mainlogo

POZNÁMKY 2018


Poznámky z roku 2017, Poznámky z roku 2016, Poznámky z roku 2015, Poznámky z roku 2014, Poznámky z roku 2013

TIP: Dostali jste se sem přes vyhledávač nebo hledáte něco konkrétního? Zmáčkněte CTRL+F a slovo zadejte přímo. Stiskem na ENTER hledáte další výrazy. Příklad: "studánka" → nalezne vše, kde se vyskytuje toto slovo, například studánka Sv. Barbora. Zadat můžete i konkrétní datum poznámky, pokud bylo zobrazeno ve vyhledávání.

13.10.2018 - Studánka V Kuškovinách (Rokycany, Svojkovice, Hůrky)
Studánka V Kuškovinách Tato poznámka souvisí s předchozí poznámkou. Studánku jsme navštívili v rámci výletu na Žďárský vrch. V blízkosti našeho výletu se nacházelo hodně studánek. Já si ale podle Mapy.cz a Estudanky.eu vybral pouze jedinou, z níž voda vypadala nejpitelněji. Jmenuje se V Kuškovinách. Nachází se v lese Kuškovina od obce Hůrky směrem zpět do Svojkovic, údajně na místě zaniklé obce Lhotka. Na mapách není cesta k ní nijak značena. Směrovník je k ní až teprve od kamenité lesní cesty. Jde se po vyšlapané travnaté cestičce. Okolí je pěkné a upravené. Poslední úpravy proběhly podle Estudanky.eu v červnu 2018, ačkoli studánka na sobě nese rok 2017. Úpravu studánky a okolí provedl Spolek pro obnovu studánek Hůrky. Prý dle provedeného rozboru je voda pitná. Nikde jsem ale rozbor vody nenašel. Podle fotek původního stavu lze vidět, že si tento spolek dal na úpravě studánky a okolí opravdu záležet. Za sebe mohu říci, že se jedná o zatím jednu z nejhezčích studánek s výbornou vodou, silným pramenem a krásným okolím. Chybí jen nějaký dřevěný altán na posezení. Lituji jen, že jsem si nevzal s sebou plynový vařič a nějaké čaje.
Odkaz na turistickou MAPU. GPS: 49.7552186N, 13.6709994E. FOTO 1, FOTO 2, FOTO 3, FOTO 4,

13.10.2018 - Výlet na Žďársky vrch, PR Žďár, studánka V Kuškovinách (Rokycany, Svojkovice)
Výlet na Žďársky vrch, PR Žďár, studánka V Kuškovinách V sobotu jsme se vydali na výlet na doporučení mého kolegy z práce. Již několikrát jsem ho slyšel mluvit o Ždárském vrchu a o krásném výhledu na okolní města a vsi. Doporučil cestu z Rokycan po červené turistické stezce, protože je cesta mírnější. To bychom ale nebyli my, abychom s přítelkyní jako naschvál nešli tou horší a příkřejší cestou. Přijeli jsme autem do Svojkovic a zaparkovali u místního motorestu. Do Svojkovic se dá i mimojiné přijet vlakem a rovnou se napojit na žlutou stezku. Ihned po zaparkování auta jsme se napojili na žlutou turistickou sezku a šli po ní vlastně až na Žďárský vrch (629 metrů nad mořem). Tento vrch je součástí Přírodní rezervace Žďár a celé okolí pak i součástí Přírodního parku Trhoň. Cesta byla v podstatě po rovince až do mírného kopečka, přičemž až v posledním cca půlkilometru jsme chodili do strmého kopce po kamenech, přesně tak, jak říkal kolega. Výlet jsme si s přítelkyní zkusili nově stopovat v mobilní aplikaci Mapy.cz. Co si pamatuji, tak tato funkce se objevila v aplikaci teprve nedávno, a zatím jsem neměl potřebu ji využít. Zjistil jsem zajímavosti v mapách, a to takové, že cesty zakreslené v offline mapách neodpovídají skutečnosti. To jsem tedy zjišťoval stále při každém výletu podle GPS ukazatele polohy. Při stálém zaznamenávání polohy pomocí trackeru lze odchylky vidět daleko zřetelněji. Největší byla odchylka směrem od Žďárského vrchu po červené stezce směrem na obec Hůrky. Ve skutečnosti jsme šli stále po červené, ale na mapách byla tato stezka zanesena jinak. Další menší odchylka byla od poloviny stoupání po žluté stezce. Cestou zpět jsme se zaszavili také u jedné studánky. O ní ale již za okamžik výše.
Odkaz na turistickou MAPU. GPS: 49.7382167N, 13.6586831E.
FOTO 1, FOTO 2, FOTO 3, FOTO 4, FOTO 5, FOTO 6, FOTO 7

