mainlogo

OSTATNÍ - Pivo


Na této stránce naleznete moje degustace piv. Pokud tuto stránku nečtete průběžně, doporučuji přejít na seznam degustací a napitých piv. Degustace jsou v tomto seznamu označeny odkazem, které vedou opět na tuto stránku, avšak přímo na konkrétní degustaci piva. Hodnocení piv jsou subjektivní. Vyhrazuji si právo hodnocení piv do budoucna měnit v závislosti na budoucích degustovaných pivech. V degustacích popisuji senzorické vlastnosti, aby se piva dala lépe popsat pro veřejnost. Výsledné hodnocení se ale zakládá především na subjektivních preferencích autora.

Upozorňuji, že všechna hodnocení piv jsou subjektivní a odráží tak preferenci pivních stylů a chutí autora. V žádném případě se nejedná o řízené či jakkoli objektivní degustace.

SEZNAM DEGUSTOVANÝCH PIV

TIP: Dostali jste se sem přes vyhledávač nebo hledáte určité pivo? Zmáčkněte CTRL+F a konkrétní slovo zadejte přímo sem. Příklad: "gambrinus" → nalezne všechny degustace piv Gambrinus a degustace, ve kterých bylo pivo Gambrinus zmíněno. Zadat můžete i datum datum degustace, pivovar, složení nebo styl piva, pokud byl zobrazen ve vyhledávání.


Nothhaft Rawetzer Zoigl (hefetrüb)

Brauerei Nothhaft, Marktredwitz, Deutschland
Složení: voda, ječný slad, chmel, kvasnice
Styl: Kellerbier hefetrüb
Stupňovitost: neuvedeno
Alkohol: 5,0%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 7.7.2017
Expirace: 27.11.2017

Degustuji pivo, které jsem koupil taktéž v Marktredwitz v Německu v Kauflandu. Při nalévání pivo pění celkem pěkně. Tvoří vysokou a hutnou pěnu. Nejspíše je to zásluhou kvasnic. Kvasnicová piva vždy hodně pění. Barva piva je spíše oranžová zakalená od kvasnic. Pěna však rychleji opadá a na hladině zůstává slabá vrstvička pěny. Po prvním napití cítím zprvu jemnou nasládlou chuť, poté nastoupí příjemná a svěží hořkost (skoro bych chtěl říci zeleného chmele). Poté okamžité doznívá v dochuti do medové sladovosti s aromatickou hořkostí. Kvasnice jsou nejdříve cítit pouze v dochuti. Se zvyšující se teplotou piva začínají vynikat i při napití piva a v dochuti pak sílí. Kvasnice se později dokážou změnit i na ovocnou chuť. Nejvíce na jablka a banány. Je to pivo na pomezí weizenů a ležáků. Německá kvasnicová piva mi vždy chutnala. Hutnost, ovocnost a zároveň svěžest piva v jedné lahvi. Pivo se chlubí rodinnou tradicí od roku 1882 a prý je vařeno dle Reinheitsgebot. Přiznám se, že jsem zrpvu nedokázal vůbec pečíst etiketu. Font je tak divně středověký, že jsem se skutečný název dozvěděl až z oficiálních stránek pivovaru Nothhaft. Hodnocení z pohledu pilsnerů (s ohledem na německý původ) 8,5/10.


OeTTINGER Export

OeTTINGER BRAUEREI GMBH., OETTINGEN, Deutschland
Složení: pitná voda, ječný slad, chmelový extrakt
Styl: Světlé spodně kvašené pivo
Stupňovitost: neuvedeno
Alkohol: 5,4%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 7.7.2017
Expirace: 22.12.2017

Degustuji pivo, které jsem zakoupil v Marktredwitz v Německu v Kauflandu. Představuji si, že pivo bude velice podobné pivu OeTTINGER Hell. Při nelévání pivo pěnilo málo. Pěně jsem se snažil trochu pomoci, marně. Barva je světle žlutá. Říz je spíše střední s jemnými bublinkami. Sladovost je vyšší, než u předešlého piva Hell. Hořkost se zdá být nižší, ale podle mého je vjem hořkosti nižší právě kvůli vyšší sladovosti a hutnosti piva při napití. Subjektivně vnímám nižší sladkost, protože mě z piva tolik nebolí žaludek. Chuť však není tolik aromaticky ovocná a nektarová. Možná spíše vůbec. Necítím žádné nechtěnné chutě. Oproti OeTTINGER Hell není verze Export tak hrubá v chuti. V dochuti hořkost velice rychle doznívá a spolu s odeznívající sladkostí dotváří finální pocit z piva. Hořkost se sladovostí a sladkostí celkově korespondují. Alkohol nečpí a je pěkně schovaný v pivu. Opravdu povedenejší kousek, než Hell. Jak jsem Hell měl problémy dopít, Export už mám skoro vypitý. Německá piva jsou specifická svoji chutí, některá jsou ale opravdu dobrá. Toto patří mezi ně. Etiketa se chlubí použitím surovin bez genetické modifikace. Hodnocení z pohledu pilsnerů (s ohledem na německý původ) 7,5/10.


OeTTINGER Hell

OeTTINGER BRAUEREI GMBH., OETTINGEN, Deutschland
Složení: pitná voda, ječný slad, chmelový extrakt
Styl: Světlé spodně kvašené pivo
Stupňovitost: neuvedeno
Alkohol: 4,7%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 5.7.2017
Expirace: 22.12.2017

Degustuji pivo, které jsem zakoupil v Marktredwitz v Německu v Kauflandu. Při nalévání pivo pění málo a je třeba mu pomoci. Pěna je velice řídká s velikými bublinami. Opadává rychle. Během chvíle není na hladině téměř žádná pěna. Pivo je velice světle žluté. Po prvním napití cítím hořkost s lehce čpícím alkoholem. Ihned následuje medově obilná až lehce ovocná sladovost a sladkost. V dochuti zůstává jen nasládlá oxidační obilnost se zvláštní ulpívající hořkostí. Říz je vyšší. Na německá piva bych čekal nižší hořkost. Použit byl pouze chmelový extrakt, proto je hořkost asi tak jiná. Pivo není špatné. Jen na můj žaludek je opravdu pivo příliš sladké a hořkost taková umělá. Na sílu tohoto piva, předpokládám, že se jedná o jedenáctistupňové pivo. Etiketa stupňovitost bohužel neuvádí. Klasické německé světlé pivo, které lze zakoupit snad v každém obchodě. Zvláštní je čpící alkohol. Etiketa se chlubí použitím surovin bez genetické modifikace. Hodnocení z pohledu pilsnerů (s ohledem na německý původ) 6,5/10.


Maisel & Friends - IPA India Pale Ale

Brauerei Gebr. Maisel KG, Bayreuth, Deutschland
Složení: voda, ječný slad, chmel, kvasnice
Styl: IPA
Stupňovitost: 14,4
Alkohol: 6,3 %
Forma: 0,33 litru. nezálohovaná lahev
Psaní degustace: 18.6.2017
Expirace: 31.10.2017

Pivo jsem si koupil v Marktredwitz v Kauflandu. Nebylo ani tak drahé. Tuším, že stále tak okolo jednoho eura. Po otevření a přivonění k pivu na mě dýchla karobově sladká až medicínská vůně. Po nalití se pěna tvořila ochotně a držela velice dlouho. Barva piva je zlatá a lehoulince zakalená. Pěna ne a ne opadnout. Po prvním napití cítím zprvu opravdu příjemnou hořkost. Po polknutí následuje jemná a uhlazená karobová sladkost. Dojezd je v dochuti silněji medicínsky hořký se sladkou, citrusovou a bylinnou tečkou. Pitelnost je luxusní. Mám pocit, že se tohoto piva nemohu nabažit. Na 14,4 % EPM a 6,3 % alkoholu je pivo lehoučké a neskutečně dobře pitelné. Dokonce i hořkost je vyvážená spolu se sladkostí. Sladce karobové, medicínsky hořké s lehkou bylinnou tečkou. Aromatické. Říz se zdá spíše střední, protože jsou bublinky malé. Je jich však hodně a při větším loku dokážou zákeřnějí vzpěnit, než veliké bubliny. Hořkost 50 IBU. Nemám více, co bych k tomuto pivu řekl. Hodnocení z pohledu IPA 9,5/10.


Chodovar Mr. Albi, Velikonoční speciál, Limited Edition

Chodovar s r.o., Chodová Planá, Česká republika
Složení: voda z vlastní artézské studny, ječný slad: plzeňský, chmelové produkty z vybraných odrůd chmele
Styl: Spodně kvašený ležák (speciál)
Stupňovitost: 13
Alkohol: 5,1%
Forma: 0,5 litru, lahev s patentním uzávěrem
Psaní degustace: 15.6.2017
Expirace: 27.9.2017

Našel jsem v Globusu nový Chodovar. Jedná se o speciální edici velikonočního speciálu ze série Mr. Albi. Při nelévání pivo pěnilo velice jemnou a hutnou pěnou, ale nepřepěnilo. V prvních chvílích po přivonění mi vskutku připomíná sladové německé pilsnery. Po prvním napití cítím průměrné sladové tělo a vyšší sladkostí. Hořkost vyčnívá až v dochuti po polknutí. Chválím však, že není nijak nepříjemná. Nejspíše proto, že není použit chmelový extrakt, ale jen chmel. Hořkost je spíše nižší až střední, to ale nevadí, protože ji doplňuje chmelová chuť, která chutná úžasně. Skoro si říkám, že nejspíše pivo chmelil ii za studena. S mírným ztepláním . Říz je velice nízký a jemný. Pěna po chvíli opadla. Na hladině zůstávala tenká vrstvička pěny, která na sklenici pěkně pavučinkuje. Zprvu pivo nijak významně nevonělo. Po zteplání mi tako nijak nevoní, ale rozvinula se chuť. S mírným vyrcháním oxidu uhličitého se pivo zlepšilo a zakulatilo. Na etiketě bohužel není uvedeno, zdali je pasterzované či nikoli. Vzhledem k tomu, že snad každé pivo Chodovaru bylo zatím nepasterizované a že mi pivo při otevření skoro přepěnilo v lahvi, předpokládám, že je nepasterizované. Dobré pivo, které je vhodnější na popiti při jednom kousku někdy k večeru. Pokud máte rádi německá piva, toto Vám bude jisě chutnat. Hodnocení z pohledu světlých speciálních ležáků 8,5/10.


Friedenfelser - ROCK Ale Cut

Schlossbrauerei Friedenfels GmbH, Friedenfels, Deutschland
Složení: voda, ječný slad, chmel, kvasnice
Styl: Light Ale (lehký ejl)
Stupňovitost: neuvedena
Alkohol: 2,7 %
Forma: 0,33 litru. nezálohovaná lahev
Psaní degustace: 7.6.2017
Expirace: 21.7.2017

Pivo jsem si koupil v Marktredwitz v Kauflandu. Toto pivo jsem tam ještě neviděl a bylo na svoje zaměření velice levné. Vzpomínám, že tak 0,49 € za lahev 0,33 litru. Zprvu mě zaujala etiketa, která přímo vybízela, aby se na mi moje oči zaměřily. Připomíná mi etikety od Brew Dog, Clock, Raven, aj. Pivo uvařil německý pivovar Friedenfelser a pivo je vykvašeno na 2,7 % abv. Stupňovitost pivo ani web pivovaru neuvádí. Celkově etikety německých piv jsou všeobecně velmi strohé. Jediné, co jsem se dozvěděl z webu je to, že pivo je novinka a že je to lehké a hodně chmelené pivo, které má o 40 % méně alkoholu a je uvařeno dle dánského receptu. A samozřejmě nesmí chybět informace o uvaření piva dle starého německého zákona o čistotě piva z roku 1516.
Nyní přejdeme od plků k realitě. Pivo nalévám do sklenice, kde vytváří zrpvu neochotně, ale později vcelku hutnou pěnu s krustičkou. Při pohledu na sklenici proti světlu a po přivonění si spíše říkám, jestli jsem si nekoupil pšenici, neboť to pivo je neskutečně kalné. A to dole v lahvi nevypadalo, že je nějak příliš zákalu. Po přivonění následovalo ochutnání piva. Při prvním doušku jsem se musel podívat na etiketu piva ještě jednou, protože jsem nechtěl věřit, že je uvařeno pouze z ječného sladu. Pivo chutná opravdu jako přechod mezi německou a belgickou pšenicí. Pšeničný slad cítím, ačkoli dle etikety tam žádný není. Zajímavá je hutnost piva a zároveň lehkost. Cítím, že se na jednu stranu do piva zakousnu, ale na druhou stranu střední říz s extrémně malilinkými bublinkami dává pivu chuť skoro našlehané smetany (šlehačku). To s velice rozeznatelnou lehkostí piva působí naopak vzdušněě a svěže. V chuti je tedy kombinace belgických a německých pšenit (banán, ale i citrusy a koření). Hořkost není nikterak extrémní, spíše nižší. Vyniká silně hutné sladové tělo. Sladkost je nižší až minimální, nicméně pivo není suché ani překvašené. Z etikety jsem čekal nějakou arometickou bombu, ale nic se nakonec nedělo. Ze silně smetanově sladového těla se po polknutí vyvíjí chuť směrem k pomerančové kůře až finálně v dochuti do lehkého chmelového aroma se smetanou. Pěna velmi pěkně pvaučinkuje na sklenici. Od piva jsem čekal sice něco jiného, avšak i tak mě vcelku příjemně překvapilo. Nejedná se z mého hlediska o ejl, ale nazval bych to podle chuti spíše jako Leicht Weizen, tedy lehkou pšenicí (přestože vím, že pšeničný slad tam žádný není). Mám ještě jednu lahev, tak zkusím kvasnice do piva nezamíchávat. Opravdu ale nevěřte webu, který hlásá, že pivo má silné chmelové aroma - nemá ani zdaleka. Nečekejte tedy žádný aromatický ejl, ale v chutí pivo podobné obyčejné lehké pšenici. Na zadní etiketě je pro zajímavost tabulka nutričních hodnot. Cukru je tam opravdu málo: 0,02 g na 100 ml. Hodnocení z pohledu německých piv 7,5/10.


Höss Holzar Bier - Der Hirschbräu

Privatbrauerei Höss der Hirschbräu, Sonthofen, Deutschland
Složení: voda, světlý ječný slad, chmel, chmelový extrakt
Styl:
Stupňovitost: 12,6 (internetové zdroje)
Alkohol: 5,2 %
Forma: 0,5 litru, lahev s patentním uzávěrem
Psaní degustace: 29.5.2017
Expirace: 6.2.2018

Pivo jsem dostal jako ochutnávku od kamaráda s komentářem, že jemu velice chutná. V lednici mi chvíli leželo. Po nalití ochotně tvořilo pěnu, ale nepepřepěnilo. Po prvním napití jsem věděl, že mi toto pivo bude chutnat. Oproti ostatním německým pivům je totiž Bolzar Bier hořké. První napití odhalí, lehkou karamelovost, nektarovost a možná i praženost. Pivo je sladové, ale není přehnaně těžké. Voní jako opečenější část kůrky chlebu. Pivo odlehčuje právě vyšší hořkost. V dlouhodobé dochuti zůstává medová sladovost, karamelovost se znatelnou nakyslou obilností až praženou chlebovostí. Doznívání chutí je velice dlouhé. Toto naní výtka, ale vlastnost obvykle polotmavých piv nebo černých piv, kde se vyskytuje nějaká forma praženého sladu. Zde se údajně nachází pouze světlý slad, čemuž ani barva neodpovídá. Je spíše hnědá, polotmavá. Říz je střední, alkohol je znatelný, ale nečpí. Pitelnost velice vysoká. Jako pivo na večerní relax ideální. Vrstvička pěny se drží na hladině do konce piva. Etiketa se chlubí vařením dle Reinheitsgebot a také se chlubí chráněným zeměpisným označením Bayerischer Bier. Oceňuji vyšší hořkost tohoto piva. Hodnocení z pohledu německých piv 9/10.


A. Le Coq - BRA British Red Ale

As A. Le Coq, Tartu, Eesti (Estonia)
Složení: voda, ječný slad, žitný slad, chmel, kvasinky
Styl: British Red Ale
Stupňovitost: 13
Alkohol: 5,0 %
Forma: 0,5 litru, plechovka
Psaní degustace: 21.5.2017
Expirace: 10.2.2018

Pivo jsem si koupil v akci v Globusu. Všechna plechovková piva byla o 1/3 levnější. Tohoto piva jsem se vždy bál, ale chtěl jsem ho ochutnat. Pivo je světlé, avšak lehce zlatější než IPA níže. Říz je nízký. Musím se přiznat, že napoprvé mi pivo připomínalo chtí spíše belgické wittbiery. Aromatičkost je velice vysoká. Na plechovce je napsáno: hořkost 25 IBU, barva 27 EBC, 13 % EPM, chmely EKG (East Kent Goldings), First Gold, Progress, Admiral. Po prvním napití je pivo velice aromatické a husté. Cítím spíše sladkost a lehkou nektarovost. Hořkostje opravdu jen v pozadí se silnou armatičností. Velice dobré pivo od tohoto pivovaru. Pivo mě stejně jako IPA velice překvapilo za cenu 20 CZK za půllitr. Pivo kroužkuje. Jsem překvapen, že se jedná o pivo s 13 % EPM. Na chuti to nelze poznat, ale na opilosti již trochu více. Lihovost žádná. Tělo plně bez pachutí. Spíše sladké a hodně aromatické. Zajímavá skladba chmelů. Pivo působí v chuti hodně kosmicky, skoro jako Matuška. Hořkost minimální. Hodnocení z pohledu IPA 7/10.


A. Le Coq - IPA India Pale Ale

As A. Le Coq, Tartu, Eesti (Estonia)
Složení: voda, ječný slad, chmel, kvasinky
Styl: IPA
Stupňovitost: 11,5
Alkohol: 5,0 %
Forma: 0,5 litru, plechovka
Psaní degustace: 21.5.2017
Expirace: 28.12.2017

Pivo jsem si koupil v akci v Globusu. Všechna plechovková piva byla o 1/3 levnější. Tohoto piva jsem se vždy bál, ale chtěl jsem ho ochutnat. Za 30 korun to pro mě byl vždy docela velký risk, kdyby bylo pivo hnusné. Za 20 CZK to již bylo přijatelné riziko. Nakonec musím říci, že jsem nelitoval. Pivo jsem nalil do sklenice, kde vytvořilo krásně hutnou pěnu. Po přivonění jsem ihned věděl, že bude pivo dobré. Líbí se mi informace, které se dozvíte z plechovky. Hořkost 40 IBU, barva 16 EBC, 11,5 % EPM. Chmely: Chinook, Amarillo, Cascade, Citra. Pivo je velice světlé. Říz je nižší střední. Chuť je velice svěží. Ovocné chmelové aroma s tenkou linkou karobu doplňuje ihned po napití příjemná ovocná sladkost a nízká hořkost s vysokou aromatickou chmelovostí. Chmel je zde opravdu příjemný. Hořkost 40 IBU bych do tohoto piva určitě neřekl. Pivo je vazké, ale velice svěží. Kroužkuje. Jedná se o jedno z nejlepších a nejchutnějších industriálních IPA. Skoro bych vynechal slovo industriální. Opravdu jemné, hladké a vyvážené pivo. Na 5% pivo je velice lehké a skvěle pitelné. Za tu cenu opravdu subjektivně luxusní pivo. Hodnocení z pohledu IPA 9/10.


Chalupník 14 - Zimní speciál

CH-KOVO s.r.o., provozovna Husova 47, Perštejna, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný a pšeničný slad, upravený chmel
Styl: Spodně kvašený speciál
Stupňovitost: 14
Alkohol: 5,7 %
Forma: 1,5 litru, PET lahev
Psaní degustace: 21.5.2017
Expirace: neuvedena

Pivo jsem dostal od své mamky, která se byla podívat do Perštejna. Jednalo se prý ještě o doprodej zimního speciálu. Proto jsem si říkal, že by mohlo být pivo vcelku slušně vyzrálé. Zprvu jsem byl překvapen velikostí lahve. Čekal jsem litrovou PET lahev, nebo půllitrovou lahev, ale objem 1,5 litru jsem opravdu nečekal. V PETce byla sedlinka. Tu jsem pár hodin před nalitím do piva promíchal. Po nalití piva do půllitru pivo pěkně pěnilo, ale nepřepěnilo. Již na vytvářejících se bublinkách byla znatelná hutnost piva. Při prvním napití piva jsem musel překonat silnu pivní krustičku. První napití odhalilo velice znatelnou sladkost. Řekl bych skoro až medovost. Ihned po polknutí se mění sladová medovost do jemné a nevtíravé hořkosti, která v dochuti stále pozvolna sílí. Skoro bych řekl, že do piva přidal sládek včelí med. Přítelkyni prý chutala sladká chuť a připomínala jí polotmavé pivo. CHalupník 14 je sice zlatavější, než obvykle, ale jinak je normálně světlé. Bublinek má pivo požehnaně. Na skle tvoří kroužky. Pivo je nepasterizované a stále dokváší, tudíž se stále další bublinky musí tvořit. Musím se přiznat, že jsem nečekal, jak moc mi pivo bude chutnat. Čekal jsem nevyvážené a přeslazené pivo s minimální hořkostí a čpící lihovostí. Dostalo se mi pravého opaku. Vyvážené pivo s plným sladově-medovým tělem a se zesilující se hořkostí po polknutí v dochuti. Z piva absolutně nečpí žádný líh a opravdu bych neřekl, že se jedná o čtrnáctistupňové pivo. Pivo se povedlo. Hutné, silnější, znatelná síla piva je v žaludku. Hutnější kousek na večerní rozjímání, ale vcelku dobře pitelný. Říz je zprvu vyšší. Sám 3 kousky z té PETky dám ztěží. Opravdu skvělý počin sládka pana Jana Herverta. Hodnocení z pohledu speciálních ležáků 9,5/10.


Altenmünster - Hopfig Herb

Altmünster Brauer Bier GmbH, Marktoberdorf, Deutschland
Složení: voda, ječný slad, chmel, chmelový extrakt
Styl:
Stupňovitost: ?
Alkohol: 4,9 %
Forma: 0,5 litru, speciální lahev s patentním uzávěrem
Psaní degustace: 25.1.2017
Expirace: 04.2017

Pivo jsem dostal od známého.... Nalil jsem pivo do sklenice půllitrové od Plzeňského Prazdroje. Pěna se vytvořila adekvátně vysoká s velice hustou pěnou. Opadala pomalu a poté se na hladině držela po celou dobu slabá vrstvička pěny. Pivo pěkně kroužkuje a pavučinkuje. Barva piva je velice světlá, klasika pro německá piva, pivo lehce zakaleno. Vůně je silně medová a sladová. První napití je v režiji medové sladkosti, která je typická pro německá piva a která mi v tomto případě silně připomíná Nothaft Ur-Hell. Sladovostí pivo nepřekvapilo. Co mě ale opravdu překvapilo, tak to byla vysoká hořkost po polknutí piva. U německých piv na toto obvykle nejsem zvyklý. Hořkost je zprvu po polknutí velice intenzivní, avšak po polknutí rychle odeznívá do dochuti společně se znatelnou sladovostí. Říz je střední, ale zprvu ostřejší a štiplavý, s malými bublinkami. Nenadýmá. Před tímto pivem jsem měl své hořké pivo stylu IPA a i tak mi pivo Altmünster přišlo hořké. Líbí se mi to a oceňuji. I přes svou medovost a hořkost mohu konstatovat, že je pivo velice dobře pitelné. Na to, že má pivo pouze 4,9 % alkoholu, tak mi přijde vcelku silné. I přes to dobře pitelné. Hodnocení z pohledu německých piv 8,5/10.


Bernard India Pale Ale IPA

Rodinný pivovar BERNARD a.s., Humpolec, Česká republika
Složení: pitná voda, ječné slady, chmelové produkty, cukr
Styl: India Pale Ale
Stupňovitost: ?
Alkohol: 5,6%
Forma: 0,5 litru, lahev s patentním uzávěrem
Psaní degustace: 20.11.2016
Expirace: 3.5.2017

Toto pivo jsem zakoupil 20.11.2016 v Globusu. Byl jsem překvapen, že Bernard vytvořil pivo stylu IPA, neboť jsem na toto pivo neviděl zatím žádnou reklamu. Pěnu tvoří pivo pěknou a stabilní. Na hladině tvoří po opadnutí slabou vrstvičku. Vůně piva je po exotickém ovoci, grepech.. Aroma piva má jakousi zvláštní divně pálenkovou vůni s "ocasem", tedy jako nepovedená pálenka nebo špatně zkvašený ovocný kvas. Chuť po prvním napití je hodně zemitá a karobová s kapkou liči, později přechází v hořkost grepové kůry a chuť prašné cesty. Linie dochuti se nese ve sladkém karobu a sladovosti, který pomalu doznívá s lehkou hořkostí. Sladkost piva je celkem přijatelně vysoká. Pivo je vykvašeno na 5,6% alkoholu. I přes to však vcelku hřeje v žaludku, přičemž onen zvláštní pálenkový "ocas" hřejivý vjem alkoholu jen zvyšuje. Říz je vyšší střední spíše s menšími bublinkami. Se zvyšující se teplotou piva se prohlubuje zemitost a karobová chuť společně se zajímavou krémově dortovou šlehačkovostí. Hodnotím jako lehce nadprůměrné pivo. Opět začátky výroby asi budou krušné, jako tomu bylo s Bohemian Ale. Počátek výroby byl také zajímavý. Zprvu mi Bohemain Ale nechutnal kvůli přílišně čpícímu alkoholu. Snad vyladí i toto pivo. Ještě něco nakonec. Myslím si, že jako chmel mohl být použit Target a Cascade. Hodnocení z pohledu svrchně kvašených IPA 6,5/10.


DEEP - Světlé výčepní PET ("České pivo")

Lidl Česká republika v.o.s., Praha, Česká republika (vaří nejspíše Holba)
Složení: pitná voda, ječné slady, chmelové produkty
Styl: Světlé výčepní pivo
Stupňovitost: ?
Alkohol: 4,0%
Forma: 1,5 litru, PET lahev
Psaní degustace: 16.11.2016
Expirace: 7.2.2017

Pivo jsem si koupil v Lidlu za 22,90 CZK. Všiml jsem si totiž u této PET lahve na etiketě "české pivo", což mě zaujalo, protože to tam dříve nebylo. Nevařilo se toto pivo do PET náhodou v Polsku? Každopádně etiketa byla větší, design lahve jiný, na etiketě "české pivo" a PETky byly baleny po šesti v průhledném platovém obalu, narozdíl od starších vroubkovaných PETek Deepu, kterých bylo více a které ležely níže. Cena stejná. Nebudu vám lhát a rovnou řeknu, že pivo odpovídá své ceně 22,90 CZK za 1,5l PET lahev (tzn. cca 7,6 CZK za půllitr). Za tuto cenu se dá koupit i dvoulitrový Braník. PET lahev Deepu mi svým tvarem připomíná nedávno kupovaný Bertold, také složením i chutí. Navíc etiketa hlásá, že bylo pivo uvařeno z hanáckých sladů a třikrát chmeleno žateckým poloraným červeňákem. Ihned po nalití Deepu byla pěna krásně vysoká a hutná. Bohužel po chvíli opadla. Musím se přiznat, že po prvním napití jsem začal přemýšlet o podobnosti chutí s G10 a později i s Braníkem 10. Chuť to má velice podobnou těmto dvěma pivům. Vůně spíše sladově chmelová. Chuť po prvním napití je vodovější, svěží, lehká. Primárně se po polknutí objevuje sladovost a poté v chuti ihned vcelku příjemné chmelové aroma (skoro jako aroma zeleného chmele) s překvapivě příjemnou hořkostí. Hořkost spolu se sladovostí pozvolna odcházejí do dochuti. Říz je spíše vyšší. Pasterizováno. Pivo je celkově chuťově čisté, až na znatelnější oxidační chuti piva, což připočítávám právě rychle opadlé pěně. Pivo je sice vodovějšího charaketru, ale podle mého je sladovost s hořkostí v dobrém poměru. Na můj vkus bych o několik IBU/EBU přiostřil hořkost, ale jinak v pořádku. Někteří se na toto pivo budou koukat skrz prsty, ale pokud ho uvařil opravdu nějaký český pivovar z českých surovin, nemám větších námitek. Poznámka: Nyní jsem se šel podívat na PET lahev Beroldu 10 vyráběný Holbou pro Albert. Složení je stejné, tvar lahve také shodný (Deep má ale barvu zelenou), a také datum minimální trvanlivosti (respektive šarže) mají shodný způsob zapisování i písmo. Hanácké slady v popisu Deepu asi také nebudou náhoda. Podle mě pivo vaří Holba. Oproti minulé verzi Deepu v PETce povedený počin. Gratuluji. Hodnocení z pohledu slabých výčepních piv 6,5/10.


Mönchshof Schwarzbier


Složení: voda, ječný slad, chmel, kvasnice
Styl: Černé pivo, Schwarzbier
Stupňovitost: ?
Alkohol: 4,9%
Forma: 0,5 litru, lahev s patentním uzávěrem
Psaní degustace: 2.11.2016
Expirace: 4.2.2017

Pivo jsem dostal k narozeninám. Pěna hustá, hutná, po chvíli opadla, ale na hladině drží slabá hutná vrstvička. Pěna pavučinkuje. Barva velice tmavá, zakalená od kvasnic. Po prvním napití cítím velice slabý říz, čehož jsem si vlastně zprvu nevšiml. Bublinky jsou ale velice malé, a proto vytvářá hustou a hutnou pěnu. První napití odkryje silně praženou kávovou chuť, skoro jako silné espresso. Chvíli po polknutí se objevuje sladovost a sladkost s úplně nenápadnou hořkou až dehtově nakyslou linkou. Dojezd je obilný a kávově hořký. Chtěl bych říct, že použili pražený ječmen, ale ve složení ho nevidím. Přetrvává do dlouhodobé dochuti. Ačkoli mě černá piva moc neoslovují, toto mě velice zaujalo, i přes téměř neznatelnou hořkost. Vůně piva je karamelově kávová. Toto pivo je velice zajímavé a hodně se svojí pražeností a dehtovostí podobá Stoutům. Ty jsou však více prokvašené a sušší. Hodnocení z pohledu černých piv 8/10.


Mönchshof Bockbier


Složení: voda, ječný slad, chmel, chmelový extrakt
Styl: Bockbier, Bock
Stupňovitost: ?
Alkohol: 6,9%
Forma: 0,5 litru, lahev s patentním uzávěrem
Psaní degustace: 2.11.2016
Expirace: 3.5.2017

Pivo jsem dostal k narozeninám. Pěna hustá, hutná, vysoká, drží dlouho. Při pití piva tvoří pěna na sklenici kroužky. Barva piva je světlejší červeno-hnědá, čirá. Nejvíce mi pivo při prvním napití připomnělo Van Pur Strong. Stejná síla, stejná chuť, stejná barva. Po napití cítím převelikou sílu piva doprovázenou karamelovostí a lehkou pražeností. Po chvíli pivo začíná zteplávat a vyčnívá i lihovost, která zprvu nešla vůbec cítit. Hořkost je u tohoto piva nižsí a objevuje se spíše v dochuti společně s karamelovostí. Káva se dostavuje spíše až déle v dochuti. Říz je velice jemný, vždyť pivo po otevření uzávěru sotva zasyčelo. Pár bockbierů jsem již měl a zatím jsem jim nějak nepřišel na chuť. Neříkám, že pivo mi nechutná, jen jej neumím ocenit, protože na to moje chuťové buňky nejsou stavěné (tedy možná zatím). Je ale opravdu silné. Na zimu ideální. Již teď cítím, jak mě zalévá po těla teplo. Hodnocení z pohledu speciálních německých piv 7/10.


Gambrinus Polotmavá 12

Plzeňský Prazdroj, a.s., Plzeň, Česká republika
Složení: voda, ječné slady, chmelové produkty
Styl: Polotmavý ležák
Stupňovitost: 12
Alkohol: 5,2%
Forma: 0,5 litru, NRW záloha
Psaní degustace: 2.11.2016
Expirace: 26.2.2017

Prvně jsem se o tomto pivu dozvěděl, protože jsem na ulici viděl válet se na zemi žluté víčko od Gambrinusu. Zprvu jsem si myslel, zdali to náhodou nění nějaký pšeničný G. Nakonec jsem v obchodě našel tuto polotmavou dvanáctku za cca 13 CZK. Po nalití cítím lehkou karamelovost a praženost (kávovost). Pěna byla přijatelně vysoká a trochu naoranžovělá. Barva je červeno-hnědá, průhledná, čirá. První napití odhalilo vcelku znatelnou karamelovou chuť s pražeností. Prvně po napití cítím karamel, po polknutí kávu společně se střední hořkostí. Káva s hořkostí dlouho doznívají. Říz je střední s malými bublinkami. Po chvíli se začíná objevovat trochu čpící lihovost, ale nic, co by nějak extra vadilo. Na polotmavé pivo je hořkost překvapivě silná, což já rád. I přes to však nemám polotmavá piva příliš v oblibě, právě kvůli karamelovému sladu, který mi úplně nechutí. Po polovině piva už cítím jen alkoholovost a karamel. Káva z aroma a chuti mizí a přenáší se z většiny do dochuti. Velkově pivo působí plným dojmem. Zajímavý počin Gambrinusu, který si ale asi už nekoupím. Více mi chutná limitovaná edice první zelený chmel. Hodnocení z pohledu polotmavých piv 6/10.


Arany Fácán (Zlatý bažant)

Heineken Hungária Sörgyárak Zrt., Sopron, Magyarország
Složení: voda, ječný slad, kukuřice, chmel
Styl: Pale lager
Stupňovitost: neuvedeno
Alkohol: 4,0%
Forma: 0,5 plechovka
Psaní degustace: 30.10.2016
Expirace:24.2.2017

Toto pivo jsem dostal od mamky, která byla na dovolené v Maďarsku. Při nalévání piva byla barva bledě žlutá. Bublinky veliké, říz vysoký. Pěna po chvíli opadla. Etiketa piva má na sobě obrázek bažanta. Napadl mě zlatý bažant, kterého má ve znaku i stejnojmenný slovenský pivovar. Zkusil jsem googlit a opravdu arany fácán znamená zlatý bažant. Překvapivě je toto pivo také od Heinekenu. Vůně piva je zvláštní, asi oxidační. Sladovost je nízká. Pivo působí vodově. Nicméně sladkost piva je přijatelná k hořkosti, která je vcelku příjemná. Po napitícítím prvně jen sladkou vodu. Poté nastoupí silný říz s hořkostí, kdy opět. Jak to rychle přišlo, tak to také rychle odešlo. Dochuť se poté chvíli po polknutí nese v duchu obilnosti, oxidace, vodovosti, zvláštní chmelovosti a lehce pangaminu. Pivo je vcelku dotsti suché, asi jako suché víno. Čpí z něj i alkohol spolu s oxidační vůní. Pivo má pouze 4% alkoholu, působí na mě však, jako by mělo takových procent rovných 6. Plechovka dokonce uvádí i energetickou hodnotu piva. Hodnocení z pohledu světlých ležáků 5/10.


Borsodi Sör

Borsodi Sörgyár Kft., Bőcs, Magyarország
Složení: voda, ječný slad, kukuřice, chmel
Styl: Pale lager
Stupňovitost: neuvedeno
Alkohol: 4,5%
Forma: 0,5 plechovka
Psaní degustace: 30.10.2016
Expirace:25.9.2016

Toto pivo jsem dostal od mamky, která byla na dovolené v Maďarsku. Pivo mám v lednici již nějaký pátek, a proto jsem se zděsil, když jsem si přečetl expirační dobu již měsíc zpátky. Obvykle mám ale zkušenosti, že pivo se obvykle při dobrém skladování nekazí. (Jednou jsem pil pivo i jeden rok po expiraci a chutnalo normálně. Bylo skladováno v chladném sklepě). Pivo má po nalití vcelku pěknou pěnu, která drží dlouho. Pěna kroužkuje. Barva piva je světle žlutá. Po napití piva cítím hlavně sladovost / sladkost, poté najednou se objeví příval hořkosti, který odchází ještě před kýženou kulminací a odchází ještě rychleji, než přišel. Dochuť piva je chmelová s dozvukem medové sladovosti. Říz je vcelku silný. Alkohol v pivu začíná se ztepláváním piva více čpět. Musím, říci, že pivo nezklamalo. To, co jsem od něj očekával, tak splnilo. Chuťově jednoduchá, ale čisté pivo s vysokou medovou sladovostí a střední hořkostí, která hezky dorovnává celkový dojem z piva. Pivo také nezklamalo v tom, že bude podobné v chuti ukrajinským, ruským a řeckým pivům a také německým ležákům. Všechna tato piva se vyznačují převážně vysokou medovou sladovostí / sladkostí, velice bledou barvou a stejně tupou a slabou uniformní hořkostí. Naštěstí toto maďarské pivo Borsodi bylo alespoň trochu více hořké. Pivo neurazí, nenadchne. Uniformní, jednoduché, vcelku čisté. Dokázal bych si představit vypít pár kousků za večer. Večer jsem si ho užil a dokonce se mi zdálo, že mi (i přes svůj nízký obsah alkoholu) vcelku vlezlo do hlavy! Asi hodně prokvašený kukuřičný sirup. Hodnocení z pohledu světlých ležáků 5/10.


Permon 12 - Zelený chmel

SYSTÉM NET LINE S.R.O., Sokolov, Česká republika
Složení: voda, ječný slad, chmel
Styl: Český světlý ležák
Stupňovitost: 12
Alkohol: 4,5%
Forma: 0,5 litru lahev
Psaní degustace: 30.10.2016
Expirace: 1.1.2017

Další z novinek od Permona. Dvanáctka ze zeleného chmele. Po ochutnávce Gambrinusu ze zeleného chmele mám veliká očekávání i u Permona. Koupen byl Permoní pivotéce v Sokolově za asi 35 CZK. Pivo po nalití vytvořilo krásnou a hustou pěnu, která drží velice dlouho. Barva piva je zlato-oranžová a lehce zakalená. Aroma piva je spíše chmelové. Po prvním napití jsem chjvíli přemýšlel, jestli zelený chmel vlastně cítím. Chvíli po polknutí se však chuť dostavila a aroma zeleného chmele rozvinulo. Ne však v takové intenzitě, jako u Gambrinusu. U Permona je zelený chmel spíše v chuti a je jako doplněk již tak vysoké chmelové chuti a aroma. U Gambrinusu je chmelové aroma s chmelovou chutí dominantní, až mi někdy pivo přišlo artificiální. Zelený chmel se u Permona objevuje více se zvyšující se teplotou piva. Sladovost je výraznější, ale neruší chmelovost. Hořkost se zdá být zprvu vyšší, tak však po polknutí rychleji mizí do pangaminové nasládlosti. Slabá vrstvička pěny držela až do poloviny piva. Nevím, jestli při výrobě byla využita metoda dry-hoppingu, ale nezlobil bych se kdyby pivo bylo ještě o kousek aromatičtější co se chmelu týče. Říz piva je vyšší až střední s jemnými bublinkami. Velice dobrý počin Permona, který snad bude navařen i další rok. Podivuji se nad čistotou až uniformností v chuti u tohoto piva, že mi ani tolik nepřijde jako řemeslné. Hodnocení z pohledu světlých ležáků 8/10.


Gambrinus První chmel

Plzeňský Prazdroj, a.s., Plzeň, Česká republika
Složení: voda, ječné slady, chmelové produkty
Styl: Světlý ležák
Stupňovitost: ?
Alkohol:
Forma: 0,5 litru, NRW záloha
Psaní degustace: 22.11.2016
Expirace: 26.2.2017

Jedná se o limitovano uedici Gambrinusu z prvního čerstvého chmele. Alespoň to se píše na etiketě. Dle chuti a vůně bych toto klidně potvrdil. Skoro před barákem nám roste chmel, který voněl a chutnal přesně, jako tento Gambrinus. Po nalití do sklenice je pěna velice hutná, hustá a stabilní a vcelku silná sametová vrstvička zůstává na pivu skoro až do úplného vypití. Pěna kroužkuje a dělá na sklenici pavučiny. Barva piva je klasická zlato-oranžová, čirá. Při přivonění cítím nádhernou a až omamnou vůni chmele, kterou jsem zatím opravdu cítil zatím pouze z čerstvého chmele. Po prvním napití cítím také aroma a chuť čerstvého chmele s uhlazenou a sametovou hořkostí. To se ani jinak napsat nedá. Skoro si říkám, jestli nepřidávali nějaké šištice i do studeného chmelení (dry hopping). V tomto pivu sladovost zprvu opravdu nevnímáte. Možná spíše něco jako doprovodnou chuť. Sladovost je výraznější, ale v žádném případě neruší silně aromatický vjem z chmele. Právě naopak jej pěkně doplňuje. Říz je střední, řekl bych s malými bublinkami. Je jemný a nijak agresivní. Jedná se o pivo se 4,7% alkoholu, ale na pivu to nelze nijak poznat, protože se pije úplně samo a alkohol nevyčnívá. Nejsem zastánce velkopivovarů, ale ani odpůrce. Pokud velkopivovar umí udělat opravdu dobré pivo, dokážu to ocenit. Toto pivo se opravdu povedlo a za cenu asi 13,90 za půllitrovou lahev je toto skvělé pivo, na kterém jsem si pokaždé pochutnal. Skoro bych řekl, že se jedná o nějaký navoněný Ale. Naprvní pocit je hořké, ale to okamžitě odezní ado krásné sladovosti s chmelově kosmickým aroma. Hodnocení je překvapivých 10/10 a opravdu nemůžu jinak. Gambrinus se poslední rok vehementně snaží získat si pijáky zpátky. Po (s prominutím trapném) pokusu s Patronem, nám ale přece jenom Gambrinus ukázal, že dobrá piva dělat umí a snaží se k tomu vracet. Tohoto piva jsem si koupil asi již 3 kousek, přičemž degustuji až třetí. Pivo mi tak chutnalo, že jsem první lahev vypil během okamžiku. Hodnocení z pohledu ležáků 10/10.


Šariš 10%

Dreher Sörgyárak, Budapest, Hungary. (Distributor: Pivovary Topvar a.s., Veľký Šariš, Slovenská republika)
Složení: voda, ječný slad, upravený chmel
Styl: Pivo výčapné svetlé
Stupňovitost: 10%
Alkohol: 4,1%
Forma: 1,5 litru PET
Psaní degustace: 18.8.2016
Expirace: 24.11.2016

Pivo jsem si koupil na Slovensku v PETce za 1,19 EUR v akci. Ještě jsem jej neměl, ale již jsem o něm hodně četl. Jen si již nepamatuji, jestli v dobrém nebo špatném. Po nalití se pěna tvoří vcelku ochotně a pivo vypadá hutně. Barva je světlejší zlato-žlutá, čirá. Říz je střední a velice příjemný s malými bublinkami. Pěna po delší chvíli opadla, ale držela se statečně. Dokonce tvoří i kroužky na sklenici a to jen tak nějaká desítka nedělá. Aroma piva je divné, sladově oxidované se silnou dávkou alkoholového odéru. První pocit tedy spíše odradí. Po napití jsem byl ale mile překvapen. Chmelová chuť je velice příjemná a silná. Hořkost není nijak vysoká, neulpívá, spíše taková stření, a příjemně odeznívá společně s pomalu slábnoucí chmelovostí v ústech. Sladovost a sladkost jsou skvěle zakomponovány a nic nevyčnívá. Po vyděšení z prvotního aroma piva, jsem nakonec příjemně překvapen celkovou chutí a vyvážeností tohoto piva. Překvapuje mě taktéž sametovost a hladkost piva při napití a polknutí. První cítíte sladovost se sladkostí s jemnou štiplavostí řízu. Ihned, jak vám sklouzne pivo do krku, cítíte hladkost a jemnost. Po vystavení úst vzduchu vyjde na povrch hořkost a v dochuti pomalu dojíždí do chmelového aroma, které vydrží v ústech překvapivě dlouho. Jsem velice překvapen, a to jsem od tohoto piva absolutně nic nečekal. Toto pivo vyrábí překvapivě maďarský Dreher Sörgyárak, Budapest, Hungary. Pasterizováno. Hodnocení z pohledu světlých výčepních piv 7/10.


Kaiserdom Hefe-Weißbier Naturtrüb

Kaiserdom Privatbrauerei Bamberg, Bamberg, Deutschland
Složení: voda, pšeničný slad, ječný slad, kvasnice, chmel, chmelový extrakt
Styl: Hefe-Weißbier, hefe-weizen
Stupňovitost: 10,7
Alkohol: 4,7%
Forma: 0,5 litru plechovka
Psaní degustace: 24.7.2016
Expirace: 12.10.2017

Pivo jsem dostal jako dárek z dovolené od příbuzných. Jedná se o německé pšeničné kvasnicové pivo (hefe-weizen, weissbier, weißbier, chcete-li). Pěna vysoká a s malými bublinkami. Po opadnutí drží slabou vrstvičku pěny. Pivo je žluto-oranžové a dosti zakalené. Vůně piva je typická pro klasický německý hefe-weizen, tedy kardamom, hřebíček, banány a citrusy. Překvapivě je pivo na německé pšenice více hořké, což však mně osobně vůbec nevadí. Stupňovitost piva je 10,7% a alkoholu má pivo 4,7%. I přes to je pivo vcelku sladké. Příjemná pšenice, chutná mi. Neshledávám, že by nějaké chutě extra vyčnívaly, ale ani zanikaly. Necítím pachutě. V dochuti je pivo trochu nakyslejší, to ale cítím ve všech německých pšenicích. Hodnocení z pohledu pšeničných piv 6,5/10.


