s jejich hnusnou vodou chutnal asi nejvíce. Nějaké minerály ve vodě asi upřednostnily jiné a lepší chutě v čaji než voda domácí a strahovská. Darjeelingy mi nikdy moc nepřirostly k srdci, proto jsem raději zkusil levnější Darjeeling. Kupodivu mi velmi chutnal. Ještě musím vyzkoušet místo FF i SF a AF. Doma jsem ochutnal i Formosa GABA oolong. Chutnal tak zvláštně a dřevitě, nicméně i přes svoji zvláštnost byl GABA oolong výborným a jemným čajem. Co jsme pili dále... Tak klasika tibetský čaj 2006 Jin Jian, 2005 Dehong Wuliang Tea Factory Dragon Ripe Puerh, 2008 Duo Wei Xiang Raw Bamboo, a dnes pak také 2011 Jingmaishan Raw Mini Cake, Taragüi Yerba Maté Sin Palo a zkusili jsme i Lapacho.

10.2.2013 - Čajování během 6. týdne + víkend
Šestý týden jsem dokončoval zápočet a mimo to i pil opět čaje. Pil jsem zelené Lu Xue Ya a pak i 2012 Simao Yin Luo, který jsem si zapůjčil od své přítelkyně. Samozřejmě jí neplánuji vypitý čaj navrátit, neboť by z něj již neudělala žádný výluh. Víkend jsme pročajovali na taiwanských polozelených čajích. Vyzkoušeli jsme zcela nově: Rose oolong, Fine oolong, Jin Xuan Milk oolong, Six Years Aged oolong a dále již standardní ale vynikající Bao Zhong. Rose oolongem jsem byl uchvácen, přítelkyně nikoli. Fine oolong byl vypečený a ty přítelkyně ráda nemá, nicméně chutnal nám oběma svoji malinovou chutí. Jin Xuan Milk chutnal především mně. Six Years Aged, to už je jen pro mě. Závěr víkendu a celého týdne jsme zakončili mým prvním světlým puerhem vůbec - 2010 "Dai Xiang Yu Bing" Bulangshan Sheng Bing Cha. Zajímavé, že zprvu mi tento puerh nijak výrazně nechutnal a časem mu začínám více přicházet k chuti.

8.2.2013 - Vložena degustace - 2012 Formosa Strawberry Oolong 75g
Byla vložena nová degustace ochuceného polozeleného čaje Formosa Strawberry Oolong z eshopu Oriental.cz. Jedná se o ochucený oolong ze zimy roku 2012 a s přírodním jahodovým aroma. Velice jsme se s přítelkyní těšili, avšak čaj moc neoslovil.

1.2.2013 - Vložen článek - Objednávka Formosa oolongů z Oriental.cz
Objednávka Formosa oolongů z webu Oriental.cz přišla kupodivu ještě tento týden. Proto vkládám takový malý informační článek, kde se budou nalézat především fotky a základní informace. Již jsem načal Bao Zhong a velice mne oslovil svoji skoro bílou barvou, lehkostí, květovým aroma a silnou sladkostí v dochuti. Jiné chutě zatím necítím, ale tyto dvě dominují a to mi jako budoucí základní čaj na pití stačí.

31.1.2013 - Čajování během 5. týdne
Pátý týden jsem prožil opět v Praze. Přítelkyně byla se mnou a učila se na zkoušky. Přes týden jsme opět pili základní sorty čajů jakou jsou Zhen Mei (Chun Mei), Zhu Cha (Gunpowder) a Shou Mei. Ke konci týdne jsme pili i Lu Xue Ya - oblíbený čaj především mé přítelkyně. Mně ale chutná též. Přes týden jsem odelal objednávku taiwanských (Formosa) oolongů na eshopu Oriental.cz.

27.1.2013 - Čajování o víkendu 4. týdne
Víkend črvrtého týdne jsme s přítelkyní celý propili oolongy. Přesněji Formosa Nai Xiang Milk Oolong. Tento polozelený čaj obsahuje dodatečně přidané ale přírodní mléčné aroma narozdíl od Formosa Jin Xuan Milk Oolong, který má mléčné aroma sám o sobě. Nai Xiang jsem dostal od přítelkyně k Vánocům. Poprvé jsem ho pil po Vánocích a přišel mi úžasný. Avšak pár dní po otevření i přes obal a plechovku vyvoněl a mléčné aroma měl pouze decentní. Sem tam jsem si Nai Xiang udělal, ale tento víkend na něm s přítelkyní ujíždíme od rána do večera. Trochu jsem zkoumal o tomto čaji a zjistil jsem, že existuje i ten pravý Jin Xuan, kterému mléčné aroma vydrží po všechny nálevy a nezmizí ihned po druhém.

