mainlogo

ČAJE - Zelené


2012 Zhen Mei Special (Chun Mei, Chun Mee)

Zveřejnění degustace: 8.9.2013
Autor: Čestmír Suchý
For English conclusion see the bottom of this page or click HERE.

Oficiální popis prodejce: (Orijin.cz)

Chun Mee [čun mej] – v Čechách již dlouho známý jako "Vzácné obočí". Drobné až středně velké lístky jsou lehce svinuté do tvaru obloučků připomínajících obočí. Barva suchého listu je šedozelená, nálev žlutý a chuť výrazná se sladkými tóny, při delším louhování trpčí. Jeden ze základních zelených čajů pro každodenní povzbuzující popíjení.

Datum psaní degustace: 5.9.2013

Název čaje: 2012 Zhen Mei Special (Chun Mei, Chun Mee)
Objednané množství: 50g
Sběr: 15.dubna 2012
Oblast: Fujian, Fuding
Prodejce: Orijin.cz, Čajový klub Cha Dao, Praha
Koupeno: 2.9.2013
Cena: 40 CZK / 50g

2012 Zhen Mei Special (Chun Mei, Chun Mee)

Čaje typu Chun Mei jsem ochutnal již od mnoha dodavatelů. Nejchutnější však shledávám od prodejce Teanet-cn.cz, dnes již Orijin. Tento čaj možná mnozí čajomilci považují za odpad, ale mně prostě tento čaj chutná. Dají se z něj udělat skvělé ledové čaje. Tento Zhen Mei byl sklízen 15.dubna 2012. Degustuji ho nyní, protože mi tato sklizeň přijde zatím nejlepší, co jsem kdy pil.

Všiml jsem si také, že tento čaj není moc vhodný k vícenálevové přípravě. Hodí se spíše jen k jednonálevové přípravě. Přesněji řečeno k smísenému jednonálevu formou vícerého louhování čaje ve džbánku. Tyto čaje od různých prodejců a různých produkcí jsou v různé kvalitě a chuťové odlišnosti. Moje současná várka má docela dobrou odolnost vůči vysoké teplotě vody, vůči přelouhování a má docela vysokou sladkost a malou trpkost. Tuto degustaci budu koncipovat poněkud odlišně než předchozí degustace.

2012 Zhen Mei Special (Chun Mei, Chun Mee)

Degustace jednonálevová

Udělal jsem z 10 gramů čaje 3 půllitrové nálevy louhované každý cca 20 sekund při teplotě 85 stupňů C a tyto všechny nálevy jsem smísil v jednom skleněném džbánku.

Chuť:

Velice sladká, někdy až moc sladká. Trpkost střední, je však jemná a příjemná. Rozlyne se po celých ústech. Trpkost se ihned mění v dochuti na extrémní sladkost. Chuť je také travnatá, lehce dřevitá. Cítím sladkovodní řasy, potoční vodu a rýžová pole. Když čaj vychladne, tak trpkost nejde cítit vůbec. Pouze sladkost, jako byste čaj osladili stévií. Cítím pečené jedlé vyzrálé kaštany.

List:

List je nepravidelně srolován do delších ruliček, připomínající obočí. V čaji se vyskytuje hodně klacíků. Kvalita listu tedy není úplně super, ale to nemusí nic znamenat. Barva listu je tmavě zelená, kovová, některé lístky jdou do žluta. Chuť suchého listu je velice sladká až perníková. V listu jdou cítit zralé jedlé pečené kaštany. Vylouhovaný list je potrhaný, ale je na veliké kusy.

Barva nálevu:

Zakalená, svítivě žluto-oranžová s nádechem do zelena. Přítelkyně tvrdí, že barva je mangová.

Vůně:

Travnatá, lehce dřevitá (spíše klacíková), nasládlá, perníková, lehce pečená vůně listu jako Hojicha.

2012 Zhen Mei Special (Chun Mei, Chun Mee)

2012 Zhen Mei Special (Chun Mei, Chun Mee)

Další komentář:

Nálevy tohoto čaje jsou neuvěřitelně komplexní. V tomto čaji jsem snad vždy našel vše, co od univerzálního zeleného čaje očekávám. Sladkost, trpkost, která přechází také ve sladkost v dochuti. Příjemná neutrální vůně dřevin a příjemná barva. Dobrá povzbudivost a skvělá pitelnost. Zároveň i zahnání žízně. Kalnost nálevu přidává i na hutnosti tohoto nálevu. Zhen Mei je velice silný čaj co se týče povzbuzení. Dávám si čaje hojně a rád, avšak takovou naspeedovanost jsem již dlouho z čaje nezažil. Mám po něm velice kreativní, inspirativní, činorodou a usměvavou náladu.

Vlastnosti čaje ve zkratce

Travnatost, dřevitost, potoční řasy, velmi sladký, lehká pečenost. Středně drsná trpkost je velice jemná, nenucená a přechází ve sladkost v dochuti. Nálev je svítivě žluto-oranžový, kalný, hutný. Cítit lze pečené jedlé kaštany a perník, občas tóny Hojicha. Celkově je povzbudivý a velice dobře pitelný. Činorodá a inspirativní nálada po napití.

Závěr

Skvělý, univerzální a dobře pitelný čaj, který se hodí jak na ranní rozjezd, tak i po dobrém jídle na podporu trávení a na urychlení metabolismu. V zimě tělo oteplí, v létě naopak ochladí. Je sladký a příjemně středně trpký. Trpkost v dochuti přechází ve sladkost. Nálev je kalný, tím mimo jiné nabývá na hutnosti. Pokud nejste milovníky zelených čajů, Zhen Mei vám k nim rozhodně pomůže najít cestu. Je to prostě základní sorta čaje, která se sice prodejce od prodejce trochu liší ve vlastnostech, ale v zásadě nezklame. Od jednoho prodejce třeba dostanu čaj s chutí perníku, od jiného prodejce převažuje sladkost nebo trpkost. Čaj je celkově odolnější proti přelouhování a vyšším teplotám. Hodí se jako jednonálevy. Lze ho dobře ředit horkou vodou v případě silné chuti.

2012 Zhen Mei Special (Chun Mei, Chun Mee)

English conclusion

en

2012 Zhen Mei Special (Chun Mei, Chun Mee)


chun mei, chun mee, zhen mei, vzácné obočí, green tea, zelený čaj, základní čaj, lu cha