Kaiserdom Kellerbier Unfiltriert

Kaiserdom Privatbrauerei Bamberg, Bamberg, Deutschland
Složení: voda, ječný slad, kvasnice, chmel, chmelový extrakt
Styl: Ležák
Stupňovitost: 11,4
Alkohol: 4,7%
Forma: 0,5 litru plechovka
Psaní degustace: 24.7.2016
Expirace: 12.10.2017

Pivo jsem dostal jako dárek z dovolené od příbuzných. Jedná se o nefiltrovaný německý ležák o stupňovitosti 11,4% a se 4,7% alkoholu. Tvoří se krásná a hustá pěna s malými bublinkami, která by se dala skoro kousat. Po chvíli zůstala na hladině slabá vrstvička pěny. Barva piva je spíše oranžová až oranžovo-zlatá, zakalená. Aroma je silně medové, nasládlé a chmelové. Zde jde vidět, že nepoužili k výrobě piva pouze chmelový extrakt, ale i chmel samotný. Chuť piva je typicky německá, avšak pivo je vlice hustné a hutné se silnou medovou chutí a silně chmelovým dozvukem v ústech. Pivo není ani přehnaně hořké, ale aroma chmelu se rozlije po celých ústech. Pivo se nezdá podle etikety silné, ale po prvním napití vcelku pěkně zahřeje v žaludku. Velice dobré pivo, které si jako jedno z mála za posledních pár měsíců opravdu vychutnávám. Jsem překvapen, že se jedná zrovna o německé pivo. Německá piva jsou charakteristická a nezaměnitelná piva, která většinu české populace spíše odradí. Naopak jejich speciální edice (vánoční, oktoberfest bier, kellerbier, hefe, apod) jsou zatím výtečné. Toto pivo piju sice pomaleji, ale vychutnávám si ho. Hodnocení z pohledu německých ležáků 8/10.


Argus Speciality Beer - Celebrate Football

Font Salem S.L., Salem, Valencia, Španělsko
Složení: pitná voda, ječný slad, kukuřice, ječmen, upravený chmel, barvivo: amoniakový karamel, stabilizátor: propan-1,2-diol-alginát
Styl: Ležák
Stupňovitost: neuvedena
Alkohol: 5,6%
Forma: 0,33 litru plechovka
Psaní degustace: 9.6.2016
Expirace: 1.11.2017

Každý, kdo chodí do Lidlu si asi nemohl nevšimnout speciální fotbalové edice Argusu. Grafika plechovky vypadá lacině. Po přečtení etikety jsem se trochu zděsil, jaká chemička to vyrobila. Ani jsem nekoukal na výrobce. Řekl jsem si, že zkusím experiment, a tak jsem pivo za 8,90 CZK koupil (plechovka 0,33 litru). Pěnu udělalo pivo vcelku vysokou s velikými bublinami. Překvapivě dlouho držela vysoká a na hladině zůstala slabá vrstvička. Po nalití má pivo velice bledou oranžovo-žlutou baru se silnou sladovou, pasterizační a lihovou vůní. Sladové tělo je silné, hořkost překvapivě také. To už jsem se koukal na etiketu a vidím, že pivo bylo vyrobeno ve Španělsku. Nejvíce mi asi pivo připomíná Braníka 12 nebo Staropramen 12 ležáky. Po chvíli pití piva již lihovost tolik nečpí, asi se pivo vyvětralo. Celkově zesládlo a objevily se i medové až bonbonové sladové chutě. Říz je střední. Hořkost je na cizokrajná piva vcelku vysoká, takže plus. V pivu je obsažena kukuřice, dále nesladovaný ječmen, stabilizátor a barvivo (karamel). I přes obsah karamelu je pivo velice bledé. Kukuřice s ječmenem nejspíše na zvýšení tělnatosti a výtěžnosti. Nic moc, ale na opití by to možná stačilo. Ta medicinlní a lihová chuť by mohla být ze stabilizátoru, který po otevření vyprchal. Není to taková hrůza, jakou jsem čekal. V nouzi by se dalo určitě více, než kdejaký jiný Argus z Polska. Ty jsou opravdu nepitelné. Shrnutí: Barva jak čůránky, říz střední, hořkost vyšší, sladovost vyšší, chuť lihová, silně pasterační a oxidační. Dochuť pasterační, celkově nic moc. Hodnocení z pohledu silných ležáků 3,0/10.


Permon Redmon IPA

SYSTÉM NET LINE S.R.O., Sokolov, Česká republika
Složení: pitná voda, slady ječené a pšeničné, chmel (Marynka [pl], Chinook [usa], Cascade [pl], Amarillo [usa]), pivovarské kvasinky
Styl: IPA
Stupňovitost: 15
Alkohol: 6,0%
Forma: 0,5 litru lahev
Psaní degustace: 7.6.2016
Expirace: 5.8.2016

EBU 56. Degustuji opět novinku, která vznikla za spolupráce českého pivovaru Permon a polského pivovaru Reden. Stejný recept vařil Permon s polským Reden vždy společnš jak v CZ tak v PL. Podle slov Permonu: "Stejný recept, rozdílné suroviny a rozdílná technologie." Pivo je oranžové, lehce zakalené. Pěna je hutná a vysoká. Drží stabilní pěnu a kroužkuje. Říz je vyšší-střední a zvyšuje ho po polknutí silnější doznívající hořkost s chutí kvasnic (pangaminovost). Pivo aní není přehnaně aromatické, spíše jen decentně. Hořkost je znatelná, vyšší a s kořenitou chutí. Hořkost, kterou zvyšují bublinky v pivu, doznívá spíše pomaleji do chuti grepové kůry. V dochuti lze pocítit i závan květin a karobu. Tato IPA nemá příliš aromatický charakter a klidně bych si troufnul tvrdit, že má pivo ležákovou chuť. Sladkost je nižší, pivo je více vykvašené. Sladovost zcela zaniká ve vyšší hořkosti. Se ztepláváním piva hořkost subjektivně stoupá a objevují se i nasládlejší vůně spolu s chutí mumia. Rozhodně bych chtěl ochutnat i polskou verzi, jen nevím, kde ji seženu. Určitě se nejedná o nějaké průlomové pivo. Spíše bych to pivo nazval takovým jiným Sherpou 16. Hlavní cíl tohoto piva však byl jiný, a to zkoumat rozdílnost piv stejného receptu uvařeného ve dvou pivovarech s rozdílnými technologiemi. Hodnocení z pohledu Ale piv 7/10.


Permon In Hop We Trust IPA

SYSTÉM NET LINE S.R.O., Sokolov, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, 19 druhů chmele, pivovarské kvasinky
Styl: Multihop IPA
Stupňovitost: 15
Alkohol: 5,8%
Forma: 0,5 litru lahev
Psaní degustace: 6.6.2016
Expirace: 5.8.2016

EBU 90. Barva žlutá, docela zakalená. Pěna je vysoká, hustá, hutná a stabilní. Řekl bych, že pěna je do stylu Svijanské 11. Vůbec bych neřekl, že hořkost je 90 EBU. Opravdu skvělé pivo. Nejvíce vyniká nasládlé aroma květin, nektaru a medu, následované lehkým dozvukem borovic a mentholu. Jak jsem byl zprvu odkouřen ze single-hopů, tak nyní to je z tohoto multihop IPA. On totiž není single-hop vždy ta nejlepší volba pro každý druh chmele. Z facebooku Permona dělá Equinox něco okolo 300 gramů v dry-hoppingu, takže drtivá většina. Cítím i Sorachi Ace, takovou tu okurkovou nakyslost. Hodnocení z pohledu Ale piv 7/10.


Permon Hopper Jarrylo

SYSTÉM NET LINE S.R.O., Sokolov, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, 1 druh chmele, pivovarské kvasinky
Styl: IPA
Stupňovitost: 15
Alkohol: 6,3%
Forma: 0,5 litru lahev
Psaní degustace: 6.6.2016
Expirace: 5.8.2016

EBU 50. Barva oranžová, vcelku dosti zakalená. Vůně velmi lehce po citrusech, květinách a celkové aroma je čistě chmelové. Pěna je vysoká, stabilní a se středními bublinami. První napití ve mě evokovalo pivo stylu pilsner. Toto pivo jsem pil v Klubu malých pivovarů v Plzni (0,5l/49,- a 0,3l/39,-) a psal jsem o něm, že chutná podobně jako Hopper Sorachi Ace, že cítím grem a lehkou květinovost. První napití lahvového piva je tedy spíše po nějakém minipivovarském pilsneru s lehkou kyselinkovou koncovkou. Jinak bych řekl, že tento chmel nemá moc výrazné složky mimo silně a čistě chmelového aroma, které podtrhuje čistotu chuti. Další minoritní složky chmele jsou kyselé okurky a lehce bylinná a medicinální chuť. Nemyslím si však, že by bylo pivo nějak zkažené, ale spíše to jsou vlastnosti chmele. Hořkostí a chmelovostí trochu připomíná třeba Bernarda. Říz je spíše slabý, ale jemný. Pivo je to určitě dobré. Hodí se spíše pro člověka, který neví, zda si má tento večer vypít Ale nebo svůj oblíbený pilsner. Hodnocení z pohledu Ale piv 7/10.


Permon Rawit Chilli IPA

SYSTÉM NET LINE S.R.O., Sokolov, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, 3 druhy chmele, pivovarské kvasinky
Styl: IPA
Stupňovitost: 16
Alkohol: 7,6%
Forma: 0,5 litru lahev
Psaní degustace: 6.6.2016
Expirace: 31.7.2016

EBU 60. Barva světle oranžová, zakalená. Pěna hustá a hutná, kroužkuje. První napití je svěží, poté se objeví pálivost obyčejných paprik. Toto pivo jsem pil i jako méně vyzrálé na Pivním Festu 2016 a bylo hodně pálivé a neuleželé. Pak jsem ho pil i v KMP a nyní doma z lahve. Musím se přiznat, že nyní mi toto pivo chutná daleko více. Oproti Habaneru se ale neubráním tomu, že Rawit chutná spíše jako nějaká maďarská pálivá paprika nebo bílá pálivá paprika do rajské. Chuť piva je taktéž jaksi umamai a masitá, v tomto provedení to ale chutná tak gulášově. Habanero mělo více masitější a neutrálnější chuť. Neuleželé pivo mi Rawit Chilli IPA přišlo jako docela hodně pálivé. Dokonce i více, než Habanero. S časem však pálivosti ubývá. Nejlepší Rawit Chilli IPA jsem měl v Klubu malých pivovarů v Plzni, kde bylo již vyzrálé, ale nikoli přezrálé. Hodnocení z pohledu Ale piv /10.


Fuller's London Pride Premium Ale

,
Složení:
Styl: Premium Ale
Stupňovitost: 12
Alkohol: 4,7%
Forma: 0,33 litru lahev
Psaní degustace: 22.5.2016
Expirace: 27.5.2016

Barva zlatá, čirá. Vůně piva je kokosová a lehce zemitá. Pivo je po prvním napití velice hladké, jemné až sametové v hrdle. Velice vyvážené. Cítím v chuti tropické ovoce (nejvíce asi kokos a ananas) spolu se sladkostí karobu (svatojánského chleba). Karob se v dochuti mění na zvláštní zemitost. Se zvyšující se teplotou piva se vcelku rychle objevují těžší chutě grepové kůry s jistými chutěmi bylinek. Velice dobré pivo. Tuto chuť však znám. Hodně mi připomíná pivo Bizon Ale 16 z Vratislavického pivovaru. Stejná hořkost i chuť je velice podobná. Tohle pivo je však vyvážené a uhlazené. Mohl bych ho pít každý večer. Hořkost je opravdu adekvátní k celkové vyšší sladovosti. Obvykle sladovější piva mají nižší hořkost, aby slad vynikl. Zde je chmelovost a hořkost zvýšena jen tak, aby podpořila slad a sama hořkost nebyla v pozadí. Krásná hořce chmelová tečka v dochuti s karobovou zemitostí mě opravdu baví. Říz je spíše nižší-střední. Pivo jsem zakoupil v Tescu v akci za 17 korun, necelý týden před expirací. Pivu nic není a možná půjdu vykoupit všechny lahve. Fuller's London Pride Premium Ale bych si s klidem dokázal představit, jak popíjím večer s kamarády ve své budoucí kůlničce (respektive pánské místnosti). Hodnocení z pohledu průmyslových Ale piv 8/10.


Krušovice Královská 12

, Česká republika
Složení:
Styl:
Stupňovitost: 12
Alkohol: 5,0%
Forma: 0,5 litru lahev
Psaní degustace: 15.5.2016
Expirace: .2016

Koupil jsem toto pivo v Normě jako Krušovice v nové láhvi, chlubící se uvařením pomocí žateckého chmele. Na etiketě Krušovic 12 jsem naposledy (co jsem tedy K12 pil) nenašel pšeničný slad, kterým si v Krušovicích pomáhali. K12 se již na etiketě chlubí označením české pivo. To by měli používat, pouze pokud veškeré suroviny pocházejí z ČR. Takže to již asi sedí. Líbí se mi na pivu velice vysoká pěna oranžovo-zlatá barva piva. Hořkost je velice vysoká i na dvanáctku, ale já rád hořká piva. Hořkost je krásně uhlazená, i když intenzivní a ihned začne pozvolna slábnout do krásně sladové dochuti. SLadovost je tedy vysoká, ale až po odeznění chmelu. Hořkost cítím až vzadu v krku a v žaludku. Pivo je vazké a husté. Velice výrazné je chmelové aroma žateckého chmele. To je prostě úžasné. Musím pochválit toto pivo. Velice se povedlo. Konečně po delší době skutečně poctivé a velice pitelné pivo českého velkopivovaru.


Permon Smoke Zone IPA

SYSTÉM NET LINE S.R.O., Sokolov, Česká republika
Složení: pitná voda, nakuřovaný slad, 3 druhy chmelů, pivovrské kvasinky
Styl: Smoked IPA
Stupňovitost: 15
Alkohol: 6,1%
Forma: 0,5 litru lahev
Psaní degustace: 14.4.2016
Expirace: 12.6.2016

EBU: 60. 15% EPM. Alc.: 6,1% vol. Pivo při nalévání krásně pěnilo, ale dalo se nalít na jeden zátah. Při nalévání šla poznaz hutnost piva. Barva piva je oranžovo-žlutá, zakalená. Vůně piva je lehce popelníkově kouřová a rašelinově nakyslá. Podobně voní a chutnají i pravé skotské nakuřované whisky. Po prvním napití mě překvapila jednak vcelku vysoká hořkost piva a také intenzita kouřovosti. To jsem před tím měl velice silný čaj z chmelu Magnum, ale na toto pivo to nemá (každopádně složky smůly mně přišly podobné). Čekal jsem, že tedy kouřovost bude velice silná, protože je pivo alespoň podle složení připraveno ze 100% nakuřovaného sladu. Překvapila mě již zmíněná hořkost piva, protože obvykle, když jsem rauchbier sem tam pil, byla hhořkost velice slabá, řekl bych minoritní, až skoro nežádoucí a dominovala vysoká sladkost v doprovodu s vysokou nakuřovaností. Je pravda, že Permon šel vždy proti proudu a mně se to líbí. Sám jsem domovarník, který rád experimentuje a rád bořím hranice. Podle mě, velmi vysoká hořkost, vyšší prokvašenost a možná i aromatičnost chmele v podstatě nakuřovanost zabíjí. Toto ale neberte jako nějaké hanění. Toto pivo tak v Permonu prostě chtěli (nebo pouze experimentovali), tak si ho tak udělali. Poprvé jsem vlastně v chuti po napití cítil mumio. Je to taková temně černá hmota (připomíná i chutná jako dehet), kterou nám dávala mamka, když jsem byl malý kluk. Jiné děti by to nejedly, ale mně ano (i rybí tuk, mléková polévka a koprovka). Spolu s mumiem cítím také smrkovou smůlu a jakousi chuť kravského hnoje, ale to je prostě ona nakuřovanost. Je pravda, že nakuřovaná piva musí mít člověk v lásce. Permon mi je opět více přiblížil. Sladká a nehořká nakuřovaná piva mi totiž moc nešmakovala.


Permon Ginja Inside

SYSTÉM NET LINE S.R.O., Sokolov, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, 3 druhy chmelů, pivovrské kvasinky
Styl: IPA
Stupňovitost: 14
Alkohol: 5,6%
Forma: 0,5 litru lahev
Psaní degustace: 6.4.2016
Expirace: 25.4.2016

IBU: 40. Tak zprvu, co bije do očí. Na zadní straně pivní etikety je Ginger Inside, ale pivo se jmenuje Ginja Inside. Do složení na etiketě ještě zapomněli napsat zázvor. Ale jinak hodnotím etiketu opět designem jako velice povedenou - především Ginger + Ninja → Ginja. Na čtrnáctku je pivo méně prokvašené - pouhých 5,6% alkoholu. Uvidíme, jaké bude pivo. Pivo bylo nalito do sklenice na weizen. Barva piva je oranžovo-zlatá a je kalná. Pivo vypadalo při nalévání husté, avšak pěna se tvořila neochotně, možná bude malý říz. Jinak se mi pěna líbí, je nízká a hutná. Po otevření piva na mě dýchla aromatičnost chmele společně s vůní zázvoru. Aroma piva po nalití je spíše zázvorovo zemité a zázvorové. Dokonce se mi po prvním napití chuť a aroma zdají podobné pivu Permon Hopper Sorachi s japonským chmelem. Na etiketě sice nejsou chmely vyjmenovány, ale já bych klidně řekl, že tam tento japonský chmel s chutí kopru a láku od okurek dali. V pozadí cítím borovicové jehličí. Jinak hořkost je spíše tupějšího charakteru a aromatičnost se s množstvím loků piva vytrácí a stoupá pocit citelného alkoholu (lihovosti) v ústech. Sladovost je vcelku vysoká a překvapivě sladkost není tak vysoká, jak jsem si myslel, že bude. Obvykle mě piva od Permonu nikdy nezklamou svoji vyváženou chutí piv (teda vyváženou pro mě → subjektivní hledisko). Říz je spíše střední a po s dobou rychleji vyprchává. S dobou a stoupající teplotou začínají dominovat chutě chmele a zemitost. Hořkost se taktéž dostává do popředí v podobě nakyslejšího okurkového ocásku s lehkou bonbonovou sladkostí z poutí. Asi nemusím připomínat, že standardem tohoto pivovaru je nefiltrovanost a nepasterizovanost piv. Na ochutnání je pivo velice dobré, ale třeba na delší pití na chatu s kamarády se rozhodně nehodí, tam bych zvolil PAPA 12 nebo PIPA 14 (obě tato piva jsme již mimochodem na chatě již měli a super).


Paulaner Münchner Pils

Pivovar Nymburk, spol. s r.o., Nymbukr, Česká republika
Složení: voda, ječný slad, chmel, chmelový extrakt
Styl: Světlé výčepní
Stupňovitost: ?
Alkohol: 4,9%
Forma: 0,5 litru NRW lahev
Psaní degustace: 5.4.2016
Expirace: 09.2016

Pivo jsem si koupil před cca půl rokem v Marktredwitz v Německu a až teď jsem si usmyslel, že na něj udelám degustaci. Celou dobu bylo v lednici. Tak zaprvé rovnou chválím použití i chmelu mimo také přítomného chmelového extraktu. V Německu je totiž hodně zvykem používat samotný chmelový extrakt (ale abych nekřivdil, tak oproti českým pivům ho opravdu umí používat adekvátně a s mírou). Pivo svoji klasicky německou světle "čůránkovou" barvou nezklamalo, ale zato je ještě k tomu lehce zakalené. Myslím si, že zkažené nebude. Expiraci má ještě vysokou a takto zakalené bylo již přo koupi. Pěna se při nalévání tvořila vcelku ochotně. Po chvíli začala opadat a zůstala na hladině vcelku silná a hutná vrstvička. Na stěnách se začínají tvořit kroužky. Vůně je převážně sladová, typická hlavně pro německá piva. Chuť je zprvu hodně sladová, poté lehce železitá, následované medovou chutí s vcelku silným (na německá piva) nástupem hořkosti. Hořkost doznívá velice pozvolna a dlouho dosladké, medové, až buchtově sladké chuti s příjemným chmelovým aroma. Po dapších napitch pociťuji znatelnou alkoholovost a chuť pangaminu (kvasnice s chmelem). Přesně, jak si Pangamin pamatuji z dětství. Pivo je vskutku vazké a hutné, sladké, ale nikoli nepříjemně sladové ani obilné. Podle mého mínění je zákal od chmele, protože stejné částečky uvolňuje chmel při chmelení piva. Hodnocení z pohledu světlých výčepních je 7/10.


Postřižinské Výčepní

Pivovar Nymburk, spol. s r.o., Nymburk, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, cukr, chmel a chmelové produkty
Styl: Světlé výčepní
Stupňovitost: ?
Alkohol: 3,5%
Forma: 0,5 litru NRW lahev
Psaní degustace: 2.4.2016
Expirace: 17.5.2016

Pivo jsem koupil v Normě za 4,90 CZK v akci (původní cena myslím 6,90 CZK). Jedná se o slabé výčepní pivo. Pěna je při nalévání vskutku vysoká a hustá s malými bublinkami. Bohužel po chvíli opadla. Pivo má barvu oranžovou. Říz je hodně vysoký. Když jsem se piva poprvé napil cítil jsem trochu chuť nealkoholického piva. Buď je pivo ředěno mladinou (nebo jak se dělá nealko) anebo je opravdu málo prokvašeno. Opravu jako bych pil nealko. Toto pivo mi překvapivě velice chutná. V dnešních dnech již začíná být venku teplo a toto pivo je na zahnání žízně a chuti to pravé. Tipuji, že tohle pivo člověk spálí velice rychle. Vůně je sladová, chuť je spíše sladově nasládlá s okamžitým nástupem hořkosti. Hořkost je vyšší, ale je příjemná a pozvolna doznívá do sladkosti a chmelového aroma v ústech. Velice povedené chmelení ve spojení se sladovostí. Takhle adekvátně sladké, sladové a hořké pivo se znatelným chmelovým aroma, jsem již dlouho nepil. Jsem však překvapen, že po mírném zteplání cítím v pivu lehce oxidační chuť a čpící alkohol, ačkoli je pivo slabé. Asi je pivo určeno opravdu jen ledově vychlazené a do parného léta. Je velice jemné. Chutná a voní vzdáleně jako nepasterizovaný Svijanský Máz. O to větší překvapení bylo, když etiketa uvádí, že Postřižinské Výčepní je nepasterizované! Za neakční cenu tohoto Postřižinského bych si rozhodně vybral asi i lepší pivo (třeba Argus Maestic 12 v akci), ale za jeho akční cenu 4,90 CZK musím jen zatleskat. Hodnocení z pohledu světlých výčepních je 7/10.


Březňák 11

, Česká republika
Složení:
Styl:
Stupňovitost: 11
Alkohol: %
Forma: 0,5 litru lahev
Psaní degustace:
Expirace:

Pěna nestabilní, chuchvalcovitá, ihned opadla. Barva zlato-oranžová. Vůně sladová. Chuť znatelně sladová, alkoholová, poté hořká. Musím se příznat, že když jsem toto pivo pil poprvé, tak jsem ho skoro ani nemohl dopít. Uvažoval jsem o vyčištění odpadu. Proto mě překvapila recenze na Pivnirecenze.cz, kde je hodnocení vcelku vysoké. Hodnocení z pohledu svrchně kvašených Ale je 7/10.


Permon Black I.P.A.

SYSTÉM NET LINE S.R.O., Sokolov, Česká republika
Složení: pitná voda, 5 druhů ječných sladů, 5 druhů chmelů, pivovrské kvasinky
Styl: Black IPA
Stupňovitost: 13
Alkohol: 5,7%
Forma: 0,5 litru lahev
Psaní degustace: 7.3.2016
Expirace: 26.4.2016

Pivo bylo zakoupeno v pivotéce Permon v Sokolově. Koupila mi ho moje mamka. Osobně bych si ho sám nekoupil, protože jsem si Black IPA od Permona párkrát na akcích dával (Hornická pouť) a nějak mě toto pivo neoslovilo. Na můj vkus bylo příliš intenzivní svoji sladovostí, kávovostí a velice hořké a výrazně aromatické. Na akcích preferuji spíše lehčí světlé Ale. Zpět k degustaci. Když už jsem pivo měl, tak jsem ho nalil do "ejlovky". Vcelku vysoká pěna a veliká hutnost. Ai k pivu nemusím čichat a cítím již z dálky vysokou dávku aromatických chmelů. Nejvíce asi cítím, borovici (smůlu), karob (svatojánský chleba), a překvapivě i květiny. Sekundární je zde vůně medu, sladu a praženosti. Pěna již opadla, avšak na hladině je stále slabá vrstvička a zbytek pěny ulpěl na sklenici ve formě závoje a kroužků. Po prvním napití je v Black IPA nejvýraznější chuť karobu, který doprovází karamelovost následované překvapivě svěží pražeností až kávovostí. Sladovost je vyšší s vyšší kávovostí, karamelem a karobem. Sladkost bych hodnotil jako střední. Sladký vjem totiž silně přebíjí velice intenzivní hořkost a aroma 5 druhů chmelů. Je to taková velice aromatická IPA, která se tváří jako stout. Osobně mě překvapuje, že stupňovitost piva je pouze 13. Osobně bych předpokládal tak okolo 15%. Od piva jsem odešel a po chvíli přišel a aromatičnost jsem cítil skoro na 20cm. Ano, na večer je toto pivo jako dělané. Nejvíce mi asi připomíná Bizon Ale z Vratislavického pivovaru. Bizon je však taková extrémnější verze Black IPA od Permonu. Celkově se mi zdám že je to takové schizofrenní pivo. Lehké aromatičností, těžké pražeností, tvářící se silné kvůli vysoké hořkosti, avšak je to jen 13 stupňové pivo. Je to IPA, která vám nechá nad hlavou pár otazníků. Jestli v dobrém nebo špatném, to už je na vás. Každopádně já stále po letech nevím, jak Black IPA přesně pochopit. Myslel jsem si vždycky, že toto pivo má černou barvu, ale má ji spíše takovou načervenalou hnědou. Hodnocení z pohledu svrchně kvašených Ale je 7/10.


Pivo domovarník Libá

, Libá, Česká republika
Složení: ?
Styl: Český ležák
Stupňovitost: ?
Alkohol: ?
Forma: 2x 0,5 litru
Psaní degustace: 29.2.2016
Expirace: ?

Pivo jsem dostal od domovarníka z okresu Cheb. Označeno jako polotmavé. Podle barvy bych však já hodnotil jako světlé pivo zlaté barvy. Říz hodnotit nemohu, protože bylo pivo přelito z 2 litrové skeněné lahve s patentním uzávěrem. Chuť je po prvním napití výrazně hořká. Nejvíce mi pivo připomíná styl Märzen respektive Oktoberfestbier, neboť cítím výrazně sadovou chuť mnichovského sladu, který cítím především v německých pivech a hlavně v pivech stylu Märzen. Sladovost je velmi výrazná. Hořkost je velice výrazná již od napití a dlouze doznívá do dochuti. Chmelová hořkost i aroma jsou silné. Neznám stupňovitost, ale tipnul bych si něco mezi 13-14 stupňovým pivem. Pivo je čiré, ale lehký zákal jde i tak znát. Celkově je pivo nefiltrované a nepasterizované. Pivo kroužkuje na sklenici. Říz je slabší (po přelití do menší lahve). V pivu lze pocítit znaky minipivovaru, ale zároveň jisté znaky průmyslového velkopivovaru (což neberu jako výtku, právě naopak). V dnešní době umí uvařit kvalitní čistý ležák jen málo minipivovarů (i já jsem si to zkusil) a není to lehké oproti svrchně kvašeným Alům. Toto pivo prý domovarník vaří několik let. Musím smeknout nad kvalitou a hlavně čistotou chuti tohoto piva. V pivu hrají prim jak hořkost, tak i sladovost. Hodnocení se nyní vzdám, neboť neznám složení, stupňovitost, styl, ani procento alkoholu a navíc jsem měl pivo přelité do lahve o menším objemu.


Starobrno Reserva 2015

Heineken Česká republika, a.s., Krušovice, Česká republika
Složení: pitná voda, ječné slady, upravený chmel
Styl: Český světlý ležák
Stupňovitost: 11
Alkohol: 4,8%
Forma: 0,5 litru, záloha
Psaní degustace: 27.1.2016
Expirace: 24.7.2016

Toto pivo jsem si chtěl koupit již před rokem. Možná bylo dražší a možná bylo i trochu jiné. Koupil jsem lahev o objemu 0,75 litru a s korkovým špuntem za 99 CZK. Po otevření piva jsem ihned ucítil ovoce, sušené ovoce, křížaly, a to ve veliké intenzitě. Při nalévání se ochotně tvořila pěna s překvapivou stabilitou. Pěna na hladině nechala slabou vrstvičku po opadnutí a také kroužkuej na skle. Barva piva je sytější zlato-oranžovoá, čirá. Po prvním napití vůbec necítím alkohol ani vlastně celkovou sílu piva. Chuť je silně sladová, obilná a ovocná, také mimochodem po kandovaném nebo sušeném ovoci. Z chmelu ani z procesu kvašení ovocnost podle mého nepochází. Ovocnost v pivu je dle mého čistě sladová záležitost. Podobně ovocnou sladovost pociťuji vždy u silnějších ležáků. Nejvíce jsem ji cítil v extra silných holandských pivech Oranjeboom a Atlas. Zajímavé je, že sladová chuť Starobrna Reserva mi silně připomíná Holbu nebo nedávno degustovaného Žejdlíka (vyrobeného mimochodem v Litovli). Litovel jako takový jsem také pil. V pivu se totiž nachází slad 1) světlý ze sladovny Prostějov (2015), 2) mnichovský ze sladovny prostějov (2015) a 3) karamelový ze sladovny Litovel. Takže identifikace chuti z opravdu moravských chmelů bychom měli. Říz je zprvu střední, ale postupně vcelku rychle vyprchává. Říz ale ale i tak stále v pořádku s ohledem na styl. Pivo je trochu méně prokvašeno, asi aby se zachovaly chutě právě oněch vybraných sladů. Je sladší, ale hořkost nezaostává. Ta je vcelku znatelná, ale samozřejmě zde hraje prim skladba sladů. Na 17,5 stupňové pivo má 7,5% alkoholu. Po mírném zteplání cítím už i ten alkohol, stále je však dobře ukrytý pod ovocnou sladovostí a sladkostí. Pivo se mi jeví lehce vodové, jakoby přidali do piva cukr. prostě vůbec se to nezdá jako 17,5 stupňové pivo. Škoda, že není nepasterizované nebo i nefiltrované. Ale chápu, že toto pivo bude asi v regálu ležet dlouho, protože ho jen tak někdo nekoupí. Na to, že pivo vyrobily Krušovice (ne, nespletl jsem se, viz etiketa - asi už Heinneken pivovar Starobrno zavřel), tak se jedná o docela dobrý počin. Hodí se buďto k nějakému dobrému jídlu (například zvěřině, nebo i pečenému masu), s kamarády, nebo lze pít lahev i single v kůlně celý večer. Hořkost střední až nižší, neulpívající. Sladovost je zde primární a je vysoká. Hodnocení z pohledu světlých českých speciálních spodně kvašených piv je překvapivých 8/10.


Argus 11 - Nepasterizovaný

???, Česká republika
Složení: pitná voda, ječné slady, český chmel, chmeloý extrakt
Styl: Český světlý ležák
Stupňovitost: 11
Alkohol: 4,8%
Forma: 0,5 litru, záloha
Psaní degustace: 24.1.2016
Expirace: 23.3.2016

Pivo jsem objevil v Lidlu jako novinku za 9,90 CZK, která však nebyla nijak extra inzerována. Prvně jsem si myslel, že se jedná nepasterizovaný Argus vařený v Polsku. Na etiketě však bylo napsáno "Brewed in Czech Republic", avšak na etiketě nebyl žádný kód typu "L6". Takže jaký pivovar toto pivo uvařil? Etiekta przradila stupňovitost 11, chmelový extrakt a 4,8% alkoholu, což svým způsobem odpovídá Svijanskému Mázu 11. Pivo jsem nalil do sklenice, přičemž pěna měla stejný vzhled jako ta svijanská a navíc pivo mělo úplně stejnou vůni jako Máz. Po prvním ochutnání jsem si skoro jist, že toto pivo je kopie Svijanského Mázu, uvařeného v pivovaru Svijany. Má totožné všechny atributy (hořkost, říz, sldovost). Hořkost a říz je vyšší. Sladovost je vyšší. Barva světlejší. Ve složení je chmelový extrakt. Svijanský Máz má svoji charakteristickou chuť, kterou nedokážu korektně popsat a kterou jsem ještě z žádného jiného piva necítil, až z tohoto. Svijanský Máz mi chutná, protože je to takové dobré a univerzální pivo, které nikdy nikoho nezklame a člověk si na něm i pochutná. Nyní provádím přímou degustaci Svijany vs. Argus. Pivo chutná téměř totožně, pouze Argus je trochu více hutný. Nejspíše je to tím, že v Argusu není uveden cukr. Tedy není tak vodové jako Svijany. Pivo je příliš podobné pivu Svijany, a proto si nemyslím, že by alespoň recept nebyů ze Svijan. Hodnocení z pohledu světlých českých ležáků 7/10.


Žejdlík Original - Světlý ležák

Pivovar Litovel a.s., Litovel, Česká republika
Složení: pitná voda, ječné slady, cukr, glukózo-fruktózový sirup, chmelové produkty
Styl: Český světlý ležák
Stupňovitost: ?
Alkohol: 5,0%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 3.1.2016
Expirace: 13.3.2016

Pivo jsem dostal k Vánocům jako dárek. Chuť piva je spíše vodovější, lehce železitá a nepříjemně hořce ulpívající. Po prvním napití cítím divnou sladovost a ihned poté nepříjemnou a ulpívající vyšší hořkost, které v dochuti v krku ještě sílí. CHmelový extrakt ale v pivu není uveden. Možná je zakomponován pod chmelové produkty. V pivu hodně vystupuje alkoholovost a jakási dovná "myšinová" a zatuchlá sladově obilná chuť. Co musím pochválit, tak to je pěna. Ta je stabilní a vysoká s malými bublinkami a navíc kroužkuje. Pivo vyrábí pivovar Litovel. Pití tohoto piva neurazí, ale ani moc nenadchne. Dá se vypít z nouze a podchlazené. Trochu připomíná německé pislnery. Říz je vysoký. Hodnocení z pohledu světlých českých ležáků 5/10.


Permon Hopper Mozaic 7/7

SYSTÉM NET LINE S.R.O., Sokolov, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, 1 druh chmele, pivovarské kvasinky
Styl: India Pale Ale
Stupňovitost: 15
Alkohol: 6,3%
Forma: 0,5 litru, lahev
Psaní degustace: 21.12.2015
Expirace: neuvedeno

Jedná se o v pořadí sedmý single hop Ale (ze sedmi), který se mi překvapivě podařilo sehnat přímo v Sokolově v pivotéce Permonu. Při nalévání piva mě zaujala vysoká a stabilní pěna s malými bublinkami, které toto pivo tvořilo. Po přivonění k pěně se linula nádherná vůně čerstvého zeleného chmele a citrusové kůry. Hořkost by měla dle etikety být stále stejná, nicméně podle mého jazyka se mi zdá hořkost intenzivnější. Hořkost ještě více vystupuje kvůli (nebo díky) kvasnicím, které jsou v pivu velice znatelné a tvoří v pivu dominantní chuť pangaminu. Po opadnutí pěny se do popředí dostává kvasnicová vůně. Nástup hořkosti je velice pozvolně a pangaminově sílící, načež kulminuje citrusovou hořkostí. Vjem hořkosti není nepříjemný a v ústech se ihned po polknutí a po citrusové kulminaci intenzita hořkosti snižuje na polovinu a poté pozvolna odeznívá formou pangaminu, ovocnosti a zeleného chmele, doprovázené aromatičností. Tento chmel mi hodně chutná a děkuji pivovaru Permon za jeho sérii Single Hop Ale piv. Nyní již mám circa přehled, jaký chmel do budoucna ve svých pivech použít. Hodnocení z pohledu IPA 9/10.


Permon - Zaříkávač chmele

SYSTÉM NET LINE S.R.O., Sokolov, Česká republika
Složení: pitná voda, ječné slady, americké chmely
Styl: Double India Pale Ale (Double IPA)
Stupňovitost: 17,5
Alkohol: 7,5%
Forma: 0,5 litru, lahev
Psaní degustace: 7.12.2015
Expirace: 20.1.2016

Permon vyrábí stále nová piva a proto lze říci, že degustuji novou novinku. Jedná se o pivo jménem Zaříkávač chmele a vzniklo ve spolupráci s létajícím pivovarem Nomád. Již při pohledu na etiketu bude jasné, že se bude jednat o extra chmelené pivo a ruku v ruce s tím souvisí i vysoká síla tohoto piva. Pivo nalévám do sklenice pro weizen. Barva piva je zlato-oranžová, lehce zakalená. Pěna je bohatá a vysoká se středními bublinkami. Drží dlouho a kroužkuje na skle. Již při otevření se line z lahve nádherná vůně aromatického chmele. Při pohledu na hustotu piva při nalévání a jak pomalu stoupají bublinky nemůže být pochyb o tom, že se jedná o Double IPA. Při prvním napití jsem cítil převážně takovou tu svěží aromatičnost zeleného chmele, v dochuti doprovázenou vůní borovicového lesa. Při dalších napitích se začíná v ústech prosazovat chuť karobu, která se mění. Prvotně samozřejmě cítím také neuvěřitelnou hořkost (dle etikety IBU 100), která ladí se sílou piva a dává mu vyloženě kosmický charakter. Po přivonění a napití Zaříkávače chmele si vybavím euforii, kterou jsem pocítil při prvním ochutnání Zlaté Rakety od Matušky. V dlouhodobé dochuti se chuťové vjemy transformují na obilně-kvasnicovou a smolnou chuť. Po zteplání se začínají prosazovat nasládlé chutě s vyšší intenzitou karobu. Ten však překvapiva v dochuti rychle mizí. Sladovost ani sladkost snad přes tu sílu piva ani neumím pospat. Sladkost je určitě vyšší, protože se mi z ní lepí rty k sobě. Sladovost je asi taková vyšší-střední, protože hodně cítím jakoby zelené klíčky a travnatost. O pivu jsem vůbec nevěděl. V Klubu malých pivovarů v Plzni stálo myslím asi 57 CZK za půllitrovou lahev, ale nelituji toho. Hodnocení z pohledu IPA 9,5/10.


Lobkowicz Ale Premium

Pivovary Lobkowicz, a.s., Praha, Česká republika
Složení: voda, ječné slady, upravený chmel, chmelové produkty
Styl: Svrchně kvašené pivo (Ale)
Stupňovitost: neuvedeno
Alkohol: 4,4%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 2.12.2015
Expirace: 9.4.2016

Lobkowicz Ale Premium jsem náhodou objevil v Bille. Cena byla myslím okolo 16 CZK. Do Billy obvykle nechodíme, takže i toto byla náhoda. Vůbec jsem nevěděl, že takový Ale vůbec existuje (anebo jsem to již zapomněl). Etiketa piva uvádí, že pivo bylo uvařeno v pivovaru Vysoký Chlumec. Pivo bylo nalito do sklenice, která je svým tvarem nejblíže podobná sklenici Guinness. Barva piva je oranžová s nádechem hnědo-červené (nejedná se však o barvu, kterou známe z brown Ale). Zdá se mi, že je pivo lehce zakalené, což může být zapříčiněno studeným chmelením (dry hoppingem). Pěna se tvoří vcelku ochotně, ale na Ale ji nechceme, tak se snažím ji netvořit. Samotná chuť piva mě vcelku příjemně překvapila, protože v ní cítím na první napití spíše zemitou chuť doprovázenou chutí kůry ze stromů a chutí rašeliny. Sladovost je střední, sladkost nižší až žádná. Hořkost je příjemná, ale spíše tupějšího charakteru po nějaké pomerančové kůře (etiketa uvádí všeobecně chuť citrusů, pak grepu a koření). Není extrémně vysoká, ale ani nízká, přihlédneme-li ke stylu piva. Čekal jsem však, že bude trochu sladší a méně hořké. Aromatičnost piva snadno zanikne, ale výrazně se poté vrací v dochuti přeměněná na chuť zeleného čerstvého chmele, s nasládlým dojezdem pangaminu. V dochuti je hořkost spíše ostřejší. Ačkoli má pivo jen 4,4% alkoholu, vyčnívá v něm alkoholovost v doprovodu s kořenitou chutí po hřebíčku, novém koření a kardamomu. V dlouhodobé dochuti jde do křížal a koření. Přibližně takhle bych si představoval nějaký Winter Ale. Nejvíce v chuti připomíná Bernard Bohemian Ale (!!!) smíchaný s Břevnovským Benedictem Pale Lager (vzdáleně tam cítím i pšeničného Fénixe, který je mimochodem také spíše více vykvašený a kořenitý. Po zteplání mi pivo připomíná mé pivo stylu IPA z koncentrátu Coopers, který jsem dochmelil chmely Target a Magnum. Nevím, jestli mě teď někdo neukamenuje, ale mně toto pivo vcelku chutná. Na nějaké pomalé večerní pití skvělé. Říz je střední, ale bublinky jsou vcelku ostré a jiskrné. Čekal jsem průměr a dostal jsem lehký nadprůměr. Od teď, pokud budu mít chuť na slabší Bohemian Ale, koupím si Lobkowicz Ale. Pitelnost je slušná, ale má výrazně sestupný charakter. Od poloviny piva piju pivo stále pomaleji. Hořkost trochu hýbe se žaludkem. Proto říkám... na delší večerní pití. Hodnocení z pohledu Ale piv 6,5/10.


Steiger 12% - Svetlý ležiak

Pivovar Steiger a.s., Vyhne, Slovenská republika
Složení: voda, ječné slady, chmelové produkty
Styl: Světlý ležák
Stupňovitost: 12
Alkohol: 5,0%
Forma: 0,5 litru, plechovka
Psaní degustace: 26.11.2015
Expirace: 14.10.2016

Degustuji pivo, které jsem zakoupil také na Slovensku v Kauflandu. Vůně je sladově chmelová. Pivo mě po prvním napití velice překvapilo. Je to vlastně taková lepší a vyšperkovaná varianta desítky. Po prvním napití bylo pivo v ústech velice hebké a sametové. Takovou hladkost jsem již dlouho nepocítil. Celkově je pivo sladší, hustší, vazčí. Hořkost bych tvrdil, že je o chlup vyšší. Avšak v poměru k vyšší sladkosti a sladovosti se to vyvažuje. Říz je nižší-střední (oproti desítce, která byla velice řízná). Hořkost začíná být po zteplání patrnější, dokonce se začínají objevovat chutě kvasnic a pangaminu. V dochuti se chmel pomaličku a příjemně vytrácí a zanechává za sebou zjímavou aromatickou stopu. Pivo má na sobě taktéž napsáno, že je to "zlato na druhú" a že je toto pivo vyrobené "pre Pivovar Steiger." Dále se etiketa chlubí Zlatou pivnou korunkou 2014 ako "Najlepšie pivo roka vo svojej kategórii." Cena plechovky 0,69 EUR. Jedná se o vcelku slušný ležák, který v nouzi uspokojí, relativně i zachutná a nezklame. Kolikrát si říkám (byť jako velký zastánce malých pivovarů), že občas, když mám chuť na pivo, tak je lepší zahrát na jistotu a dát si nějaké uniformnější europivo, než riskovat a dát si neotestovaný ležák z minipivovaru. Hodnocení z pohledu světlých výčepních piv 6,5/10.


Steiger 10% - Svetlé výčapné

Pivovar Steiger a.s., Vyhne, Slovenská republika
Složení: voda, ječné slady, chmelové produkty
Styl: Světlé výčepní
Stupňovitost: 10
Alkohol: 4,1%
Forma: 0,5 litru, plechovka
Psaní degustace: 26.11.2015
Expirace: 5.10.2016

Degustuji pivo, které jsem zakoupil na Slovensku v Kauflandu. Bohužel jsem na hotelu a nemohu hodnotit z plechovky barvu piva. Každopádně po otevření plechovky se vynořila vcelku příjemná chmelová vůně. Po napití je velice výrazná hořkost. Je výrazná, ale rásně hladká a příjemná, nikoli ulpívající. Tu ještě zvyšuje vcelku vysoký říz, který ještě k tomu nadýmá. Sladovost cítím v dochuti s ustupující hořkostí na jazyku. Sladkost je nižší a pivo se zdá být sušší a vykvašenejší (4,1% alc). Hodnotil bych toto pivo jako typického zástupce výčepních piv. Snadno bych si ho spletl s Gambáčem 10, Braníkem 10 nebo PETkovým Kozlem. Jedn se vlastně o takové jednoduché, uniformní a vcelku i pitelné pivo, které nenadchne ani neurazí. Jediné, co mě zarazilo po přečtení etikety bylo to, že je na ní uvedeno: "Vyrobené a stočené podľa originálnej receptúry pre Pivovar Steiger a.s." Ten byl založen 1473. Takže vlastně pivovar říká, že pivo nevaří sám, ale nechává si ho vařit v jiném pivovaru. Alespoň víme, že je vyrobeno někde ve Slovenské republice. Etiketa se chlubí popisky jako "Slovenská pivná korunka 2013 a 2014" a "Čisto prírodné zlato na druhú." Při podchlazení se dá pivo v pohodě pít. Doporučil bych ho na nějakou akci nebo na dovolenou celý karton. Jakmile ale pivo trochu zteplá, hned v něm začínám cítit jakousi pachuť. Cena plechovky 0,55 EUR. Hodnocení z pohledu světlých výčepních piv 5,5/10.