4.8.2018 - Výlet na rozhlednu Kotel (Rokycany)
Výlet na rozhlednu Kotel Jsem člověk, který má rád mapy. Už si ani nepamatuji, kdy jsem je začal mít rád. Když mám v práci volno, rád se dívám na Mapy.cz. Koukám po okolí, po možných výletech a pamětihodnostech, především na studánky a na místa, kde je dobré posezení pro nějaký ten piknik. V okolí Plzně jsem si nemohl nevšimnout rozhledny na Kotli, která se nachází jižně od Rokycan na vrchu vysokém 575 metrů nad mořem. Nejlepší je přístup po modré turistické značce od Vojenského muzea na demarkační linii v Rokycanech nebo od vlakového nádraží v Kamenném Újezdu. U muzea se dá i zdarma zaparkovat. Od muzea jsme šli my. Jde se zprvu listnatou alejí a poté do mírného kopce převážně borovicovými lesy. Ty já mám nejraději. K dispozici jsou dva přístřešky pro posezení a občerstvení. Pokud vám vadí delší a mírnější cesta, můžete zvolit přímou, kratší, ale zato příkřejší cestu. Tu jsme zvolili my a první přístřešek jsme tedy obešli. Druhý nás čekal nahoře u rozhledny Kotel. Ta byla dle informací Mapy.cz dokončena v roce 2014 a měří 28 metrů. Schodiště je točité a lze se přibližně v polovině zastavit na jakémsi mezipatře. Rozhledna se mírně pohupuje vlivem větru a lidí, chodících nahoru a dolů po schodišti. Pro některé žaludky toto nemusí být vhodné. Nahoře se vám rozhledna odvděčí úžasným výhledem převážně na Brdy a Šumavu. Nejlépe jsou vidět samozřejmě Rokycany a okolní vesnice. Určitě si sem někdy zajedeme v zimě, až bude krásný pohled na zasněženou krajinu. Omluvte kvalitu fotek. Foceno mobilním telefonem.
Při našem výletu s přítelkyní jsem byl tak zabraný do přírody, že jsem úplně zapomněl na studánku, která se nachází po cestě. Dokonce ani cestou zpět jsem si jí nevšiml. Nejspíše byla i zarostlá. Každopádně podle fotek voda z ní stejně nevypadala pitně a žádné čaje jsme s sebou neměli, takže to ani nevadilo.
Odkaz na turistickou MAPU. GPS: 49.7118419N, 13.5958897E. FOTO 1, FOTO 2, FOTO 3, FOTO 4

8.7.2018 - Aktualizace článku - Studánka Sv. Barbora - NS Nebílovy - GRILOVÁNÍ
Studánka Sv. Barbora - NS Nebílovy - GRILOVÁNÍ
Byla vložena aktualizace článku, z NS Nebílohy od Studánky Sv. Barbory. Chtěli jsme zakempit u jiné studánky, ale kvůli absenci vody jsme byli nuceni přesídlit. Naše putování nás zavedlo opět k této známé studánce. Pro více fotek a informací si článek rozklikněte. Budete přesměrování přímo na aktualizaci článku.

5.7.2018 - Výlet na Vysoký kámen (Hoher Stein)
Výlet na Vysoký kámen (Hoher Stein) Letošní rok alespoň u mě nese motto: "Znovuobjevování v mládí objeveného." Je to cca rok, co jsem si vzpomněl, jak jsme s rodiči velice často jezdili z Kraslic do obce Kámen na Přírodní památku Vysoký kámen (Hoher Stein) se 774 metry nad mořskou hladinou. Tento skalní útvar se nachází na samotné hranici České republiky (dnes tedy Čechie) a Německa. Je zde i stejně pojmenovaný hraniční přechod pro turisty. Nejlépe se zde dostanete, jak jinak, než z Kraslic směrem na Počátky a Kostelní. Pro turisty ze Sokolova a Chebu se vyplatí jet přes Nový Kostel a Luby. Místa na zaparkování je celkem dost. Buďto najdete místo u zemědělského družstva nebo výše u jednoho rodinného domu. Osobně tedy nemám rád parkování někomu před domem, ale tady nebylo zbytí. Skalní útvary jsou dle Wikipedie složeny z kvarcitu, který obsahuje přibližně 90 % křemene, přičemž tmavou barvu má kvůli rovnoměrně rozptýlenému hematitu a ilmenitu s vysokým obsahem železa. Myslím si, že právě tady na Vysokém kameni jsem jako malý kdysi přišel k lásce ke kamenům a později začal sbírat minerály. Na vrchol se dostanete po červené turistické stezce. Nahoře naleznete hlavně ostružiny, maliny, borůvky a brusinky, a to za předpokladu, že půjdete na Vysoký kámen v létě.
Odkaz na turistickou MAPU. GPS: 50.3007867N, 12.4077161E. FOTO 1, FOTO 2, FOTO 3,