26.1.2013 - Čajování během 4. týdne
Čtvrtý týden jsem v Praze na koleji propil především bylinnými směskami s medem a citronem. Také jsem pil Ku Ding Cha (cesmína velkolistá). Byla totiž zima a okna na Strahově profukují. Také jsem přišel konečně na chuť darjeelingům a jejich muškátové chuti. Rozhodně nechutnají jako červené čaje, jelikož nejsou 100% fermentovány, i když se do červených čajů (černých) řadí.

21.1.2013 - Čajování o víkendu 3. týdne
Víkend jsme opět s přítelkyní pročajovali. Víkend třetího týdne byl u mě především doménou pražených čajů. Pražil jsem si japonské čaje Kukicha a Sencha. Dále jsem si upražil i Tie Guan Yin Superior, která již ale byla značně vyvoněná, a tak mi ji nebylo líto opražit. Musím konstatovat, že japonské čaje se pro pražení hodí nejlépe. V porovnání s Hojicha, který je značně opražen, jsem své čaje pražil především jen povrchově a jen na maximálně 50%. Tím jsem docílil optimální chuti, síly, barvy i množství nálevů, vše přibližně v poměru půl na půl. Z čajů zmizela trpkost, nedaly se přelouhovat. Stále jsem však hodně cítil čaje zelené oproti Hojicha, a to byl můj účel.

18.1.2013 - Vložen článek - Čaj a voda - 1. část
Byl vložen nový článek, který se zabývá vodou. Tato první část je jakýsi úvod k dalším částem, které budou následovat. Voda je totiž pro čaj jediná a velice důležitá přísada, kterou když pokazíme, tak čaj nebude chutnat, jak má.

18.1.2013 - Vložena degustace - 2012 Fujian Fu Ding Bai Xue Long
Byla vložena nová degustace bílého čaje 2012 Fujian Fu Ding Bai Xue Long. Chutný bílý čaj vyšší třídy. Chutná dobře hlavně v jednonálevové přípravě. Jedná se o novodobý čaj. Cítím v něm silnou dřevitost, nasládlost a bylinnost.

17.1.2013 - Čajování během 3. týdne
Přes týden je v Praze vskutku zima a mráz, proto piju hodně čajů. Tento týden je ve znamení levných, ale dobrých čajů. Začátku tohoto týdne jsem dal možnost předvést se jednomu levnějšímu, ale dobře pitelnému shu puerhu. V polovině týdne jsem dal přednost základním čínským klasikám jako je Yunnan OP, Zhu Cha (Gunpowder), Zhen Mei (Chun Mei). Tyto čaje jsem dlouho neměl. Jsou to levné a základní klasiky, které se hodí na běžné popíjení, spíše ale na ledové čaje v létě. Dnes mi ale skutečně chutnaly, asi jsem na ně prostě měl chuť. Jinak jsem si přes týden udělal i kotvičník a yerba maté Taragüi Sin Palo na posílení imunity. Nesmím zapomenout na každodenní popíjení mého oblíbeného tibetského čaje.

14.1.2013 - Vložena degustace - 2005 Yunnan Da Bai Hao Mao Cha Sheng Super Premium
Byla vložena nová degustace puerhu 2005 Yunnan Da Bai Hao Mao Cha Sheng Super Premium. Řadím ho mezi bílé puerhy, kvůli svému zpracování. Jedná se o raritní čaj, který jsem ještě jinde neviděl. Chutná velice zvláštně.

8.1.2013 - Vložena degustace - Huang Xiao
Byla vložena nová degustace žlutého čaje Huang Xiao z Oxalisu. Jedná se o žlutý čaj. Bylo to velice příjemné odpolední popíjení. Čaj již jen svoji vůní láká k pití. Chuť je velice omamná.

5.1.2013 - Vložena degustace - Fujian WuYi Zheng Shan Xiao Zhong Special
Byla vložena nová degustace červeného čaje Fujian WuYi Zheng Shan Xiao Zhong Special (Lapsang Souchong). Čaj byl vynikající. Doporučuji všem. Celá degustace v linku výše.

3.1.2013 - Koupě nových čajů a čajového příslušenství
Koupil jsem si dva nové čaje "Fujian WuYi Zheng Shan Xiao Zhong Special (Lapsang Souchong)" a "2005 Yunnan Da Bai Hao Mao Cha Sheng Super Premium", na které plánuji udělat recenze, protože se na ně velice těším. Dále jsem si koupil i modrou čínskou porcelánovou konvičku zdobenou drakem o objemu 250 ml se sítkem na jednonálevové přípravy čaje.

1.1.2013 - Vložena degustace - 2011 Simao Man Kou Xiang
Byla vložena nová degustace zeleného čaje 2011 Simao Man Kou Xiang 100g. Čaj byl průměrné chuti a je tak vhodný pro každodenní pití.