Nothhaft Edel-Pils

Brauerei Nothhaft, Marktredwitz, Deutschland
Složení: voda, ječný slad, chmel
Styl: Pils
Stupňovitost: neuvedeno
Alkohol: 5,0%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 15.11.2015
Expirace: 9.4.2016

Degustuji pivo, které jsem koupil taktéž v Marktredwitz v Německu v Kauflandu. Při nalévání pivo pění velice málo a pěna opadá rychle. Barva je světle nažloutlá. První napití je vcelku řízné a hodně hořké. Hořkost je vcelku intenzivní až nepříjemná a ulpívající. V dochuti se mění na pangaminovou až lehhce kvasnicovou. Pivo vcelku hodně nadýmá. Vůně piva je sladová. Sladkost je nižší. Pivo se zdá lehké, řídké a vcelku prokvašené. I tak se projevuje lehká nasládost po ovoci a medu. Zprvu mi přišlo, že jsem cítil jakousi koprovost jako v Budvaru. Zajímavé pivo. Určitě je jiné, než vetšina produkce německých pilsnerů. Pivo se chlubí rodinnou tradicí od roku 1882 a prý je vařeno dle Reinheitsgebot. Hodnocení z pohledu pilsnerů (s ohledem na německý původ) 7,5/10.


Friedenfelser Pils

Schloßbrauerei Friedenfels GmbH, Friedenfels, Deutschland
Složení: pitná voda, ječný slad, chmel, chmelový extrakt
Styl: Pilsner
Stupňovitost: neuvedeno
Alkohol: 5,0%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 5.11.2015
Expirace: 28.1.2016

Degustuji pivo, které jsem koupil taktéž v Marktredwitz v Německu v Kauflandu. Při nalévání pivo pění neochotně. Je mu nutno lehce pomoci. Pěna se snaží kroužkovat. Na hladině pak drží slabou vrstvičku. Pivo má barvu světle žlutou barvu, tak typickou pro německá piva. Po prvním napití jsem si všiml pro změnu opět klasické německé sladovější a obilné chuti. Na to, že má pivo více alkoholu, tak sladkost cítím také vcelku vyšší. Chuť je tedy sladová a se silnou chutí vína, ovocnosti a sušených švestek. Nejvíce cítím švestky ihned po polknutí. Vůně piva je nektarově medová, docela pěkně voní. Hořkost je zprvu střední ale po polknutí se zvyšuje až je vcelku vysoká. Hořkost hezky hřeje v ústech. Cítím také trochu čpící alkohol a vzdáleně možná okurky. Etiketa se chlubí vařením dle Reinheitsgebot. Pivovar má tradici od roku 1516. V pivu se nachází jak chmel, tak i chmelový extrakt a přítomnost pravého chmelu jde na chuti piva opravdu znát. Jedná se o zajímavé pivo, ale stylem pils bych ho vzhledem k chuti nejspíše nenazval. Pilsner má být v chuti čiský, uniformní a jednoduchý. Nikoli ovocný a chuťově rozmanitý. Hodnocení z pohledu pilsnerů (s ohledem na německý původ) 7/10.


OeTTINGER Pils

OeTTINGER BRAUEREI GMBH., OETTINGEN, Deutschland
Složení: pitná voda, ječný slad, chmelový extrakt
Styl: Pilsner
Stupňovitost: neuvedeno
Alkohol: 4,7%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 5.11.2015
Expirace: 14.4.2016

Degustuji pivo, které jsem koupil v Marktredwitz v Německu v Kauflandu. Při nalévání pivo ochotně pění. Vytváří hustou a stabilní pěnu, snaží se kroužkovat. Na hladině pak drží slabou vrstvičku. Pivo má barvu světle žlutou barvu, tak typickou pro německá piva. Po prvním napití jsem si všiml klasické německé sladovější, obilné a chlebové chuti. Zajímavé, že sladovost vcelku rychle odchází a nastupuje vyšší hořkost se silnou pangaminovou (kvasnicovou) dochutí. Hořkost působí nepřirozeně, respektive nepřirozený je její nástup. Nejspíše vlivem obsahu pouze chmelového extraktu. Říz piva je vysoký. Sladkost je vyšší, což potvrdila i přítelkyně, avšak je vykompenzována právě onou vyšší hořkostí. U německých piv doporučuji především speciály a piva stylu Märzen. Jedná se o jedno z těch lepších německých pilsnerů. Určitě bych doporučil, abyste jej ochutnali. Etiketa se chlubí "Ohne Gentechnik" a Reinheitsgebot. Pivovar má tradici od roku 1731. Bohužel, pivo obsahuje pouze chmelový extrakt. Hodnocení z pohledu pilsnerů (s ohledem na německý původ) 7/10.


Krušnohor - Tmavý speciál

PIVOVAR-KRUŠNOHOR s.r.o., Kraslice, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, upravený chmel, chmelové produkty, pivní kvasinky
Styl: Tmavý ležák
Stupňovitost: neuvedeno
Alkohol: 5,8%
Forma: 1,0 litr, PET lahev
Psaní degustace: 30.10.2015
Expirace: 1.11.2015

Další pivo z Kraslic, které jsem ochutnal byl tmavý ležák. Degustuji jeden den před minimálním datem spotřeby a myslím si, že to pivu spíše pomohlo, vzhledem k nepasterizovanosti. Pivo zaujalo při nalévání hustotou a hutností. Tvořilo pěnu velice ochotně a s malými bublinkami. Pěna byla stabilní a měla zlato-hnědoý odstín. Barva piva byla tak tmavá, že jsem barvu musel zjistit přímo pod lampou. Pivo je červeno-hnědé, černé, se zákalem a vlastně skoro neprůsvitné. Po napití mě překvapila vcelku vyšší hořkost, na kterou nejsem u tmavých piv zvyklý. Hořkými tmavými pivy se vyznačují hlavně Němci. Sladovost ale nijak nezaostává. Cítím primárně pražený ječmen spolu s praženou nakyslostí kávy. Dále jde cítit praženost, ale spíše melty s kávou než pouze kávy jako takové. Ihned po polknutí se chuť piva mění na chuť mumia. Samozřejmě nechybí ani karamelová chuť. V dochuti se po polknutí vyvíjí chuť mumia, nakyslosti praženého ječmene spolu s jemnou hořkostí. Přítelkyně říká, že je pivo hodně kávové. Já bych však opravdu onu chuť popsal jako silně praženou, přepraženou až spálenou. Vůně piva je karamelově-přažená. Sladkost bych řekl, že je nižší, možná nižší-střední. Spolu s vyšší hořkostí a nakyslou pražeností se suchost piva ještě přohlubuje. Jedná se o velice chuťově intenzivní pivo, které je v první polovině vynikající a dokáže uchvátit vaše chuťové buňky. Od druhé poloviny však může být intenzita chutí příliš a spolu s hořkostí může udělat citlivějším žaludkům špatně. Jedno pivo na jednoho člověka bohatě stačí. Říkal jsem si také, že je pivo silnější. To se nakonec potvrdilo, když jsem se skoro po dopití piva podíval na etiketu (5,8% alc). Říz je spíše nižší-střední a v ústech rychle odeznívá. Na začínající pivovar se jedná o povedené pivo, které nejspíše zachutná německé klientele. Hodnocení z pohledu tmavých ležáků 8/10.


Wunsiedler Heiner's Original

Hönicka-Bräu, Wunsiedel, Deutschland
Složení: voda, ječný slad, chmel, chmelové produkty
Styl:
Stupňovitost: neuvedeno
Alkohol: 5,2%
Forma: 0,5 litru, lahev
Psaní degustace: 22.10.2015
Expirace: 11.2.2016

Toto pivo jsem si koupil v Německu v Marktredwitz. Pěna se tvořila neochotně, ale omohl jsem jí. Byla vysoká a hutná, po chvíli však opadla. Pěna na sklenici vytváří krásné kroužky. Na tomto pivu již jde poznat, že je z německé produkce. Má takovou tu typickou německou chuť, ale nechci pivo hanit. Je skvělé!. Hořkost je střední a adekvátní ke stylu i k vyšší sladovosti a sladkosti, které jsou vyšší až střední. Říz je oproti degustaci psané níže vcelku vysoký. Pivo chutná velice svěže a zároveň je hutné a husté. Jedná se o speciální pivo, které má 5,2% alkoholu. Sladkost je jaksi zvláštně medová a sladovost je lehce obilná. V dochuti jde cítím lehce čpící alkohol a v dlouhodobé dochuti cítím ovocnou až medovou chuť (lesni med). Občas má až vánovou chuť, jako by zrálo v sudech. Lahev má šroubovací uzávěr a po dotknutí kovového víčka mi příšerně smrdí ruce kovem. Hodnocení z pohledu německých 8,5/10.


Wunsiedler Zwickl Unfiltriert

Hönicka-Bräu, Wunsiedel, Deutschland
Složení: voda, ječný slad, chmel, chmelové produkty, kvasnice
Styl:
Stupňovitost: neuvedeno
Alkohol: 5,0%
Forma: 0,5 litru, lahev
Psaní degustace: 22.10.2015
Expirace: 4.2.2016

Toto pivo jsem si koupil v Německu v Marktredwitz. Při nalévání se pěna tvoří minimálně a je třeba jí trochu pomoct. Potom už je pěny více a je dokonce i hutná a chvíli vydrží. Barva piva je hnědo-oranžová, medová, lehce zakalená. Po prvním napití cítím, že je pivo vynikající. Je tak dobré a zvláštní, že to ani nedokážu popsat. Hodně mi připomíná Chodovar Skalní ležák. Po prvním napití piva Zwickl cítím prvotně ostřejší bublinky (i přes střední říz), dále sladkost, vysokou sladovost, medovost a až lehkou nakuřovanost. Nakuřovanost mi později potvrdila i etiketa. V dochuti cítím med, kvasnice, a trochu vyčnívající alkohol, nejspíše vlivem zteplání v ústech. Hořkost je na německá piva docela vysoká. Takže pro nás Čechy akorát příjemná. Hořkost je i vskutku aromatická a neulpívá. Celkově pivo v dochuti krásně hřeje a jde do pangaminu. Určitě velice doporučuji toto pivo ochutnat, budete-li mít možnost. Rád bych ho ochutnal někde čepované, ale to se mi asi nepoštěstí. Rád bych ho ochutnal i v Klubu malých pivovarů v Plzni, tam by toto pivo bylo velice silnou konkurencí pro většinu piv na čepu. Pivo je neskutečně dobré a hutné. Je sladké a zároveň příjemně hořké, sladké je po lesním medu. Pitelnost je neskutečné vysoká. Chutná, jako by zrálo velice dlouho v nějakých sudech. Jen jedna drobnost. Lahev má šroubovací uzávěr a po dotknutí kovového víčka mi příšerně smrdí ruce kovem. Hodnocení z pohledu německých 9/10.


Krušnohor Vyšší Voltáž - Kraslický Ale Speciál

PIVOVAR-KRUŠNOHOR s.r.o., Kraslice, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, upravený chmel, chmelové produkty, pivní kvasinky
Styl: Ale
Stupňovitost: neuvedeno
Alkohol: 6,5%
Forma: 1,0 litr, PET lahev
Psaní degustace: 21.10.2015
Expirace: neuvedeno

Další pivo z Kraslic, které jsem ochutnal bylo pivo, které je mimo jiné nazváno jako "vyšší voltáž", protože obsahuje xx% alkoholu. Ihned jsem si všimnul, že 1) není na lahvi uvedeno datum minimální trvanlivosti, 2) v PET lahvi je usazenina, 3) na etiketě je název piva "Kralický Ale Speciál", jakože asi mysleli Kraslický a ne Kralický. Nejdříve jsem si nevšimnul, že se jedná o Ale a myslel si, že se jedná jen o silnější ležák. Po otevření na mě však dýchla aromatičnost a já pochopil, že se bude jednat o svrchně kvašený Ale. Trochu jsem cítil i nakyslost. Modlil jsem se, aby pivo nebylo zkažené, kvůli neuvedenému datu trvanlivosti. S usazeninou jsem si již problémy nedělal, protože mi bylo jasné, že se jedná o pozůstatek z dry-hoppingu (tedy chmelení za studena). Pěna se tvořit vlastně vůbec nechtěla a musel jsem pivu trochu pomoct. Já vím, že na Ale pivech pěna být nemá, ale podle pěny člověk také pozná hodně vlastností piva. Při nalévání se tvořily tak malinké bublinky a pivo bylo tak husté, že bublinky stoupaly velice pomalu, jako když naléváte nitro-stout. Tak krémové a hustá pěna. Říz byl nízký, asi jak jsem zvyklý u piv z produkce plzeňského Blahovaru. Barva piva je tmavě medová, načervenalá a lehce zakalená. Pěna kroužkuje a pavučinkuje na sklenici. Po prvním napití cítím slabý až žádný říz a hlavně hořkost s vyšší aromatičností. V dochuti je pivo hořčí, připomíná aromatické pivo stylu IPA, ale spíše bych ho nazval aromaickým Red Ale. Ale hodně mi toto pivo chuí připomíná Permon P.I.P.A. a to hlavně hořkostí, skladbou sladů a aromatičností. Třeba jsou s Permoníky kamarádi a nechali si trochu vypomoci. V pivu jsou malé kousky chmelu, které ještě hořkost zvyšují. Sladovost je vyšší-střední. Sladkost je střední až vyšší, ale pěkně to kamufluje vyšší hořkost a aromatičnost až chmelová nakyslost. V dochuti hořkost občas trochu ulpívá. Jedná se o velice dobrý Ale. Na pivních slavnostech Slunce ve skle jsem měl také Ale z Kraslic a byl divně kukuřičný a nakyslý. To bylo poprvé, co jsem cítil kukuřičnost i z Ale. Nevím, jestli to nebyl jiný Ale, ale asi to mohla být i první várka. Dnes ale toto pivo překvapilo a dávám mu velice vysoké hodnocení. Na nový pivovar se jedná o velice dobrý a aromatický Ale. Jistě ho časem ještě vyšperkují a možná udělají i vyšší říz. Po nalití druhého půllitru se pivo stalo daleko hořčí, neboť se do piva dostaly všechny částečky chmele. Tak už chutná pravá IPA. Hodnocení z pohledu Ale 8,5/10.


Baltika Lager Beer № 9 - Extra

Baltika, Rusko
Složení: pitná voda, ječný slad, sladový výtažek, ječmen, chmel
Styl: Speciální silný ležák
Stupňovitost: 16,5
Alkohol: 8,0%
Forma: 0,5 litr, lahev
Psaní degustace: 20.10.2015
Expirace: 28.5.2016

Pivo bylo koupeno v obchodě s rusko-řeckými specialitami. Taktéž mě překvapila síla piva. Po nalití je pivo velice světlé - světlounce nažloutlé. Pěna se tvořila vcelku vysoká, ale po chvíli opadla. Pivo vypadá hutně. Vůně piva je sladová, taková zvláštní oxidační a obilná po ječném sladu. Přijde mi i ovocná zvláštně květinová. Chuť je sladová a sladká, přičemž hořkost je také velice zvláštní, ale naopak velice charakteristická pro ruská piva. Pivo je velice silné, ale kdybych nečetl etiketu, asi bych netušil, že má 8% alkoholu, protože alkohol z piva vůbec nečpí. Hodnocení z pohledu ležáků 7,5/10.


Krušnohor - Polotmavý speciál

PIVOVAR-KRUŠNOHOR s.r.o., Kraslice, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, upravený chmel, chmelové produkty, pivní kvasinky
Styl: Polotmavý speciál
Stupňovitost: neuvedeno
Alkohol: 5,3%
Forma: 1,0 litr, PET lahev
Psaní degustace: 20.10.2015
Expirace: 15.11.2015

Tak ochutnávám pivo z nového pivovaru Krušnohor. Při nalévání byla znát vysoká hutnost a vazkost piva. Pěna se tvořila při nalévání velice vysoká a extrémně stabilní. Na hladině zůstává stále vcelku silná vrstvička pěny. Je načervenalá a zůstává na skle v podobě huňaté pěny. Pivo voní spíše sladově a medově, v pozadí karamelově. Barva piva je červenohnědá, lehce zakalená. Po prvním napití cítím sladovost, vyšší sladkost, medovost a poté chmelové aroma. Hořkost se projevuje mírně, a to spíše až v dochuti po polknutí. V dlouhodobější dochuti se projevuje pozvolna objevující se chuť kvasnic. Velice dobré pivo. Celková konzistence je hutná. Rozhodně se nezdá, že by pivo mělo 5,3% alkoholu. Alkohol totiž vůbec nečpí a nijak nevyčnívá. Stupňovitost bych dle obsahu alkoholu a sladkosti tipnul na 13 a něco. Říz je spíše střední až nižší. Přítelkyně tvrdí, že v pivu cítí i trochu kávu (po zteplání opravdu cítím kávu také). Určitě bych pivo doporučil do plzeňského Klubu malých pivovarů. Chutná velice dobře a není kukuřičné. Možná cítím jen jemnou kyselinku, která je podle mě z chmelu. Jakože polotmavá piva tolik nepiju, neb mi nechutnají, toto mě příjemně prekvapilo o to více, že se jedná o nový a začínající minipivovar. Hodnocení z pohledu ležáků 7,5/10.


Baltika Premium № 6 - Porter

Baltika, Rusko
Složení: pitná voda, ječný slad, karamel, sladový výtažek, chmel
Styl: Porter
Stupňovitost: 16
Alkohol: 7,0%
Forma: 0,5 litr, lahev
Psaní degustace: 18.10.2015
Expirace: 19.6.2016

Pivo bylo koupeno v obchodě s rusko-řeckými specialitami. Překvapila mě síla piva. Chtěl jsem si dát lehčí pivo, které nakonec má 7% alkoholu. Ponalití se tvořila vysoká, hutná a načervenalá pěna. Pivo je skoro světlu nepropustné. Jen trochu vidím červeno-černou barvu, jinak je velice tmavé. Ve vůni cítím višně, třešně a švestky. V chuti jde po napití ihned znát jen chuť višní a chvíli poté nastupuje v dochuti slabá pražená chuť kávy a karamelu. Hořkost je nízká, vlastně asi jen proto, aby pivo bylo pivem. Sladkost je vyšší. Sladovost je spíše do karamelu s višněmi a kávou v dochuti. Říz je střední až nižší. Jedná se o velice dobrý porter. Jsem docela překvapen. Oproti "nicmoc" pilsnerům od Baltiky je tento porter vskutku dobrý. Hodnocení z pohledu ležáků 7,5/10.


Krušnohor - Světlý ležák

PIVOVAR-KRUŠNOHOR s.r.o., Kraslice, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, upravený chmel, chmelové produkty, pivní kvasinky
Styl: Světlý ležák
Stupňovitost: (11?)
Alkohol: 4,5%
Forma: 1,0 litr, PET lahev
Psaní degustace: 18.10.2015
Expirace: 15.11.2015

Tak ochutnávám pivo z nového pivovaru Krušnohor. Krušnohor jsem měl poprvé na akci Slunce ve skle, což byl pivní festival v Plzni-Černicích. Musím se přiznat, že mi pivo vůbec nechutnalo. Buďto nějaká první a špatná várka nebo se zkazila tehdejšími vedry po cestě na fest. Docela mě to jako bývalého Krasličáka zklamalo. Pivo bylo nakyslé a kukuřičné. Kukuřičnost byla cítit v obou výherních pivech - ve světlém ležáku i v Ale. Piva jsme si dali až po vyhlášení vítězů (tzn. těchto výherců). V ton okamžik jsem nechápal, jak tato dvě piva mohla vyhrát soutěž o nejlěpší pivo festivalu.
Zpět k degustaci. Jedná se nejspíše o jedenáctku s obsahem alkoholu 4,5%. Pivo jsem si nalil celé do tupláku. Barva piva je vcelku tvamá na světlé pivo. Řekl bych, že je tmavěji oranžovo-hnědá, až bych řekl, že se blíží polotmavým pivům. Pěna byla stabilní a vysoká s malými bublinkami. Po opadnutí byla na hladině stále slabá vrstvička. Na první napití jsem cítil hlavně takovou tu hutnost a nepasterizovanost spolu s "benediktí" chutí. Hodně připomíná piva Bobr, Benedict, Karel IV a Bernard. Pivo je jemně zakalené, což pivu ještě přidává na intenzitě chutí. Po prvním napití cítím vyšší ale velice příjemnou a neulpívající hořkost spolu s lehkou chmelovou nakyslostí. Sladovost je střední a je spíše v pozadí za dominantní hořkostí a chmelovostí. Sladkost je také střední a jde až do medu. Skoto jsem si poprvé myslel, že piju nějaký medový speciál. Líbí se mi, že pivo již není kukuřičné, jako na pivním festivalu Slunce ve skle. Přítelkyně však tvrí, že cítí nakyslost. To mohu také potvrdit. Spíše si ale myslím, že ona nakyslost je způsobena chmelením a přítomnými kvasnicemi, protože to neshledávám jako vadu. Když nad tím tak přemýšlím, tak mi pivo připomíná i produkci kynšperského Zajíce, kde je za cíl stáhnout německou a ruskou klientelu. Říz je vyšší. Pivo je nepasterizované a nefiltrované. Hodnocení z pohledu ležáků 7,5/10. Velice dobrý začátek. Určitě bych pivo doporučil do plzeňského Klubu malých pivovarů.


Permon Hopper Bravo 5/7

SYSTÉM NET LINE S.R.O., Sokolov Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, 1 druh chmele, pivovarské kvasinky
Styl: India Pale Ale
Stupňovitost: 15
Alkohol: 6,3%
Forma: 0,5 litru, lahev
Psaní degustace: 7.10.2015
Expirace: 15.11.2015

Jedná se o v pořadí pátý single hop Ale (ze sedmi), který jsem koupil v Klubu malých pivovarů v Plzni. Už vím, proč mám problémy koupit v sokolovské pivotéce Permon jejich piva. To proto, že to KMP v Plzni vždy vykoupí. V domovském městě jsou na suchu a v Plzni mají vždy plnou lednici. Před nalitím byla v pivu sedlinka. TU jsem již v lahvi zamíchal a poté nalil. Pivo je opravdu kalné. Přítelkyně si až myslela, že mám pšeničné pivo. Barva je pěkná, oranžovo-medová. Pěna se tvořila elice vysoká, stabilní. Kroužkuje a na hladině zůstává vrstvička pěny. Pivo je velice aromatické po zeleném chmelu a sekundárně lehce po karobu. Nic není nepříjemné. Pivo je svěží a lehké. Pitelnost je vysoká. Hořkost je na velice příjemné úrovni, stejně jako sladovost a sladkost. Hořkost pomalu přichází a zároveň i pomalu odchází. Sladovost a sladkost by měly být stále stejné, neboť se jedná o single hop. Mění se pouze chmelení, takže skladba sladů a prokvašení zůstává. Jedná se o vcelku příjemné a svěže aromatické chmelení, které se k tomuto sladovému tělu hodí. Říz je spíše nižší-střední. Pivo jsem měl v lednici již nějaký ten pátek a stále jsem čekal, kdy na něj budu mít chuť. Nevím, co dodat. Chutná mi a doporučuji. Síla piva ani alkohol nejdou cítit. EBU: 50. Nefiltr a nepaster. Již při pohledu na lahev vidím sedlinu splečně se slupkami od studeného chmelení (dry hopping). Hodnocení z pohledu IPA 8,5/10.


Chodovar - Zlatá jedenáctka

CHODOVAR spol. s r.o., Chodová Planá, Česká republika
Složení: voda z vlastní artézské studny, slad vlastní produkce z ječmene pěstovaného v oblasti Českého lesa, chmelové produkty z vybraných odrůd českého chmele
Styl: Světlý ležák
Stupňovitost: 11 (?)
Alkohol: 4,5%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 7.10.2015
Expirace: 15.1.2015

Pivo jsem si koupil v akci v Tescu. Pěna se tvořila velice ochotně. Byla vysoká a stabilní. Barva piva je oranžovo-zlatá. Zdá se čirá, avšak jsou zde malé částečky, které vypadají jako prach. Sklenice byla však dokonale vymyta, takže se bude jednat nejspíše o velice jemné kvasnice. Vůně je kvasnicově chmelová. První napití odhalí chuť velice příbuznou s Bernardem, konkrétně jeho kvasnicovými verzemi (například Bernard kvasnicová desítka nebo sváteční ležák). Přece jen se mi u Chodovaru jeví hořkost trochu méně nepříjemná, než v případě Bernardu a také v Chodovaru cítím více hutnosti a sladěnosti. Hořkost je vyšší, ale zbytečně dlouho neulpívá a koresponduje se střední sladovostí. Pivo také není moc sladké. Pěna se tvořila velice vysoká a stabilní. Na sklenici zůstávají kroužky a na hladině stále slabá vrstvička pěny. Z chuti je hodně cítit pangamin, respektive spojení hořkosti, chmelového aroma a hlavně kvasnic. Kvasnice v pivu hořkost vlastně ještě zvyšují, stejně jako hutnost. Pivo je nepasterizované. Říz piva je zprvu vyšší, po polovině piva se ustálí na středním řízu. Sladovost je nízká, sladkost také. Cítím hlavně chmel a hořkost. Pivo je nepasterované. Pitelnost je nebezpečně vysoká. Na hlad i zasytí. Jsem z tohoto piva nadše, (ačkoli to podle degustace na první pohled v textu nevypadá). Na etiketě je napsaný datum spotřeby opravdu 15.1.2015. Nejspíše se spletli, když tiskli etikety. Pokud byla ale opravdu tak "staré", tak mu to překvapivě jen prospělo. Hodnocení z pohledu českých ležáků 9,5/10.


Celia - Prémiový světlý ležák

Žatecký pivovar, spol. s r.o., Žatec, Česká republika
Složení: voda, ječný slad, chmel
Styl: Ležák
Stupňovitost: ?
Alkohol: 4,5%
Forma: 0,5 litru, lahev
Psaní degustace: 4.10.2015
Expirace: 8.5.2016

Pivo jsem si koupil v akci v Tescu. Toto pivo jsem již dlouhou dobu chtěl ochutnat, ale nikdy jsem si ho nekoupil. Akce byla proto příhodná ke koupi tohoto piva. Po nalití Celie do sklenice se pěna tvořila velice neochotně. Byla velice nízká a ihned opadla. Na hladině nezůstalo nic. Barva piva je klasická oranžovo-zlatá, možná světlejší, než běžné ležáky. Vůně piva je taková zvláštní oxidovaná, sladová a zvláštně obilná. První napití odhalilo spíše sladké a sladové tělo. Hořkost se dostavuje hlavně po polknutí a v měnší intenzitě. Říz je vyšší-střední. Kdybych toto pivo dostal již nalité, asi bych nepoznal, že se jedná o bezlepkové pivo, stejně jako u bezlepkového Bernardu. Všímám si ale jisté divné obilnosti a oxidovanosti. Hořkost je objevuje v dochuti a po polknutí. Celia se vyznačuje tím, že je určena pro lidi s alergií na lepek. Obsah lepku (glyadinu) v tomto pivu je stanoven na menší než 5 ppm. Závěrečný verdikt je takový, že bych toto pivo klidně dokázal pít celý večer. Je takové lehké a svěží. Pivo je pasterizované. Hodnocení z pohledu bezlepkových ležáků 7/10.


Samuel Adams Boston Lager


Složení: Hallertau Mittelfrueh a Tettnag Tettnager hops, two-row summer barley, pure water
Styl: Ležák
Stupňovitost: ?
Alkohol: 4,8%
Forma: 0,33 litru, lahev
Psaní degustace: 1.10.2015
Expirace: 23.6.2016

Toto pivo jsem si koupil v Klubu malých pivovarů za 60 CZK. Četl jsem o něm vcelku chválu, tak jsem ho chtěl vyzkoušet. Po otevření piva jsem si přivoněl k lahi a cítil jsem příjemnou chmelovou aromatičnost jakoby zeleného čerstvého chmele. Ta aromatičnost je velice osvěžující. Při nalévání se vytvořila pěkná, vysoká a stabilní pěna. Barva piva je čirá a sytější zlato-oranžová, medová. Po napití cítím ihned hořkost a aromatičnost zeleného čerstvého chmele spolu s jemnou a příjemnou chutí karobu (svatojánského chleba). Ihned po polknutí hořkost s aromatičností pozvolna odchází a objevuje se sladovost s chutí třešní měnící se do svěstek a povidel. Velice zajímavá chuť piva. Pivo kroužkuje. V chuti cítím lehkou zemitost (asi pochází z karobu). Opravdu skvělé a vyvážené pivo, jak sladkostí, sladovostí, tak i hořkostí a aromatičností. Po zteplání více vyčnívá karob a objevují se chutě květin a nektaru. Na chuť je 330 ml adekvátní míra. Hodnocení z pohledu ležáků 8,5/10.


Guinness Extra Stout

Guinness & Co ,Dublin, Ireland
Složení: voda, slad ječmen, pražený ječmen, extrakt z chmelu, kvasnice
Styl: Stout
Stupňovitost: ?
Alkohol: 5,0%
Forma: 0,33 litru, lahev
Psaní degustace: 27.9.2015
Expirace: 23.6.2016

Tohoto Guinnesse jsem koupil v Tescu v akci. Jednalo se o multipack 4 piv za 149,90 CZK. Vím, že obvykle to stojí daleko více, přičemž jedna flaška může vyjít i na 50 CZK. Zde vycházela jedna lahev na 37,50 CZK. Není to nejlevnější, ale již dlouho jsem si ho chtěl koupit, tak jsem akce okamžitě využil. Po vychlazení jsem pivo nalil do sklenice. Pivo jsem nalil na jeden zátah a objevila se vcelku vysoká a stabilní pěna. Po jejím opadnutí je stále na hladině slabá vrstvička pěny, která na sklenici tvoří kroužky. Vůně piva je hodně kávová, hlavně po Meltě, poté jaksi zvláštně peprně hořká a pak také ještě mumiová. Ta Melta (pražený ječmen) jde v pivu cítit hodně a tvoří vlastně dominantní chuť. Opravdu jsem po prvním napití myslel, že piju tekutý dehet s mumiem, nebo spálenou topinku na uhel. Překvapivě pivo není tak suché, jako v případě Guinness Draught. Je příjemně nasládlé až lehce medové. Objevuje se jakási zvláštní kamenitá, až trávová dochuť. Líbí se mi však, že toto pivo není nepříjemné a jeho až dehtová chuť nezůstává v puse příliš dlouho. Objeví se po polknutí, ihned poté nastoupí jemná nadládlost, přičemž ihned poté nastoupí jakási trávová tečka. Říz je zprvu vcelku vyšší-střední, poté se mění na střední, ale velice příjemný. Takže shrnuto. Dominantní je kávová (meltová), dehtová, asfaltová až spálená chuť. Sekundárně nastupuje peprnost a hořkost po chmelu. Terciálně nastupuje kamenitá až trávová dochuť se sladkým, mléčným až tiramisovým dozníváním. V dlouhodobé dochuti se objevuje kyselinka z kávovosti. Tím chci také říct, že přes svoji intenzitu je i tak Guinness trochu vazký a mléčně hutný. Vlastně jsem si vzpomněl, že piju vypečené oolongy, které mají také brutálně kávovou až spálenou chuť. Takže silný nálev z Shui Xian mi to také připomíná. Myslím si, že Guinness si své místo na trhu vydobyl právem narozdíl od jiných nadnárodních koncernů a zaslouží si ocenění. Ne nadarmo se Guinness bere jako etalon stoutů. Líbí se mi jeho hutnost, síla a zároveň vlastně i lehkost pití. Toto pivo je vhodné na dlouhé a osamocené večera, kterého je možno vypít i několik kousků. Hodnocení z pohledu stoutů 9/10.


Grafenwalder Pils

, Deutschland
Složení: pitná voda, ječný slad, chmelový extrakt
Styl: Světlý ležák
Stupňovitost: ?
Alkohol: 4,9%
Forma: 0,5 litru, plechovka
Psaní degustace: 14.9.2015
Expirace: 8.6.2016

Pivo bylo koupeno v akci v Lidlu za 8,90 CZK. Mám takový pocit, že jsem si toto pivo již jednou možná 2 roky zpět koupil, ale nechutnalo mi. Vzhledem k tomu, že si chuť piva již nevybavuji, využil jsem akce a pivo opět koupil. Pivo je pasterované a vyrobené v Německu. Nebudu vám lhát, ale dnes mi Grafenwalder Pils vskutku chutná. Pivo je převážně obilně a medově sladové, překvapivě plné a cítit lze dokonce i jakousi chuť bílého vína nebo whisky. Pivo je docela hodně hořké (hlavně zprvu po napití), na což jsem nebyl nějak zvyklý z poslední doby. Naopak mi to připomíná výlety s orchestrem do Německa. Třeba v Saalfeldu měli docela hořké pivo. Grafenwalder Pils je velice světle-žluté pivo, které tvořilo vyšší pěnu. Pěna po chvíli opadla, ale ty zbytky pěny tvoří a sklenici kroužky. Pivo je plné, hodně (občas divně) hořké, obilně a medově sladové s tóny whisky a bílého vína. Zprvu mi hořkost přišla nepříjemná a taková umělá (nejspíše kvůli použití pouze extraktu z chmele) a byla cítit v zadu v krku, ale po chvíli jsem si na to zvykl. Pivo piju studené, ale bojím se ho nechat zteplat, aby se náhodou hořkost nestala nepříjemnou a sladovost nezačla divně čpět. Asi se nejedná o nejlepší pivo, ale z německých piv se zatím asi nejvíce blíží klasickým českým ležákům. Do nějakého kempu nebo na výlet ideální pivo, pouze však adekvátně vychlazené. Hodnocení z pohledu německých pilsnerů a k mé aktuální chuti 7,5/10.


Falter's Regenator Doppelbock

, Deutschland
Složení: voda, ječný slad, chmel
Styl: Doppelbock
Stupňovitost: ?
Alkohol: 7,3%
Forma: 0,33 litru, záloha
Psaní degustace: 9.9.2015
Expirace: 12.7.2015

Pivo jsem si koupil z chladničky za 30 CZK v Klubu malých pivovarů v Plzni (KMP). Cena se mi nezdála, a proto jsem se zeptal obsluhy, zdali tato cena opravdu platí právě pro toto pivo. Barva piva je červenohnědá, průhledná (granátová, jantarová). Pěna se tvořila méně ochotně, ale po pomoci nějaká tabilní pěna přece jen vznikla. Pivo voní i chutná po karobu, tedy svatojánském chlebu. Nejvíce mi připomíná moje "belgické klášterní" pivo, které jsem vařil z koncentrátu, nebo mi také dosti připomíná Leffe Brune (možná i Affligem). Po prvním napití jde cítit síla piva, respektive hřejivost alkoholu v krku. Ono pivo má něco kolem 7,3% alkoholu, tak to jde znát. Pivo je hutné, husté a těžké, překvapivě však docela pitelné a chlebové. Říz je spíše nižší a velice jemný. Pivu to sedí. Jedná se pak skoro o jakýsi nóbl aperitiv. Když nyní dopisuji do této degustace minimální trvanlivost, tak se udivuji, že pivo e vlastně skoro 2 měsíce po minimální době trvanlivosti. Naštěstí je pivo ale úplně v pořádku, a to díky dobrému skladování v KMP. Není sice psáno, zdali je pivo pasterizováno, každopádně pokud není, tak mohlo v chladničce docela uzrát a jde to na něm znát. Etiketa uvádí v popisu použití aromatického chmele. Počítám, že by to mohl být chmel Magnum. Celková hořkost je lehce aromatická, především po karobu. Dále jde cítit obilí, v pozadí karamel s kávou. Pivo je hodně sladké a sladové. Překvapivě hořkost je střední a v spuladu s vyšší sladkostí piva. Je to takové hodně zimní pivo na dlouhé zimní večery. K lepšímu hodnocení mi osobně v pivu schází lehce znatelnější říz, nižší sladkost (respektive vyšší prokvašenost) a možná krapet vyšší hořkost. Hodnocení z pohledu speciálních piv 8,5/10.


Protivínský Granát 11

, Česká republika
Složení: voda, ječný slad, chmelový extrakt
Styl:
Stupňovitost: 11
Alkohol: 4,5%
Forma: 0,33 litru, záloha
Psaní degustace: 9.9.2015
Expirace: 11/2016

Pivo jsem si koupil za cca 10 CZK v Normě v Plzni. Jedná se o polotmavé, jantarové, granátové pivo světle červeno-hnědé barvy. Prostě granátové. Pěna se tvořila neochotně a je jí nutno trochu dopomoci. Opadá rychle, ale na hladině zůstává slabá vrstvička. Vůně piva je dominantně karamelové s lehkou a příjemné doznívající kávovou dochutí. Rozdíl oproti černým pivům je většinou v tom, že intenzity těchto dvou chutí jsou obvykle invertovné. Osobně mi Platan vždy chutnal; především Platan 11, po jehož boku jsem prožil většinu života na Strahově. Protivínský Granát je velice čisté pivo s jiskrou a vyšším řízem, které pivo dává na svěžesti a pitelnosti. Z piva čistí svěžest, ale zároveň plnost ze sladu, karamelu a lehké chuti kávy. Zároveň hořkost je podle mé subjektivni chuti úplně v souladu. Objektivněji bych ji označil jako střední až vyšší k danému stylu. Toto pivo má pro mě u tohoto stylu adekvátní poměr sladovost:sladkost:hořkost. Zajímavé je, že ihned po napití cítíte v puse, jako byste se napili klasického uniformního českého ležáku. Ihned nato se chuť změní na karamelovou a následuje lehounký kávový stoutově-porterový dojezd. Tohto piva jsem si koupil dva kousky, přičemž na ten dnešní jsem čekal déle, abych na něj měl co největší chuť. Hodnocení z pohledu světlých německých ležáků 5/10.


Brauburger Premium

Ottweiler Brauerei GmbH (skupina Karlsberg Brauerei GmbH), Ottweiler, Deutschland
Složení: voda, ječný slad, chmelový extrakt
Styl: Světlý ležák
Stupňovitost: ?
Alkohol: 4,5%
Forma: 0,5 litru, plechovka
Psaní degustace: 9.9.2015
Expirace: 11/2016

Pivo jsem si koupil za 11,90 CZK v Normě v Plzni. Na plechovce se píše, že pivo bylo vyrobeno v Německu. Musím se přiznat, že jsem si před touto degustací chtěl dát na rozpití a lepší porovnání Svijanský Máz 11. Nakonec jsem rád, že jsem to neudělal, neboť by mě Brauburger přišel jako sladká limonáda. Při nalévání se tvořila vysoká pěna, která opadala velice pomalu. Nakonec na hladině zůstala tenká vrstvička pěny. Klasicky u německých piv je i u tohoto kousku barva světle žlutá. Jak jsem již říkal, pivo Brauburger je více sladké a hodně sladové jdoucí do medu a takové obilné sladové pachuti. Hořkost je velice nízká, skoro žádná. Není však ulpívající, ačkoli je ve sožení uveden pouze chmelový extrakt. Po více pivech by mě Brauburger přišel asi sladká voda. Na rozpití je to však skvělé pivo. Říz je střední, ale asi bych řekl i nízký. Nenadchne ani neurazí. Vcelku příjemné a pitelné pivo. Kdyby bylo o chlup hořčí, tak bych dal vyšší hodnocení. Hodnocení z pohledu světlých německých ležáků 5/10.


Samson 12 - Tmavý ležák

, Česká republika
Složení: voda, ječný slad, chmelové produkty, sladidlo E954 (Sacharin)
Styl: Tmavý ležák
Stupňovitost: 12
Alkohol: 4,7%
Forma: 0,5 litru, zálohovaná lahev
Psaní degustace: 3.9.2015
Expirace: 11.3.2015

Pivo jsem si koupil za 9,90 CZK v Normě v Plzni. Toto pivo jsem také ještě nikdy neměl. Po nalití se tvořila velice hutná, načervenalá a vysoká pěna, která však po chvíli opadla. Na hladině zůstala slabá vrstvička pěny. Mrzí mě, že jsem se poté podíval na etiketu, kde jsem viděl velikými písmeny, že pivo obsahuje umělé sladidlo (E954 - Sacharin). Umělá sladidla rád nemám a ani nápoje s nimi nepiju (mimo stévie a ještě jedné sladké rostliny). Když jsem se dozvěděl, že se vyrábí z toluenu, má hořkou dochuť, může způsobovat rakovinu a má stupeň nebezpečnosti 5, tak jsem na toto pivo ihned ztratil chuť. Takto jsem byl snad naposledy zkalamán s řezaným Rohozcem, kde se taktéž vyskytovalo umělé sladidlo. U Samsonu chápu, že Sacharin použili do piva. Pivo je hořké a tedy hořký dojezd je v pivu skryt. I tak ale cítím v pivu takovou divnou umělou hořkost v puse na místech, kde bych ji normálně (tedy přírodně) necítil. Asi takovou, jako kdybych vypil nějaký hořký bylinkový čaj (třeba pelyňkový). Pivo má na černé pivo adekvátní hořkost, možná trochu vyšší, ale spíše mi přijde hodně vodové a více vykvašené. Tělo je příliš sladké, karamelové, kávové, ale v zásadě takové prázdné a vodové. Překvapila mě stupňovitost piva 12 při pohledu na obsah alkoholu 4,7%. Musím se příznat, že normálně si etikety všech výrobků čtu přímo na místě v obchodě. Nevím proč, ale zrovna v tu dobu jsem si tuto etiketu nepřečetl. Asi jsem byl udiven, že vidím tmavý ležák od Samsonu a hned jsem ho bez váhání vzal. Je fakt, že zpětně si uvědomuji, že Samsona nealko si kupuje můj děda, kde mimochodem je taktéž umělé sladidlo, proto u dědy dávám přednost lepšímu nealku z Tesca. Samson Tmavý ležák mě nenadchnul, celkově má divnou, nakyslou a nevyváženou chut. Říz je střední. Barva je průsvitná červeno-černá. Od začátku, co jsem začal pít Samsona, tak mě pálí rty, mám sucho v hubě a v ústech mám trpkou chuť jako z trnek. Nepříjemné. Ne, není to sugesce, je o hnus... je mi z toho piva blbě od žaludku. Asi protože umělá sladidla v jídle ani pití nepříjmám a nejsem na ně zvyklý. Navíc ta divná hořká pachuť. Tady asi musím říct: "Zlatý ulpívající chmelový extrakt". Zbytek piva vypit do výlevky, aby vyčistil odpady. Hodnocení z pohledu českých ležáků 3,5/10.


Chlumecká desítka 10%

Pivovar Vysoký Chlumec, a.s. (Pivovary Lobkowicz, a.s.), Praha, Česká republika
Složení: voda, ječné slady, upravený chmel, chmelové produkty
Styl: Světlé výčepní
Stupňovitost: 10
Alkohol: 4,0%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 25.8.2015
Expirace: 4.12.2015

Pivo jsem si koupil asi za 7,90 CZK v Normě v Plzni. Toto pivo jsem ještě nikdy neměl. Po nalití se vytvořila vysoká pěna, která však po chvíli opadla. Na hladině zůstala slabá vrstvička pěny. Aroma piva je zajímavé. Zprvu jsem si myslel, že cítím saponát s citronovou vůní. Po prvním napití jsem ale pochopil, že pivo je hodně aromatické a citron cítím z vůně piva, takže asi z chmelu. Buď byl použit speciální druh chmelu, nebo to vypadá, jako by bylo pivo kvašeno svrchně, což je asi blbost. Každopádně vysoká aromatičnst a květinovost tohoto piva s citronem je zajímavá. Trochu cítím i koření. Hořkost je střední a pozvolna medově a aromaticky doznívající. Sladovost je střední jdoucí do medu a nektaru. Velice zajímavé pivo. Barva piva je zlato-žlutá. pěna kroužkuje. Říz je vyšší-střední. Aromatičnost s citronem cítím stále i v dochuti s doznívající hořkostí a nenápadnou medovostí. Zajímalo by mě jestli je chuť tohoto piva takhle běžná, nebo jestli je to nějaká nepodařená (ale dobrá) várka. V zásadě, kdybych nevěděl, že piju český pilsner, asi bych si myslel, že mám tu čest s nějakým českým svrchně kvašeným Ale. Neobvyklé a vynikající. Hodnocení z pohledu českých ležáků 8/10.


Samson 11 - Světlý ležák

Pivovar Samson a.s., Praha-Chodov, Česká republika
Složení: voda, ječný slad, chmelové produkty
Styl: Světlý ležák
Stupňovitost: 11
Alkohol: 4,7%
Forma: 0,5 litru, zálohovaná lahev
Psaní degustace: 25.8.2015
Expirace: 2.4.2016

Když jsem pivo Samson ochutnal poprvé, vůbec mi toto pivo nechutnalo. Ani už nevím proč. Přislo mi takové nevyvážené a asi hodně hořké. Nyní jsem si ho koupil za 8,90 CZK v Plzni v Normě a musím říci, že mě za tu cenu docela zaujalo. Pěna se tvořila střední s většími bublinkami. Opadla rychle, ale i tak zůstává slabá vrstvička pěny na hladině. Barva piva je světlejší, než bych očekával od českého piva - taková světlejší oranžovo-žlutá. Po prvním napití cítím převážně sladovost a hořkost, která je i malinko aromatická. Hořkost je velice intenzivní a její dojezd je pozvolný spolu se sladovostí a sladkostí, které jsou na jazyku od prvního doušku až po polknutí. Chuťově bych možná tohoto Samsona zařadil něco mezi české ležáky a německé pilsnery. Ostatně možná by to dávalo smysl, když Samson se má vařit v Českých Budějovicích. Říz je vyšší. Pěna kroužkuje V dochuti doznívá vyšší sladkost se sladovostí a hořkost, která je na patře a v krku docela ulpívající a občas i trochu palčivá (chmelový extrakt?). Jedná se vcelku o hodně chuťově intenzivní pivo, které by mohlo zaujmout Čechy i Němce a asi i Rakušany. Chuťově je však někde na pomezí. Kdyby nebyly všechny chutě silné, asi bych namítal, že je chuťově rozházené. Oceňuji aromatičnost a medovost. Pasterizované. Hodnocení z pohledu českých průmyslových ležáků 7,5/10.