2.6.2018 - Výlet na krásenskou rozhlednu (Krásenský vrch)
Výlet na krásenskou rozhlednu (Krásenský vrch) Když jsem byl malý, s rodiči jsme navštěvovali tuto rozhlednu vcelku často. Moje přítelkyně jakbysmet. Bydlíme nyní s přítelkyni v Plzni, a tak cca 1x měsíčně jezdíme za rodiči. Někdy právě přes Horní Slavkov a Krásno. Rozhodli jsme se, že se mimo krásenské letiště (kde přítelkyni učím rozjezdy s autem) zkusíme podívat opět i na krásenskou rozhlednu. Úplně jsme zapomněli, jak krásný (nebo krásenský?) výhled z rozhledny je. V minulosti jsem plánoval výlety i k místním studánkám. Nicméně po zjištění, že všechny studánky v okolí označené jsou jakési výtoky, drenáže, strouhy, stoky a močály, jsme se rozhodli pouze pro návštěvu rozhledny. Tato rozhledna se spirálovitým schodištěm je dle Mapy.cz vysoká 25 metrů a byla postavena v letech 1933 až 1935. Z vrchu rozhledny lze vidět Slavkovský les, Tepelskou vrchovinu, Krušné hory a Doupovské hory. Rozhledna je hojně navštěvovaná snad v každém ročním období. V letních měsících k ní cílí především cyklisté. Nejlepší přístup ke krásenské rozhledně je od parkoviště naproti hřbitovu, kde se mimojiné nachází i bývalé letiště. Zde si může vaše žena/partnerka procvičit rozjezdy do kopečka a muži naopak odpich z místa a rychlost rozjezdu auta.
Odkaz na turistickou MAPU. GPS: 50.1015669N, 12.7864117E. FOTO 1, FOTO 2, FOTO 3, FOTO 4

1.5.2018 - Vložen článek - Studánka Sv. Barbora - NS Nebílovy
Studánka Sv. Barbora - NS Nebílovy
Byl vložen nový článek, jenž se týká navštívené studánky Sv. Barbora, která se nachází u obce Nebílovy na naučené stezce NS Nebílovy. Jedná se o velice pěknou, upravenou a čistou studánku s vynikající a čistou vodou. Prostředí je příjemné a udržované. K dispozici je přístřešek a také odpadkový koš, což se jen tak nevidí. Vedle studánky se nachází kaplička sv. Barbory. Velice doporučuji tuto studánku i tento krátký 5km okruh po NS Nebílovy. Pro více fotek a informací si článek rozklikněte.

29.1.2018 - Alergie a nesnášenlivost na kofein
Pár dní nazpět se mi stala velice zvláštní věc. Znenadání mě začala bolet hlava, oči i krční ulzliny otekly, cítil jsem se unavený, zrudnul jsem, zvýšil se mi tlak, rozbušilo srdce, měl jsem návaly horka, bolely mě uši, objevila se i svědící vyrážka. Myslel jsem si, že na mě přichází nějaká nemoc. Druhou polovinu dne jsem se cítil velice špatně. Druhý den jsem byl ale jako rybička. Úplně fit, což se mi zdálo velice divné. "No nic", říkal jsem si. Druhý den se mi stalo v ten samý čas úplně to stejné. To už jsem zbystřil a začal si dávat pozor, co jím a piju. Třetí den jsem na to všechno zapomněl a dopoledne si uvařil sheng puerh Xiaguan. Následovaly stejné příznaky. Rychle jsem si to uvědomil a spojil si to dohromady. Nedopil jsem ani první šálek čaje. V ten okamžik jsem si vzpomněl na články "Rizika pití čaje: kofein" z webu Prekvapenycajem.wordpress.com. Než jsem články našel, cítil jsem se stále hůře. Napadlo mě, jestli se u mě nevyvíjí nějaká nesnášenlivost na kofein. Podle příznaků to tak opravdu vypadalo.
Tyto tuo cha sheng puerhy z továrny Xiaguan mi dříve problémy nedělaly. Zajímavé, že třeba yerba maté mi problém nedělá. Ještě mě napadlo, jestli v čaji není nějaké nadlimitní množství pesticidů či jiných postřiků, které by mohly něco takového s mým tělem způsobit.