Weismainer Püls-Bräu Premium

Privat-Brauerei Püls, Weismain, Deutschland
Složení: voda, ječný slad, chmel, chmelový extrakt
Styl: Pilsener
Stupňovitost: ?
Alkohol: 5,7% (podle webu 5,3%)
Forma: 0,5 litru, zálohovaná speciální lahev
Psaní degustace: 4.8.2015
Expirace: 9.1.2016

Pivo mi koupila přítelkyně v Německu. Při nalévání se tvořila vysoká pěna. Bylo jí však nutno trochu pomoci. Pìna držela vskutku dlouho. Na hladině zůstává docela silná vrstvička pěny a na sklenici kroužky s pavučinkami od pěny. Barva moku je typicky německá, tedy světle žlutá. Z vůně piva cítím sladovost, med a trochu jakýsi menthol. Pivo je po prvním napití na německé pilsnery docela hořké. Zůstává však vyšší sladovost i sladkost, spolu s medovou chutí, což je klasický znak německých piv. Hořkost odeznívá velice pozvolna a příjemně. Nezanechává nepříjemnou pachuť, neulpívá. V dochuti se mění na jemnou peprnost a mentholovou chuť v ústech. Velice zvláštní. V krku mě to z něj doslova lehce pálí. Po velice rychle vypité polovinì piva (= skvìlá pitelnost a svìžest) se vjem z hoøkosti zvyšuje. Dostavuje se opìt jakási pálivost vzadu v krku spoleènì s chutí kvasnic. Zajímavostí je pro mì nyní to, že v dlouhodové dochuti cítím zelené olivy, respektive olivový olej, který je jako extra panenský také tak zvláštnì vzadu v krku pálivý. Shrnuto: Sladové, medové, sladké a vskutku hodnì hoøké. Dochu se vyznaèuje chutí po olivovém oleji a mentholu. PPítelkyně říkla, že je pivo docela sladké a vyvážené a že jí také hodnì chutná. Další zvláštností je lahev, která je zálohovaná a se šroubovacím uzávìrem. Hodnocení z pohledu IPněmeckých pilsnerů 8/10.


Permon 14 India Pale Ale - P.I.P.A 14

SYSTÉM NET LINE S.R.O., Sokolov, Česká republika
Složení: pitná voda, 4 druhy sladů, 2 druhy chmelů, pivovarské kvasinky
Styl: IPA
Stupňovitost: 14
Alkohol: 5,7% (podle webu 5,3%)
Forma: 1,0 litr, PET lahev
Psaní degustace: 24.7.2015
Expirace: 11.9.2015

Dnešní degustace bude taková dvojí. Degustace čepované verze na chatě z pípy (sud, 30 litrů) a degustace PET verze. Začnu čepovanou verzí ze soudku. Opravdu nevím, čím začít, neboť tohle pivo je pro mě osobně snad úplně dokonalé. Koupili jsme si na chatu soudek s tímto pivem a zapůjčili si pípu. Zprvu jsme měli všichni pochyby o tom, zdali se 14 stupňová IPA hodí na akci na chatu (kdyby to byl Permon Summer Ale 10 tak neřeknu nic). Nakonec super. Barva piva byla zlato-oranžová, mírně zakalená a v pivě dokonce plavaly kousky chmelu. JOsobně mi to vůbec nevadilo. Právě naopak, alespoň vidím, že pivo bylo vařeno poctivě. Tento chmel tam však zůstal spíše z dry hoppingu. Hořkost byla vyšší, ale nebyla nepříjemná. Sladovost je střední. Více totiž vyniká tato IPA právě chmelením za sudena, a tak je velice aromatická, svěží a příjemná. Do horkého letního víkendu, kdy se teploty pohybovaly nad 30 stupňů C se nějaké to osvěžení hodilo. Vzhledem k síle piva (14 stupňů, 5,7% alkoholu) jsme raději koupili sud s objemem 30 litrů místo 50 litrů. Říz byl střední ale s jemnými bublinkami. Pěna se tvořila velice ochotně, avšak pokud člověk chtěl, mohl natočit pivo v pokaždé na jeden zátah. Hodnocení z pohledu IPA 9/10.
Degustace PETkové verze vychází vlastně nastejno. Pivo je hořké, ale nikoli nepříjemně. Vlastně je tak na hranici příjemnosti a nepříjemnosti. Naštěstí hořkost není ulpívající, takže po chvíli v puse zůstává jen příjemná hořkost s vysokou aromatičností. Sladovost bych ohodnotil jako střední. Říz je aaśtřední s malými bublinkami. Pěna drží ochotně malou vrstvičku. Zajímavé na této PETkové verzi je, že v ní je ohromné množství kousíčků chmele z dry hoppingu a že je pivo opravdu velmi zakalené, takové kousací a hutnější (skoro chmelové bahníčko). Toto i čepovaná verze se daly skoro kousat, ale na druhou stranu jsou tak osvěžující a letní. Chmel v lahvi trochu zvýšil hořkost až do nepříjemného spektra. Zajímalo by mě, jaké chmely a slady používají. Rád bych si zkusil udělat podobné pivo. Doporučuji. Hodnocení z pohledu IPA 8/10.


Mamut 13 - Tmavý speciál

Pivovar Mamut, Mikulov, Česká republika
Složení: voda, ječné slady, upravený chmel
Styl: Spodně kvašený tmavý ležák
Stupňovitost: 13,2 (dle webu)
Alkohol: 5,2% (podle webu 5,3%)
Forma: 0,65 litru, lahev s patentním uzávěrem
Psaní degustace: 21.7.2015
Expirace: 14.8.2015

Jedná se o pivo Mamut z Mikulova koupený mamkou mojí přítelkyně na dovolené v Mikulově. Jedná se o lokální minipivovar.
Při nalévání se tvořila nižší pěna s malými až středními bublinkami. Pěně bylo nutno pomoci. Barva piva je hnědo-červená, jemně zakalená a lehce průsvitná. Po přivonění mě zaujala kvasnicová, pražená, trochu karamelová vůně. Chuť je podobná kvasnicová, pražená, uzená, kávová, lehce karamelová a také vzdáleně mumiová. Bublinky se na sklenici vytvářely velice malinké, ačkoli říz mi zprvu přišel vyšší-střední. Po pár minutách se říz piva rychle změnil na spíše nižší. Hořkost je na černá piva vskutku vysoká, což mně osobně vůbec nevadí. Pivo je velice suché, asi hlouběji prokvašené. Avšak subjektivní pocit vyšší hořkosti zvyšuje i prokvašenost spolu s kávou. Nejvíce mi připomíná stout Guinness nebo nějaký luxusní a lehký porter. Ten je paradoxně hodně svěží, suchý, prokvašený, stejně jako toto pivo Mamut. Dokonce si říkám, jestli pivo Mamut nebylo kvašeno svrchně jako stout a jestli nezrálo v sudech po červeném víně. Nyní jsem hledal na webu výrobce a koukám, že stupňovitost je 13,2 vykvašené dle etikety na 5,2% alkoholu. Zajímavé, že se jedná o třináctku, ale pocitově přijde velice suché. Vypil jsem polovinu piva. První polovina byla svěží zatímco ta druhá polovina je se ztepláním hutnější a více uzemňující. V dochuti zůstává silná praženost s kávou. Pitelnost skvělá, ale asi jen jedna lahev za večer. Doporučuji. Hodnocení z pohledu tmavých piv 8,5/10.


Schladminger Märzen

Schladminger Brau GmbH, Schladming, Österreich
Složení: uveden pouze ječný slad
Styl: Oktoberfest / Märzen
Stupňovitost: 11,7 (dle webu)
Alkohol: 5,1%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 21.7.2015
Expirace: 12.2015

Jedná se o pivo z Rakouska. Dovezla mi ho mamka mojí přítelkyně z dovolené. Jedná se o pivovar Schladminger, založený v roce 1909. Na webu www.schladmingerbier.at je psáno, cituji: "Schladminger Märzen Goldgelb, im Antrunk fruchtig-malzig, am Gaumen sehr entgegenkommend und leicht trinkbar. Im Geschmack dominieren Getreidearomen. Feiner, hopfenbetonter Nachtrunk". Předem upozorňuji, že popis jsem si předem na webu nečetl.
Při nalévání mě zaujala hutná, vysoká, luxusní pěna s malými až středními bublinkami. Velice pomalu opadá. Barvu bych ohodnotil jako velice světlou žlutou, jakou je možno znát z německých piv. Vůně i chuť pěny je chmelově hořká a aromatická. První napití mě zaujalo svoji hladkou sladovou chutí se spíše nižší sladkostí a příjemným dozníváním hořkosti. Hladkost piva vidím ve středním řízu s velice jemnými bublinkami, které ještě dlouho poté v ústech rozvíjejí hořkost. Když se nad tím tak zamyslím, tak rakouská piva jsem ještě nikdy neměl. Před polovinou vypitého piva rozpoznávám slabou alkoholovost a pangamin (hořkost s kvasnicemi). Také sladovost se rozvíjí více do květinové, lehce ovocné chuti, až vzdáleně do chuti vína Tokaji (poslední doušek piva posléze potvrdil podobnost s Tokaji). Pivo krásně kroužkuje. Když jsem si tak zpětně četl popis na webu pivovaru, tak jsem se do něj víceméně trefil. Jedná se o velice dobré, hladké, hořké a aromatické pivo stylu Märzen. Je více než dobře pitelné a dokázal bych ho pít celý večer. Líbí se mi stupňovitost 11,7 a prokvašení na 5,1. U tohoto piva to vytváří ideální poměr sladkosti ku hořkosti. Vůbec nevadí, pokud pivo pijete teplejší. Doporučuji. Hodnocení z pohledu světlých piv 8,5/10.


Velkorybnický Hastrman - Irský Červený Ale

Domácí pivovárek Velký Rybník, Ostrov nad Ohří, Česká republika
Složení: voda, ječné slady, chmel
Styl: Polotmavý svrchně kvašený Ale
Stupňovitost: 12
Alkohol: 5,4%
Forma: 0,5 litru, lahev
Psaní degustace: 20.7.2015
Expirace: 1.8.2015

Číslo várky: 88

Do třetice degustuji Ale. Je načervenalé barvy a je kalný. Pěna se vytvořila hustá a krémová, ale velice rychle opadla. Na hladině zůstala stále slabá vrstvička pěny a pěna se drží i na stěnách ve formě kroužků. Po prvním napití cítím hodně vysokou sladkost a sladovost. Poté doznívá karamelová a lehce bylinná chuť spolu s stopami karobu a pryskyřice. Po mírném zteplání cítím docela silnou uzenost. Že by byl použit rašelinou nakuřovaný slad? (Hledám na webu pivovaru a cituji: "Jeho chuť je poměrně sladová, speciální efekt dotváří pražený slad"). Aroma a chuť piva jsou tvořeny převážně sladem. Hořkost je nízká, skoro neznatelná. Jedná se o dobrý Ale, který bych chutí přirovnal i k před chvílí degustovanému velkorybnickému tmavému pivu, kvůli praženosti a karamelovosti. Pivo je velice jemné, hladké a vazké. Není však silné ani nepříjemné. Říz je vskutku slabý. Předpokládám mimo již zmíněné nefiltrovanosti také nepasterizovanost. Nezdá se to, ale pivo zahřeje na obličeji. Hodnocení z pohledu světlých ležáků 7/10.


Velkorybnický Hastrman - Dvanáctka

Domácí pivovárek Velký Rybník, Ostrov nad Ohří, Česká republika
Složení: voda, ječné slady, chmel
Styl: Světlý ležák
Stupňovitost: 12
Alkohol: 4,8%
Forma: 0,5 litru, lahev
Psaní degustace: 20.7.2015
Expirace: 26.7.2015

Číslo várky: 78

Opět pivo od mamky dovezené z Domácího pivovárku Velký Rybník. Jedná se o světlou nefiltorvanou a počítám i nepasterizovanou dvanáctku. Pivo je po nalití velice kalné a vazké. Barva je takové spíše oranžovo-žlutá. Pěna se tvořila vysoká, ale po chvíli opadla na slabou vrstvičku pěny. Chuť piva je trochu nakyslá a kukuřičná, ale nemyslím si, že je pivo zkažené. Takto stejně chutná Břevnovský Benedict nebo karlovarská jedenáctka Karel IV a několik dalších minipivovarských piv. Paradoxně mi tato chuť vyhovuje. Nepřijde mi nepříjemná ani divná. Sladovost je střední, přičemž v dochuti se vjme ze sladovosti zvyšuje. Sladkost je citelná zprvu a po polknutí se mění na svěží kukuřičnou dochuť. Hořkost je na ležák českého typu nižší. Možná bych hořkosti trochu přidal. Všechny ostatní komerční pivovary i minipivovary mají ležáky hodně hořké. Říz je střední až vyšší. Po mírném zteplání jde cítit více hořkosti. Teď me napadá, jestli ona nakyslost nejde z chmele. Hodnocení z pohledu světlých ležáků 6,5/10.


Velkorybnický Hastrman - Tmavý ležák

Domácí pivovárek Velký Rybník, Ostrov nad Ohří, Česká republika
Složení: voda, ječné slady, chmel
Styl: Tmavý ležák
Stupňovitost: 12 (?)
Alkohol: 4,8%
Forma: 0,5 litru, lahev
Psaní degustace: 20.7.2015
Expirace: 2.8.2015

Číslo várky: 67

Pivo jsem dostal od mamky. Tento domácí pivovárek byl založen v roce 2005 a je od nás "co by kamenem dohodil", přesto jsem se v něm stále nebyl podívat. Měl jsem asi jen jedenáctku nebo čajové pivo na pivních "Karlovarském pivním festivalu 2013", který předváděl regionální piva. Je klidně i možné, že jsem nějaký ten ležák měl i v Klubu malých pivovarů v Plzni. Na webu Pivohastrman.cz je uvedeno, doslova cituji: "Pivo vařené z plzeňského, mnichovského a karamelového sladu a žateckého chmele. Díky vyššímu podílu karamelového sladu má charakteristickou příchuť a příjemnou hořkost. Získaná ocenění: 2. místo Slavnosti piva v Českých Budějovicích (2010)". Etiketa i web uvádí, že je pivo nefiltrované. Předpokládám však, že je i nepasterizované. Přece je to jen malý pivovar a expirace tomu také odpovídá. Tolik slovo úvodem, jde se pít. Po otevření piva se na mě vyvalí aroma karamelového a mnichovského sladu spolu s lehkým závanem třešní a červeného vína. Kdybych pivo neviděl a zkoušel jej poznávat pouze čichem, asi bych si myslel, že se jedná o jantarový speciál. Pěna se při nalévání tvořila vysoká a stabilní se středními bublinkami. Barva piva je opravdu tmavě hnědá až černá, lehce zakalená, neprůhledná, neprůsvitná. Po prvním napití cítím karamel, pražený ječmen a jakousi trávu nebo nezralé obilí. Sladkost se mi zdá vyšší a spolu s vyšší sladovostí bych klidně řekl, že je to nějaké schválně méně prokvašené 12,5 stupňové pivo. Hořkost piva jsem zprvu paradoxně vůbec necítil. Teprve až jsem se dostával k polovině sklenice, jsem začal cítit lehkou hořkost, která doznívala spolu s karamelem. Pěna se udržuje na sklenici a tvoří pěkné kroužky a pavučinky. Přemýšlím o stupňovitosti piva, která není uvedena. Na jednu stranu je pivo velice chutné a vazké, na druhou stranu není tak těžké a působí velice pitelně (nechci říkat vodově, to by kolidovalo s vazkostí). Říz je spíše nižší. V poslední třetině piva se hořkost již stabilizovala a v chuti pociťuji více jakousi hřejivost červeného vína, třešní a švestek. Vzrostlo to s mírným ztepláním piva. Já obvykle piju piva teplejší, než je doporučováno pro daný styl. Lépe tak vyčnívají všechny chutě, ale i pachutě. Na to, že obvykle černá piva nepiju, tak mě tento kousek příjemně překvapil. Dokázal bych si představit, jak ho piju někde ve své kůlně, sám v přítmí, jen tak přemýšlet nad pivem a temnou noční oblohou a nic neřešit. Tedy pivo spíše na večer nebo při chmurném počasí. Řekl bych, že by se vyrovnal i leckterému pivu stylu porter. Když nad tím tak přemýšlím, hodně mi tmavý ležák od Velkorybnického Hastrmana připomněl tmavého Krakonoše 10, kterého jsem měl v Turnově a nedávno i v Klubu malých pivovarů v Plzni. Hodnocení z pohledu světlých ležáků 8,5/10.


Van Pur Nepasterované

Van Pur Sp. S.A., Warszawa, Polsko
Složení: voda, ječný slad, chmel
Styl: Světlý ležák
Stupňovitost: neuvedena
Alkohol: 5,7%
Forma: 0,5 litru, plechovka
Psaní degustace: 19.7.2015
Expirace: 6.12.2015

Pivo jsem si koupil ze zvědavosti v Kauflandu. Po otevření a nalití se pěna moc ochutně netvořila. Okamžitě opadla. Pivo vypadalo doslova jak čůránky, protože zbyla jen nažloutlá tekutina s divnou a obilnou sladovostí. Po prvním napití cítím vysokou sladovost spolu s divnou obilnou pachutí. Říz je střední až nízký a rychle vyprchává. Hořkost vastně ani necítím. Možná lehce v dochuti se nějaké náznaky objeví. Nejvíce bych toto pivo připodobnil k těm sladovým ruským pivům. Pivo je pitelné tak podprůměrně. Rozhodně je však o chlup lepší než Argus Nepasterizovaný. Pivo je nepasterováno a ošetřeno mikrofiltrací. Hodnocení z pohledu světlých ležáků 4/10.


Permon Hopper Cascade 2/7

SYSTÉM NET LINE S.R.O., Sokolov, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, 1 druh chmele, pivovarské kvasinky
Styl: India Pale Ale
Stupňovitost: 15
Alkohol: 6,3%
Forma: 0,5 litru, lahev
Psaní degustace: 10.7.2015
Expirace: 30.8.2015

Jedná se o druhý single hop Ale (ze sedmi), který jsem koupil v pivotéce v Sokolově. EBU: 50. Nefiltr a nepaster. Již při pohledu na lahev vidím sedlinu splečně se slupkami od studeného chmelení (dry hopping). Je to dobré znamení. Jsem rád, když na vlastní oči vidím, že bylo pivo vařeno poctivě. Již po otevření piva na mě dýchla krásná aromatická vůně chmele Cascade spolu se sladkou vůní (skoro až medovostí). Pěna se tvoří velice ochotně. Je vyšší, stabilní a nádherně voňavá. Vypadá to, že pivo chválím už jen proto, že se jedná o pivo mého oblíbeného a lokálního pivovaru. Řeknu vám to takto. Když pivo zaujme prvním dojmem, byť třeba právě krásným aroma, tak jsem již od začátku kladně naladěn. Pěna se drží po opadnutí na hladině a zůstává i na stěnách sklenice Po opadnutí pěny cítím také jemnou chlebovost ve vůni. Barva piva je oranžovo-žlutá, kalná a s nádechem barvy lučního medu (včelaři vědí). Po napití vystupuje trochu vyšší hořkost, což je však pro styl IPA charakteristické. Přece jenom bych na hořkosti lehce ubral. Minulá verze 1/7 Hopper Citra se mi pocitově zdála nižší v hořkosti, ačkoli etiketa uvádí hodnotu EBU totožnou. Alespoň co si pamatuji a co jsem si přečetl ze své minulé degustace. On je to už skoro měsíc od degustace verze 1/7. V puse cítím lehce trávu, zelený čerstvý chmel a trochu i svatojánský chléb (tedy karob). Toto pivo mi asi nejvíce hořkostí připomíná Bizon Ale z Vratislavic a celkovou chutí jde lehce do piva Sherpa 16 (a možná i Fakír 18). Nejspíše v nich byl použit stejný chmel nebo chmel s podobnými chuťovými aspekty. Říz je střední, ale pozor. I tak musím pít pivo velice pomalu, jinak by mi z bublinek bolel žaludek. Což o to, alespoň si pivo déle vychutnám. Chuť je tedy spíše hořká, hodně aromaticky chmelová, medová a jdoucí do karobu. Dochuť po polknutí je dlouhotrvající a trochu ulpívající hořká, měnící se do kvasnicové až pangaminové chutě. Po ani ne polovině piva jsem polknul a cítil takový zvláštní závan třešní. Zajímavé! Kdybych měl srovnat verzi 1/7 Citra a 2/7 Cascade, tak Citra byla více uhlazenější, pocitově více sladší a méně hořká, zatímco verze Cascade mi přijde drsná, hořká, ale aromatičtější s chutí karobu. Takže skalní "IPAři" by si u této verze 2/7 mohli přijít více na své. Nejspíše nevypijete více než 1 kousek kvůli hořkosti. Naopak Hopper Citra 1/7 byste vypili určitě kousky 2. Jedno pivo Hopper Cascade jsem pil skoro 1 hodinu. Hodnocení z pohledu IPA 8/10.
Vsuvka: Minulou verzi Hopper Citra 1/7 jsem srovnával v přímé degustaci s Sherpou 16. Sherpu 16 beru jako etalon stylu IPA u piv od Permona. Sherpa 16 je pro mé chuťové pohárky v ideálním poměru hořkosti, sladkosti, sladovosti i aromatičnosti. Verze Hopper Citra 1/7 byla oproti Sherpovi 16 jemnější, naopak oproti verzi Hopper Cascade 2/7 byla oproti Sherpovi 16 hrubší a výrazně hořčí.


Opat 12 - Medový ležák

Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, upravený žatecký chmel, med (1,4g na 100g výrobku ), antioxidant kyselina askorbová
Styl: Světlý ležák ochucený
Stupňovitost: 12,99
Alkohol: 5,0%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 24.6.2015
Expirace: 1.7.2015

Pivo koupeno v Tescu v akci. Pivo pri nalévání tolik netvoří pěnu. Nutno trochu pomáhat. Poté ale pěna velice hustá a stabilní. Kroužkuje. Světlé pivo - světle žluté. Velice husté a hutné pivo. Lehce zakalené asi od chmele. Sladovost je vyšší společně s velice znatelným medem. Hořkost je střední, ale také znatelná. Hořkost vyčnívá spíše v dochuti. Při pití piva cítím lehce čpící alkohol a med společně s ovocností z medu. Velice dobré pivo, které lze pít v podstatě kdykoli. Říz je vyšší. Dochuť je medová a poté sladová. Hořkost je slabší a doznívá velice rychle, skoro neznatelně. Pivo má stupňovitost 12,99. I když je na etiketě uvedena stupňovitost 12. Proto mi asi zprvu připadalo pivo velice vazké a hutné. Určitě ho budu chtít někdy zkusit ještě jednou. Pasterováno. Hodnocení z pohledu světlých ochucených ležáků 8,5/10.


Opat Pepř

Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, upravený žatecký chmel, přírodní výtažek z pepře černého, antioxidant kyselina askorbová
Styl: Světlý ležák ochucený
Stupňovitost: 11,99
Alkohol: 5,0%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 24.6.2015
Expirace: 1.7.2015

Pivo jsem si koupil v Tescu v akci. Pěna se tvořila tak vysoká, že jsem pivo naléval kolem 10 minut. Pepř asi drasticky zvyšuje pěnivost. Pěna je hodně pikantní a trochu pálivá. Také dosti aromatická po černém pepři. Sladovost a sladkost je znatelná. Hořkost nižší. Pepř opravdu vyčnívá. Vyčnívá hlavně aroma, pálivost méně a spíše v pozadí. Pivo je velice světlé, takové světle žluté. Opat má svá piva vždy světlá. Říz je vlice vysoký. Chmel jde cítit tak málo, že mi pivo spíše připadá jako nějaká pepřová sladová limonáda. Pivo je lehce zakaleno, nejspíše od chmele nebo pepře. Jedná se o velice zajímavé pivo, které osvěží a dodá pocit masitého jídla (umami?). Cítím lehkou mentholovost. Zajímavé pivo, ve kterém jsou i kousky pepře. Kroužkuje. Pasterováno. Hodnocení z pohledu světlých ochucených ležáků 7/10.


Permon Hopper Citra 1/7

SYSTÉM NET LINE S.R.O., Sokolov Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, 1 druh chmele, pivovarské kvasinky
Styl: India Pale Ale
Stupňovitost: 15
Alkohol: 6,3%
Forma: 0,5 litru, lahev
Psaní degustace: 18.6.2015
Expirace: 26.7.2015

Jedná se o single hop Ale, který jsem koupil v pivotéce v Sokolově. EBU: 50. Nefiltr a nepaster. Chuť je po prvním napití chmelově hořká a hodně aromatická po citrusech. Pěna je vynikající, hutná, vysoká a stabilní s jemnými bublinkami a s travnatou chutí. Řiz je střední až slabší. Asi ještě stále dokvašuje v lahvi. Hořkost adekvátní k nizší sladovosti. Osobně v pivu cítím mladý zelený chmel. Částečky chmele jsou usazeny na dně lahve. V dochuti se mi zdá, že se v pivu objevuje medová chuť. Pivo je tak dobré, až kvůli tomu nemám co psát. Ani nevím, zdali jsem již někdy nějaký single hop ale pil. Single hop ležák nejspíše ano. Hodnocení z pohledu IPA 9/10.


CROSS Czech - Jedenáctka

Česká republika
Složení: pitná voda, ječné slady, upravené chmely
Styl: Světlé výčepní pivo
Stupňovitost: 11
Alkohol: 4,7%
Forma: 0,5 litru, zálohovaná NRW lahev
Psaní degustace: 7.6.2015
Expirace: 26.7.2015

Dnes ochutnávám pivo CROSS Czech Jedenáctka, které se chlubí označením "poctivá jedenáctka". Celkem je "poctivost" piva na etiketách zdůrazněna 11x. Buďto to myslí opravdu vážně, anebo to může být naopak a snaží se poctivost piva vsugerovat. Při otevření piva na mě dýchla vskutku vysoké chmelové aroma spolu s lehkým nádechem kvasnic (celkově pangamin). Při nalévání pivo tvořilo krásnou, stabilní a vysokou pěnu. Při nalévání šla opravdu vidět hutnost a vazkost piva. To jsem již dlouho neviděl. Barva piva je sytě oranžovo-zlatá. Po přivonění cítím převážně silnou sladovost. Hořkost chmele cítím teprve po napití a polknutí. Zprvu mi hořkost přišla vysoká. Po chvíli se však hořkost stabilizovala na sice vyšší, ale nikoli nepříjemné hodnotě s příjemnou, dlouhoodeznívající, sladovou a aromatickou dochutí. V dochuti je také velice znatelná i chuť kvasnic, která se krásně kloubí s lehce aromatickou hořkostí. Je u mě celkem obvyklé, že piva, která mi chutnají, tak na ty nemám většinou co napsat. Kroužkuje! Pivo jsem zakoupil v hypermarketu Albert, kde mají jeden z největších výběrů piv, které i jinde v obchodech nemají. Nikdy jsem toto pivo neviděl, podle etikety ho však vaří pivovar Vyškov. Etiketa také uvádí, že pivo nebylo nijak urychlováno, ani ředěno a prý zrálo v historických ležáckých sklepích přes 40 dnů. Pasterováno. Říz je vyšší. Překvapuje mě, jak je pivo hutné, i když má 4,7% alkoholu. Chutná skoro jako minipivovarské. Opravdu mi chutná, protože je hutné a výrazné v chuti. Občas mi vadí přílišná sladovost, která se mění až do obilnosti a do mladinové chuti nealkoholických piv. Hodnocení z pohledu světlých ležáků 8,5/10.


Starobrno Drak - Extra chmelený ležák

Pivovar Starobrno (Heineken Česká republika, a.s., Krušovice), Česká republika
Složení: pitná voda, ječné slady, upravený chmel, chmelové produkty
Styl: Světlé výčepní pivo
Stupňovitost: 12
Alkohol: 5,3%
Forma: 0,5 litru, zálohovaná lahev
Psaní degustace: 4.6.2015
Expirace: 09.2015

Koupil jsem si Starobrno Drak v Albertu. O tomto pivu již vím déle, ale doposud jsem ho nikdy nemohl sehnat. Poprvé zaujme etiketa, která na sobě zobrazuje krokodýla, ale pivo se jmenuje Drak. Při nalévání se pěna tvoří velice obtížně a je ji třeba trochu pomoci. Ihned po otevření piva se na mě vyvalila docela příjemná chmelová vůně, která se docela rychle přeměnila na lehce oxidovanou. Ihned mě s aromatičností napadá dry hopping (tedy chmelení za studena), což mi web pivovaru nakonec potvrzuje. Barva piva je zlato-oranžová. Po chvíli opadá a na hladině zůstávají sem tam nějako bublinky pěny. Po prvním napití necítím, že by bylo Starobrno Drak ničím vyjímečné. Dokonce se mi ani nezdá hořkost nikterak vyšší oproti jiným pivům Starobrno. Čím déle však pivo piji, tím více mi v dochuti zůstává taková ulpívající hořkost, která je lehce aromatická a v dochuti se mění na nasládlost až medovost. Říz je docela vysoký a spolu s vyšší alkoholovostí a hořkostí o sobě dává vědět v žaludku. Ano, právě teď již začíná být hořkost trochu nepříjemná, protože ji cítím i v žaludku, se kterým to trochu hýbe. Na trávení jídla po nějaké dobré zvěřině neco pečeném masu je to určitě ideální pivo. Na vypití více než jednoho kousku je toto pivo nevhodné. Pitelnost do poloviny piva je skvělá, po polovině piva horší a pitelnost dalších piv bude asi nic moc. Docela rychle opíjí. Pivo je nepasterizované. Hodnocení z pohledu světlých ležáků 5,5/10.


Gambrinus DRY

Plzeňský Prazdroj, a.s., Plzeň, Česká republika
Složení: voda, ječné slady, chmelové produkty
Styl: Světlé výčepní pivo
Stupňovitost: neuvedeno
Alkohol: 4,0
Forma: 0,5 litru, zálohovaná lahev
Psaní degustace: 31.5.2015
Expirace: 19.11.2015

Nyní degustuji již v pořadí druhé nízkoenergetické pivo, které je vhodné pro diabetiky. Při nalévání jsem musel pěnu trochu honit. Ihned opadla a na hladině dlouho nevydržela ani vrstvička pěny. Barva piva je světle oranžová, ale pořád je tmavější, než pěna Staropramenu Déčko. Vůně piva je sladová a nepříjemně chmelová, docela oxidační. Po prvím napití pivo působilo jako klasický výčepní Gambrinus 10. Po delším pití se ale rozvinula docela nepříjemná a ulpívající hořkost, které se nemohu zbavit. Pivo je suché, což je jasné vzhledem k cílové skupině tohoto piva. Po napití cítím hořkost se sladovostí. Po polknutí začíná chmel přicházet do popředí a v dlouhodobé dochuti se pozice mění, protože primárně cítím sladovost. Etiketa piva uvádí dvojité chmelení a mimo chmelové produkty neuvádí žádné další náhražky. Současně s nepříjemnou hořkostí v pivu cítím divnou sladovost, suchost a vyšší říznost a jakousi palčivost. Možná je to současně suchost, chmelení i bublinky zároveň. Toto pivo se mi oproti Staropramenu Déčko jeví chuťově více jako normální pivo, ale naopak je chuťově méně příjemné. Kdybych si měl vybrat jedno z nich, asi bych si vybral Gambrinus Dry, protože více připomíná normální piva. Více by však ukázala přímá srovnávací degustace. Výživové (nutriční) hodnoty na 100 ml piva: Energetická hodnota - 108,5 kJ / 26 kcal, sacharidy - 0,75g, z toho cukry 0,30g, bílkoviny 0,30g, sůl 0,008g. Etiketa také uvádí, že pivo obsahuje zanedbatelné množství tuků a nasycených mastných kyselin. Hodnocení z pohledu nízkoenergetických světlých piv 6/10.


Holba Premium - Světlý ležák

Pivovar HOLBA a.s., Hanušovice, Česká republika
Složení: voda, ječné slady, cukr, chmelové produkty
Styl: Spodně kvašený ležák
Stupňovitost: neuvedeno
Alkohol: 5,2
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 16.5.2015
Expirace: 30.07.2015

Níže jsem degustoval kolegu Šeráka. Premium jsem si koupil za 13,90 CZK taktéž v Albertu. Barva piva je spíše oranžovo-zlatá. Pěna je vysoká, ale po chvíli opadá. Vůně piva je spíše chmelová. Oproti Šeráku je toto Premium daleko hořčí a zároveň sladší. Po prvním napití nastupuje adekvátní hořkost spolu s hodně výraznou sladovostí. Sladkost je také vyšší. Říz piva je oproti Šeráku výraznější, ale také jemnější (ve smyslu více malých bublinek). Více nadýmá. Toto pivo jsem vlastně poprvé ochutnal tak cca ani ne rok zpět v Praze, když jsem si ho koupil v Albertu v OC Chodov. To jsem na něj vlastně poprvé narazil. Přišlo mi celkově silnější, sladší, říznější a hustší. Zajímavé je to, že u tohoto Premium je použit cukr a ne glukózový sirup. V zásadě by to mělo být skoro totéž, pouze glukózový sirup by mohl teoreticky více zvýšit tělnatost piva, zatímco cukr by měl zvýšit pouze obsah alkoholu. Hořkost mi přijde lehce aromatická a celková chuť dosti podobná minipivovarským pivům. Je to jedno z těch lepších piv. Hořká v úvodu, sladové po polknutí a sladce aromaticky doznívající v dochuti. Hodnocení z pohledu světlých piv 7/10.


Holba Šerák - Světlé výčepní pivo

Pivovar HOLBA a.s., Hanušovice, Česká republika
Složení: voda, ječné slady, glukózový sirup, chmelové produkty
Styl: Spodně kvašené světlé pivo
Stupňovitost: neuvedeno
Alkohol: 4,7
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 16.5.2015
Expirace: 08.08.2015

Již jsem zdegustoval piva Ambrosius a Bertold, která vaří Holba. Jak jsem si všimnul, tak samotnou Holbu jsem ještě nedegustoval. Na pivu Holba jsem "byl živ" skoro celé studium na ČVUT v Praze. Bylo to jedno z mála dobrých piv za rozumnou cenu a také často v akcích. Tento kousek jsem si pořídil v Albertu v Karlových Varech v akci za 7,90 CZK. Ještě jsem ani nedopsal úvod a již mám polovinu piva vypitou. To již také něco svědčí o tomto pivě. Pěna byla vysoká, po chvíli opadla. Barva je žluto-oranžová. Po prvním napití cítím trochu otravnější vyšší hořkost, která se však v dochuti ihned mění na sladkou. Sladovost je taková zvláštně obilná. Sladkost je asi trochu vyšší, ale hořkost a vyšší říz to kompenzují. Pivo má uvedeno na etiketě, že se jedná o světlé výčepní pivo. Nevím tedy stupňovitost, ale podle alkoholu a vyšší sladkosti (že by 11 stupňové?) bych pivo řadil spíše již pod ležáky. Vůně piva je chmelová a lehce oxidační. V chuti cítím trochu čpící alkohol, možná je to kvůli glukózovému sirupu, který slouží na zvýšení výtěžnosti alkoholu. Říz je vyšší-střední, ale příjemný a dělá pivo pěkně příjemné a osvěžující. Na léto dobré. Velice dobré a zvláštní pivo, ve kterém jsem poprvé cítil minerálnost a trochu jakoby železitost (nikoli vadu piva), jež byly ale velice příjemné. Někde v dáli a v dochuti občas cítím závan ovoce. Někdy bych chtěl ochutnat i verzi čepovanou a kvasnicovou. Hodnocení z pohledu světlých piv 8/10.


Permon FESTovní ležák Premium

SYSTÉM NET LINE S.R.O., Sokolov, Česká republika
Složení: voda, ječný slad, chmel
Styl: Spodně kvašený světlý ležák
Stupňovitost: 12
Alkohol: 4,5
Forma: 0,5 litru, lahev
Psaní degustace: 3.5.2015
Expirace: 01.06.2015

Jedná se o 200 kusovou limitovanou edici 12 stupňového piva uvařenou pro Pivní Fest v Plzni, který se konal 1.-3.5.2015. Nevím, zdali se do 200 kusů počítá i pivo v sudech či pouze v lahvích. Po otevření pivo moc "nepšouchlo". Tomu odpovídá i říz, který je sice trochu nižší, ale to ničemu nevadí. Myslím si, že za pár týdnů v lednici by se více nasytilo. Při nalévání bylo pivo opravdu hutné a vazké. Bublinky stoupaly nahoru hodně pomalu. Barva je oranžovo-žlutá s lehkým zákalem. Pěna je hutná a vysoká. Po prvním napití v pivu cítím krásnou hořkost, která jde dohromady se střední sladkostí a sladovostí jdoucí do medu. Pivo se mi zdá spíše jako pale lager a hodně mi připomíná Břevnovského Benedicta. V odchuti se objevuje kvasnicovost, které spolu se střední a příjemnou sládnoucí hořkostí vytváří pangaminový dojem. Opravdu dobrý ležák, který se Permonu povedl. Nevím, zdali se nejedná jen o přeznačený Permoní ležák, ale asi ne. Každopádně toto pivo bych si dovedl představit, že bych ho pil normálně v Permonovi. Pitelnost je nebezpečně vysoká. Pivo uvařil pivovar Permon. Hodnocení z pohledu ležáků 9/10.


Gambrinus Cascade - Speciální americké

, Česká republika
Složení: ?
Styl: Spodně kvašené světlé pivo
Stupňovitost: ? (10)
Alkohol: ?
Forma: 0,5 litru, čepované
Psaní degustace: 3.5.2015
Expirace: ?

V neděli jsem měl možnost ochutnat speciální várku piva Gambrinus, která vznikla k oslavám americkému osvobození města Plzně. Dočetl jsem se na místě pouze to, že je pivo chmeleno americkým chmelem Cascade a že bude k dispozici omezeně jen v době oslav a v některých plzeňských restauracích. Na webu se toho o tomto pivu moc nepíše. Říz piva byl slabý. Barva oranžovo-žlutá. Pěna byla hodně vysoká. Asi americký chmel podpořil pěnivost. Nevím, zdali Cascade přidali jen na dry hopping nebo i při chmelovaru. Každopádně je pivo lehce aromatické a s citrusovým podtextem. V dochuti aromatičnost sládne do nektaru a květinovosti. Celkově hořkost mi přijde nižší oproti klasickému Gambrinusu. Vcelku příjemné pivo a za normální cenu 30 CZK za půllitr. Hodnocení z pohledu ležáků 6,5/10.


Konrad Bizon - Vratislavický Traditional Ale

Pivovar Liberec Vratislavice (HOLS a.s., Praha), Vratislavice nad Nisou, Česká republika
Složení: pitná voda, ječné a pšeničné slady, upravený chmel, chmelové produkty
Styl: Svrchně kvašený tmavý Ale (podle mě něco mezi Red Ale a IPA)
Stupňovitost: 16
Alkohol: 7,0%
Forma: 2x 0,5 litru, zálohovaná lahev
Psaní degustace: 1.5.2015
Expirace: 9.4.2016

Pivo jsem si koupil v multipacku po 4 v Lidlu za 49,90 CZK. Je to nejspíše nějaká novinka, protože jsem o něm ještě nikde neslyšel a ani na oficiálním webu výrobce Konrad toto pivo není. Cena byla více než příznivá. Vychází na 12,50 CZK za půllitrovou lahev. Po otevření piva na mě dýchla hodně vysoká aromatičnost - hned mě napadl dry hopping - a vůně svatojánského chleba. Při nalévání lze vidě vazkost a hutnost tekutiny. Na hladině se velice ochotně tvoří vysoká a stabilní pěna s malými až středními bublinkami. Opadá velice pozvolna a na hladině vždy zůstává vrstvička pěny. Na sklenici po pěně zůstávají kroužky a pavučinky. Barva piva je hodně tmavá červeno-hnědá, která jde do měděného odstínu (vypadá jako Red Ale). Pivo je nefiltrované, proto je lehce zakalené. Škoda, že je pasterizováno, mohlo dokvášet a třeba se mohla chuť ještě více uhlazovat během času. Po ochutnání pěny cítím extrémní hořkost. Po prvním napití je znát, že vysoká hořkost je nejen v pěně, ale i v pivě samotném. Na tu jsem si ale do poloviny piva zvykl a už mi to ani neřijde. Dokonce mě překvapuje, že necítím ani alkoholovost (lihovost) ani sílu piva. Pivo má 7% alkoholu a kupodivu vůbec nečpí ani nejde cítit, což jen zvyšuje pitelnost. Po hořkosti cítím medovost, nektarovost a hodně znatelnou chuť svatojánského chleba, neboli karobu. Svatojánský chleba je následovaný datlemi. Dojezd chutí v dochuti je silně aromatický a hořký, docela ulpívající. Velice přijemné a intenzivní pivo. Ihned jsem v tomto pivu cítil produkci většiny malých pivovarů. Hodně mi připomíná Permona ze Sokolova. Sladovost je výrazná a jdoucí do karamelu, praženosti a slabé kávy, až svatojánského chleba s tóny borovicové pryskyřice a datlí. Sladkost není moc výrazná. Nejvýraznější je tak právě chuť svatojánského chleba se špetkou borovicové smůly (asi volba chmele). Toto pivo si doporučuji vychutnat při teplotě servírování Ale piv (cca kolem těch 15 stupňů C, nebo kolikže?) a také ve sklenici určenou pro Ale (ejly). Osvědčila se mi na ejly sklenice z IKEA jménem POKAL za 15 CZK (piju z ní i čaje). Při nalévání si dávejte pozor na usazené kvasnice s kalem na dně lahve. Já jsem na ně zapomněl, protože to etiketa ani neuváděla. A jak byla lahev tmavá, nevšiml jsem si sedliny, která pivu také hodně dává na chuti. Říz piva je střední, ale bublinky jsou velice jemné. Etiketu musím pochválit, je opravdu pěkná. Pozoruji u většiny pivovarů, že přecházejí na takové ty jednoduché a graficky nenáročné nebo old school, respektive vintage etikety. Jedna zajímavost na závěr. Na etiketě se v českém popisu uvádí, že se jedná o svrchně kvašené tmavé pivo speciální, zatímco slovenský popis uvádí, že se jedná o "vrchne kvasené svetlé pivo špeciálne". Hořkost piva v dlouhodobé dochuti lehce štípe až hřeje v krku. V dlouhodobé dochuti také cítím lehce pražený slad. Velice skvělé, pitelné a silné pivo, které se vyrovná India Pale Ale pivům z minipivovarů. Asi si koupím ještě jeden balík těchto piv, ať mám zásobu, než se rozkřike, jak jsou dobrá. Klidně bych pivu dal ještě o půlbod více kdyby bylo nepasterizované. // Piju druhé pivo a mohu říci, že když jsem sedlinu dola promíchal do piva před otevřením a poté nalil do sklenice, že pivo znatelně zesládlo a hořkost byla trochu upozaděna. Dodatek: Osobně nechápu, proč na Pivnirecenze.cz má toto pivo v lahvové podobě bodů 3,5/10. Měl jsem již 4 kousky a necítil jsem ani kapku lihovosti (která mě ve všech ostatních pivech docela irituje a vadí mi). Kde mi tedy hdně vadila lihovost, tak to byl Bernard Bohemian Ale, nebo třeba i takový Taxis s Budvarem 16. Samozřejmě i moje degustace je subjektivní podle mých chuťových preferencí. Hodnocení z pohledu IPA 8/10.


Chodovar Skalní Ležák

Chodovar spol. s r.o., Chodová Planá, Česká republika
Složení: voda z vlastní artézské studny, ječný slad, karamelový slad, pražený slad, chmelové produkty
Styl: Spodně kvašený polotmavý kvasnicový ležák
Stupňovitost: ?
Alkohol: 5,0%
Forma: 0,5 litru, lahev s patentním uzávěrem
Psaní degustace: 27.4.2015
Expirace: 10.6.2015

Toto pivo jsem měl kdysi hodněkrát a velice mi chutná. Jedná se o spodně kvašený ležák od Chodovaru. Při nalévání do sklenice pivo tvoří vysokou pěnu se středními až velkými bublinami. Pěna po chvíli opadá, ale na hladině se drží tak cca 5 - 10 mm vrstvička pěny. Její vůně je minerální. Barva je hnědo-oranžová s tóny do červena, zakalená od kvasnic. První napití odhalí nádherně nektarovou až medovou chuť piva s dozvukem karamelu. Pivo je nasládlé po medu a docela chlebové v chuti. Přitom v puse cítím ještě minerálnost, protože Chodovar vyrábí své produkty z lehce minerální vody. Hořkost je spíše nižší až střední. Hořkost jen podtrhuje sladovost piva (není dominantní chutí). Prim hraje sladovost se sladkostí, které jsou pak následovány lehkou hořkostí, aromatičností a ovocností. Po polknutí v dochuti se hořkost stává docela aromatickou. Čím více doušků piva vypijete, tím více hořkost zůstává v puse a v dochuti sílí. Etiketa chodovarských piv je skoro vždy vyčerpávající. U Chodovaru bylo snad vždy pravidlem, že mi nějaká lahev s pivem trochu vytekla přes uzávěr nebo vypěnila při otevírání. Je to dáno nefiltrovaností a nepasterizovaností piva. Pivo je stále živé, a pokud ho obchodní řetězce neskladují v chladu (ale v regálu), je téměř jisté, že vám lahve při přenosu domů trochu vytečou. Toto pivo si vždy vychutnávám. Po přečtení etikety je pivo vyrobeno s použitím karamelového a praženého sladu. Etiketa uvádí energetickou hodnotu: 180 kJ (43 kcal) / 100ml. Když tak piju toto pivo, nemohu nezmínit, že mi připomíná některé svrchně kvašené belgické klášterní Ale (ejly). Nejvíce asi Leffe Brune a Affligem, a to svoji hutností, chlebovostí a ovocností. Pivo se zdá být více alkoholické, než uvádí etiketa. Nejspíše je to dáno nepasterizovaností a nefiltrovaností, jako jsem to cítil i u mého piva. Po zteplání piva cítím, jako by pivo zrálo v dubových sudech, protože tam cítím kognac nebo brandy. Líbí se mi neustálé dokvášení a zrání tohoto piva. Někdy si koupím pár lahví a nechám je zrát ve sklepě nebo v lednici pár týdnů či měsíců. Hodnocení z pohledu ležáků piv 10/10.


Staropramen Déčko ("D")

Pivovary Staropramen s.r.o, Praha, Česká republika
Složení: voda, ječný slad chmelové produkty, oxid uhličitý
Styl: Světlé výčepní
Stupňovitost: ?
Alkohol: 4,0%
Forma: 0,5 litru, staropramení lahev
Psaní degustace: 27.4.2015
Expirace: 30.4.2015

Byl jsem v Tescu a viděl jsem Staropramen Déčko v akci za 9,90. Nikdy jsem ho neměl a vždy mě zajímala jeho chuť, tak proč ho neochutnat. Po nalití mě zaujala světlounce žlutá barva, kterou čekám spíše u německých piv. Pěna se na pivu nevytvořila skoro žádná a ta trocha pěny ihned opadla. Vůně pěny je spíše sladová. Po prvním napití cítím, že pivo nemá skoro tělo. Je vodové. Není hutné a je hodně sycené. Chutná jako chmelová limonáda. Prvně praští v chuti bublinky s lehkou chmelovostí, poté chmel ihned odezní do aromatičnosti a nastoupí neznatelná sladovost. Dochuť je spíše oxidační a lehce nasládlá s kapkou zatuchlého chmele. Sladovost připomíná chutí německé pilsnery. Kdybych měl pivo k něčemu přirovnat, asi bych řekl, že chutná podobně jako ředěné německé Karlskrone Premium. Nicméně musíme brát v potaz, že se jedná o pivo pro diabetiky, tedy s nízkou energetickou hodnotou. Zaujalo mě také ihned složení piva. To totiž neobsahuje žádné náhražky oproti "plnokrevným" Staropramenům, kde nalezneme maltózový sirup a izomerizovaný chmelový extrakt. Výživové hodnoty ve 100 ml piva: Energetická hodnota 115 kJ (27 kcal), sacharidy max 0,75g, cukry 0,5g, bílkoviny 0,3g, sůl 0,0075g. Etiketa dále uvádí, že pivo obsahuje zanedbatelné množství tuků a nasycených mastných kyselin. Po polovině dopitého piva cítím v žaludku teplo. Před dopitím posledních pár loků piva cítím v hlavě i trochu alkohol. Pitelnost je spíše nižší. Říz piva je hodně vysoký, proto možná na chvíli i "zasytí" bublinkami. V létě bude pitelné určitě hodně, díky limonádovému charakteru. Hodnocení z pohledu nízkoenergetických výčepních piv 5,5/10.


Homebrew: Brewferm Abdij + Target Dry Hopping

"Homebrew", Česká republika
Složení: koncentrát Brewferm, maltóza, dextróza, hlávkový chmel (Target)
Styl: Belgický klášterní Ale
Stupňovitost: 14,4
Alkohol: 6,5%
Forma: 0,33 litrová lahev
Psaní degustace: 26.4.2015
Expirace: /

Pivo jsem si uvařil sám z koncentrátu Brewferm Abdij (Abbey), má se tedy jednat o svrchně kvašené klášterní pivo. Do koncentrátu jsem přidal pouze maltózu, dextrózu a cca 10 gramů chmele Target na studené chmelení jeden den před stáčením. Pivo po nalití tvoří velmi vysokou a hutnou pěnu, která po chvíli opadá, ale stále však zůstává na hladině vrstvička jemné pěny. Pivo jsem pro sekundární fermentaci dodatečně nesurogoval. Stáčel jsem ho při hustotě cca 1017. Zprvu jsem se bál, aby pivo mělo říz, protože ještě ani po měsíci a půl ležení nemělo pivo skoro říz. Naštěstí se vše změnilo a pivo je krásně bublinkaté. Barva piva je hnědo-červená (možná měděná). Lehce zakalená od kvasnic, které se trochu zvířily. Po prvním napití je pivo výrazně hořké a aromatické. Sladkost je nižší, ale i tak je při polykání pivo sametové. Hořkost zůstává s aromatičností vcelku dlouho v puse, a to jsem ho ještě docela hodně ředil. Z původních 9 litrů jsem nakonec udělal 14 litrů a i tak se mi zdá hodně hořké. Pivo je po těch cca 6 měsících krásně uleželé a řízné. Na to, že studené chmelení probíhalo cca den, tak je to na aroma piva vcelku znát. Sladovost je střední, podle mě hodně medová až smolná. Pivo je hutné a vazké. Mělo by mít tak cca 6,5%. Alkohol v pivu ale znát vůbec není. Je hezky skryt. Pivo je výrazněji kořeněně hořké, aromaticky chmelové a hodně ovocné po lesním ovoci. Dále cítím trochu karamel, med a hodně nektar. Hořkost se v dochuti mění na kořeněnost, včelí vosk a na propolis (respektive jakousi smolně-pryskyřičnou chuť), jako by pivo zrálo ve vysmolených sudech. Ačkoli se to nezdá, je pivo hodně silné. Asi také proto, že je nefiltrované a nepasterizované. Opravdu skvělý, hutný a medový Ale. Hodnocení z pohledu svrchně kvašených piv 7,5/10.


Homebrew: Coopers IPA + Magnum & Target

"Homebrew", Česká republika
Složení: koncentrát Coopers IPA, maltóza, dextróza, hlávkový chmel (Magnum, Target)
Styl: India Pale Ale (IPA)
Stupňovitost: 10,8
Alkohol: 4,95%
Forma: 0,5 litrové lahve s patentním uzávěrem
Psaní degustace: 24.4.2015
Expirace: /

Pivo jsem si uvařil sám z koncentrátu Coopers IPA. Dodal jsem tam maltózu, dextrózu a dva druhy chmele (Target, Magnum). Mladinu jsem ředil na stupňovitost 10,8. Pivo jsem trochu více prokvasil, neboť to bylo mé první domácí pivo. Přidal jsem do každé lahve dextrózu pro sekundátní kvašení a pro vytvoření řízu. Pivo začalo být dobré tak cca po 1 měsíci sekundárního kvašení (ležení). Nyní poslední kousek piji po 6 měsících ležení. Po nalití tupláku má pivo tmavější červenou až jantarovou barvu. Zákal závisí na množství kvasnic, které nalejete do sklenice. Pěna je vysoká a vcelku stabilní s jemnými bublinkami. Vůně pěny je hodně chmelově nakyslá, až štiplavá a kvasnicová. Stejná je i chuť pěny. Pěna je hodně hořká a lehce aromatická. Po prvním napití cítím, že pivo je suché, tedy hodně prokvašené. Ihned po tom cítím lehce aromatickou hořkost následovanou chutí kvasnic. Dochuť je silně hořká. Vše to ještě doplňuje hluboké prokvašení a suchost piva. Pivo je nakyslé, ale nikoli kvůli špatné sanitaci, ale kvůli vysokému obsahu chmele (hořkých kyselin), který jsem do piva dal. Do již hořkého koncentrátu jsem přidal 28,35g (1oz) Magnumu a 14,17g (0,5oz) Targetu. Je fakt, že jsem to s tím chmelem trochu přehnal a příště to již neudělám. Každopádně měl jsem opravdu hořké pivo, které jsem vždycky chtěl. Hořkost trvá v puse hodně dlouho a do dochuti přechází až za delší dobu. Když už ale přejde do dochuti, tak příjemně sládne do medu a karamelu a nic není nepříjemné. Pitelnost je podle mě výborná a říz vysoký. Pivo hezky kroužkuje. Pěna drží přes polovinu piva. Po opadnutí pěny jde z piva cítit lehce med a karamel. Po mírném zteplání piva vyčnívá z piva více karamelu a také se objevuje ovocnost. Jedno pivo dokáže docela hodně naložit (opít) možná i proto, že je nefiltrované a nepasterizované. Co jsem dával ochutnat toto pivo kamarádům, tak jim prý i docela chutnalo a vzali by si recept. Co mi tak lidi říkali za připomínky, tak to byly převážně: vysoká hořkost, vysoký říz, chutná jinak než český ležák (jasné, je to IPA, pivo anglického stylu). Hodnocení z pohledu India Pale Ale piv 7,5/10.


DEEP - Světlé výčepní

Lidl Česká republika v.o.s., Praha, Česká republika (na etiketě je L6, Protivín?)
Složení: pitná voda, ječné slady, upravený chmel, chmelové produkty
Styl: Světlé výčepní pivo
Stupňovitost: ?
Alkohol: 3,7%
Forma: 2x 0,5 litru, NRW
Psaní degustace: 20.4.2015
Expirace: 23.10.2015

Pivo jsem si koupil v Lidlu za 5,90 CZK, protože jsem ho ještě nikdy neměl a zajímala mě chuť v poměru k ceně. Na etiketě je L6, takže by se mělo vařit v Protivíně (nebo?). Každopádně po nalití mě zaujala krásná a vysoká pěna, která přetrvávala hodně dlouho (velmi stabilní pěna se středními bublinkami). Pivo je zlaté, čiré. Na hladině stále zůstávala pětimilimetrová vrstvička jemné pěny. Dokonce mě překvapilo, že pivo kroužkuje. Vůně piva je převážně sladová, trochu medová, chlebová a výrazně mladinová. Po prvním napití cítím v tomto kousku limonádovost, a nízkou tělnatost, ale to se nemůžu u takového piva divit. Nejdříve jsem si říkal, jestli to není nealko, právě kvůli mladinové chuti. Ve vůni i v chuti piva cítím jakousi kovovou pachuť. Zajímavé je, že ji mám spojenou právě s nealkoholickými pivy, především Birellem. Pivo je docela pěkně hořké, připomíná mi Birell. Jinak řečeno, hořkost překonává v chuti sladovost. Nicméně hořkost je dobrá a neruší, možná ale lehce ulpívá v dochuti. Třeba tu sílu piva chce vyrovnat hořkostí. Sladovost je nižší-střední a tomu také odpovídá menší sladkost. Přítelkyně mi teď říká, že je pivo sladké, tak nevím. Stupňovitost nevím, tipoval bych 8, nebo neprokvašená 9, ale to bych opravdu jen tipoval. Říz je spíše vyšší. Pasterizováno. Pivo to není nejlepší, ale za tu cenu předčí většinu jiných euro/marketových piv. Pitelnost je docela vysoká, a to kvůli limonádovému a osvěžujícímu charakteru. Hodí se na léto po práci na zahradě nebo jako lehké pivo po obědě. Hodnocení z pohledu slabých výčepních piv 6/10.


Harboe Bear Beer Wheat

Darguner Brauerei GmbH, Dargun, Germany
Složení: voda, pšeničný slad, ječný slad, chmelový extrakt, chmel, kvasnice
Styl: German Weissbier (podle mě Witbier)
Stupňovitost: 11,8
Alkohol: 5,0%
Forma: 2x 0,5 litru, plechovka
Psaní degustace: 12.4.2015
Expirace: 12.10.2015

Pivo jsem koupil v Penny Marketu v KV. Našel jsem ho náhodou. Nikdy jsem takové pivo neviděl, proto jsem ho musel zkusit. První nalití proběhlo do 0,4litrové sklenice. Pivo pěnilo asi jako klasická pšenice. Překvapilo mě však, že toto pivo nebylo moc kalné. Druhé nalití proběhlo doma již více vychlazené a nyní do weizen sklenice. Dole v plechovce kvasnice usazeny nebyly. Pivo je kalné jen velmi mírně. Pěna je klasicky pro pšenice velice hustá, vysoká a stabilní. Ihned jsem si spojil barvu piva se stylem. Že by to bylo něco na styl witbier? Pivo je jen mírně zakalené a je spíše kořeněné nežli ovocné. Nejvíce mi připomíná Hoegaarden s Fénixem. Cítím tam hodně kořeněnosti s cistrusy. Babány cítím spíše v dochuti. Říz je střední. Hořkost je nízká a jde ji poznat hlavně v dochuti. Sladkost je vyšší a spolu se sladovostí a kořeněností tvoří dominantní chuť. Barva je světle oranžová a lehce zakalená. Podle webu má pivo hořkost 14 IBU a 11 EBC. Chuť i dochuť jsou chlebově sladové a kořeněně sladké. Dobrý witbier. Hodil by se servírovat jako Hoegaarden. Pitelnost je hodně vysoká, protože jeho hutnost je jižší oproti jiným pšenicím. Na léto ideál. Hodnocení z pohledu pšeničných piv 6/10.


Bertold 10 - Světlé výčepní

Pivovar HOLBA a.s., Hanušovice, Česká republika (Vyrobeno pro AHOLD)
Složení: voda, ječné slady, chmelové produkty
Styl: Světlé výčepní pivo
Stupňovitost: 10
Alkohol: 4,1%
Forma: 1,5 litru, PET lahev
Psaní degustace: 9.4.2015
Expirace: 17.6.2015

Jedná se o produkt pivovaru Holba, který je vyráběn pro obchodní řetězen AHOLD (Albert). Stojí cca 22,90 CZK / 1,5 litrovou PET lahev. Prodává se taktéž v půllitrových NRW zálohách. Když jsem si prohlížel etiketu, všiml jsem si, že prodejce (tedy Albert) nezamlčuje, ve kterém pivovaru bylo pivo uvařeno. Což je příjemné zjištění. Určitě pomůže prodejům spíše, než když na etiketě výrobce piva není uveden vůbec, jako třeba v případě Argusu z Lidlu. Bertold je pivo, které je vykvašené na 4,1% alkoholu. Když jsem prohlížel oficiální web Holby (který je taktéž uveden na etiketě PETky Bertold), našel jsem jejich desítku Holba Classic 10, která je vykvašena na 4,2% alkoholu. Zajímavé je složení piva Bertold. Neshledávám v něm nic negativního, narozdíl od originálního piva Holba (tedy pokud Holba stále používá glukózový sirup).
První nalití piva Bertold je příjemné za doprovodu středně vysoké pěny s jemnějšími bublinkami. Pěnu je potřeba trochu nahonit při nalévání. Bohužel hodně rychle opadá. Vůně piva je lehce minerální, středně až málo sladová a výrazněji hořká. Hořkost je také docela aromatická, což se projevuje sládnutím v dochuti. Hořkost, ačkoli je vyšší, tak vůbec neulpívá a odezní velice rychle. Barva piva je světlejší žluto-zlatá. Říz je vyšší. Pivo se mi zdá docela vykvašené a málo sladké. Po mírném zteplání vystupují kvasnice, trochu sladovost a minerálnost piva, která je charakteristická pro piva Holba (tedy alespoň já to v nich cítím). Celkově bych toto marketové ekonomické pivo hodnotil jako velice dobré a až nadprůměrné v poměru k ceně, která vychází okolo 7,50 CZK za půllitr (rozhodně lepší Bertold než Krušovice nebo Staropramen apod.). Klidně ho postavím na úroveň jiných kupovanějších značek. Na vodu, na akci, na chatu nebo pro zahnání žízně ideální pivo. Pitelnost je tedy vysoká. Asi si ho v létě budu kupovat častěji. Zajímalo by mě, jak by se na toto pivo lidé tvářili při slepé degustaci. Mně osobně spíše připomíná spodně kvašený pilsner nějakého minipivovaru. Pasterizované. Hodnocení z pohledu světlých výčepních piv 6,5/10.


Primátor 11

, Česká republika
Složení: voda, ječný slad, chmelové produkty
Styl: Světlý ležák
Stupňovitost: 11
Alkohol: 4,7%
Forma: 0,5 litru, NRW zálohovaná lahev
Psaní degustace: 4.4.2015
Expirace: 10.10.2015

Jedná se o český ležák zakoupený v akci v Penny asi za 7,50 CZK (?). Nalití piva vytvořilo malou pěnu, která mimochodem ihned opadla. Pivo voní docela kukuřičně a sladově. Po prvním napití piva cítím zvláštně hořkou až oxidační chuť, která se ihned mění na kukuřičnou, možná nakyslejší. Říz piva je extrémně vysoký; hodně nadýmá. Po polknutí zůstává v puse dlouho ulpívající hořkost, která velice pomalu sládne. Pivo není moc sladké a je více vykvašené. Dokonce i sladovost je nižší nebo v zákrytu za hořkostí. Dříve se mi toto pivo zdálo docela dobré, ačkoli jej všichni hanili. Nyní, ale musím souhlasit s ostatními lidmi. Spíš mi přijde, že buďto změnili technologii výroby, Penny špatně skladoval piva (protože Primátor 11 u nás v Penny mají stabilně), anebo se jedná o pokaženou várku. Pivo je pasterizované. Hořkost piva docela dokáže hnout se žaludkem. Více než 1 - 2 kousky je těžké vypít. Na nějakou párty bych Primátora 11 rozhodně nedoporučil, i když by bylo v akční ceně. Určitě za pár měsíců otestuji jinou várku. Zatím mi Primátor 11 připomíná jedno kukuřičné pivo nebo piva, která pocházejí z nově vzniklých minipivovarů a kde ještě nemají zmáklou některou fázi výroby. Pitelnost je kupodivu docela vysoká, ale asi jen proto, že je pivo limonádového charakteru. Update 12.4.2015: Pivo jsme si koupili s kamarádem a neměli lednici. Pili jsme piva tedy nevychlazená, ale o teplotě cca 15 stupňů C. Pivo bylo opravdu dobré. S kamarádem jsme se shodli, že lepší je toto pivo nevychlazené. Hodnocení z pohledu světlých českých ležáků 6/10.


Rychtář Grunt 11

Pivovar Rychtář, a.s., Hlinsko, Česká republika
Složení: voda, ječný slad, hlávkový žatecký chmel, upravený chmel, chmelové produkty
Styl: Světlý ležák
Stupňovitost: 11
Alkohol: 4,6%
Forma: 0,5 litru, NRW zálohovaná lahev
Psaní degustace: 2.4.2015
Expirace: 26.7.2015

Pivo jsem koupil v akci v Penny Marketu za 7,90 CZK (vyjma zálohy). Degustuji ještě dostatečně nevychlazené pivo. Po nalití piva do sklenice se vytvořila krásná pěna. Nebyla ani tak vysoká, jako stabilní a s malými bublinkami. Pivo voní velice příjemně chmelově. Po prvním napití cítím převážně vysokou hořkost, která ale není nepříjemná, spíše trochu aromatická. Po polknutí se ihned objevuje silná kvasnicová chuť (společně s hořkostí = pangaminová). Ve sklenici Rychtář nádherně kroužkuje a pavučinkuje a přitom se mi nezdá tak sladký v chuti. Sladovost je střední a projevuje se hlavně v dochuti. Převážně cítím nasládlou hořkost s kvasnicemi, která v dochuti silně sládne. Barva piva je čirá a oranžově zlatá. Překvapivě je pivo pasterizované. Vůbec se tak ale nejeví v chuti. Chutná hodně jako Bernard sváteční ležák. Pivo je vykvašeno na 4,6%, což je obvyklé pro jedenáctky. Kvůli hořkosti se určitě hodí po dobrém jídle. Po zteplání vyčnívá z piva více sladovost a hořkost jde s kvasnicovou chutí do pozadí. Chtěl bych ochutnat toto pivo přímo v ležáckém sklepě jako nefiltrované a nepasterizované. Asi jedna z nejlepších jedenáctek (chcete-li i českých piv). Podle webu a etikety nejsou používány náhražky a navíc pivo není kvašeno v CK tancích. Pitelnost je vyšší-střední, ale bohužel se nedá vypít více kousků. Pivo je to velice dobré, ale pitelnost s počtem vypitých piv značně klesá, a to především kvůli hořkosti, která působí až v žaludku a po delší době. Říz je spíše vyšší. Po vyprchání bublinek pivo zesládne a hořkost není tolik cítit. Ve zkratce je ve vychlazeném pivu cítit příjemné chmelové aroma a nenucená a neulpívající hořkost, která přechází ve sladkost a sladovost v dochuti. Se ztepláním piva se hořkost zvyšuje a vystupuje chuť kvasnic (pangamin). Hodnocení z pohledu světlých českých ležáků 8/10.


Argus Strong 16

Lidl Česká republika v.o.s., Praha, Česká republika
Složení: pitná voda, ječné slady, upravený chmel, chmelové produkty
Styl: Speciální silné světlé pivo
Stupňovitost: 16
Alkohol: 7,0%
Forma: 0,5 litru, Argus zálohovaná lahev
Psaní degustace: 26.3.2015
Expirace: 15.11.2015

Pivo jsem koupil v Lidlu v akci za 9,90 CZK (bez zálohy). Před okamžikem jsem níže degustoval 14stupňového Arguse. Nyní degustuji verzi 16stupňovou. Na etiketě je napsáno, že se jedná o polotmavé speciální pivo. Moc bych nesouhlasil s tím polotmavým. Pivo je temně černo-rudé barvy. Stěží skrz něj jde vidět. Spíše nic nejde vidět, pouze barva naproti světlu. Pěna byla vysoká a je i relativně stabilní s malými bublinkami. Pěna se snaží tvořit kroužky a pavučinky na sklenici. Při nalévání působilo velice vazkým dojmem. Vůně pěny je pražená. Chuť piva po prvním napití je sladká a sladová. Jde rozeznat skladba sladů s chutěmi, které jsou spíše karamelové, poté pražené. Kávové složky jsou cítit méně, spíše sekundárně a v dochuti. V dochuti se více vyvíjí taková ta chuť mumia. Na etiketě se neuvádí pražený ječmen. Vzhledem ke stupňovitosti piva bych ho tam snad ani nečekal. Hořkost piva je střední až slabší, asi jako v Argusu Speciál 14. Po napití jde dobře cítit a pomaličku odeznívá se špetkou aromatičnosti. V dochuti cítím nakyslost, která ale jde z chmele. Jsem překvapen, že je Argus 16 tak pitelný a nelze cítit ani alkohol. Ten vůbec nečpí a je pěkně schován. Pivo není moc prokvašené, je spíše sladové a sladké. Je kladen důraz na slady a chutě z nich. V žaludku už ale alkohol hodně hřeje. Pivo je více než nadprůměrné. Kdybych ho dostal někde ve sklenici, tak asi ani nepoznám, že je to lahvový Argus za 9,90 CZK a myslel bych si, že jde o nějaký minipivovar. Když piji teď další den druhou lahev, tak mi pivo hodně připomíná Porter nebo Stout, nebo Leffe Brune. Spíše Porter. Dokázal bych si Arguse 16 představit, že by zrál v dubových sudech po nějakém portském nebo whisky. Hodnocení z pohledu tmavých a silných piv 8/10.


Argus Speciál 14

Lidl Česká republika v.o.s., Praha, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, upravený chmel, chmelové produkty
Styl: Speciální silné světlé pivo
Stupňovitost: 14
Alkohol: 6,0%
Forma: 0,5 litru, Argus zálohovaná lahev
Psaní degustace: 26.3.2015
Expirace: 16.12.2015

Pivo jsem koupil v Lidlu v akci za 9,90 CZK (bez zálohy). První akci jsem promeškal, tak jsem se modlil, aby byla na tato speciální silná piva další akce co nejdříve. Po nalití je pěna docela vysoká, ale s velikými bublinkami. Rychle opadá. Na stěnách se snaží kroužkovat. Po prvním napití je pivo docela hutné, sladové, hodně sladké a zdá se mi i aromatické po nějakém dry hoppingu z českých chmelů. Hořkost jako taková je velice mírná, příjemná a pozvolná. Rozhodně jde cítit, ale je vyvážená tak, aby ladila na toto silné a sladší pivo. Chuť je lehce karamelová, nebo jaksi pečeně chlebová. Možná je to jen tou stupňovitostí piva a použitým sladem. Barva piva je tmavší zlato-oranžová, avšak stále bych ho zařadil do světlých, jak to udělal i výrobce piva. Alkoholu má pivo 6%, což je na 14stupňové pivo adekvátní. Není suché, není moc prokvašené a ani alkohol nejde cítit a nečpí. Po chvíli lze v žaludku cítit hřejivost. Dochuť je sladová s doznívající hořkostí a aromatičností. Říz je spíše střední. Pivo je pasterizované, ale chutná mi spíše jako nějaké nepasterizované živé pivo z minipivovaru. Chutí mi také trochu připomíná Taxis 14 z Pardubic. Taxis byl ale více hořký. Výsledné hodnocení je kladné. Dal bych si ho asi po nějakém dobrém jídle, kde lehká aromatická hořkost pomůže trávení. Pivo to není vynikající, ale ani průměrné. Určitě si ho zase někdy rád dám jako alternativu k Taxisu. Etiketa tvrdí, že pivo zrálo minimálně 70 dní v ležáckém sklepě a že má pivo výrazné chmelové aroma. Souhlasím. Hodnocení z pohledu světlých a silných piv 7/10.


Antoš FAT BAT - Rye IPA 17 (Tlustý netopýr)

Pivovar Antoš, Slaný, Česká republika
Složení: voda, ječné slady, žitný slad, 4 druhy chmele
Styl: IPA (India Pale Ale), svrchně kvašené, polotmavé
Stupňovitost: 17
Alkohol: 7,0%
Forma: 0,75 litru, masivní lahev
Psaní degustace: 21.3.2015
Expirace: 6/2015

Buď v pivovaru Antoš neumí psát nebo mají na lahvi u expirace napsána čísla 612015. Když na to tak koukám, tak je to vlastně 6/2015, jen lomítko vypadá spíše jako jednička nebo obrácené lomítko. Jedná se o 17stupňové pivo stylu India Pale Ale z pivovaru Antoš ze Slaného. Po nalití piva se utvoří velice hustá pěna s velmi malými bublinkami. Pěna je tak hustá a krémová, že by se na ní udržela v klidu i kostka cukru. Vydrží stabilní velice dlouho, přičemž poté zůstává na hladině slaboučká vrstvička pěny, která pivo chrání před oxidací. V průběhu pití pivo krásně kroužkuje a pavučinkuje po vnitřní ploše sklenice. Barva piva je polotmavá červeno-oranžová, možná bych řekl i granátová. Pivo je zakalené. Vůně pěny je hodně aromatická po citrusech. Po prvním napití cítím docela vysokou hořkost. Hořkost je hodně silná a trochu vadí na žaludek. Zase na druhou stranu musím brát v potaz i to, že pivo o stupňovitosti 17 nepijeme na žízeň, ale spíše na chuť s kamarády po nějakém dobrém jídle. Alkoholovost nejde cítit, ale celková síla znatelná je. Hořkost a aromatičnost jsou oboje vysoké. Cítit jdou také kvasnice, které s hořkostí tvoří pangaminovou chuť. Pivo je označeno jako "RYE" tedy žitné, respektive s použitím žitného sladu. Říznost piva je vskutku vysoká. Společně s vyšším obsahem alkoholu se navzájem doplňují a zvyšují si navzájem svoji intenzitu. FAT BAT je nefiltrované a nepasterizované pivo, které je velice silné a hutné. Nejvíce mi připomíná silná piva od Permona (Sherpa 16, Fakír 18, Bloody Red Ale 16) a nebo piva od Matušky (Raketa, Raptor). Silou, chmelením i alkoholem bych pivo zařadil spíše jako Double IPA, respektive Imperial IPA. Jedno malé 0,3litrové pivo docela opíjí. Pivo se na etiketě chlubí získáním "Zlaté pivní pečeti 2013". Hodnocení piva z pohledu silných IPA 9/10.


Kynšperský Zajíc 12° - Zelený ležák

Kynšperský pivovar s.r.o., Kynšperk nad Ohří, Česká republika
Složení: pitná voda, plzeňský slad, chmelový extrakt, čerstvý zelený chmel, pivní kvasinky
Styl: Pilsener, nefiltrované
Stupňovitost: 12
Alkohol: 5,2%
Forma: 1,0 litru, PET lahev
Psaní degustace: 15.3.2015
Expirace: 5.4.2015

Pivo je shodné v chuti jako Zajíc 12. Má pouze lehce vyšší hořkost, která je mírně ulpívající. Sladovost je střední. Celková chuť jde do G10 a Koutské 12. Je to dobré pivo z minipivovaru. Říz je střední.


Bernard Bohemian Ale

Rodinný pivovar BERNARD a.s., Humpolec, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad ze sladovny Bernard, žatecký upravený chmel, chmelový extrakt, kvasnice
Styl: Svrchně kvašený Ale
Stupňovitost: ?
Alkohol: 8,2%
Forma: 0,5 litru, lahev s patentním uzávěrem
Psaní degustace: 30.11.2014
Expirace: 15.5.2015

Pivo je po nalití lehce kalné a světle oranžové. Pěna po nalití je hodně vysoká a stabilní se středními bublinkami. Vůně piva je silně koriandrová a citrusová. Po prvním napití je pivo velice hutné a husté. Tak vazké pivo jsem již dlouho nezažil. Bohužel vystupuje v pivu pouze alkohol. Alkohol doslova čpí. Pivo chutná po pšeničných pivech, konkrétně po belgickém witbieru. Dochuť je silně koriandrovo-citrusová. Spíše je pivo hořké po citronové kůře a pryskyřici ze stromu (spíše propolis). Hořkost je podle mého asi střední. Opravdu to nějak nepoznám, protože hřejivost alkoholu je velmi silná. Spíše se mi zdá, jako bych pil nějakou citrusovou pálenku (Limoncino / Limoncello). Alkohol hřeje v puse, v krku i v žaludku. Zdá se mi, že spolu s intenzivní chutí koriandru přehluší veškerou jinou další chuť. Po spadnutí pěny má pivo na hladině malou vrstvičku pěny, která spolu s hutností a hustotou piva napomáhá k hezkým kroužkům na sklenici. Pivo je ještě docela sladké a sladové. Chmel cítím spíše druhotně, jak jsem již psal výše. Říz je vyšší a bublinky jsou jemné. Celková chuť je po pšeničných pivech, především po witbieru. Cítím tam citrusy, extrémně koriandr a přehršel alkoholu. Tento Bohemian Ale jsem ochutnal ihned po uvedení na náš trh a musím říci, že jsem nyní asi koupil novou várku nebo vylepšenou recepturu. Ne, že by mi pivo nějak výrazně zaujalo, ale již to není tak zvláštní a neuhlazeně ostré pivo. Všeobecně je pivo více uhlazené než první várka. Po dolití piva jsem si všiml, že na dně jsou kvasnice. Když jsem je vymyl zbytkem piva a nalil do sklenice s pivem, ucítil jsem kvasnicocou chuť z německých weizenbierů. Po mírném zteplání piva začal hodně čpít alkohol a stal se ještě hřejivějším. Docela to ruší. Také vystoupila lehká kyselinka s chmelem. Výsledný verdikt je neutrální. Pivo mi sedlo, ale pouze první pivo (jedna 0,5litrová lahev byla totiž rozdělena na dvakrát do 0,33litrové sklenice). Menší objem lahve by sedl více. Výrobce tvrdí, že je pivo dokvašováno v lahvi a že je pasterizované. Moc mi to nedává smysl. To museli pivo stočit, dokvasit pár dní až týdnů v lahvi, aby pak pasterizovali? A to jsem četl, že svrchně kvašené pivo má vyšší trvanlivost než spodně kvašené. Hodně silné pivo, které opíjí. Na nájezd hladinky při nějaké akci je dobré, stejně jako po dobrém obědě, třeba zvěřině. Pivo má hodně vysokou cenu - 30 CZK / 0,5 litru, což se odrazí i na hodnocení. Za tu cenu se dají koupit i dvě lepší Ale piva nebo jedno nepasterizované a nefiltrované, čepované v pivotéce. Hodnocení z pohledu svrchně kvašených Ale piv 6/10.


Stella Artois - Premium Lager

, Česká republika
Složení: voda, ječné slady, chmel, upravený chmel
Styl: Spodně kvašené světlé výčepní pivo
Stupňovitost: 9,7 (?) (internet)
Alkohol: 5,0%
Forma: 0,33 litru, zálohovaná lahev
Psaní degustace: 11.11.2015
Expirace: 27.2.2015

Zaujala mě po nalití sladová vůně, která je z piva docela znatelná a aromatická. Barva piva je velice světle žlutá. Chuť piva je převážně sladová a nasládlejší. V chuti připomíná med. Hořkost se dostaví spíše po polknutí a také v dochuti. Říz je vyšší-střední. Pivo je takové zvláštní, divně vodové. Jde znát, že je cizokrajné. Sladovostí se přibližuje řeckým a ruským pivům. Pasterizováno. Hodnocení z pohledu světlých výčepních piv 4,5/10.


Pardál - Světlé výčepní

Budějovický Budvar, n.p., České Budějovice, Česká republika
Složení: voda, ječné slady, chmel, upravený chmel
Styl: Spodně kvašené světlé výčepní pivo
Stupňovitost: 9,7 (?) (internet)
Alkohol: 3,8%
Forma: 0,5 litru, budvar lahev
Psaní degustace: 24.2.2015
Expirace:13.7.2015

Po delší době opět piji Pardála světlého výčepního. Při nalévání moc pěny nevytvořil. Má docela pěknou zlatavou až zlato-oranžovou barvu. Pivo nemá moc výraznou vůni. Po prvním napití mě překvapila docela vysoká, ale velice příjemná a aromatická hořkost, která v dochuti krásně doznívá do sladka. Hořkost slábne velmi pomalu a dlouho zůstává v ústech. Ale jak jsem již řekl, je příjemná (respektive není nepříjemná). Sladovost cítím mírnou (chmel ji upozaďuje). Více sladovost vyčnívá v dochuti. Celková sladkost je minimální. Říz piva je docela vysoký. V dochuti cítím lehce kvasnice. Někomu by tento Pardál přišel jako vodový nebo limonádový. To je asi pravda, ale odráží to v podstatě právě tu stupňovitost, množství alkoholu a vlastně i cílovou skupinu tohoto piva. Musím se přiznat, že kdysi mě Pardál moc nechutnal. Od doby, co mám raději hořká piva, mi ale Pardál docela chutná. Ideální pivo na večer nebo po nějakém sportu, nebo prostě na chuť a osvěžení. Na nějakou akci a na chatu bych však přece jenom vyhledal trochu silnější pivo. Pardál světlé výčepní je poněkud slabé pivo v alkoholu (nejspíše i ve stupňovitosti). Osobně bych si však nezvolil Pardála 11 Echt, přijde mi totiž chuťově velice odlišný od výčepního Pardála. Pivo, ke kterému bych výčepního Pardála přirovnal, by nejspíš byl Gambrinus 10. Ostatně se tedy říká, že značka Pardál byla uměle vytvořena proto, aby ukradla štamgasty Gambrinusu, ale vůbec nevím, zdali je toto pravda. Opravdu se jedná o skvělé a dobře pitelné výčepní pivo, které osvěží. Má dobrou chuť. Pasterizováno. Hodnocení z pohledu světlých výčepních piv 6,5/10.


Kynšperský Zajíc 14 - Černá milenka

Kynšperský pivovar s.r.o., Kynšperk nad Ohří, Česká republika
Složení: pitná voda, plzeňský, mnichovský, karamelový a barevný slad, chmelové produkty, pivní kvasinky
Styl: Spodně kvašený černý speciál
Stupňovitost: 14
Alkohol: 5,2%
Forma: 0,75 litru, lahev na sekt
Psaní degustace: 23.2.2015
Expirace: neuvedeno

Pivo je hodně natlakované. Po otevření hodně "bouchne", ale nevybublá ven. Nejspíše je to kvůli stálému dokvášení v lahvi. Nalití piva proběhlo klidně. Pivo vypadalo při nalévání hnědě a ne černě. Také se jevilo hodně hutně a vazce. Přece jen je pivo 14stupňové a vykvašeno je pouze na 5,2% alkoholu. Pod světlem má barvu temně červeno-hnědou. Pěna se zprvu nechtěla tvořit, ale i tak se ke konci vytvořila velice hustá oranžová pěna. Ta se po chvíli stabilizovala na 5 mm výšky. Vůně piva je pražená a silně kávová. Říz je spíše střední. Při prvním napití cítím praženost spolu s karamelovým sladem a ještě jakousi zvláštní a v chuti tupě medovou až chlebovou sladovost (barevný slad?). Alkohol je v pivu trochu cítit. Při zteplání ještě více. Hořkost je na černá piva docela silná a znatelná. Není však nepříjemná ani rušivá. V dochuti jde hodně do sladké kávovosti. Hořkostí mi připomíná pivní styl STOUT. Na etiketě se nepíše, jak je pivo kvašené, ale asi bude kvašené spodně. Je takové hutné a těžké bez ovocných a kořeněných chutí. U černých piv bychom se měli poohlížet hlavně na skladbu sladů. U Černé milenky je skladba sladů velice rozmanitá. Takže abych se vrátil k původní myšlence... Pivo mi hořkostí spíše připomíná Stout, ale neprokvašeností a skladbou sladů a nejspíše i spodním kvašením jde do Porteru (respektive baltic porteru). Nejvíce mi asi připomíná pivo Merlin, poté pivo Master černý a nakonec lehce Pardubický Porter 19. Pivo je vykvašeno na 5,2% alkoholu, ale celková stupňovitost je uvedena jako 14. Nezdá se to, ale pivo je docela silné a velmi hutné a husté. V pivu občas nehraje ani tak roli ten alkohol, jako ten zbytkový nezkvašený cukr. Pivo je docela tělnaté. Zajímalo by mě, jestli je tam obsažen nějaký nesladovaný pražený ječmen. V pozadí lehká uzenost. Velice dobré pivo. Překvapilo mě. Nepasterizované. Hodnocení z pohledu tmavých piv a porterů 8,5/10.


Kynšperský Zajíc 12 - Valentýnský růžový speciál

Kynšperský pivovar s.r.o., Kynšperk nad Ohří, Česká republika
Složení: pitná voda, ječné slady, červená řepa, chmel, pivovarské kvasnice
Styl: Spodně kvašený světlý (růžový) ležák
Stupňovitost: 12
Alkohol: 5,0%
Forma: 0,75 litru, lahev na sekt
Psaní degustace: 23.2.2015
Expirace: neuvedeno

Pivo je hodně natlakované. Po otevření hodně "bouchne", ale nevybublá ven. Nejspíše je to kvůli stálému dokvášení v lahvi. Při nalévání pivo velmi hodně a ochotně kvasí. Myslel jsem si, že bude více růžové. Pěna opadla velice pomalu. Vůně pěny je hodně kvasnicová. Poté chmelová (celkově pangaminová). Na hladině zůstává slabilní malá vrstvička pěny. První ochutnání je silně ale příjemně hořké. Poté nastupuje chuť kvasnic spolu s aromatičností českého chmele. Sladovost je nižší. Pivo se zdá prokvašené a málo sladké. Dochuť je hořká a aromaticky chmelová. Dlouhodobá dochuť je sladce kvasnicová. Říz piva se zdá velmi vysoký. po mírném zteplání se mi zdá, že více vystupuje alkohol (respektive čpí) a hořkost se stává lehce oxidovanou. Možná mi pivo přijde trochu ovocné. Pivo je nepasteriované a je stále živé. K obarvení piva byla použita červená řepa. Jsem rád za červenou řepu. Lepší řepa, než nějaké jiné pochybné barvivo. Pivo je velice příjemné a aromatické. Pěna je vysoká a stabilní. Dokázal bych si ho představit i stabilně na čepu (bez obarvení na růžovo). Podle mě to není stejná receptura jako u klasického Zajíce 12. Tam se totiž nachází i chmelový extrakt. Myslím si, že tento valentýnský speciál je lepší právě kvůli použití více chmelu na úkor absence chmelového extraktu. Nepasterizované. Hodnocení z pohledu českých ležáků 8/10.


Permon Bloody RED Ale (APA)

Provozovna pivovar Permon Sokolov (Systém Net Line s.r.o.), Sokolov, Česká republika
Složení: pitná voda, 5 druhů sladů, 3 druhy chmelů
Styl: Spodně kvašený světlý ochucený ležák
Stupňovitost: 16
Alkohol: 6,8%
Forma: 0,5 litru, lahev
Psaní degustace: ?.1.2015
Expirace: 20.3.2015

Nové pivo z produkce Permona, zakoupeno v Klubu malých pivovarů v Plzni. Po nalití je pěna vysoká, hutná a naoranžovělá. Pivo voní silně karamelově a trochu kávově. Barva piva je sytě červeno-hnědá a kalná. Po prvním napití cítím silnou karamelovost s trochou kávy. Připomíná mi to taková ta silnější jantarová a granátová piva, ale trochu i piva černá. Skladba sladů tam bude asi podobná, jen v jiném poměru. Sladovost je tedy výrazně karamelová poté kávová. Sladkost je tak střední. Hořkost je také střední, není nepříjemně ulpívající. Alkohol jde cítit po polknutí v žaludku, jak krásně hřeje. Pěna po chvíli opadla. Pivo kroužkuje. Síla piva se rozhodně nezdá. Pokud pivo srovnám s Permonem Sherpa 16, tak tento RED Ale mi přijde pitelnější a trochu i hořčí. V chuti mi tedy připomíná i hodně černé speciály typu Chodovar Mr. Albi černý nebo pivo Merlin. Také mi evokuje pivo od čižického restauračního pivovaru U Bizona - a to Klíšťáka: Sací rudé. Čím je pivo teplejší, tím více vystupuje hořkost a karamelovo-kávové pečené tóny. Chmel není moc aromatický, jak jsem čekal. Je fakt, že podobné pivo Permon asi ještě nemá, takže dobrý tah. V pivu jdou cítit kvasnice (pangamin). Říz piva je střední až nižší-střední. Přítelkyně prý v pivu cítí ostružiny. Hodnocení z pohledu silných speciálních piv 7,5/10.


Uherský Brod - Perun, za studena chmelený

Pivovar Uherský Brod, a.s. (Pivovary Lobkowicz, a.s.), Uherský Brod, Česká republika
Složení: voda, ječný slad, upravený chmel, chmelové produkty
Styl: Světlé výčepní pivo
Stupňovitost: 10 (?)
Alkohol: 4,3%
Forma: 0,5 litru, NRW záloha
Psaní degustace: 24.1.2015
Expirace: 1.3.2015

Pěna je vysoká a docela hutná. Je s velkými bublinkami. Opadla po nějaké době. Barva piva je zlatá. Vůně piva je velice příjemně chmelová, aromatická a lehce sladová. Po prvním napití cítím vysokou hořkost. Sladkost ani sladovost skoro necítím. Hořkost je vysoká tak, že mi to trochu zahýbalo se žaludkem. Říz je velice vysoký. Pivo je asi hodně vykvašené, protože má 4,3% alkoholu. Vyšší alkohol společně s nízkou sladovostí, nízkou sladkostí a vysokým řízem, dělá pivo ještě silnější, než jaké je. Velice dobré pivo. Peruna jsem již myslím měl, jen asi nebyl za studena chmelený. Určitě by se kvůli chmelovosti a hořkosti hodilo spíše po nějakém těžším obědě nebo večeři. Kvasnice jdou cítit spíše po polknutí a v pozadí. V dochuti nezůstává tolik hořkosti jako je přítomno v chuti, avšak mění se na příjemnou pepřovou palčivost. V dochuti trochu zůstává jen aromatický chmel. V dochuti nic není nepříjemné, vše koresponduje a nic neulpívá. Hodnocení z pohledu českých výčepních piv 8,5/10.


Perša Privatna Brovarija - Blonde (Lvovské pivo)

,
Složení:
Styl:
Stupňovitost: 12
Alkohol: 5,0%
Forma: 1x 0,5 litru, lahev
Psaní degustace: 16.1.2015
Expirace: 6.1.2015

Poslední pivo od Ježíška mé přítelkyně je pšeničné, nefiltrované a pasterizované. Je označené jako Blonde. Po otevření pivo hodně bouchlo. Mělo v sobě hodně oxidu uhličitého. Ihned jsem pivo zacpal, protože jsem se bál, aby nevypěnilo. Nic se ale nekonalo. Když jsem pivo naléval, tak byly kvasnice sedlé na dně lahve. Zkusil jsem nalít bez kvasnic. Povedlo se, ale pivo nehorázně pění - hold pšenice. Pivo bez kvasnic má světlou žlutou barvu. První napití piva bez kvasnic je neúměrně hořké. Skoro mi to vypálilo krk. Spolu s vysokým řízem působí jako přesycená limonáda. Cítím trochu čpící alkohol, který spolu s hořkostí a agresivností bublinek vytváří vcelku hrubý dojem. Až mě to zaskočilo. Jako není to zlé, ale u pšenice jsem čekal něco jiného. Hlavně, když Ukrajinci, Rusové a Řekové dělají ležáky typu pilsener skoro bez chmelu (viz. minulé degustace). Sladovost je vcelku nižší. Cítím pšeničný slad a jen lehkou sladkost. Asi je pivo hodně vykvašené. Je totiž takové sušší, alkoholičtější (alkohol čpí) a málo sladké. S nalitím zbytku piva se všemi kvasnicemi se chuť piva stala jemnější a uhlazenější. Je již trochu sladší, už není tak suché, hořkost byla lehce snížena a začínám cítit chlebovost. Alkohol se schoval a už tolik nečpí. Víceméně ale platí, to co jsem napsal výše. Kvasnice výsledné vlastnosti ovlivnilo pouze minimálně. Alkohol docela hřeje v žaludku a v krku. Po zteplání se pivo vrací k původním vlastnosem na počátku degustace. Na pšenici přehršel hořkosti, moc suché, málo sladké. Sladové také málo. Někdy mi pivo evokuje až suché víno. Velice řízné. Asi si říkáte, že pivo jen kritizuji, tak mu nemohu dát vysoké hodnocení, Opak je ale pravdou. Osobně mám rád hořké pšenice. Říkal jsem pouze to, jak obvykle chutnají ty pravé pšenice z Německa nebo Belgie. Osobně bych ho ohodnotil podobně jako Velena od Černé Hory. Hodnocení z pohledu pšeničných piv 7,0/10.


Corgoň - Svetlé pivo

,
Složení:
Styl: Spodně kvašené výčepní pivo
Stupňovitost: 10
Alkohol: 4,0%
Forma: 1x 0,55 litru, plechovka
Psaní degustace: 16.1.2015
Expirace: 6.1.2015

Konečně pivo, které nemá příšerně sladovou chuť. Jedná se o slovenské pivo, kde je ještě 50 ml zadarmo. Po nalití se vytvořila krásná pěna. Byla vysoká se středními bublinkami. Opadla po delší době, ale zanechala slabou vrstvičku pěny. Celkem tedy 550 ml. Barva piva je žluto-oranžová. Vůně piva je dosti chmelová a hořká. Pivo kupodivu kroužkuje. Po prvním napití cítím příjemnou silnou hořkost. Sladovost je v pozadí. Sladkost je minimální až žádná. V dochuti hodně cítím chmel s kvasnicemi (pangamin). Kvasnice dále v dochuti sílí. Velice dobré pivo na každodenní pití. Nebo na pití na chatě s přáteli. Člověk by ho mohl vypít hodně. Pivo je opravdu hodně hořké, ale jsem rád. Bohužel jsem nyní asi dosti ovlivněn řeckými pivy, které byly dosti sladové a vlastně skoro nehořké. Takové sladké vody. Bojím se dát tomuto pivu vysoké hodnocení :-). Ale ne... Corgoň je rozhodně lepší, než Krušovice 10, Zlatopramen či Staropramen 10 atp. Je na stejné úrovni jako Gambrinus 10 a lepší. Pivo je prý vyráběno pod Heineken. Hodnocení z pohledu cizokrajných ležáků v porovnání s CZ ležáky 7,5/10.


Mythos 12

,
Složení:
Styl: Spodně kvašený ležák
Stupňovitost: 12
Alkohol: 4,7%
Forma: 1x 0,33 litru, skleněná lahev
Psaní degustace: 16.1.2015
Expirace: 6.1.2015

Pěna je vysoká, ale po chvíli opadla. Na hladině ani nezbývá moc pěny. Zajímavé je, že pivo oproti ostatním řeckým kolegům není tak sladké. Pivo kroužkuje a pavučinkuje. Vůně piva je sladová. Po prvním napití cítím slad, poté trochu hořkost s chmelem, ale ten chmel s hořkostí spíše v pozadí. V dochuti mám pocit, že vyčnívá sladovost, která se ihned mění v nakyslou hořkost. Občas cítím, že alkohol trochu vyčnívá, ačkoli je ho v pivu méně než u kolegů níže. Sladovost a sladkost je nižší, než u piv Spartan nebo FIX Hellas. Pivo se mi zdá více vodové a lehčí na žaludek; že by 11 stupňové pivo? Hodnocení z pohledu cizokrajných ležáků 6,0/10.


FIX Hellas - Premium Lager Beer

,
Složení:
Styl: Spodně kvašený ležák
Stupňovitost: 12
Alkohol: 5,0%
Forma: 1x 0,5 litru, plechovka
Psaní degustace: 16.1.2015
Expirace: 6.1.2015

Pěna je při nalévání velice vysoká se středními až velkými bublinkami. Barva piva je tmavší - více zlatá. Přirovnal bych jí určitě asi nejblíže k českým ležákům. Vůně je příjemně chmelová. První napití odhalilo oproti předchozímu pivu Spartan vyšší sladkost, ale nikoli sladovost. Med také necítím. Ve vůni i v chuti je chmelová chuť. Hořkost je stejná nebo lehce nižší než u piva Spartan. Hodnotil bych ji jako nižší až nižší-střední. Všeobecně bych řekl, že po napití cítím chmelovost, poté slad s javorovým sirupem, možná až květinový nektar. Celkově je pivo stejně sladké (možná sladší) a méně hořké. Naopak je cítit chmelové aroma a není cítit med. Pivo kroužkuje. Zprvu spíše pavučinky, poté kroužky. Pěna do poloviny piva opadla. Pivo pochází od Ježíška mojí přítelkyně. Hodnocení z pohledu cizokrajných ležáků 6,5/10.


Spartan - Greek Lager Beer

,
Složení:
Styl: Spodně kvašený ležák
Stupňovitost: 12
Alkohol: 5,0%
Forma: 1x 0,5 litru, plechovka
Psaní degustace: 16.1.2015
Expirace: 6.1.2015

Tak asi poprvé piji řecké pivo. Pivo pochází od Ježíška mojí přítelkyně. Prvně mě překvapila světle žlutá barva piva. No vlastně nepřekvapila, já to totiž už u cizokrajných ležáků čekám. EBC bych dle tabulky tipnul tak na 6. Vůně piva je silně sladová až medová. Zaujala mě krásně se tvořící pěna při nalévání. Byla vysoká a vcelku hutná s malými až středními bublinkami. Opadla až po delší chvíli, ale do poloviny piva bohužel nevydržela. Co se chuti týče, tak po prvním napití cítím silnou sladovost, která jde až do medové chutě. Po polknutí cítím dokonce i hořkost, která není zrovna k zahození, a ihned po hořkosti také sladkost. Sladkost v dochuti po chvíli odeznívá, ale hořkost zůstává. Konečně nějaké cizokrajné pivo, které má trochu vyšší hořkost. Na hladině zůstává slabá vrstvička pěny. Pivo kroužkuje, respektive vytváří na skle pěkné pavučinky. Hodnocení z pohledu cizokrajných ležáků 6,0/10.


Stare Misto Original Lviv Lager

,
Složení:
Styl: Spodně kvašený ležák
Stupňovitost: 12
Alkohol: 4,8%
Forma: 1x 0,5 litru, skleněná lahev
Psaní degustace: 10.1.2015
Expirace: 6.1.2015

Pivo je také od Ježíška mé přítelkyně k Vánocům. Máme tu tedy ukrajinské lvovské pivo spodního kvašení typu ležák. Pěna se při nalévání tvořila vskutku vysoká. Držela dlouho, ale i tak po delší chvíli opadla a zůstala jen slabá vrstvička pěny na povrchu. Nekroužkuje. Pivo má barvu zlatou až zlato-oranžovou. Má hodně sladovou a sladce medovou chuť. Hořkost je slabá, až skoro neznatelná. Celkově pivo na svoji stupňovitost (12) a nízkou prokvašenost, není tak hutné a je subjektivně více limonádové. Sladovost se v dochuti ještě zvyšuje. Hořkost skoro nulová a aroma chmelu slabé. Pivo je pasterizované. Říz je spíše vyšší-střední. Hodnocení z pohledu cizokrajných ležáků 6,0/10.


Obolon Premium

,
Složení:
Styl: Spodně kvašený ležák
Stupňovitost: neuvedeno
Alkohol: 5,0%
Forma: 1x 0,5 litru, skleněná lahev
Psaní degustace: 10.1.2015
Expirace: 14.5.2015

Pivo má barvu sytější žlutou. EBC by možná odpovídalo tak asi 6 až 8. Pěna je při nalévání krásně hustá a hutná. Je s malými bublinkami. Bohužel po chvíli opadá a zanechává po sobě malou vrstvičku. Vůně je sladová. Chuť je po prvním napití převážně sladová. Po polknutí lze v dochuti cítit chmel. Asi zatím první pivo z bývalého SSSR, ve kterém lze nejvíce pociťovat chmel a i nějakou tu znatelnou hořkost. Obolon pěkně kroužkuje. Líbí se mi, jak snad zatím všechna cizokrajná piva kroužkují, oproti českým "eurobírům". Je fakt, že hořkost je po delším pití cítit opravdu výrazněji než v předešlých pivech. Hořkostí bych to přirovnal k sladší české výčepní desítce, ale oproti předešlým degustovaným pivům je to zatím to nejhořší. Pasterizované. Říz je spíše vyšší-střední. Hodnocení z pohledu cizokrajných ležáků 6,0/10.


Baltika Razlivnoje

,
Složení:
Styl: Spodně kvašený ležák
Stupňovitost: neuvedeno
Alkohol: 5,3%
Forma: 1x 0,44 litru, skleněná lahev
Psaní degustace: 10.1.2015
Expirace: 9.11.2014

Toto pivo jsem dostal také od Ježíška své přítelkyně. Jedná se také o pivo Baltika Razlivnoje, ale je nepasterizované. Oproti předchozímu pivu Baltika Export #7 je toto pivo tak o odstín tmavší. Podle EBC bych barvu hodnotil jako 4 až 6. Více rozhodně ne. Navíc oproti Baltika Export #7 je Baltika Razlivnoje méně sladké, méně medové, méně sladové pivo a je také hořčí. S tou hořkostí to nepřeháním, ale oproti kolegovi níže je určitě hořčí. I přítelkyně to říká. S pěnou to bylo také stejné. Bylo jí nutno trochu pomoci, ale nakonec pivo vykouzlilo hezkou pěnu. Ta nakonec opadla. Pivo se zprvu snažilo docela pěkně kroužkovat, ale po opadnutí veškeré pěny se již kroužky netvořily. Jinak se vším ostatním bych se odvolal na Baltika Export #7 (chuť německých piv apod.). Toto pivo jsem pil vlastně již 2 měsíce po expiraci. Nic s ním ale nebylo, a to bylo nepasterizované. Ani žádné senzorické vady. Už jsem pil piva i více než půl roku po expiraci a byly v super kondici. Nejlepší je fakt, že toto pivo mělo nálepku dovozce a tam bylo napsáno, že minimální trvanlivost do: viz na obalu. Problém byl ten, že nálepka přelepovala právě datum oné minimální trvanlivosti na původní etiketě. Pivo je nepasterizované a je v lahvi o nezvyklém objemu 440 ml. Říz je spíše vyšší-střední. Hodnocení z pohledu cizokrajných ležáků 6,5/10.


Baltika Premium Export Lager #7

,
Složení:
Styl: Spodně kvašený ležák
Stupňovitost: 12
Alkohol: 5,4%
Forma: 1x 0,5 litru, skleněná lahev
Psaní degustace: 10.1.2015
Expirace: 31.7.2015

Nyní se chystám na degustaci piva Baltika Export, které jsem dostal od Ježíška své přítelkyně jako vánoční dárek. Celá lahev je zvláštní a zavírání je skoro jako od konzervy. Při nalévání jsem byl překvapen, jak je pivo světlé. Barva je taková hodně světlější žlutá. Podle EBC bych barvu hodnotil jako 4 a méně. Pěna se tvoří docela ochotně, ale je nutno jí trochu pomoci. Opadla velice rychle, ale naštěstí se na hladině drží slabá vrstvička, která brání zvětrání piva. Po prvním napití se mi vybavila automaticky chuť německých piv jako Oettinger Urtyp, marktredwitzský Nothhaft Ur-Hell nebo známé pivo z Aldi Karlskrone Gold, resp. Premium. Vzpomněl jsem si také na Argus Nepasterizovaný (z Polska). Chuť piva je velmi německá a hodně sladová až medová. Sladovost a med cítím od napití po polknutí. Chmel je spíše v pivu v pozadí jako nějaká doplňující chuť. Po polknutí každého doušku piva v krku doprovází hřejivost alkoholu. Pivo pěkně kroužkuje. Alkohol v pivu začíná vystupovat až po mírném zteplání. Nezdá se, ale docela opíjí. Celkově má pivo Baltika Export velice zvláštní chuť. Určitě bych byl schopný ho pít celý večer, kdyby nebylo zbytí. Pasterizováno. Říz je spíše vyšší-střední. Hodnocení z pohledu cizokrajných ležáků 6,0/10.


Konrád 12

, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, český chmel, chmelový extrakt
Styl: Spodně kvašený český ležák
Stupňovitost: 12
Alkohol: 4,5%
Forma: 2x 0,5 litru, zálohovaná NRW lahev
Psaní degustace: 3.1.2015
Expirace: 1.7.2015

Pěna je vysoká a velice hutná s malými bublinkami. Jak pěna klesá, tak se více zhutňuje. Pěna opět po chvíli opadla, ale vytváří pěkné pavučinky (později kroužky). Barva je světlejší zlatá. Po prvním napití cítím takovou zvláštní chuť. Jakoby železito-oxidovanou. Trochu nakyslejší hořkou. Po polknutí je velice výrazně citelná hořkost. Hořkost je opravdu vysoká. Hořkost se v dochuti mění na takovou buchtovou, oxidovanou. Nevím, jak bych to jinak řekl. Není to ale nijak nepříjemné. Respektive nevnímám to jako nějakou vadu. Spíše si říkám, jestli pivo nevyráběli z nějaké minerální vody. Pivo jsem již asi jednou pil jako součást multipacku v Lidlu. Pamatuji si, že mě nějak extra nezaujal. Pivo není vyloženě špatné, ale asi bych ho opětovně nekoupil. Hodnocení z pohledu českých ležáků 6/10.


Petr Vok - Českokrumlovské pivo

Pivo Český Krumlov a.s., Český Krumlov, Česká republika
Složení: voda, ječné slady, upravený chmel, chmelový extrakt
Styl: Spodně kvašený český ležák
Stupňovitost: neuvedeno
Alkohol: 4,5%
Forma: 2x 0,5 litru, zálohovaná lahev
Psaní degustace: 3.1.2015
Expirace: 15.6.2015

Pěna tohoto piva je vysoká se středními bublinkami. Bohužel po chvíli opadla. Naštěstí však zůstala alespoň slabá vrstvička pěny na hladině. Velice dobré pivo, které je po prvním napití silně hořké. Tato chuť přetrvává dlouho až do dochuti. Sladovost je střední, ale také jde cítit, především pak při pití loku a po jeho polknutí v dochuti. V pivu cítím kvasnicovou chuť (pangamin). Snaží se kroužkovat, spíše pavučinkuje. Pivo je opravdu velmi intenzivně hořké a hořce nakyslé. Skoro bych ho nazval bitter a přirovnal k pivu Opat Bitter. Barva piva je zlato-oranžová, čirá. Pivo má spíše vyšší říz. Toto pivo má jakousi chuť, kterou znám hlavně z malých pivovarů. Pasterováno. Ve složení je uveden chmelový extrakt. Takové pivo si představuji na nějaké akce. Jen pozor. Hořkost někomu může hnout lehce se žaludkem. Pitelnost je vysoká. Nevím, jestli bylo pasterizováno šetrněji a zdali to vůbec jde, ale připadá mi živé. Cena: 7,90 CZK v akci v Penny Marketu. Koukám, že dříve se pivovar jmenoval Pivovar Eggenberg a.s. Po provedení degustace jsem se podíval na Pivnirecenze.cz, kde pivo degustoval Moro v roce 2012 ještě jako Eggenberg. Lidem moc nechutnal, alespoň podle komentářů pod degustací. Je fakt, že etiketa je trochu jiná. Možná se pivo za tu dobu hodně zlepšilo. Hodnocení z pohledu českých ležáků 8/10.


Radegast - Ryze hořká 12

Plzeňský Prazdroj, a.s., Plzeň, Česká republika
Složení: voda, ječné slady, chmelové produkty
Styl: Spodně kvašený český ležák
Stupňovitost: 12
Alkohol: 5,1%
Forma: 0,5 litru, zálohovaná lahev
Psaní degustace: 22.12.2014
Expirace: 1.4.2015

Pěna po nalití piva je velice vysoká, stabilní a se středními bublinkami. Barva je zlatá. Toto pivo piji poprvé. Slabá vrstvička pěny se udržuje na hladině piva do poloviny. Pivo na sklenici hezky kroužkuje po vrstvičkách. Pivo je opravdu hodně hořké, ale spíše mi přijde jako chlebové. Cítím v tom upečenou kůrku chleba. Je to takové to spojení ječmene s hořkostí a lehce oxidační chutí. Pivo je lehce aromatické, ale nikoli po cizích chmelech. Hořkost je vyšší, proto možná zprvu trochu hne se žaludkem. Sladovost jde hodně znát, hořkost ji však vždy přehluší. Sladkost je nižší, protože je pivo vykvašeno na 5,1% alkoholu. Dochuť je pangaminová (hořkost s kvasnicemi) a hořká. Velice dobrá dvanáctka. Pitelnost je hlavně po jakémkoli hořčím pivu (třeba stylu IPA) nebezpečně vysoká. Piji i druhé pivo den poté a zdá se daleko hořčí. Asi je to právě vlivem mého vlastního velice hořkého piva stylu IPA, které jsem před degustací prvního kousku Radegastu pil. Hodnocení z pohledu českých ležáků 7,5/10.


Černá Hora Velen

Pivovar Černá Hora, a.s. (spadající pod: Pivovary Lobkowicz, a.s.), Česká republika
Složení: voda, pšeničný slad, ječné slady, upravený chmel
Styl: Svrchně kvašené pšeničné pivo (Weizen)
Stupňovitost: 11 (?)
Alkohol: 4,8%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 20.12.2014
Expirace: 25.5.2015

Pěna je hustá a vysoká, nejdříve s malými bublinkami poté se střednimi. Pěna sedá velice pomalu, ale na hladině stále drží vrstvičku pěny. Naléváno bylo pivo do weizenovské sklenice. Vůně pěny je hodně banánová, hřebíčková a koriandrová. Zajímavé je, že po napití je pivo velice svěží a jaksi vodovější. O to více mě nyní překvapilo, když jsem zjistil, že Velen má 4,8% alkoholu. Nejvíce mi toto pivo asi připomíná Hoegaarden - tedy belgický witbier. Pivo není sladké, ani nijak moc sladové, což se mi líbí. Hořkost a chmelovost je oproti německým pšenicím o hodně vyšší, ale není nepříjemná. Vyšší hořkost piva hodně zvyšuje pitelnost a svěžest. Jestli je nějaká pšenice, která mi chutná, je svěží, hořčí a kde banánová s kořeněnou složkou nejsou výrazné, tak je to právě Velen. Takováto pšenice mi chutná. Teď jsem se podíval na web pivovaru Černá Hora a prý Velen v srpnu 2014 vyhrál jakousi soutež MF Dnes, kde byla testována pšeničná piva průmyslových pivovarů. Mám ale takový pocit, že když jsem byl tak 2 - 3 roky zpět zapálený do pšeničných piv, tak jsem Velena měl a nepřipadal mi tak odlišný od jiných českých pšenic. Vše je příjemné a převažuje střední hořkost s nižší až střední banánovostí a vyšší kořeněností. Vím, že většina lidí toto pivo odsoudí. Štamgasti toto do pusy ani nedají, obyčejní lidé to nepijí a lidé co se v pivní kultuře vyznají, tak zase nejspíše řeknou, že to rozhodně není německá pšenice. Ano není, toto je totiž česká pšenice. Asi nejlepší pšenice, kterou jsem ochutnal. Pasterizováno. Říz je vyšší. Hodnocení jsem zakládal na nebezpečné pitelnosti, osvěžující chuti, vyšší chmelovosti, umírněné banánovosti, vyšší, ale příjemné kořeněnosti a celkové chuti blížící se belgickým witbierům. Hodnocení z pohledu pšeničných piv 7,5/10. (Své hodnocení jsem dal nezávisle. Osobně jsem chtěl dát hodnocení ještě vyšší, ale věřím, že na světě jsou daleko lepší pšenice, které si zaslouží vyšší. Zajímavé, nyní jsem se podíval na Pivnirecenze.cz a pivo má hodnocení 7/10, takže také chutnalo.)


Starobrno 10 - Tradiční nepasterizované

Heineken Česká republika, a.s., Krušovice, Česká republika
Složení:
Styl: Světlé výčepní pivo
Stupňovitost: 10 (?)
Alkohol: 4,0%
Forma: 0,5 litru, zálohovaná lahev
Psaní degustace: 15.12.2014
Expirace: 3.2015

Pivo piju z lahve. Vím však, že pěna u tohoto piva není problém. Říznost piva je střední až vyšší. Pivo je vodovější, ale zase je svěží. Starobrno je spíše více hořčí pivo, ale je příjemná a není ulpívající. Sladovost lze cítit také společně se sladkostí, ale jen mírně. Pivo mi docela vyhovuje. Jen dnešní šarže má trochu nějakou kukuřičnou pachuť. Asi špatně skladované. Starobrno 10 mi rozhodně chutná více než Krušovice 10. K10 jsou oproti S10 podle mé chuti docela out. Sice je toto pivo od Heinekenu, ale ještě alespoň oceňuji onu nepasterizovanost. Hodnocení z pohledu světlých výčepních europiv 5,5/10.


Frisco Night - Okurka & Máta

Plzeňský Prazdroj, a.s., Plzeň, Česká republika
Složení: voda, ječný slad, sacharóza, glukózový sirup, oxid uhličitý, kyselina citronová, kyselina mléčná, přírodní aromata
Styl: Kvašený sladový nápoj s příchutí
Stupňovitost: (?)
Alkohol: 7,0%
Forma: 0,33 litru, nezálohovaná lahev
Psaní degustace: 15.12.2014
Expirace: 2.2015

Po přivonění k nápoji jsem ucítil vůni mléčného kvašení (okurky "rychlokvašky" mléčně kvašené). Už tam chápu tu kyselinu mléčnou. Nápoj je adekvátně sladký, lehce sladový. Vyčnívá okurka a mléčné kvašení. Mátu cítím jen v dochuti a jen málo. Hodně tam také cítím bílé víno. Toto okurkové Frisco se třeba vůbec nezdá, že by mělo mít 7% alkoholu. Alkohol nečpí, ale ani zdánlivě neopíjí. U žen by to tedy mohlo mít zajímavé účinky. Ve všech druzích Frisca snad čpí alkohol jen v tomto Frisco Night nečpí, a to má alkoholu ještě více než ostatní. V dochuti mě doprovází sladovo-medová chuť spolu s lehkou mátou a chutí mléčného kvašení okurek. Nechápu logiku tohoto nápoje. Dá se vypít, ale jinak celková chuť nedává smysl. Lidé všeobecně mléčně kvašené okurky nemusejí. Tak proč z toho dělat příchuť Frisca? Já osobně mléčně kvašené okurky "rychlokvašky" miluji, ale i tak mi tato chuť nesedí na takovýto ženský nápoj. Zajímavé také je to, že v tomto sladovém nápoji nejdou cítit kvasnice, jako třeba v jiných druzích Frisca. Překvapivě mi ale chuť nevadí a je to i docela dobré. Hodnocení z pohledu kvašených sladových nápojů a ciderů 7,5/10.


Chodovar Pašerák 10

Chodovar spol s r.o., Chodová Planá, Česká republika
Složení: voda z vlastní artézské studny, vybrané ordůdy českého chmele, chmelový extrakt, slad vlastní produkce
Styl: Světlé výčepní pivo
Stupňovitost: 10 (?)
Alkohol: 4,0%
Forma: 0,5 litru, záloha
Psaní degustace: 14.12.2014
Expirace: 24.1.2015

Pěna po nalití piva je vcelku vysoká. Pivo je docela světlé, spíše světlejší žlutá. Sladkost je střední až nižší, sladovost je nízká. Nakonec hořkost je vyšší, ale hezky koresponduje se sladovostí a sladkostí. Pivo se zdá trochu vodového charakteru. Chodovar je říznější pivo. Je lehké a hodí se na nějaké oslavy. Nikoho neurazí, spíše si myslím, že by mohlo zaujmout. Pitelnost je nebezpečně vysoká. Říz je vysoký. Bohužel je ve složení přítomen chmelový extrakt. Na to, jak je pivo dobré a hodně pitelné, tak se to dá omluvit. Když vybublinkuje, tak se jeví sladší. Nepasterováno. Hodnocení z pohledu světlých piv 8/10.


Olivětínský OPAT Bitter - Extra chmelené pivo

Pivovar Broumov, s.r.o., Broumov, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, upravený chmel, antioxidant kyselina askorbová
Styl: Světlé výčepní pivo
Stupňovitost: 11 (?)
Alkohol: 4,0%
Forma: 0,5 litru, záloha
Psaní degustace: 14.12.2014
Expirace: 31.3.2015

Pivo po nalití vytvořilo krásnou vysokou a hutnou pěnu. Pivo mě zaujalo svoji světlostí - spíše žlutostí. Barvu má totiž hodně žlutou. Navíc se v pivu vyskytuje jakási sraženina (nebo kal?). Pěna po delší době opadla. Pivo je příjemně hořké a také aromatické. Zdá se mi lepší než Bakalář za studena chmelený. Sladkost se zdá nízká a sladovost také. Jediné, co v pivu vystupuje je hořkost, aromatičnost českého chmele a jakási nakyslost. Nakyslost ale není ze zkaženosti piva, nýbrž asi právě z vysoké hořkosti. V dochuti se s vyšší hořkostí objevuje i slabší a pěkně doplňující sladovost. Jedná se o velice dobré pivo.Mně osobně vyhovuje. Má lehký a svěží charakter. Někcdo by řekl vodové, ale mně se jeví docela plně. Bohužel nevím, co si mám myslet o tom kalu. Na lahvi není uvedeno, že kal není na závadu. Na druhou stranu necítím v pivu žádnou závadu. Říznost je vysoká. V dlouhodobé dochuti pivo výrazně hořkne. Určitě ho někdy zase rád ochutnám. Pasterováno. Hodnocení z pohledu světlých piv 7/10.


Bakalář - Světlý ležák (Za studena chmelený)

Tradiční pivovar v Rakovníku, a.s., Rakovník, Česká republika
Složení: pitná voda, ječné slady, chmelové produkty, žatecký hlávkový chmel
Styl: Spodně kvašený světlý ležák
Stupňovitost: neuvedeno
Alkohol: 5,2%
Forma: 0,5 litru, záloha
Psaní degustace: 14.12.2014
Expirace: 18.5.2015

Pivo při nalití pěkně pěnilo. Pěna byla vysoká, stabilní a měla žlutou barvu Po delší chvíli opadla. Barva piva je tmavší zlatá. Po prvním napití se pivo jeví extrémně sladové a sladké. Sladkost po chvíli mizí na úkor vyšší chmelovosti. V pivu je nejvýraznější taková chlebová sladovost. Hořkost spolu s chmelem nastupuje až dlouho po polknutí a po vypití více loků piva. Pivo je velice hutné a těžké. Říz je střední a pitelnost je nižší střední. V dochuti cítím lehčí aromatickou hořkost spolu s pangaminem. Hořkost s pangaminem dlouho zůstávají v dochuti a na patře čím více pivo piji. Není to ale nijak nepříjemné. Hezky to hřeje v krku a žaludku. Bakalář je vykvašen na 5,2% alkoholu. Stupňovitost není uvedena ani na lahvi, ani na internetu. Pasterizováno. Lahev ještě uvádí energetickou hodnotu na 100 ml: 189 kJ, respektive 45 kcal. Pivo je těžké a hodí se zejména po obědu nebo na nějaké uzemnění těla v zimě ke krbu. Za cenu cca 14 CZK (bez zálohy) si pivo určitě alespoň jednou koupím. Hodnocení z pohledu světlých piv 6,5/10.


Permon Cannabis - Světlý ležák

Provozovna pivovar Permon Sokolov (Systém Net Line s.r.o.), Sokolov, Česká republika
Složení: dva ječné slady, žatecký chmel, rostlinný macerát, pitná voda
Styl: Spodně kvašený světlý ochucený ležák
Stupňovitost: 12
Alkohol: 4,5%
Forma: 1,0 litru, PET lahev
Psaní degustace: 12.12.2014
Expirace: 4.2.2015

Pivo po nalití pěkně pění. Bohužel pěna opadla rychleji. Nemůžu si pomoct, ale již ve vůni, když jsem pivo otevřel, tak jsem cítil kardamom (dále vzdáleně perníkové koření, hřebíček a skořice). Po napití piva cítím starší, již trochu zoxidované konopí a hodně kardamom a jakousi ovocnou chuť. Pivo je světlé, žluté a zakalené. Permon Cannabis je 12 stupňové pivo, které je vykvašené na 4,5% alkoholu. Pivo je tedy trochu nasládlejší. Hořkost piva je vyšší a aromatická. Možná to dělá právě ono konopí. Pivo je nefiltrované a nepasterizované a hodně se jim povedlo. Hodnocení z pohledu světlých ochucených piv 8/10.


Krušovice 12

Heineken Česká republika, a.s., Krušovice, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, pšeničný slad, upravený chmel, chmelové produkty
Styl: Spodně kvašený světlý ležák
Stupňovitost: 12
Alkohol: 5,0%
Forma: 1,5 litru, PET lahev
Psaní degustace: 11.12.2014
Expirace: 15.3.2015

Po nalití vypadá barva piva oranžově. Tvoří také vysokou a hutnou pěnu, která pomalu opadla a nechala na hladině tenkou vrstvičku pěny, která brání oxidaci. Vůně piva je chmelová. První napití je hodně hořké a chmelové. Překvapilo mě to. Mám takový pocit, že když jsem naposledy měl Krušovice 12. Dochuť je zesilující hořká. Krušovice 12 pěkně kroužkují. Pivo je vcelku hutné a vazké. Ve složení je tučně vytištěn pšeničný slad. Kromě silné a ulpívající dlouhodobé hořkosti je znatelná i sladovost se sladkostí. Vyšší hořkost piva dokáže docela hnout se žaludkem. Čím více pivo piji, tím více mi přijde hořké, hlavně vzadu v krku. Hodnotím pivo jako lehce nadprůměrný a hodně hořký český ležák. Hodnocení z pohledu světlých piv 5/10.


Krušovice 10

Heineken Česká republika, a.s., Krušovice, Česká republika
Složení: pitná voda, ječné slady, upravený chmel, chmelové produkty
Styl: Spodně kvašené světlé výčepní pivo
Stupňovitost: 10
Alkohol: 4,2%
Forma: 0,5 litru, zálohovaná lahev
Psaní degustace: 4.12.2014
Expirace: 3.2015

Po nalití vypadá barva piva oranžově. Tvoří vysokou a hutnou pěnu, která pomalu opadla a nechala na hladině tenkou vrstvičku pěny, která brání oxidaci. Vůně piva je velice svěží a příjemně chmelová. Po prvním napití cítím vysoký říz s jemnými bublinkami. Dnes se mi pivo zdá poněkud hořčí, než pár měsíců zpět. Vždy mi Krušovice 10 přišly spíše sladové pivo. Jsou doby, kdy mi K10 chutnají, jindy zase vůbec. Zajímalo by mě, jestli je to nestabilní výrobou, nebo mými chuťovými buňkami, ze jinak vnímám hořkost (a to jsem včera pil hodně hořké IPA styly, takže by mě K10 měly přijít jako sladká voda). Sladkost není vysoká, sladovost je znatelná, ale není nepříjemná. Hořkost je v dobrém kontrastu se sladovostí a nízkou sladkostí. Dlouhodobá dochuť je medově sládnoucí. Pivo má takovou zvláštní florální (travnatou) dochuť. Vím že jsem v K10 vždy cítil nějakou zvláštní chuť a tohle je ono. K10 je prokvašené pivo až na 4,2% alkoholu. Pivo se snaží kroužkovat. Čím více pivo piji, tím méně mi přijde hořké, ale tu travanou chuť... té se nemohu zbavit. K10 je vcelku dobré průmyslové pivo, které nenadchne, ale ani neurazí. Je mi líto dát K10 o půl bodu vyšší hodnocení než G10. Vzhledem k tomu, že K10 se snaží zprvu hodně kroužkovat, má dle mého vyváženější hořkost:sladovosti a je subjektivně trochu více hutnější a jemnější, tak dávám o chlup vyšší hodnocení právě K10. Etiketa hlásá, že pivo je vařeno dle původní receptury a má chráněné krajinné označení "České pivo". Nejsem pamětník, ale co tak čtu na internetu, tak pamětníci se nad tvrzením s původní recepturou jen smějou. Pasterizováno. Jedná se o lepší a jemnější průmyslové pivo. Hodnocení z pohledu světlých piv 4,5/10.


Braník 11 - Jedenáctka

Pivovary Staropramen s.r.o., Praha, Česká republika
Složení: voda, ječný slad, ječmen, maltózový sirup, chmelové produkty, izomerizovaný chmelový extrakt
Styl: Spodně kvašené světlé pivo
Stupňovitost: 11
Alkohol: 4,8%
Forma: 0,5 litru, zálohovaná lahev
Psaní degustace: 4.12.2014
Expirace: 11.12.2014

Nemohu testovat jen dobrá piva. Nebylo by to fér ani objektivní. (Tedy objektivní v samé té subjektivnosti). Braníka jedenáctku jsem již párkrát měl a nic moc. Pivo po nalití vykazuje docela zlatou barvu. Pěna je vysoká a je jí hodně. Po přivonění se z piva line divný myšinový až oxidační zápach. Po napití cítím divnou chlebovost s medem a v dochuti se jen zvyšují. Sladkost je docela vysoká na to, jak moc je pivo prokvašené. Sladovost je divná, směšná a nespecifikovatelně divně oxidační. Hořkost je velmi oxidační a myšinová a v dochuti je hodně nepříjemná. Pěna kroužkuje. Nemyslím tím silná, ale musím říci, že jsem se Braníku 11 vždy vyhýbal. Vždy mi přišel hnusný. Jedná se o divnou zrzavou a hořkou vodu s divným zápachem a směšnou dochutí, ze které opravdu hnusně čpí alkohol. O blížící se expiraci ani vadnou sérii se jednat nemůže, neboť takto hnusného Braníka 11 vyrábějí již těch pár let zpátky, co jsem ho poprvé (a každý rok na zkoušku) ochutnal. Vzpomínám si, jak v Praze na Strahově točili v té dřevěné hospodě na Bloku 7 také Braníka 11. Kamarád mi řekl (a při tom si mlaskal), že tam mají fakt dobrého Braníka 11. Cena byla docela přijatelná (cca 20 CZK za půllitr?). Říkal jsem si, že sice mi Braník 11 nechutná, ale točeného jsem ještě nikde neviděl, tak tomu dám šanci. Musím se přiznat, že jsem měl problém ho dopít. Dnes jsem si tedy opět potvrdil, že Braníka 11 už nikdy (= takže zase za rok). Já to prostě nechápu. Když srovnám Braníka 10 a 11, tak je to jako nebe a dudy. Braník 11 je oproti 10 nepitelná, myšinová a zoxidovaná břečka. Potvrdilo se mi to snad pokaždé. Jedenáctka je hustší a sladovější a jde cítit hodně alkohol. Desítka je také limonádovější a vodovější, ale rozhodně je o hodně lepší a bez znatelných senzorických vad. Ve složení nalezneme izomerizovaný chmelový extrakt, maltózový sirup a nesladovaný ječmen, což by mi až tak moc nevadilo, kdyby pivo alespoň trochu chutnalo (jako například Holba 11 Šerák, nebo výše zmíněný Braník 10). Recenzovaného Braníka 11 bych nejraději vylil, kdybych si ho nezaplatil. Pozřel bych ho již jen maximálně na poušti, abych se zachránil před dehydratací. Pivo je pasterizované, říz je střední. Vysvětlení mého hodnocení je jednoduché: Jeden bod za nevylití do výlevky, jeden bod za obsah alkoholu (takže na chatě se můžete alespoň snáze opít než z desítek nebo jiných jedenáctek) a ten půlbod za hezkou pěnu a kroužkování. Při normální maloobchodní ceně cca 11,50 CZK / 0,5 litru, je tento Braník 11 k smíchu ostatním kvalitním pivům. Hodnocení z pohledu světlých piv 2,5/10 (Odpad).


Chodovar Mr. Albi, Zimní speciál, Limited 2014 Edition

Chodovar s r.o., Chodová Planá, Česká republika
Složení: voda z vlastní artézské studny, český chmel, plzeňský slad
Styl: Spodně kvašený ležák (speciál)
Stupňovitost: 13
Alkohol: 5,1%
Forma: 0,5 litru, lahev s patentním uzávěrem
Psaní degustace: 3.12.2014
Expirace: 7.4.2015

Při nalití se pivu moc pěnit nechtělo, ale nakonec vykouzlilo vysokou, hutnou a stabilní pěnu. Pěna drží v silnější vrsvičce. Ve vůni cítím příjemný chmel s trochou kvasnic. Po prvním napití hodně vystupuje uhlazená sladovost, která je po polknutí hned následována příjemnou hořkostí. V dlouhobobé dochuti mi chmelovost jde do jakési pangaminové chuti, tedy kvasnicovo-chmelové. Pivo se snaží později kroužkovat, zprvu tvoří na sklenici pavučiny. Na to, že je pivo 13 stuňové, tak má pouze 5,1% alkoholu. Zajímavé, že vůbec nejde cítit zbytkový cukr v podobě vyšší sladkosti. Toto pivo mi kupodivu docela vyhovuje. Jedná se o klasický hutnější ležák, který se snaží zalíbit všem. Je velice dobrý, ale možná bych o něm řekl, že je uniformní. Občas mi chuťově přijde jako klsická dvanáctka z velkopivovarů. Říz je střední Barva je oranžovo zlatá. Pivo krásně zahřeje v žaludku. Síla na pivu vůbec nejde znát. Kdybych pil toto pivo ve slepé degustaci, asi bych ho označil za Bernarda 12. Takhle si tedy představuji dobrou třináctku. Není uvedeno, zdali je pivo pasterizované či nikoli. Vzhledem k tradici Chodovaru tedy předpokládám, že pivo je nepasterizované. Hodnocení z pohledu světlých speciálních ležáků 8,5/10.


Bernard 12 - Sváteční ležák

Rodinný pivovar BERNARD a.s., Humpolec, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad ze sladovny Bernard, žatecký upravený chmel, chmelový extrakt, kvasnice
Styl: Kvasnicový světlý ležák
Stupňovitost: 12
Alkohol: 5,0%
Forma: 0,5 litru, lahev s patentním uzávěrem
Psaní degustace: 30.11.2014
Expirace: 15.5.2015

Je u mě zvykem, že nakupuji hodně piva v akci. Především mě zajímá, proč jsou piva v akci a jestli na nich třeba není nějaká vada. Obvykle nic nepozoruji, jen občas. Nyní jsem si koupil v akci Bernard 12 - Sváteční ležák s kvasnicemi na dně. Toto pivo jsem si oblíbil v Praze, když jsem studoval ČVUT. Nevím proč, ale prostě mi chutnal. Tehdy mi chutnala spíše sladovější, méně chmelená a uniformní piva. Tento Bernard byl ale jedním ze zlomových piv, kdy jsem se přeorientoval na hořká a nepasterizovaná piva z pivovarů s menším výstavem. Proto ta omáčka před degustací. Pivo bývá většinou za 22,90 až 23,90 CZK. V akcích i za 20,90 CZK. Nyní jsem ho ale objevil za 16,90 CZK za 0,5 litrovou lahev (bez zálohy). Nyní vlastní degustace: Pivo jsem nalil do vymyté sklenice. Nejdříve jsem nalil do sklenice cca 4/5. Zbytek jsem proklepal v zavřené lahvi velkou silou. Kvasnice jsou totiž v jakýchsi "bobcích" a je nutno je rozptýlit na malé, jinak klesnou ihned a dno. Pěna byla vcelku vysoká se středními bublinkami. Tvářila se stabilní, ale po chvíli opadla. První napití je velice řízné a hořké. Hořkost je vysoká, ale není nepříjemná ani ulpívající. V dochuti se umírňuje a mění se na sladkost. Sladovost jde cítit středně, a to až po polknutí piva. Celé pivo prostupuje chuť kvasnic, které jdou nejvýrazněji cítit právě po polknutí. Chuť kvasnic není epříjemná, jako u jiných piv. Pivo je nepasterizované a tedy ještě dokvašuje v lahvi. Po otevření uzávěru pivo lehce vypění. Je nutno mít připravenou sklenici a ihned do ní pivo nalít. Zkoušel jsem nalít tento sváteční ležák i bez klasnic. Musím říci, že kvasnice rozhodně zvyšují už tak intenzivní hořkost piva. Nejdrsnější je poslední lok, kdy vypijete usazené kvasnice s pivem a v puse je ještě trochu provětráte. e složení je přítomen chmelový extrakt. Hodnocení z pohledu světlých ležáků (kvasnicových) 9/10.


Permon - Vánoční speciál APA

Provozovna pivovar Permon Sokolov (Systém Net Line s.r.o.), Sokolov, Česká republika
Složení: pitná voda, několik druhů sladů (Weyermann Pale Ale, plzeňský, Weyermann Cara red), 2 druhy chmelů (Chinook, Cascade), pivovarské kvasinky
Styl: American Pale Ale
Stupňovitost: 12
Alkohol: min 5,2%
Forma: 0,5 litru, skleněná nevratná lahev, koupeno v Klubu malých pivovarů v Plzni
Psaní degustace: 27.11.2014
Expirace: 7.2.2015

Pivo jsem si koupil v Klubu malých pivovarů v Plni. Chtěl jsem ochutnat nový vánoční speciál. Myslím si, že jsem snad nikdy od Permona žádný limitovaný speciál nepil. Po nalití piva se pěna tvořila velice ochutně, avšak po chvíli opadla. Měla veliké bubliny. Na hladině však zůstala až do konce piva slabá vrstvička pěny. Po přivonění k pivu a k lahvi jsem dostal do nosu ránu v podobě neuvěřitelné aromatické hořkosti. Barva piva je oranžově zlatá a pivo je zakalené. Je totiž nefiltrované a mimochodem také nepasterizované, což v případě Permona nemusím ani zmiňovat. Tam je nepasterizovanost standardem. Po prvním napití cítím jenom masivní nálož aromatické hořkosti, která v dochuti pozvolna ale dlouho doznívá. Doznívá v podobě pangaminu a sládnutí. Sladovost je znát, ale je přebita hořkostí. Až si říkám, jestli jim s tím chmelem trochu neujela ruka. Sám mám rád hodně chmelená piva anglickýh stylů, ale tohle pivo je tedy opravdu něco. Jen málokteré pivo mi dokáže hnout se žaludkem, tento Permon - Vánoční speciál je jedním z nich. Podle alkoholu a stupňovitosti jde vidět, že je hodně prokvašené. Jak jsem již říkal, sladovost znatelná je, sladkost moc ne. Etiketa píše množství alkoholu minimálně 5,2%. Na FB stránkách Permona je uveden alkohol 5,0% (?). Pivo tedy v lahvi stále dokvašuje, což je skvělé. Pivo je podle výrobce APA, ale já bych ho klidně nazval IPA, právě kvůli hořkosti. Etiketa uvádí 2 druhy sladů, ale na FB stránkách jsou u popisu piva uvedeny slady 3. Pivo je chmeleno jak klasicky, tak i za studena. Inspirace pro toto pivo byla prý získána přímo v New Yorku. Nyní, když pivo trochu zteplalo, se již dá lépe pít. Musím ho také pít po malých doušcích. Podle internetu jsou 3 verze etiket: modrá, zelená a červená. Já mám modrou se sněhulákem. Nevím, zdali se od sebe jednotlivé barvy etiket liší složením či nikoli. Nejspíše ne, ale trochu to může zmást. Říz je vysoký. Když tak nad tím přemýšlím, tak skladbou sladů mi tento Permon v chuti trochu připomíná Břevnovského Benedicta (Pale Lager). Cena 35 CZK za 0,5 litrovou lahev v KMP v Plzni. Subjektivní hodnocení z pohledu Ale piv 7/10.


Oettinger Dunkles Hefeweizen

Oettinger Brauerei GmbH, Oettingen, Deutschland
Složení: voda, pšeničný slad, ječný slad, chmelový extrakt, kvasnice
Styl: Weizen / Weissbier / Dunkel
Stupňovitost: 11,5
Alkohol: 4,9%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 24.11.2014
Expirace: 7.5.2015

Pivo jsem si koupil v německém Kauflandu v Marktredwitz. Vůně z lahve je jablečno-citrusová. Pěna je při nalévání hutná a vysoká, ale s většími bublinkami. Opadá velice pomalu. Slabší vrstvička se stále udržuje na hladině. Chuť pěny je výrazně hořká, osvěžující, citrusová a jablečná. Barva piva je oranžovo-hnědá a kalná. První napití je oproti předešlému pivu níže (Franziskaner Hefe-Weissbier Dunkel) osvěžující a jiskrné, respektive není tak hutné. Vůně piva samotného je znatelně banánová, ale ještě více citrusová a svěží. Pitelnost je vynikající. Oettinger Dunkles Hefeweizen mi hodně připomíná belgický styl vaření pšenice, a tedy tj. Witbier. Je svěží, cistrusové, kořeněné (koriandr a hřebíček), pitelné a kvasnicové. Oettinger je rozhodně hořčí pivo než níže degustovaný Franziskaner. Oettinger se snaží kroužkovat, ale spíše tvoří na sklenici hrubší pavučiny. Pivo je nejspíše pasterizované a na etiketě se chlubí označením "Ohne Gentechnik". Výrobce piva používá pouze chmelový extrakt, na což jsem již ale u německých piv docela zvyklý (bohužel). Ve zkratce: Velice pitelné a svěží pšeničné pivo, které má v chuti lehkou citrusovou nakyslost i aroma, koriandr a lehce banány. Blíží se belgickému stylu Witbier. Hořkost je na německé pšenice poněkud vyšší, ale českým konzumentům to určitě vadit nebude. Mně tedy rozhodně nevadí. Ono pivo se totiž blíží nejen belgickým, ale i českým pšenicím (kde je hořkost vyšší). Necítím žádné prvky tmavého piva ani karamelového sladu. Možná lehce nakuřovanost. IBU: 12. Jedná se o velice dobrou německou pšenici. Pitelnost je na pšeničné pivo hodně vysoká. Subjektivní hodnocení z pohledu německých pšeničných piv tedy činí 8/10.


Franziskaner Hefe-Weissbier Dunkel

Spaten-Franziskaner-Bräu GmbH, München, Deutschland
Složení: voda, pšeničný slad, ječný slad, kvasnice, chmelový extrakt
Styl: Weizen / Weissbier / Dunkel
Stupňovitost: neuvedena
Alkohol: 5,0%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 24.11.2014
Expirace: 8.2015

Pivo jsem si koupil v německém Kauflandu v Marktredwitz. Pivo má tmavou barvu, ale rohodně není černé. Je to taková šedivo-hnědá barva. Je kalná - kvasnicové pivo. Při nalévání tvoří mnoho bublinek a hodně vysoké jemné pěny. Pěna je krémová a voňavá. Pěna rychle opadá. Zůstává však vcelku silná vrstva pěny na hladině. Po přivonění k lahvi cítím mléčnou až smetanovou vůni - opravdu. Při prvním napití je pivo sametové a hladké s malinkými bublinkami. Cítím sladkost od pšeničného sladu a zároveň hodně banánového koktejlu (banány a smetanu). V pozadí po polknutí docela výrazně rozpoznávám i koriandr. V dlouhodobé dochuti vzadu na patře dokonce i lehkou hořkost po citronové kůře. Hořkost je nízká, skoro žádná a když už něco cítím, tak převážně v pozadí a v dochuti. Chmel vystupuje společně s koriandrem v dochuti. Musím se přiznat, že při slepé degustaci bych asi ani nepoznal, že piji tmavé pšeničné pivo. Škoda, že nemám žádné další svělé německé pšeničné pivo na srovnání. I tak mám pocit, že Franziskaner Hefe-Weissbier Dunkel má tóny uzenosti (nakuřovanosti) a karamelu, ale možná jsem si to jen vsugeroval. Pivo je hodně chlebové, sladké a je velice hutné. Stupňovitost není uvedena. Říz piva je nižší. Alkohol je v pivu hezky schován, ačkoli po zteplání lehce vystupuje. Po zteplání piva jdou mimo banánovo-koriandrové chutě taktéž cítit citrusové složky. Toto pivo je, jak jsem již říkal, velice hutné, proto jeho pitelnost není vysoká. Pivo má chráněné zeměpisné označení Bavorské pivo. Musím se přiznat, že jsem od tohoto piva očekával o trochu více, třeba alespoň trochu znatelnou karamelovost a lepší pitelnost. Pitelnost piva uzemnila jakási smetanová a banánová chuť. Výrobce piva používá pouze chmelový extrakt. A stejně mi tam pořád leze taková zvláštní nakuřovaná chuť. Verdikt? Lehce nadprůměrná, hutná pšenice z Německa s nižší pitelností na zahnání hladu. Pivo je nejspíše pasterizované. Subjektivní hodnocení z pohledu německých pšeničných piv tedy činí 6/10.


Karlskrone Gold

Frankfurter Brauhaus GmbH, Frankfurt, Deutschland
Složení: voda, ječný slad, chmelový extrakt, chmel
Styl: Pilsener Bier
Stupňovitost: neuvedena
Alkohol: 4,9%
Forma: plastová lahev, 0,5 litru
Psaní degustace: 24.11.2014
Expirace: 9.12.2014

Toto pivo mám již v lednici delší dobu. Úplně jsem na něj zapomněl. Prodává ho obchodní řetězec Aldi v Německu. Prodává taktéž i jeho bratra Karlskrone Premium Pilsener, který se mi jeví o chlup lepší, respektive více se blíží stylu pilsener. Divím se, že pěna tohoto piva je při nalévání velice vysoká a docela i stabilní do poloviny piva. Na hladině nezůstává vrstvička pěny, ale zase pivo pěkně kroužkuje a pavučinuje na sklenici, což jsem docela překvapen. V pivu jde při prvním napití výrazně cítit alkohol, med a ječmen (obilí). Po polknutí a v dochuti se objevuje jakási tupá hořkost, která ale není nepříjemná. Nepříjemná a zvláštní mi přijde právě sladovost, respektive takové obilné tělo. Ve složení ale nic napsáno není. Osobně něznám zákony o uvádění potravin v Německu a nebudu tedy ani polemizovat ani zkoumat. Zajímavé mi přijde, že dnes mi Karlskrone Gold docela hodně chutná. Nevím, jestli je to právě onou dobou 2 týdny před expirací nebo mým hladem. Když jsem ochutnával obě příbuzná piva Premium Pilsener a Gold, tak jsem se vždy přikláněl k Premium Pilsener. Gold mi vždy přišlo takové více německé a "čůránkové". Zjistil jsem, že v německých pivech preferují v popředí hlavně sladovost a hořkost je tam druhotná. Abych ale neodcházel od tématu... Říz piva je vyšší-střední s jemnými bublinkami. Cítím slad, medovost, ječmen, tupou chmelovost v pozadí a v dochuti. Spolu s chutí ječmene je znát v pivu chuť upečeného chleba. Pivo je docela hodně světlé a čiré. Pivo je předpokládám pasterizované a je plněno do zálohovaných plastových lahví. I když mi pivo v tento okamžik hodně chutná, tak i přes to se mi příčí mu dát vyšší hodnocení než Karlskrone Premium Pilsener. Na chatě jsem vzal toto pivo na ochutnání. Nikdo jsme ho však nedokázali dopít. Padlo tak především na mixy s limonádou, zázvorovým vínem (takže vzniklo zázvorové pivo) a na podlévání masa na grillu). Subjektivní hodnocení z pohledu německých piv tedy činí 4,5/10. Hodnocení se ještě může časem měnit. Jsem totiž ovlivněn hladem, a tak mi pivo i relativně chutná.


Oettinger Winterbier

Oettinger Brauerei GmbH, Oettingen, Deutschland
Složení: voda, ječný slad, chmelový extrakt
Styl: Märzen / Oktoberfest
Stupňovitost: 12,3
Alkohol: 5,6%
Forma: 0,5 litru, NRW záloha
Psaní degustace: 23.11.2014
Expirace: 4.5.2015

Pivo jsem si koupil v německém Kauflandu v Marktredwitz. Jedná se o speciální silné pivo. Barvu má při naůévání takovou světlejší jantarovou (respektive světlejší granátovou). Při nalévání tvoří pivo krásnou vysokou pěnu. Opadá trochu rychleji, ale zase ne tak rychle, jako ve všech českých pivech. U mého piva zůstala také slabá vrstvička pěny na hladině. Po nalití si čichám k lahvi a cítím sušené droždí, které se používá k pečení buchet a bábovek. Po prvním napití mi v nose zůstává vůně jablek (křížaly) a ovocného vína (možná spíše cideru). Pivo je tedy spíše sladové. Hořkost je jemnější a v pozadí. Není nepříjemná ani ulpívající. Toto pivo sice obsahuje pouze chmelový extrakt, nejde to však vůbec znát. Naopak pivo je tak dobré, že na tento neduh vůbec nemyslím. I když bych ho za to chtěl tady na webu nějak shodit, nemůžu. Při neustálé konzumaci Löwenbräu Oktoberfestbier mám pocit, jako bych pokaždé okusil další jablečné varianty cukroví a pečené tóny. Když nad tím tak přemýšlím, tak mi pivo připadá, jako kdyby zrálo v sudu po nějaké dobré brandy či cognacu. Nechci ale být ovlivněn názvem piva. Pivo kroužkuje. Není uvedeno, jestli je pasterizované či nikoli. Předpokládám tedy že je pasterizované. Líbí se mi, že v Německu se za kvalitu nestydí a že v Německu slovo "kvalita" opravdu myslí vážně. Stupňovitost jsem si musel zjistit sám na webu. Říz je střední. Vyhovuje mi, že toto pivo opravdu zahřeje v žaludku i po těle. Byl jsem opravdu překvapen, jak je pivo dobré. Vůbec jsem to nečekal. IBU: 21. Hodnocení z pohledu německých piv 7,5/10.


Löwenbräu Oktoberfestbier

Löwenbräu AG, München, Deutschland (Anheuser–Busch InBev)
Složení: voda, ječný slad, chmel, chmelový extrakt
Styl: Märzen / Oktoberfest
Stupňovitost: 13,7
Alkohol: 6,1%
Forma: 0,5 litru, NRW záloha
Psaní degustace: 23.11.2014
Expirace: 9.2015

Pivo jsem si koupil v německém Kauflandu v Marktredwitz. Jedná se o speciální silné pivo, které je uvařené při příležitosti Oktoberfestu v Neměcku. Při nalití pivo překvapilo svoji hutnou, hustou a vysokou pěnou. Bublinky byly velice jemné. Po přivonění do prázdné lahve jsem cítil ovocné víno a cider (resp. jablečný mošt). Pěna drží stále docela statečně. Jako všechna německá piva je i toto velice světlé. Po prvním napití cítím sladovost, medovost a celkově velkou sílu piva. Pivo je hodně tělnaté a hutné. Hořkosst přichází až po polknutí, kde hodně sílí. Lehce ulpívá; to bych přiřknul právě chmelovému extraktu. V dochuti se ztrácí hořkost, zároveň začíná opět sládnout a jde do medu. Pivo má tedy jakýsi medovo-sladově hořký charakter. Chutná mi; vlastně mi na něm ani nic moc nevadí, ale i přes to mu nemohu dát subjektivní hodnocení nejvyšši. Rozhodně je to lepší pivo, než třeba Svijany 13 (15, 16) nebo Budweiser Bud 16. Pivo kroužkuje, respektive vytváří na stěně sklenice souvislou vrstvu ulpělé pěny. Stejně jako pivo Nothhaft Ur-Hell bych toto pivo dokázal pít na chatě celý večer, jen bych si musel uvědomovat jeho sílu. Cena? Myslím si, že 0,52 EUR / 0,5 litrovou lahev (záloha nezapočítána). Musím uznat, že mi pivo chutná. Pokud máte rádi silná piva a nechcete kupovat předražená česká silná piva nebo zahraniční silná piva ve třetinkách, rozhodně doporučuji koupit toto německé pivo Löwenbräu Oktoberfestbier. Pochutnáte si a navíc se i rychleji přivedete do nálady. Takže ještě jednou: Říz je střední, pivo kroužkuje, alkohol nejde cítit ani po zteplání piva. Tělo piva je převážně sladovo-medové a hořké zároveň. V dochuti má zprvu sládnoucí charakter, poté má tendenci hořknout. V dlouhodobé dochuti je hořkost lehce ulpívající, proto doporučuji pivo stále pomalu upíjet. Možná je to právě úmysl výroce piva. Jedná se o další skvělé pivo, které vám na chatě nikdo nevypije. Tedy za předpokladu, že nebude tak opilý, že mu bude jedno, co pije. Není uvedeno, jestli je pasterizované či nikoli. Předpokládám tedy že je pasterizované. Hodnocení z pohledu německých piv 7/10.


Nothhaft Ur-Hell

Privatbrauerei Nothhaft, Marktredwitz, Deutschland
Složení: voda, ječný slad, chmel
Styl: hell (světlé)
Stupňovitost: neuvedena
Alkohol: 4,9%
Forma: 0,5 litru, NRW záloha
Psaní degustace: 23.11.2014
Expirace: 29.5.2015

Pivo jsem si koupil v německém Kauflandu v Marktredwitz. Je to tedy místní pivo, protože pochází z tohoto města. První nalití piva hodně překvapilo. Pivo mělo vysokou pěnu, která byla velice stabilní. Při nalévání jsem cítil vůni lipového medu. Ta se linula i z pivní lahve. Pivo je hodně aromatické, jak jsem již říkal do medu a také i nektaru. Pěna vydržela skoro do poloviny piva, což je překvapivé a velice to oceňuji. Slabá vrstvička se drží až do konce piva. Dále mě zaujala velmi světlá barva, ale u německých piv jsem zvyklý, že vypadají (s prominutím) jako čůránky. Sladovost současně se sladkostí jsou docela vysoké. Mají medový charakter. Skoro si říkám, jestli nenaplnili lahev nějakým medovým speciálem. Současně s tím bych chtěl poznamenat, že pivo Nothhaft Ur-Hell krásně kroužkuje. Respektive vytváří po sklenici tzv. závoje a pavučinky. Hořkost je při napití docela v pozadí, ale při polknutí v dochuti následně sílí a jde do popředí. Nikdy ale úplně nepřehluší sladové tělo. Hořkost tedy není nepříjemná ani ulpívající. Z piv, která jsem si v Německu koupil je toto jediné s použitím chmelu. Ostatní jsou pouze s chmelovým extraktem (jedno teda s chmelovým extraktem a chmele zároveň). Na lahvi je uvedeno, že jde o rodinný tradiční pivovar z roku 1882, který vaří dle starého německého zákona Reinheitsgebot. Jedná se o velice příjemné pivo s trochu nižší hořkostí a vyšší sladovostí, jdoucí do lipového medu. Určitě doporučuji vykoušet, případně koupit na nějakou chatu - třeba na Silvestra. Musím uznat, že docela opíjí. Kvůli předpojatosti Čechů k německým pivům totiž máte jistotu, že vám tato piva nikdo z vašich přátel nevypije. Přítelkyně tvrdí, že je pivo hodně sladké, především tedy v dochuti. Chutná jí s tvrzením, že jde kvůli sladkosti o jakési "ženské pivo". Určitě si ho ještě někdy v budoucnu koupím. Cena? Myslím si, že to stálo 0,40 EUR / 0,5 litrovou lahev (nepočítám zálohu). Více o pivě se dozvíte po vygooglení na oficiálním webu. Říz byl střední. Není uvedeno, jestli je pasterizované či nikoli. Předpokládám tedy že je pasterizované. Hodnocení z pohledu světlých (hell) německých piv 8/10.
Update: Deg. 30.9.2015, Exp. 16.4.2016. Pivo světlejší s vyšší a stabilní pěnou. Vůně je převážně aromaticky sladová. Po prvním napití nastupuje vyšší hořkost s nížší sladkostí a střední sladovostí. Dochuť je hodně hořká, trochu ulpívající (ačkoli nepíšou na etiketě nic o chmelovém extraktu). Celkově pivo hřeje v žaludku. Jen nevím, jestli je to tou hořkostí, nebo alkoholem. V delší dochuti nastupuje sladovost s medem. Z lahve se line spíše chmelové aroma. Hořkost se objevuje spíše až poté. Po zteplání cítím z piva hlavně sladovost a med spolu s lehce čpícím alkoholem a ulpívající hořkostí. Slabší žaudky by mohly mít menší problém. Říz je vcelku vysoký. Jedná se o velmi příjemné a na německý městský pivovar také příjemné, vyvážené a chutné. Obvykle tak dobrá piva malé pivovary neumí. Zprvu mi pivo chutnalo jako velmi podařený pokus o klasický český ležák stylu pils. Nicméně bych tuto várku hodnotil jako hořčí a méně sladovou oproti minulé degustaci, ale chutná mi. Hodnocení z pohledu světlých (hell) německých piv 7,5/10


Permon Pumpkin Ale 15 (APA)

Provozovna pivovar Permon Sokolov (Systém Net Line s.r.o.), Sokolov, Česká republika
Složení: pitná voda, 5 druhů sladů, 2 druhy chmelů, dýně Hokkaido
Styl: American Pale Ale
Stupňovitost: 15
Alkohol: 5,8%
Forma: 0,5 litru, čepované v Klubu malých pivovarů v Plzni
Psaní degustace: 21.10.2014
Expirace: ?

Barva je kalná a zlatooranžová. Pěna je hutná se středními bublinkami a drží velmi dlouho. Před napitím cítím z piva a pěny aromaticky a zeleny chmel. Popravě ani necítím onu dýni. Spíše jí možná cítím jako takový jiný druh nasládlosti. Skoro si říkám, jestli tam vůbec dýně je? V pozadí možná cítím dýni a trochu hořkost. Říz piva je vyšší. Na permona je pivo překvapivě sladší. Vím, že Permon dělá piva málo vykvašená, ale nkde není znát přílišná sladkost ani sladovost. Vždy je vše dobře skryto. Chmelené je pěkně, aromaticky a svěže. Vyniká, jak sladkostí, tak i sladovostí. Permon Pumpkin Ale chutná podobně jako Permon Sherpa 16. Jen je více aromatické a možná i hořké. A já si poříd říkal, že Sherpa 16 je dobré Pivo, ale že tomu chybí aromatický chmel. Pumpkin Ale je taková náhrada. Velice pěkná a příjemná aromatická hořkost. Pivo je zakalené. Čím více pivo piji, tím se mi jeví více hořké (příjemně hořké). V chuti pak je lehce kvasnicové (pangaminové). Jedná se o hodně dobrý a povedený Ale. Určitě bych ho rád viděl i jako vlajkovou loď pivovaru. Klidně i bez té dýně Hokkaido, protože vím, že dýně nerostou celoročně. Po zteplání ke konci cítím trochu čpící alkohol. Je nefiltrované a nepasterizované. Hodnocení z pohledu svrchně kvašených Ale piv 8/10.


Zlatopramen 11

Heineken Česká republika, a.s., Krušovice, Česká republika (Skupina Heineken)
Složení: pitná voda, ječný slad, upravený chmel, chmelové produkty
Styl: Světlý český ležák
Stupňovitost: 11
Alkohol: 4,9%
Forma: 1,5 litru, PET lahev
Psaní degustace: 13.11.2014
Expirace: 31.1.2015

Prvně bych chtěl zmínit, že se jedná o pivo, které bylo zviditelněno před lety vlivem masivní reklamní kampaně v televizi. Tehdy totiž byly IN 1,5 litrové PET lahve. Já jsem byl ještě malý a dokud nebyly reklamy v televizi, vůbec jsem nevěděl, že nějaký Zlatopramen kdy existoval (pokud tedy vůbec?). Zlatopramen jsem si párkrát koupil až na vysoké škole na ČVUT v Praze, vždy ve slevách. Nikdy jsem mu ale nějak nepřišel na chuť. Pak ještě bylo na pár oslavách, ale také mi nechutnalo. Tehdy jsem ještě piva nedegustoval. Dnešní vzorek jsem koupil ve večerce v Plzni za 34,90 CZK. Pivo po nalití krásně pěnilo a pěna byla vysoká. Držela docela dlouho stejně vysoká, ale poté najednou velice rychle opadla. Pivo je nyní vystaveno oxidaci po celé hladině. Vždy, když jsem pil Zlatopramen, tak mi jako pivo přišel nevyvážený. Něco mi na něm vždycky nesedělo. Při prvním napití se dostaví docela hodně sladová a sladká chuť. Je to překvapivé právě proto, že na etiketě je obsah alkoholu uveden 4,9%. Zlatopramen se tedy zdá jako docela hluboce prokvašené pivo. Nějak se teď neorientuji v české legislativě ohledně značení stupňovitosti piv, ale třeba je to 11,4 stupňů Plato. Kdo ví. Nijak jsem toto pivo nezkoumal, protože podle mě si to ani nezaslouží. Barvu má pivo rozhodně zlatou, takže tady by název odpovídal. Chmelovost je taková střední, ale v dochuti velice sílí a hodně ulpívá na patře a na jazyku. Říz je hodně vysoký. Mně Zlatopramen 11 v chuti hodně připomíná německá piva. Z chuti cítím takovou tu typickou německou chuť, možá trochu jakousi chlebovost. Nevím, nemůžu si pomoct a nedokáži to specifikovat. Možná to není pravda, ale já to tak cítím. Můžu potvrdit, že žízeň opravdu zažene a nemusí být ani podchlazené. Aneb jak kdysi masírovala reklamní kampaň, že na vodu nebo po těžké práci ve třech rozlejete jednu 1,5 litrovou PETku a je to. Ostatně etiketa lahve to ani netají. Sama říká, že si máme vzít tento "beer-pack" s sebou na výlety. Pasterováno. Hodnocení z pohledu světlých českých průmyslových ležáků 4,5/10. Těch 0,5 bodů je hlavně za to, že si pivo na nic nehraje a nic neskrývá.


Pardubický TAXIS 14 - Světlé speciální pivo

Pardubický pivovar a.s., Pardubice, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, upravený chmel, chmelový extrakt
Styl: Světlý český speciální ležák
Stupňovitost: 14
Alkohol: 6,0%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 12.11.2014
Expirace: 27.2.2015

Pardubické pivo TAXIS jsem vídával docela často v Lidlu v pivních akcích. Multipack 8 piv jsem koupil za 99,90 CZK (tedy 12,50 CZK za 0,5 litru). Pivo má oranžovo-zlatou barvu. První nalití mne docela zklamalo. Pěna žádná. U dalších nalití piva se mi podařilo vykouzlit nějakou pěnu. Byla i docela vysoká, ale opadla, aniž jsem ji stačil popsat. Myslím, že však měla střední bublinky. První napití je takové pro mě trochu rozporuplné. Cítím v podstatě jen sladovost a alkohol. Alkohol je ale docela dobře v pivu schován. Vystupuje po polknutí jako taková ta známá pálenková hřejivost v krku a v žaludku. Chmel jsem zatím hledal marně. Při přivonění z piva lehce čpí alkohol. nazval bych to právě zmiňovanou ovocnou pálenkou. Celkově se pivo jeví vskutku vazké (husté) a hutné. V chuti je hodně sladké a sladové, hořkost vystupuje teprve po delším pití a v dochuti. Toto pivo jsem byl schopen pít primárně hodně podchlazené a také jen z lahve, kdy pivo tolik neoxiduje na vzduchu vlivem žádné pěny. Zprvu jsem litoval a říkal si, jaká to byla špatná koupě. Po troše času na rozmyšlenou tvrdím, že pivo se hodí na rozjezd dobré nálady někde na chatě nebo oslavě. je fakt, že pivo TAXIS z Pardubic jsem si vychutnal snad pouze, když jsem ho pil na žízeň. Pokud jsem ho chtěl pít na chuť tak se uspokojení nedostavilo. Dodatečně bych chtěl napsat pár informací z lahve, kde píší, že pivo TAXIS je hluboce prokvašené, je plné v chuti, s výrazným řízem, chmelovou vůní i chutí a krásnou hustou pěnou. Jediné s čím tedy mohu souhlasit je, že je plné v chuti a s oním "výrazným" řízem. Chmel cítím jen vzdáleně, jako by kolem něj jen pivo prošlo. Hořkost cítím jen lehce a to ještě k tomu ulpívaící v dochuti. Pěna... kde nic, tu nic (možná by se pěna i dostavila, ale musel bych mít špinavou sklenici). Bohužel, kvůli absenci pěny nemohu ani určit, zdali TAXIS kroužkuje. Když tak přemýšlím, tak v dlouhodobé dochuti docela vyniká taková medová chuť. Dále mi chuť přijde podobná s pivem Budweiser Bud 16 a Oranjeboom 8,5 Extra Strong. Pasterováno. Hodnocení z pohledu světlých českých speciálních silných ležáků 5/10. Dal bych pivu asi méně, cca 4 až 4,5 bodů, ale přesvědčila mě trochu právě síla piva, která se hodí na rozjezd nějaké párty.


Ambrosius Gold - Světlý ležák

Pro Kaufland vyrobil Pivovar Holba a.s., Hanušovice, Česká republika
Složení: pitná voda, ječné slady, glukózový sirup, chmelové produkty
Styl: Světlý český ležák
Stupňovitost: (?)
Alkohol: 5,0%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 20.10.2014
Expirace: 4.12.2014

Barva piva je spíše zlatá. Po nalití je pěna rozhodně vyšší, hutnější a stabilnější než u světlého výčepního 3,5% "Speciálu". Pěna po chvíli sice opadla, ale i tak se do konce piva na povrchu udržuje malá vrstvička pěny zabraňující oxidaci. Pivo po první napití vykazuje výrazně alkoholovou, sladkou a zároveň trochu myšinovou (zatuchlou) chuť i vůni. Takový ten zvláštní nakyslý ocásek. Není to nijak nepříjemné, ale citelné,... to ano. Chuť je převážně sladová, zatímco chmel se dostavuje spíše až v dochuti. Dávám to za vinu hlavně glukózovému sirupu (ale neznám samozřejmě poměr GS:JS). Po polovině vypitého piva koukám, že pivo se statečně snaží kroužkovat. Ještě kousek a kroužkovalo by,... ale bohužel. Již od začátku jsem po nalití ve vůni cítil železitost. Skoro po polovině vypitého piva jsem se náhodou podíval na víčko a vidím rez. Musím uznat, že na marketové pivo příbuzné Holbě je to vcelku "ucházejícně" pitelné pivo. Nemám proti němu námitky, jen by nemuselo stát 9,90 CZK. Za tu cenu si už raději koupím Svijanský Máz 11 (které se podle mého subjektivního názoru nyní docela zlepšilo) nebo i nějaké jinačí a lepší pivo ve slevě. Když si na to tak vzpomínám, tak přesně takhle, ale o trochu lépe, chutnala Holba 12. Řeknu to asi takto: Toto pivo bych pít na chatě celý večer na akci dokázal. Má senzorické vady, ale užil bych si ho asi stejně jako jakýkoli Gambrinus, ve kterém nezaznamenávám senzorické vady. Říz piva Ambrosius Gold je střední. Pasterováno. Hodnocení z pohledu světlých českých ležáků 4,5/10.


Ambrosius Special - Výčepní světlé pivo

Pro Kaufland vyrobil Pivovar Holba a.s., Hanušovice, Česká republika
Složení: pitná voda, ječné slady, glukózový sirup, chmelové produkty
Styl: Světlé výčepní pivo
Stupňovitost: (?)
Alkohol: 3,5%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 20.10.2014
Expirace: 26.12.2014

Po nalití pěna se středními bublinkami. Po chvíli opadla. Barva piva je zlato-oranžová. Vůně piva je sladová. Po prvním napití cítím minimální hořkost, překvapivě i sladkost je minimální. Dal bych to do rovnováhy. Dokonce jsem si po prvním napití myslel, že je pivo nealkoholické. Znáte takovou tu chuť mladiny z nealkoholického piva? Tak tohle tam přesně cítím. Chuťově takový méně hořký Birell. Čekal jsem, že pivo bude sladké, ale není. Hořkost se sladkostí jsou nízké a v rovnováze, ale sladovost je vyšší. Říz, bych si dovolil tvrdit, že je možná střední, ale spíše se přikláním k vyššímu. Přiznávám se, že nevím, zdali je pro mě horší vidět ve složení glukózový sirup, nebo chmelový extrakt. U marketového piva, navíc tohoto kalibru, mi to vlastně ani tak nevadí. Spíše jsem počítal i s horším. Pivo je označeno jako světlé výčepní pivo, ale já bych ho klidně zařadil do speciální kategorie slabých piv. Pivo vyrobil Pivovar Holba a.s., od kterého mi piva velice chutnají. Pivo půsbí limonádovým dojmem (takové "dětské pivo"). Na tomto pivu jsem si pochutnal snad i více, než na nedávno degustované Postřižinské Jedenáctce. Také je tento Ambrosius Special určitě minimálně o 100% lepší než jeho současný marketový brácha Primus (myslím ten hnusný Primus s 3,8% alc. jak ho nedávo brutálně degradovali). Cena v akci za 5,90 CZK, jinak bych ho nekoupil. Pasterováno. Hodnocení z pohledu slabých světlých výčepních piv 5,5/10.


Bernard 10 - Kvasnicové pivo

Rodinný pivovar BERNARD a. s., Humpolec, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad ze sladovny Bernard, žatecký upravený chmel, chmelový extrakt, jemné kvasnice
Styl: Kvasnicové světlé výčepní pivo
Stupňovitost: 10
Alkohol: 4,2%
Forma: 4x 0,5 litru, bernardí lahev
Psaní degustace: 20.10.2014
Expirace: 11.3.2015

Jsem zvyklý, že piva značky Bernard vždy po otevření vypění. Vzhledem k mému zapomenutím první lahev lehce vypěnila. U dalších jsem si dával pozor. Pivo jsem nalil z většiny a nechal jsem trochu piva na vypláchnutí kvasnic. Toto není moje první bernardí kvasnicové pivo, proto vím, jak špatně se kvasnice u Bernardu ze dna pivem vyplachují. Člověk nechce být barbar, ale na Bernard prostě musí. Bylo totiž nutno zbyteček piva v lahvi doslova vyklepat, aby se kvasnice vůbec ze dna odlepily (nejde to tak snadno jako třeba u pšeničných piv a v případě Bernardu se mi nechtěla používat štětka). Po nalití překvapila hutná, vysoká a stabilní pěna, která ještě více zhutněla po dolití kvasnic. Po prvním napití je pivo také hutné a velice plné, že se mi skoro až nechce věřit, že piji výčepní desítku. Bernard 10 je vcelku hořké pivo a senzoricky tak možná zvyšuje sílu celého piva. Nijak ale hořkost neulpívá, a tak vlastně v pivu nepřekáží. V dchuti se hořkost mění n příjemně kvasnicovou až pangaminovou. Barva piva je světlejší zlato-oranžová. Sladovost je trochu nižší, ale harmonicky koresponduje s vyšší hořkostí. Říz je vyšší, a tak i hořkost také lehce senzoricky zvyšuje. Až na ten chmelový extrakt vlastně ani pivu nemám co vytknout. Toto pivo se Bernardu opravdu povedlo. Měl jsem i desítku bez kvasnic (moc nezaujala), ale kvasnicová verze je opradu dělo. Kvasnice hutnost a hořkost v pivu zvyšují, dávají na lepší chuti a plnosti. Navíc co si tak pamatuji, tak obyčejná desítka měla pouze 3,8% alkoholu, zato kvasnicová má 4,2%. Mohl bych ho v pohodě pít celý večer a pokud bych neviděl flašku, určitě bych tvrdil, že piji určitě jedenáctku nebo dvanáctku. Jak je u Bernardu zvykem → Nepasterováno. Hodnocení z pohledu světlých výčepních (kvasnicových) piv 8,5/10.


Gambrinus Originál 10 - Světlé výčepní

Plzeňský Prazdroj, a.s., Plzeň, Česká republika
Složení: voda, ječné slady, chmelové produkty chmel, chmelové produkty
Styl: Světlé výčepní pivo
Stupňovitost: 10
Alkohol: 4,3%
Forma: 1,5 litru, PET lahev
Psaní degustace: 16.10.2014
Expirace: 17.1.2015

Nalévám pivo. Pěna ihned opadla. Po prvním napití cítím vysoký říz piva, přičemž pivo se mi v puse instantně mění na pěnu. Hodně tedy nadýmá. Ono asi v PET balení se počítá s tím, že cestou na nějakou tůru ten oxid uhličitý trochu vyklepeme. Po prvním napití dále cítím vyšší hořkost piva. Je docela příjemná a neulpívá v ústech příliš dlouho. Právě ona říznost ještě více zvyšuje hořkost piva. V dochuti se pivo mění na sladkou chuť a chuť pangaminu (nebo kvasnic). Sladovost je nižší, pivo je totiž více prokvašené. Mám rád více prokvašená piva. Barva piva je žluto-oranžová. Nemohu pivu nic vytknout, ale ani pochválit. Nedávno na Pivnidegustace.cz proběhla série degustací Gambrinusů a musím souhlasit s degustací místního autora. Z portfolia Gambrinusu je desítka výčepní nejpovedenejší pivo. Dokonce jsme 30L sud Gambrinusu 10 měli s kamarády na Silvestra na chatě. Sám bych si ho nekoupil, ale vyhrál jsem ho v soutěži Gambrinusteam. Nebyl jsem z toho moc nadšený, ale darovanému koni na zuby nekoukej. Nakonec jsem byl vcelku příjemně prekvapený. Většina osazenstva chaty si samozřejmě mlaskala. K pivu záměrně nepíši moc informací (ono to snad ani nejde). To proto, že G10 zná snad každý pivař z ČR, a tedy i ví, jak chutná. Senzoricky mu není opravdu co vytknout, ale jinak se jedná o unifikované pivo pro každého. Pasterizováno. Hodnocení z pohledu světlých výčepních piv 5,5/10.


Postřižinské pivo - Jedenáctka

Pivovar Nymburk, spol. s r.o., Nymburk, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, cukr, chmel, chmelové produkty
Styl: Světlý český ležák
Stupňovitost: 11
Alkohol: 4,7%
Forma: 0,5 litru, NRW
Psaní degustace: 13.10.2014
Expirace: 17.12.2014

Pivo jsem koupil v Penny Marketu v akci za 7,90 CZK. Barva je zlatá. Pěna se v dokonale vymyté sklenici vytvářela velmi neochotně a měla střední až veliké bublinky, které opadly, než jsem stačil opsat složení a napít se. Toto pivo jsem již tak cca 3/4 roku zpět od psaní degustace měl. Možná mám doma starou etiketu. Mám totiž takový pocit, že složení bylo jiné, pivo bylo pasterizované a možná i chutnalo jinak. (Jiné složení piva mi později potvrdila degustace na Pivnirecenze.cz). Pokud tomu tak opravdu bylo, nyní chutná opravdu dobře. Předtím bych pivo hodnotil jako průměrné, ale bylo pitelné. Nyní bych pivo hodnotil senzoricky mírně nadprůměrně, ale pitelnost se mírně snížila. Hořkost je spíše střední, trochu ulpívající a ve vůni piva cítím možná trochu oxidaci - nejspíše vlivem okamžitého opadnutí pěny. Sladovost cítím výrazněji než chmel, ale i tak se jeví víceméně v rovnováze s hořkostí. Říz bych ohodnotil jako vyšší-střední. Alkoholu obsahuje 4,7%. Osobně mám rád vykvašenější piva. Postřižinská Jedenáctka mi nepřijde jako nudné, nevýrazné, dokonce ani senzoricky špatné pivo. Přesto by mě tato jedenáctka nijak výrazně nezaujala, kdyby nestála právě 7,90 CZK. V dlouhodobé dochuti v puse ještě dlouho cítím docela výraznou ulpělou hořkost s mírnější oxidační pachutí. Pivo je nepasterizované. Hodnocení z pohledu ležáků 6,5/10.


Svijany 11 - Svijanský Máz

Pivovar Svijany a.s., Svijany, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, cukr, upravený chmel, chmelový extrakt
Styl: Světlý český ležák
Stupňovitost: 11
Alkohol: 4,8%
Forma: 0,5 litru, NRW
Psaní degustace: 11.10.2014
Expirace: 29.12.2014

Pivo jsem koupil v Penny Marketu v akci za 8,90 CZK. Toto pivo dříve (tak 3 - 4 roky zpět) bývalo lepší, proto bych ho rozhodně nekupoval stálo-li by více peněz než 8,90 CZK. Po otevření piva se na mě vyvalila lehká dávka pěny. Nejspíše vlivem nepasterizovanosti. Po nalití je pivo až překvapivě hodně světlé a jeho konzistence vypadá řídce až limonádově. Světlostí se blíží německým pivům a dává pocit, že budeme pít s prominutím "čůránky". Pěna je vysoká a docela i stabilní do poloviny piva. Poté drží na hladině slabou vrstvičku pěny, která brání oxidaci. Vůně a chuť pěny je překvapivě kvasnicová jako u piv Bernard. Hořkost je velmi vysoká, slad je jí doslova přehlušen. Sladovost se dostaví především až v dochuti. Svijanský Máz je vskutku hluboce prokvašené pivo (možná odtud ta řídkost piva). Alkoholu má 4,8%. Kupodivu se opilý necítím ani po pár kouscích tohoto moku. Takže možná to bude i důkaz, že za opilost z části může i obsažené množství zbytkového cukru. Po polovině piva, když se blížil závěr, bylo již pivo trochu zteplalé a bublinky měly malou sílu. Proto se projevila vyšší sladovost, která byla i docela příjemná. Za studena ale slad nešel cítit vůbec. Přehlušil ho totiž chmel. S podivem musím dodat, že Svijanský Máz hodně kroužkuje. Na sklenici lze vidět každé mé napití. Říz je velmi vysoký. Hořkost, která je i tak hodně vysoká se řízem piva zvyšuje taktéž. Pivo je nepasterizované. Svijanský Máz hodnotím lehce nadprůměrně, a to z toho důvodu, že mě neurazí, ale ani nenadchne, uvede do nálady, ale brutálně neopije. Také proto, že lepší Svijany, než "Géčko". Protože mezi mými známými se najde pár lidí, kteří mají rádi Géčko, oceňuji Svijany. Jsou totiž tak na pomezí malých pivovarů a velkopivovarů. S pivem z mikropivovaru u nich neuspěji, Géčko zase nebude dlouhodobě chutnat mně. Svijany jsou zlatý mainstream (střed). Uspokojí jak mě, tak i většinu mých "pivně náročných" známých z chaty (myšleno samozřejmě sarkasticky, proto uvozovky). Samozřejmě jsou na chatě výjimky, kteří ocení dobrá piva - ti to o sobě budou vědět, pokud si přečtou tuto degustaci. Výsledné hodnocení je o chlup zvýšeno právě kvůli nepasterizovanosti piva. Pitelnost je docela slušná. Chuť se podle mého oproti tak cca půl roku zpět trochu zlepšila. Hodnocení z pohledu ležáků 6,5/10.


Zhůřák Hoppy Face Amber Ale 14 - Polotmavý speciální

Pivovar Zhůřák, Zhůř, Česká republika
Složení: ?
Styl: American Amber Ale / IPA
Stupňovitost: 14
IBU: 60
Alkohol: 6,5%
Forma: 2x 0,5 litru, čepované v Klubu malých pivovarů v Plzni
Psaní degustace: 29.9.2014
Expirace: ?

Pěna vysoká, hutná s jemnými až středními bublinkami. Vydržela skoro do poloviny piva. Stále se však na hladině udržuje tenká vrstvička pěny. Vůně silně chmelová po aromatickém chmelu a celkově velmi aromatická. Po prvním napití je znatelně výrazná chuť čerstvého zeleného chmele a po polknutí ještě více zintenzivní. Hořkost zůstává vzadu na jazyku a na patře, ale není nepříjemná. Hořkost piva je vyšší, což by někomu nemuselo zrovna vyhovovat, ale hořkost je vyvážená a stylu piva i mým chuťovým preferencím toto pivo přesně vyhovuje. Barvu hodnotím jako tmavě karamelovou. Jako pivo, které je výrazně chmelené, není na celovečerní pití, ale spíše ke zpestření. Já jsem vypil dva kousky. Klidně bych zvládl i tři nebo čtyři. Říz je vyšší. Na 14 stupňové pivo v chuti nejde cítit alkohol. Pitelnost je až nebezpečně vysoká. Pivovar na svém webu uvádí, že pivo vaří dle recepty společnosti Hoppy Brewing Company, která za tento recept získala ocenění. Alespoň už vím, proč je tak neuvěřitelně dobré. Hodnocení z pohledu svrchně kvašených Ale piv 9/10.


Opat Broumov 12 - Jahodový světlý

Pivovar Broumov s.r.o, Broumov, Česká republika
Složení: ?
Styl: Ochucený ležák
Stupňovitost: 12
Alkohol: ?
Forma: 0,3 litru, čepované v Klubu malých pivovarů v Plzni
Psaní degustace: 29.9.2014
Expirace: ?

Barva je vcelku dosti světlá medová. Jahodová příchuť neovlivnila barvu, takže se s největší pravděpodobností bude jednat o nějaký extrakt nebo chemické ochucení. Chuť je hořčí, ale hořkost v dochuti byla také výrazněji cítit. Jedná hlavně o ženské pití, ale mohlo by chutnat i mužům. Jahodovost lze cítit také z pěny. Pěna je mimochodem hutná, ale brzy opadla. U jahodové příchutě se nejednalo o něpříjemnou chuť ani vůni, avšak pivo nevonělo po pravých jahodách. Celkové hodnocení z pohledu ženy je kladné. Hodnocení z pohledu ochucených ležáků 6/10 (Veronika Turečková).


Žumberk 13 - Polotmavé speciální

Pivovar Žumberk, Žumberk, Česká republika
Složení: ?
Styl: Polotmavý speciální ležák
Stupňovitost: 13
Alkohol: ?
Forma: 0,3 litru, čepované v Klubu malých pivovarů v Plzni
Psaní degustace: 29.9.2014
Expirace: ?

Barva tmavší medová. Pěna nadýchaná hutná a s malými bublinkami. Opadla vcelku rychle, ale pozvolna. Ve vůni jde cítit med. Po prvním napití cítím v chuti lehkou uzenost, hořkost. Sladkost se dostaví až po dopití. Říz je střední. V pivu cítím lehčí nakyslost. Pivo nenadchlo, ale ani nepropadlo. Pivo je nefiltrované a nepasterizované. Hodnocení z pohledu polotmavých ležáků 5,5/10 (Veronika Turečková).


Perlenbacher - Black Beer

Lidl Stiftung & Co., Neckarsulm, Deutschland
Složení: pitná voda, ječný slad, chmelový extrakt
Styl: Tmavý ležák
Stupňovitost: 11,4
Alkohol: 4,9%
Forma: 0,5 litru, plechovka
Psaní degustace: 24.9.2014
Expirace: 28.6.2015

Když jsem byl dva dny zpět nakupovat v Lidlu, všiml jsem si v koutku u výprodeje neznámého piva Perlenbacher. Jakože mi černá piva moc nechutnají, musel jsem ale jednu plechovku vzít. Pivo při nalévání vypadá řídce, ale to je pouze klam. Protože po prvním napití mě ihned překvapilo svoji hutností a vazkostí. Pěna je nižší se středními bublinkami, ale nestabilní. Opadla po dvou napitích. Nicméně zbylá pěna s pivem na sklenici parádně kroužkuje. Říz piva je hodně vysoký. Vůbec mi to kupodivu nevadí. Asi se u plechovek počítá s tím, že jejich majitelé svoji manipulací nějaké ty bublinky vyklepají cestou v batohu. Hořkost je na černá piva docela vysoká a malinko ulpívá. Naštěstí ne na dlouho. Ale opět říkám: Sladovost a sladkost cítit jde trochu více (jak je u černých piv zvykem), ale potlačuje je právě vyšší hořkost a říz piva. Možná tím pivo působí trochu limonádově a lidem to nemusí chutnat, každopádně na německé pivo bych ho při slepé degustaci vůbec netipoval. V chuti cítím pražený ječmen a kávu. Ve složení ale pražený ječmen uveden není. Ve složení je kupodivu uveden pouze chmelový extrakt, a tedy možná proto ta vyšší a ulpívající hořkost. Na to, jak černá piva nemusím, tak mě Perlenbacher zaujal. Stupňovitost uvedena na plechovce 11,4 při alkoholu 4,9%. Cena 9,90 CZK. Pasterováno. Hodnocení z pohledu černých piv 6/10.


Argus Černý 12 - Original Dark Beer

Lidl Česká republika v.o.s., Praha, Česká republika (Pivovary Protivín?)
Složení: pitná voda, ječné slady, pražený ječmen, upravený chmel, chmelové produkty
Styl: Tmavý ležák
Stupňovitost: 12
Alkohol: 4,7%
Forma: 0,5 litru, Argus zálohovaná lahev
Psaní degustace: 21.9.2014
Expirace: 4.3.2015

Při nalévání pivo hodně pěnilo. Pěna je velice hutná, načervenalá, vysoká a stabilní. Drží statečně do poloviny piva. Po prvním napití cítím velice silně chmelovost a hořkost melty (kávy), což vychází nejspíše z praženého ječmene. Pivo je tak černé, že nepropustí ani kapku světla. Oproti jiným černým pivům je toto pivo poněkud řidší konzistence. Říznost bych označil za vyšší-střední. Trochu z něj jde cítit alkohol. Toto pivo se Lidu opravdu povedlo. Dobrý tah, jak přilákat zákazníky. Pasterováno. Cena v akci v Lidlu pokud si dobře pamatuji za 6,90? Hodnocení z pohledu černých piv 7,5/10.
Update (14.9.2015): Exp. 13.1.2016. Koupeno nejspíše v akci Pivo se zdá hutnější než dříve. Říz je střední, barva piva je temná a neprůhledná. Pivo se vyznačuje vysokou, hustou a hutnou načervenalou pěnou. Na první ochutnání zaujme hutností a zvláštní kávově-meltovou hořkostí, která chvíli zůstává na patře. Překvapuje vysokou pitelností. Opravdu jsem Nejspíše vyladili recepturu. Pivo je totiž sušší, než obvykle černá piva bývají. Připomíná mi irský stout (chutí i suchostí). Alkohol již v pivu necítím, naopak rozeznávám stopy brandy a portského. Když tak nyní čtu etiketu, tak je tam uvedeno, že pražený ječmen propůjčuje pivu zvláštní kávovou hořkost a že je pivo podobné irskému stoutu. Opravdu jsem předtím etiketu nečetl a vše popsal dle vlastní chuti. Hodnocení bude dnes hodně vysoké, především pak ve srovnání k ceně, která činí 10,90 CZK, v akci se však může dostat až na 6,90 CZK! Hodnocení z pohledu černých piv 9/10.


Argus Granát 11 - Original Semi-Dark Beer

Lidl Česká republika v.o.s., Praha, Česká republika (Pivovary Protivín?)
Složení: pitná voda, ječné slady, upravený chmel, chmelové produkty
Styl: Polotmavý ležák
Stupňovitost: 11
Alkohol: 4,3%
Forma: 0,5 litru, Argus zálohovaná lahev
Psaní degustace: 21.9.2014
Expirace: 4.3.2015

Při nalévání se pěna tvoří neochotně. Je jantarová a ihned opadne. Zůstane pouze slabá vrstvička. Při prvním napití mě pivo zcela ohromilo. Krásná karamelová chuť. Nejdříve jsem cítil karamel se sladkou chutí a posléze střední příjemnou chmelovost. Možná mám dojem, že cítím med. Chmel není ulpívající. Klidně by se chmelovost hodila o kousek vyšší, ale já si moc nestěžuji, protože tohle pivo je opravdu dobré. Jestli někde Pardál zaspal, tak právě teď a tady. Lidl se svým Argusem, kde dominuje vysokou kvalitou a nízkou cenou, se právě dostal na vrchol marketových piv. Pivo má barvu tmavě jantarovou až karamelovou. Říz bych hodnotil jako vyšší-střední. Celkovou konzistenci jako řidší. Cena byla asi 5,90 CZK v akci. Pasterováno. Hodnocení z pohledu polotmavých piv 7/10.


Vavřinec: Chodovský ležák - Chodovské Svatovavřinecké pivo

Chodov u Karlových Varů, Česká republika
Složení: ?
Styl: Světlý ležák
Stupňovitost: 12,5
Alkohol: ?
Forma: 0,5 litru, čepované
Psaní degustace: 20.9.2014
Expirace: ?

Pěna je vyšší a celkem stabilní se středními bublinkami. Do poloviny piva opadla. Po prvním napití cítím vyšší hořkost, která je lehce ulpívající, ale nikoli nepříjemná. Sladovost je ubita hořkostí, ale i tak jde cítit. Přítelkyně naopak zase říká, že je pivo sladší. Každopádně toto pivo mi chutná stejně jako Břevnovský Benedict nebo Svatý Florian z Lokte. Pivo je hutné nefiltrované a dle chuti a doby spotřeby předpokládám i nepasterizované. Pivo bylo prodáváno na oslavách založení města Chodova. Bylo dostupné jen v ten den čepované a v lahvích. Říznost je vyšší-střední. Barva piva je oranžová a pivo je lehce zakalené. Vzhledem k tomu, že pivo bylo uvařeno jen pro tuto zvláštní příležitost, tak předpokládám, že si město Chodov nechalo pivo uvařit v blízkém minipivovaru (protože samo funkční pivovar nemá). Pivo bylo prý uvařeno dle původní chodovské receptury. Hodnocení z pohledu ležáků 7/10.


Guinness Draught Stout

GUINNESS & CO., Dublin, Ireland
Složení: voda, ječný slad, pražený ječmen, chmel, chmelový extrakt, kvasnice
Styl: Stout (Pivo svrchně kvašené tmavé výčepní)
Stupňovitost: 10
Alkohol: 4,2%
Forma: 0,33 litru, nevratná lahev
Psaní degustace: 12.9.2014
Expirace: 14.9.2014

Když jsem objevil Guinnesse v Tescu v akci za 21,50 CZK, nemohl jsem odolat a jednoho koupil, ačkoli bylo 2 dny před expirací. Těšil jsem se na klasickou hutnou a jemně krémovou pěnu s miniaturními bublinkami. Toto se mi vyplnilo. Pěna drží do poloviny piva a slabá vrstvička drží až do konce. V pivu mě ihned zaujala kávová vůně. Po napití cítím silnou kávu, meltu, vysoce pražený slad, hodně intenzivní hořkost a lehce karamel. Hořkost je silnější a lehounce ulpívající, ale nikoli nepříjemná. Guinness mi připomíná piva Merlin a Porter. Sladovost nelze cítit skoro vůbec. Pivo je velmi suché a zdá se hluboce prokvašené, ale vůbec mi to nevadí. Pasterizované. Opravdu skvělá koupě piva. Guinness doporučuji všem, který chtějí ochutnat vynikající stout. Mimochodem, Guinnesse jsem ochutnal i několik dní po expiraci a byl úplně bez jakýchkoli senzorických vad. Hodnocení z pohledu stoutů 8/10.


Florian - Světlý ležák

Rodinný pivovar Svatý Florian, Loket, Česká republika
Složení: voda, ječné slady, chmel, pivní kvasnice
Styl: Světlé nealkoholické pivo
Stupňovitost: 11 (?)
Alkohol: 4,6%
Forma: 1,5 litru, PET lahev
Psaní degustace: 9.9.2014
Expirace: ?.9.2014 (na lahvi nauvedeno)

Při nalévání pivo pění neochotně. Je nutné lít z výšky, aby vůbec vznikla nějaká pěna. Ta má velké bublinky a ihned opadává. Drží jen slabší vrstvičku. Při pohledu na pivo uplně tleskám, protože to, jak je pivo hutné, se dá nejen cítít, ale i vidět. Lze vidět jeho vazkost a také nefiltrovanost. Nepasterizovaná chuť je po napití také velice zřejmá. Po napití cítím hořkost, která není ulpívající a po polknutí jde cítit sladovost. Chuť je úplně úžasná. Tohle je přesně chuť, kterou si představuji, že bude mít každé opravdové pivo. Říznost piva je střední. Takže chuť je chmelová a hořká s okamžitou sladkou dochutí po polknutí. Barva je zlatá a mírně kalná vlivem nefiltrovanosti piva. Florian mi připomíná chutí Karla IV z Karlových Varů, Břevnovského Benedicta nebo pivo Bobr. Ve florianovi překvapil alkohol 4,6%, který ale není v pivu vůbec cítit, ačkoli pivo takzvaně lezlo docela do hlavy. Degustace proběhla ihned po koupi piva, tj. v úterý 9.9.2014. To proto, že pivo má minimální trvanlivost 14 dní od data stočení do lahve. Vzhledem k neuvedení data na lahvi, jsem pivo raději ihned ten den vypil. Bylo však vynikající. Číšník mi pivo vyndal rovnou z chladničky a tak si myslím, že pouze zapomněli napsat datum stočení. Ono stejně při dobrém skladování pivo tak moc neztrácí na kvalitě. Na svoji hutnost, nefiltrovanost a nepasterizovanost je pivo velice dobře pitelné. Ostatně dokazuje to i fakt, že jsem všechna tři piva vypil za jednu hodinu. Cena piva v PET lahvi je 145 CZK. Hodnocení z pohledu světlých ležáků 10/10.


Staročech - Nealkoholické světlé pivo

Pivovar Nymburk, spol. s r.o, Nymburk, Česká republika
Složení: pitná voda , ječný slad, upravený chmel, chmelové produkty
Styl: Světlé nealkoholické pivo
Stupňovitost: ?
Alkohol: max 0,5%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 5.9.2014
Expirace: 20.12.2014

Při nalévání mě zaujala pěnivost a barva. Pěnivost byla střední s velkými bublinkami, ale pěna naopak docela dlouho držela. Barva je světlejší oranžovo-zlatá. Po prvním napití pociťuji sladovou a mladinovou chuť a po polknutí ihned nastupuje vyšší hořkost. K pivu se ale hodí. Pivo je díky ní velice dobře pitelné a osvěžující. Svoji vyšší hořkostí se svěžest a pitelnost piva ještě zvyšuje. V pivu lze cítit vyšší a hořkost v odbré kombinaci s neprokvašenou mladinou. Pěna pěkně kroužkuje. Hořkostí mi pivo připomíná Birell. Po delší chvíli na vzduchu je chuť lehce oxidační a myšinová. I přes toto všechno se jedná zo jedno z nejlepších nealkoholických piv. Opravdu si na něm pochutnávám. Pasterováno. Cena cca 6,90 CZK. Hodnocení z pohledu nealkoholických piv 7/10.


Staropramen 10° Světlý

Pivovary Staropramen s.r.o., Praha, Česká republika
Složení: voda, slad, ječmen, maltózový sirup, chmelové produkty, izomerizovaný chmelový extrakt
Styl: Spodně kvašené světlé výčepní pivo
Stupňovitost: 10
Alkohol: 4,0%
Forma: 0,5 litru, staropramenovská lahev + 1 litr točeného tupláku
Psaní degustace: 2.9.2014
Expirace: 18.1.2015

S tímto pivem mám zkušenosti tak cca 4 roky zpět. Zdá se mi, že se jeho chuť během těch let trochu změnila. Pamatuji si cca v roce 2011 změnu lahví (staré lahve pojal Braník). Se změnou lahví se mi zdálo, že se zlepšila i chuť, ale spíše to byla jen sugesce. Poté mi dlouho zase nechutnal a poslední dobou mu přicházím zase na chuť. Multipack v akci za 73,90 CZK za 10 piv jsem koupil v Kauflandu. V této lahvové podobě je pěna s jemnými a středními bublinkami. Pěna je vysoká, ale po chvíli opadne. Vše spíše záleží, jakým způsobem pivo nalijete. Říz je spíše vyšší. Hořkost je vyšší-střední, nikoli ulpívající a vcelku příjemná. Pivo je husté a takové velice dobře doma pitelné a limonádové. Rozhodně se na první dojem nejeví jako světlé výčepní. Tělo je plné, hutné a sladové (asi kvůli použití maltózového sirupu). V pivu nejde cítit alkohol ani po zteplání piva. Musím říci, že za cenu 7,40 CZK za 0,5 litrovou lahev v akci se koupě docela vyplatí. Doporučuji doma mít pár europiv a pár piv z minipivovarů. I já mám někdy chuť na europiva a někdy na dobrá piva z minipivovarů. Staropramen světlé výčepní pivo je sice unifikované pivo s náhražkami, ale za tu cenu je docela dobře v létě pitelné a chutné. Jinak než ve slevě si Staropramen vůbec nekupuji. Hodnocení z pohledu světlých výčepních piv (lahev) 5/10.
Točená forma výčepního Staropramenu je více sladší a sladovější. Spíše bych řekl, že je pivo až medové. Hořkost je dána do pozadí. Bublinek je méně a jsou menší. Celkově je pivo středně až málo řízné. Pěna je naopak dokonale hustá a hutná s malými bublinkami. Vydrží dlouho a poté se trochu trhá na cucky. V točené podobě lze docela výrazně cítit alkohol, a to i v dobře vychlazeném pivu. Hodnocení z pohledu světlých výčepních piv (čepované) 5,5/10.


Budweiser Budvar - B:Classic (Světlé výčepní)

Budějovický Budvar. n.p., České Budějovice, Česká republika
Složení: voda z artéských studní, ječný slad, cukr, žatecký hlávkový chmel
Styl: Spodně kvašené světlé výčepní pivo
Stupňovitost: 10
Alkohol: 4,0%
Forma: 0,5 litru, budvarová lahev
Psaní degustace: 28.8.2014
Expirace: 22.2.2015

Pěna je vysoká s malými bublinkami. Je hodně stabilní, a to do cca poloviny piva. Barva piva je světlejší. Po prvním napití cítím převážně sladovost se středním řízem. Doprovázena je ihned po polknutí hořkostí. V chuti cítím převážně lehkou koprovou chuť a lehkou nakyslost. Jinak celková chuť piva je vodovější (limonádovější), avšak spojení hořkosti a sladovosti je v dokonalém poměru. Sladovost není nijak vysoká, stejně tak jako hořkost, která v dochuti jde lehce do myšiny. Světlý výčepní Budvar mi překvapivě velmi chutná. Dokonce snad i více, než když měl starou etiketu. Nevím, jestli je to jen zdání, nebo změnili recepturu. Barva je velice světlá. Zátka je obalena stříbrným alobalem. Toto se většinou děje u prémiových piv nebo dvanáctek. Tento Budvar - Světlé výčepní pivo se jeví slabší než vypadá. Asi to dělá mírnější hořkost. Pasterováno. Hodnocení z pohledu světlých výčepních piv 7/10.


Bernard - Bezlepkový ležák

Rodinný pivovar Bernard a.s., Humpolec, Česká republika
Složení: pitná voda, ječmenné slady, chmelové produkty, obsah lepku max. 20 mg/kg
Styl: Spodně kvašený světlý ležák
Stupňovitost: 11 (?)
Alkohol: 4,7%
Forma: 0,5 litru, bernardí lahev
Psaní degustace: 19.8.2014
Expirace: 31.8.2014

Pěny bylo velice málo. Bublinky byly velké a po chvíli opadla veškerá pěna. Pivo je klasické zlatavé barvy. V chuti hodně připomíná klasická piva z produkce Bernardu, ale něco i na něm v chuti nesedí. Tento bezlepkový ležák je docela hořký a kvasnicový jako jiná piva Bernardu, ale má naopak docela vyšší sladovost. Také cítím jakousi chuť která mi v pivu moc nesedí. Tipnul bych to na lehkou chuť zatuchlé myšiny. Pivo je nepasterizované. I když je cca jeden a půl týdne do expirace, nemyslím si, že ona zvláštní chuť je zapříčiněna špatným skladováním nebo ještě týdenní trvanlivostí. Ve vůni piva cítím alkohol, kvasnice a zvláštní chmelovou zatuchlost. Pitelnost je velice dobré a říz je střední. Jedná se o docela dobré pivo, které mi chutná a u kterého nelze vůbec poznat, že se jedná o bezlepkové. Na etiketě piva je umístěna tabulka výživových hodnot, což u tohoto piva konzumenti jistě ocení. Cena piva byla myslím kolem 27 CZK. Hodnocení z pohledu světlých ležáků 6,5/10.


Van Pur - Světlé výčepní pivo

Van Pur Sp. z o.o., Warszawa, Poland
Složení: pitná voda, ječný slad, ječmen, chmel, kyselina L-askorbová
Styl: Spodně kvašené světlé výčepní pivo
Stupňovitost: 10 (?)
Alkohol: 4,0%
Forma: 1,5 litru, PET lahev
Psaní degustace: 17.8.2014
Expirace: 7.3.2015

Po prvním nalití světlého výčepního piva Van Pur mě zaujala krásně vysoká a stabilní pěna s velmi jemnými bublinkami. Držela velice dlouho a nechtěla spadnout. Malá vrstvička pěny se držela až do úplného vypití piva. Po prvním napití bych pivo hodnotil jako středně řízné. Jako první v chuti nastupuje sladovost. Chmel jsem zprvu hledal marně. Nejdříve jsem si říkal, zdali jsem si nekoupil sladový nápoj. Chmel se opravdu objevil, ale až po dalších pár locích piva. Chtělo si jen zvyknout na tu sladovou chuť, abych cítil nějaký chmel. Po té i tak cítím chmelovou chuť, ale spíše v dochuti. Kdyby bylo pivo více chmelové, tak bych mu ve výsledném hodnocení dal určitě o jeden bod více. Ani bych se snad nezlobil, kdyby byl ve složení použit chmelový extrakt, který by hořkost piva zvýšil. Totiž za cenu cca 22 CZK za 1,5 litrovou PET lahev (necelých 7,5 CZK za 0,5 litru) bych chmelový extrakt nejen že prominul, ale snad i chtěl. Já vím, že v dnešní době minipivovarů je chmel dražší artikl než kdykoli. Kupodivu sladovost ani chmelová chuť neulpívají a v dochuti relativně rychle zmizí. Pivo je pasterizované. Ve složení nalezneme antioxidant, a to kyselinu L-askorbovou. Hodnocení z pohledu světlých výčepních piv 4/10.


Rohozec Skalák 11° - Řezaný letní ležák

Pivovar Rohozec a.s., Malý Rohozec, Turnov, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, cukr, upravený chmel, chmelový extrakt a izoextrakt, barvivo: kulér, antioxidant: kyselina askorbová
Styl: Řezaný ležák
Stupňovitost: 11
Alkohol: 5,0%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 8.8.2014
Expirace: 2.3.2015

Po nalití je paradoxně pěna vysoká a vcelku i stabilní. Skalák světlý a řezaný se vlastně liší jen přidaným barvivem - kulérem (tedy karamelizovaným cukrem). Takže se jedná vlastně o takový podvod. Když jsem poprvé pil řezaného Skaláka 11 tak cca rok zpět, nechutnal mi a mám takový pocit, že obsahoval i umělá sladidla (ale nechci křivdit). Podruhé jsem řezaného Skaláka pil na chatě v chatové oblasti u vodní nádrže se stejným názvem - Skalka u Chebu (teď si vlastně uvědomuji tu shodu jmen). Již to bylo s chutí piva lepší a ve složení jsem viděl jen barvivo. I tak to není pravé řezané. Tento řezaný Skalák mi v chuti prijde více sladší, karamelový a ani ne tak alkoholický. Možná je to jen pocit vyvolaný karamelem. Občas cítím z karamelu tóny lesních plodů jako jsou maliny a ostružiny. Pivo se mi ale jeví slabší - spíše více jako desítka Podskalák. Docela kroužkuje ve sklenici. Celkové hodnocení je takové, že řezaný Skalák je sladší než klasický Skalák 11. V souladu s tím hořkost trochu mizí. Celková chuť ale kupodivu koresponduje. Říz je střední. Cítím v chuti karamel. Hodnocení 5,5/10.


Rohozec Podskalák 10° - Světlé výčepní

Pivovar Rohozec a.s., Malý Rohozec, Turnov, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, cukr, upravený chmel, chmelový extrakt a izoextrakt, antioxidant: kyselina askorbová
Styl: Světlé výčepní pivo
Stupňovitost: 10
Alkohol: 4,2%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 8.8.2014
Expirace: 30.3.2015

Po nalití je pěny minimum a ihned opadla. Podskalák je velmi řízné pivo - říz je opravdu velmi vysoký. Hořkost se mi zdá nižší, zato více ulpívající po polknutí a v dochuti. Podskaláka 10 bych označil sladším pivem, než je Skalák 11, zato v některých okamžicích přijde více vhod, nežli Skalák 11. Již z ochutnání jde poznat, že Podskalák je slabší pivo, ale je velmi osvěžující, více než zmiňovaná 11. Podskalák je svěží a lehké pivo, ačkoli na desítku je vykvašeno na 4,2% alkoholu. Rohozce Podskaláka 10 bych doporučil pokud nemáte chuť na výčepní desítku, ale ani na klasickou jedenáctku s obsahem alkoholu pohybujícím se okolo 4,5 - 4,7% alkoholu. Jedná se o hořkou a opravdu skvělou desítku. Hodnocení z pohledu světlých výčepních piv 7/10.


Rohozec Skalák 11° - Světlý ležák

Pivovar Rohozec a.s., Malý Rohozec, Turnov, Česká republika
Složení: pitná voda, ječný slad, cukr, upravený chmel, chmelový extrakt a izoextrakt, antioxidant: kyselina askorbová
Styl: Světlý ležák
Stupňovitost: 11
Alkohol: 5,0%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 7.8.2014
Expirace: 30.3.2015

Po nalití je pěna jemná s malými bublinkami a dlouho drží. Co zaujme na pivu při prvním napití, tak to je vyšší, ale příjemná hořkost s malou sladovostí a lehkou kvasnicovou chutí. Pivo je trochu sušší, zato však osvěžující. Po prohlédnutí etikety jsem si všiml, že je pivo vykvašeno na 5,0% alkoholu, proto asi ta suchost piva. Kupodivu to pivu ale docela sedí. Druhé slovo "kupodivu" náleží i tomu, že kroužkuje. Což na hodně vykvašenou pasterizovanou jedenáctku docela překvapuje. Ve složení nalezneme antioxidant kyselinu askorbovou. Říz Skaláka je vyšší-střední. Všeobecně sladovost cítit moc nelze, hořkost je vyšší, ale neobtěžující. Slabá vrstvička pěny drží až do konce. Trochu mi připomíná Jihlavkého Ježka 11. Možná to vypadá, že nevím, co o pivu napsat, ale pivo je opravdu dobré. Jedná se o skvělou jedenáctku. Osobně mám raději sušší a vykvašenější piva. Skalák od Rohozce je velmi zvláštní pivo, a proto nečekám, že se každému chuťově zalíbí. Rohozce Skaláka 11 jsem měl v Turnově na dovolené skoro každý den během dlouhých pěších túr točeného a nemohu si ho vynachválit. I když zrovna na túry bych volil spíše odlehčenější a více osvěžující variantu Podskalák 10, neboť Skalák 11 mi přijde takový těžký a uzemňující. Skalák 11 je dobré pivo pro ty, kteří mají rádi hořká, méně sladká, sušší a s tím související i vyšší prokvašenost piva. Hodnocení z pohledu ležáků 7/10.


Černá Hora Páter - Světlý ležák

Pivovar Černá Hora, a.s. (spadající pod: Pivovary Lobkowicz, a.s.), Česká republika
Složení: voda, ječný slad, upravený chmel, chmelové produkty
Styl: Světlý ležák
Stupňovitost: 11 (?)
Alkohol: 4,4%
Forma: 0,5 litru, NRW lahev
Psaní degustace: 7.8.2014
Expirace: 28.10.2014

Při nalévání pivo více pění. Pěna je stabilní hutná a s velkými bublinami. Takovou čepici jsem již dlouho neviděl. Barva je tmavší. Říz piva je zprvu vyšší, po chvíli spíše střední. Pěna drží zatím do poloviny piva. Chuť je lehce sklepně sladová. Hořkost se dostavuje až po polknutí a v dochuti. Hořkost není nepříjemná, je uhlazená a jde do kvasnicové chuti. Jen málo lidí má rádo moravská (komerční) piva. Já patřím k západočeským lidem, kteří je mají vcelku rádi (asi hlavně kvůli častým cestám na Moravu za příbuznými). Pátera hodnotím jako lehce nadprůměrné pivo, které je opravdu dobré na každodenní pití. Asi to píši pořád, ale neurazí, ani nenadchne. Žízeň zažene parádně. Když piji pivo, většinou mě chutná až druhé či třetí pivo. U Pátera je tomu naopak. Chutná ihned zezačátku a množstvím vypitých pullitrů chutná méně (takže nepřímá úměra). Páter je pasterizované pivo. Podle množství alkoholu a dle internetových stránek pivovaru předpokládám, že se jedná o 11 stupňové pivo. Hodnocení z pohledu ležáků 5,0/10.


Kynšperský Zajíc 12° - Polotmavý ležák

Kynšperský pivovar s.r.o., Kynšperk nad Ohří, Česká republika
Složení: pitná voda, plzeňský slad, bavorský slad, karamelový slad, chmel, chmelový extrakt, pivní kvasinky
Styl: Polotmavý ležák, nefiltrované
Stupňovitost: 12
Alkohol: 5,2%
Forma: 1,5 litru, PET lahev
Psaní degustace: 6.8.2014
Expirace: 10.8.2014

Při nalévání pivo vypadalo relativně hutně. Vůně působila chmelově. Pěna nic moc - ihned opadla. Celkově se pivu moc pěnit nechtělo. Říz je spíše nižší-střední. Chuť piva se mi jeví až přespříliš sladová. Sladové tělo úplně přebíjí (možná i ubíjí) veškerou hořkost. Mojí mamce a přítelkyni toto pivo také relativně chutnalo čepované v pivovarské restauraci v Kynšperku nad Ohří. Skladba sladů je zajímavá - cítím karamel a sladkost sladu. Lehce nadprůměrný polotmavý ležák. Jediné, kvůli čemu bych si toto pivo dal je jeho nefilrovanost a dle trvanlivosti i odvozená nepasterizace piva. Sice je dle etikety pivo nefiltrované, já ale vidím průzračné pivo bez zákalu. Pivo je lehce nakyslé, trochu trpké, divně hořké. Nemyslím si však, že by pivo bylo špatně skladováno. Pivovarská prodejna všechna svá piva skladuje v chladničkách. Hodnocení z pohledu ležáků 4,5/10. Rozhodně doporučuji spíše zajít na čepovanou podobu piva Zajíc do kynšperské pivovarské restaurace v areálu pivovaru.


Kynšperský Zajíc 13° - Vídeňský speciál

Kynšperský pivovar s.r.o., Kynšperk nad Ohří, Česká republika
Složení: pitná voda, vídeňský slad, český slad, mnichovský slad, chmel, chmelový extrakt, pivní kvasinky
Styl: Vídeňský ležák, nefiltrované
Stupňovitost: 13
Alkohol: 5,3%
Forma: 1,0 litr, PET lahev
Psaní degustace: 6.8.2014
Expirace: 12.8.2014

Po nalití ihned vidím krásně vysokou a stabilní pěnu s malými bublinkami, která na hladině drží a po opadnutí zůstává slabá vrstvička. Barevností bych pivo přirovnal něco mezi polotmavým pivem a klasickým světlým ležákem. Pivo má lehce zakalenou barvu (nefiltrované). Chuť piva je plná a jeho tělo je spíše hořké a medové. Lze pocítit bohatou skladbu sladů, především pak cítím chuť karamelovou a lehounce praženou (chuť kávy). Zajíc 13 - Vídeňský ležák chutnal jak mojí mamce, tak i mé přítelkyni, a to v pivovarské restauraci v Kynšpwrku nad Ohří. První, co mě na tomto vídeňském ležáku zarazilo, tak to byla kvasnicovost. V pivu lze silně cítit kvasnice (Pangamin), a to nejen po prvním loku, ale i jen po pouhém přivonění k pivu. Pivo je slabě zakalené, hutné, spíše sladové, medové s výraznou, ale příjemnou hořkostí. Tento vídeňský ležák je sice 13 stupňový, ale je vykvašen pouze na 5,3% alkoholu. Právě proto je tělo piva hutné a sladší. Na lahvi se neuvádí, zdali je pivo pasterizované či nikoliv. Předpokládám, že kvůli pouze týdenní trvanlivosti bude bez pasterizace. Celková chuť piva: Výrazný, silný, ale přijemný chmel, který je doplněný skladbou sladů s chutí karamele a medu. Konzistence je hutná, pivo je tělnaté. Říz je vyšší až střední. Dochuť karamelově medová a hořká. V lecčems mi připomíná pivo Břevnovský Benedict. Hodnocení z pohledu ležáků 8/10. Rozhodně doporučuji zajít na čepovanou podobu piva Zajíc do kynšperské pivovarské restaurace v areálu pivovaru.


Kynšperský Zajíc 12° - Světlý ležák

Kynšperský pivovar s.r.o., Kynšperk nad Ohří, Česká republika
Složení: pitná voda, plzeňský slad, chmel, chmelový extrakt, pivní kvasinky
Styl: Pilsener, nefiltrované
Stupňovitost: 12
Alkohol: 5,2%
Forma: 1,5 litru, PET lahev
Psaní degustace: 8.7.2014
Expirace: 12.7.2014

Pivo bylo naléváno do důkladně vymité sklenice s uchem určené pro pilsenery. Pivo se nalévalo hůře protože více pěnilo. Pěna je s malými bublinkami a ta čepice je opravdu hustá a drží dlouho. To jsem od PET piv málokdy viděl. První lok se jeví vcelku sladově a alkoholově. Trochu mi tato kombinace vadí. Bohužel na lahvi se neuvádí, jestli je pivo nepasterizované, nebo pasterizované. Kvůli pouze týdenní trvanlivosti od data stočení tipuji, že se jedná o pivo nepasterizované. Cítím, že pivo je určené pro konzumenty německé a ruské. Nejen, že v těchto jazycích jsou tabule na budově pivovaru v Knyšperku nad Ohří, ale i chutí to lze rozpoznat. V pivu lze poznat takovou tu klasickou německou chuť piv, ale i přiblížení k Čechám. Pivovar se snaží zalíbit jak občanům Německa, tak i Ruska, ale nechce urazit ani pijany národa českého. Západ Čech je pivní poušť narozdíl od zbytku republiky, a tak mu tato chuť stačí k proražení na západočeském pivním trhu. Po druhém pivu vám je již jedno, jaké pivo pijete, zvlášť, když jste štamgast. Už piji třetí pivo z PETky a ani nevím jak. Neurazí, nenadchne, ale je lokální. Hodnocení z pohledu ležáků 6,5/10. Rozhodně doporučuji zajít na čepovanou podobu piva Zajíc do kynšperské pivovarské restaurace v areálu pivovaru.


Van Pur Strong

Van Pur Sp. z o.o., Warszawa, Poland
Složení: pitná voda, ječný slad, ječmen, chmel, kyselina L-askorbová
Styl: Spodně kvašený silný speciální ležák
Stupňovitost: ?
Alkohol: 7,2%
Forma: 1,5 litru, PET lahev
Psaní degustace: 5.6.2014
Expirace: 30.12.2014

Pivo jsem chtěl již déle ochutnat, ale bál jsem se toho. Pivo má po nalití docela tmavou barvu, která se blíží jantarovým a polotmavým pivům. Pivo bylo při nalévání velice vazké a hutné na pohled. Pěna byla nádherně hutná a vysoká. Krása. Bohužel do poloviny piva spadla. Chuť piva je hodně sladová, a převelice sladká. Dorovnává to naštěstí vyšší hořkost, která se hodí do kontrastu se sladovostí. Ve vůni piva jde cítit alkohol. Nástup chutí je alkoholový, poté následuje sladovost a medovost, která je zakončena hořkostí. V pivu dále cítím jantarový slad a další obilí nebo kukuřici (ačkoli není kukuřice ve složení uvedena). Ve složení jsem nalezl ječmen a kyselinu L-askorbovou. V žaludku mi pivo úplně zatápí. Jsem zvyklý na takto silná piva, ale tohle je opravdu silné. Po prvním napití jsem se zděsil, ale potom mi to už začlo být jedno. Pivo bych trochu upravil, a to snížením sladkosti a zvýšením hořkosti, která je jinak originálně docela nevýrazná. V jiném případě bych pivo více prokvasil, avšak poté by bylo ještě více alkoholické. V takovém případě bych volil pivo rozlévat hostům do 0,3 litrových sklenicích po nějakém dobrém jídle. To bych ostatně udělal i nyní bez mého "vylepšování". Do půllitru se pivo rozhodně nehodí, tedy za předpokladu, že se nejedete opít na chatu s kamarády. Pivo má docela plně tělo, vyšší alkoholovost a vyšší sladkost, nižší hořkost, která by mohla být vyšší. Obohatil bych pivo například o zahraniční aromatický chmel. Pivo hodně opíjí / nakládá. Po jednom 0,5 litrovém pivu mám dost, a to jsem najedený. Toto pivo příště vezmu na chatu, pro najetí hladinky. Další pivo už nalévám do 0,3 pivní sklenice. Na pivních recenzích na webu pivnirecenze.cz jsou lidi z tohoto piva vcelku odvařeni. Já tedy tolik ne. Dá se pít, ale nejsem z něj tak hotov. Hodnocení z pohledu silných piv 6/10.


Chodovar Mr. Albi, černý ležák, Limited 2014 Edition

Chodovar s r.o., Chodová Planá, Česká republika
Složení: voda z vlastní artézské studny, český chmel, plzeňský slad, karamelový slad, bavorský slad, pražený slad, pivní kulér
Styl: Spodně kvašený černý ležák
Stupňovitost: 12
Alkohol: 5,0%
Forma: 0,5 litru, lahev s patentním uzávěrem
Psaní degustace: 22.12.2013
Expirace: 1.5.2014

Pěna je vysoká hustá a drží až překvapivě stabilně. Na to že černá piva nemusím, je toto černé pivo převelice dobře pitelné. V chuti mi připomíná perníčky a perníkové koření. Dále cítím brandy, cognac nebo červené víno (asi portské). Je velice jemné, sladké, a vskutku adekvátně hořké v odkazu na svoji sladkost. Hořkost není ulpívající. Jeho jemnou chuť bych připodobnil k mixu mezi Porterem a Guinessem. Takový uhlazenější a jemnější Porter s menším obsahem alkoholu nebo takový odlehčený Guiness. Pitelnost 100%. Pivo piji po polévce, slehla mi v žaludku a i přes to všechno cítím, že jsem z piva velice sytý. Avšak nijak negativně. Hodnocení z pohledu černých piv 9,5/10.
Degustace č. 2. Degustace: 29.11.2014. Expirace: 7.4.2015. Degustace: Pěna je vysoká, ale rychle opadla, až nezůstala žádná. U druhého nalití při doplnění sklenice již pěna zůstala dlouho. Vůně a chuť je lehce kávová, pražená a karamelová. Jako kdybych pil slaboučkou meltu. V dochuti je již více kávová s dozníváním hořkosti. Sladovost je vyšší a celková sladkost také. Hořkost je kupodivu na černá piva docela vysoká, ale jinak v kontrastu se sladkostí a sladovostí je vyvážená a hodně znatelná. Mně to navadí, já to tak rád. Pivo mi připomíná nedávno testované německé pivo Perlenbacher a piva stylu Porter. Říz je vyšší. Ve shrnutí: Celková konzistence je řidší, sladovost a sladkost vyšší, hořkost vyšší na černá piva, ale v dobrém poměru ke sladkosti. Cítit lze kávu. Pivo je do stylu Porter. Jako pivo mi přijde černý Chodovar Mr. Albi dobrý, ale nějak mi nesedí taková řidší konzistence. Díky ní je pitelnost sice vysoká, ale ke speciální limitované a zimní edici by se hodilo nějaké trochu těžší a hutnější pivo. Říz se s pribývajícím časem rychle vytrácí. Ve složení nalezneme pivní kulér. Navíc není uvedeno, zdali je pivo pasterizované či nikoli. Vzhledem ke tradici nepasterizovanosti Chodovaru bych předpokládal, že bude pivo nepasterizované, avšak Bernard svůj Bohemian Ale také navzdory tradici pasterizoval. Na to, že se jedná o černé pivo, tak mi chutná. Jen bych mu již nedal tak vysoké hodnocení. Hodnocení z pohledu černých piv 8/10.


Primátor English Pale Ale (EPA)

PRIMÁTOR a.s., Náchod, Česká republika
Složení: voda, ječné slady, pšeničný slad, oves, upravený chmel, antioxidant E300, pasterizováno
Styl: Svrchně kvašený polotmavý ležák anglického typu
Stupňovitost: ?
Alkohol: 5,0%
Forma: lahvové, 0,5 litru
Psaní degustace: 23.3.2014
Expirace: 6.2.2015

Jednou jsem již tohle pivo degustoval a myslím si, že jsem mu dal určitě docela vysoké hodnocení, nebo mi alespoň hodně chutnalo. Tehdy jsem s novými pivními styly teprve začínal, takže každá novinka pro mě byla, když už ne dobrá, tak alespoň velmi zajímavá. Pivo Primátor EPA mně chutnalo i při druhé degustaci. Vzhledem k již mírně napitému stylu IPA, EPA, APA, Stout, jsem musel konstatovat, že chuť Primátoru EPA je jakási unifikovaná česká mutace EPA stylu. V pivu jsem spíše cítil český ležák s příměsí karamelového sladu a směsí chmelů, mezi nimiž byla také trocha aromatického anglického chmele. Barva byla tedy polotmavá až jantarová. Po prvním polknutí mi chuť ihned asociovala Staropramen Granát. Po delším prozkoumání jsem v pivu cítil spíše mix českého a vídeňského ležáku s lehčí aromatičností ALE piva. V pivu lze hodně cítit kvasnice. Ve složení nalezneme antioxidant E300 a oves. Oves nejspíše slouží ke zlepšení chuti a tělnatosti piva. Pivo za cenu cca 18 CZK neurazí (vetšinou ale v akci i za nižší cenu; cca 14 CZK). Pro začátečníky s ALE styly je to velice dobré pivo. Takový jemnější přechod na ALE styly. Pitelnost je pro mě překvapivě nebezpečně vysoká. Když si ho koupím, tak mě nikdy nezklame a ihned ho vypiji během pár minut. Hodnocení 7/10.
Update 10.6.2015: Exp.: 26.4.2015. Složení totožné, až na antioxidant E300, který nyní ve složení není. Že by ho tam již nedávali, nebo se změnila legislativa? Oproti minule se změnila etiketa. Po ptevření na mě pivo dýchlo příjemnou a aromatickou, medovou až kořeněnou hořkostí. Při nalévání jsem musel pěně trochu pomáhat. Nakonec se však vytvořila vysoká pěna se středními až velkými bublinami. Po chvíli opadla a zanechala po sobě vrstvičku pěny. Pivo je červeno-zlaté. Možná takový barevný přechod od světlých ležáků po jantarová piva. V dochuti zanechává pivo nasládlou a úžasně medovo-voskovou chuť s lehkým karamelovým dozníváním. Pivo se nevyznačuje přemírou hořkosri. Je ale spíše suché, což může senzoricky zvýšit pocit z hořkosti. Pivo je sladovější převážně až v dochuti. Říz je střední, bublinky jsou jemné. Pivo je celkově příjemné a vyvážené. Opět musím tvrdit, že jako úvod do stylu piva Ale bych Primátora EPA doporučil. V chuti je podobné mému Coopers IPA se chmely Magnum a Target. Nic není v Primátor EPA nepříjemné a nic neruší chuť. Jen se mi zdá, že kdysi byla barva piva tmavší, což zmiňuji výše. Hodnocení bych nechal na 7/10.


Erdinger Dunkel

Privatbrauerei ERDINGER WEISSBRÄU Werner Brombach GmbH, Erding, Deutschland
Složení: voda, pšeničný slad, ječný slad, pražený slad, chmel, kvasnice
Styl: Dunkelbier
Stupňovitost: ?
Alkohol: 5,6%
Forma: lahvové, 0,5 litru
Psaní degustace: 11.5.2014
Expirace: ?

Jakože tmavá piva rád nemám, toto pivo mě nadchlo. Byla v něm cítit větší ale uhlazená chuť melty. Pivo bylo na vzhled poněkud kalné. Říkal jsem si, že by to mohlo být právě kvasnicemi nebo nefiltrovaností, respektive právě pšeničným sladem. Říz mělo poměrně malý, i když při nalévání hodně pěnilo malinkými bublinkami. Pěnu mělo vysokou, avšak po krátké době spadla. Kupodivu pivo na vzduchu neoxidovalo. Dokonce ani poslední třetina piva ve sklenici, která byla již mírně zteplalá, nebyla nepitelná. Naopak uvolnila daleko více příjemných medových chutí. Na to, že se jedná o tmavé pivo, mě velice překvapilo. Za sebe dávám hodnocení 8,5/10.


Paulaner Münchner Hell

Paulaner Brauerei GmbH & Co. KG, München, Deutschland
Složení: voda, ječný slad, chmel
Styl: Munich Helles Lager
Stupňovitost: 11,5
Alkohol: 4,9%
Forma: lahvové, 0,5 litru
Psaní degustace: 11.5.2014
Expirace: 11.2014

Německé mnichovské světlé pivo. Bylo klasicky na německá piva docela světlé, ale na to jsem u německých piv zvyklý. Pěna byla vysoká a hutná. Opadla po chvíli. Opět nemohu říci na chmelení nic negativního. Chmelení bylo v adekvátním poměru ku sladovosti. Sladovost byla znatelně nektarová až medová. Pivo to bylo dobré. Co se mi líbí je, že pivo nemá ve složení žádné přídavné pomocné věci a že dává jen ty ingredience, které tam mají být. To znamená, že i kdyby mi chutnalo méně, než jiná piva, určitě by si získalo můj obdiv. Pivo, tak jak má být. Dal bych hodnocení 6 nebo 6,5, ale za ingredience má u mě vyšší hodnocení. Hodnocení je tedy 7/10.


Oettinger Urtyp

Oettinger Brauerei GmbH, Oettingen, Deutschland
Složení: voda, ječný slad, chmelový extrakt
Styl: Märzen / Oktoberfest
Stupňovitost: 12,3
Alkohol: 5,6%
Forma: lahvové, 0,5 litru
Psaní degustace: 11.5.2014
Expirace: 13.9.2014

Pivo, které piji nyní jsem již měl ve variantě hefeweizen. Němci prostě pšenici umí. Urtyp jsem si koupil náhodou. Chtěl jsem zkusit něco nového, ale aby to nebyl weizen. Při nalévání mě pivo Oettinger Urtyp překvapilo jantarovou až karamelovou barvou. Tak tmavě oranžová barva. Cítím hlavně zvláštní skladbu sladů, asi právě ty jantarové. Zajímavé, že v pivu jsem ihned rozpoznal chutě karamelu a hlavně medu. Ta přirozená medová chuť přetrvává v dochuti velice dlouho. Říz je docela vysoký. Pivo jsem naléval do sklenice a pěna byla jemná a vysoká se středně velkými bublinkami. Bohužel ihned opadla. Naštěstí to nemělo vliv na následnou oxidaci piva. Hořkost piva byla střední a byla vyvážená v poměru k medovo-jantarové sladovosti. Hodnotím jako velmi dobře pitelné pivo, pokud máte chuť na jantarové a silnější pivo s medovou příchutí. Přiřadil bych ho jistě k nějaké zvěřině nebo na grilovačku divočáka. Pivo má na etiketě - Das Besondere Exportbier. Dále se chlubí, že vaří dle Reinheitsgebot od 1516 a také ohne Gentechnik. Za sebe dávám hodnocení 7,5/10.


Karlskrone Radler

Frankfurter Brauhaus GmbH, Frankfurt, Deutschland
Složení: 50% Pilsener bier (voda, ječný slad, chmelový extrakt, chmel), 50% Limonade s cukrem a limetko-citronovým aroma (voda, cukr, oxid uhličitý, kyselina citronová, přírodní limetkové aroma, kyselina askorbová).
Styl: Radler - Míchaný pivní nápoj
Stupňovitost: ?
Alkohol: 2,5%
Forma: plastová lahev, 0,5 litru
Psaní degustace: 11.5.2014
Expirace: 23.9.2014

Poměr 50% Pilsener ku 50% citronové limonády. Jeden z nejlepších a pravých německých radlerů, které jsem kdy měl. Lepší než kterákoli jiná česká míchaná piva. Jestli něco Němci umí, tak jsou to právě radlery. Six-pack těchto radlerů jsem koupil v Německu v Aldi Süd právě kvůli ženám, které se okolo mě vyskytují. Tento radler svoji chutí přesvědčil právě i moji potencionální tchýni a prý si příště koupí další jeden nebo i více těchto six-packů. Jedná se tedy o mix citronové limonády a německého světlého piva pilseneru v poměru 1:1. U německých radlerů právě bývá znatelná vyšší hořkost z piva. V poměru k aciditě a sladkosti citronové limonády to dodává zajímavý charakter. Jiný než české míchané nápoje tohoto ražení. Subjektivní hodnocení v segmeentu míchaných piv 8/10.


Karlskrone Premium Pilsener

Frankfurter Brauhaus GmbH, Frankfurt, Deutschland
Složení: voda, ječný slad, chmelový extrakt, chmel
Styl: Pilsener Bier
Stupňovitost: ?
Alkohol: 4,9%
Forma: plastová lahev, 0,5 litru
Psaní degustace: 11.5.2014
Expirace: 22.10.2014

Pěna po chvíli opadla. Podle mě se jedná o jedno z mála německých piv, které se stylu pilsener vskutku blíží. Sladovost je příjemná a v dobrém kontrastu s hořkostí, která je vcelku vysoká. Po napití však hořkost nastupuje pozvolna. Nástup hořkosti začíná při polykání doušku piva, přičemž po polknutí také pozvolna odeznívá. Tento pilsener, je klasicky jako většina německých piv docela světlý. Drtivá většina Čechů taková piva nemá ráda a nazývá je (i pro svoji světlou barvu) "čůránky". Ano, jedná se o pivo v přepočtu za 7 CZK bez zálohy, ale na žízeň a na běžné pití je dobré. Doporučuji hlavně, když máte chuť na pilsener někde venku na kempu v horku a nechtějí se vám tahat skleněné lahve. Sám plánuji vzít pár těchto six-packů s sebou na nějaký výlet. Na tomto pivu si pochutnám asi stejně, jako na Argusu Maestic 12. Dokonce i chutí mi tato piva přijdou vcelku podobná. V chuti hodně cítím podobnost také s Bernardem svátečním ležákem s kvasnicemi a s Primátorem 12, a to kvůli doznívající kvasnicové dochuti. V hodnocení beru v úvahu cenu v poměru ku chuti, mobilitě plastového obalu a také k tomu, že se jedná o německé pivo. Subjektivní hodnocení činí 4,5/10.


Leffe Brune

Abbaye de Leffe S.A. (Anheuser-Bush InBev), Dinant, Belgie
Složení: voda, ječný slad, kukuřice, chmel, cukr
Styl: Svrchně kvašené klášterní tmavé speciální pivo
Stupňovitost: 15,6
Alkohol: 6,5%
Forma: lahvové, 0,33 litru
Psaní degustace: 11.5.2014
Expirace: 15.1.2015

Pivo je svrchně kvašené, klášterní a tmavé. Podle mě až tak tmavé není, sám bych ho nazval polotmavým. Překvapila mě velice hustá a po celou dobu držící vysoká pěna i po opatrném nalití do pořádně umyté sklenice. Pivo voní i chutná silně kávově, švestkově, kvasnicově a chlebově. Také lehce voní po květinách a po aromatickém chmelu, ze kterého se vyrábí piva typu Ale. Pivo je tak husté, že by se dalo krájet. Je velice plné, husté a hladké při válení v ústech a polknutí. Cítím lehce i zavařené džemy a ovoce. Říznost není vysoká. Bublinky jsou malé a jemné. Pivo má středně vysokou ale neulpívající hořkost s lehkým nádechem aromatického chmele pro piva typu Ale. Celkovou chuť ještě zesiluje samotná vyšší alkoholovost piva, která je však v pivu docela dobře skryta (jen občas vystupuje alkoholovost na povrch). Po půlce vypitého piva, nebo spíše po zteplání piva, znatelná čpící alkoholovost začne trochu vadit. Pivo je vcelku sladké, plné a tělnaté. Ve složení nalezneme cukr a kukuřici. Kukuřice se prý přidává pro zvýšení tělnatosti piva. A cukr nejspíše pro zvýšení obsahu alkoholu. Leffe Brune je tmavě hnědo-červené jdoucí lehce do černa. Necítím žádnou nakyslost. Na hutnost, silnost a tělnatost piva, bych nečekal, že bude tak pitelné a hlavně svěží. V chuti trochu připomíná belgický Witbier a malinko německý Weizen. Podobné pivo v chuti jsem již měl... bylo to holandské silné pivo Atlas Strong 8,5% alc. Nevím, proč ale pití Leffe Brune mi připomíná život na Strahovských kolejích a chození do Petřínských zahrad. Vždy sem rád, když si toto pivo mohu dát. Většinou za odměnu po zkoušce. Hodnocení dávám za sebe 9/10.