mainlogo

ČAJE - Zelené


2012 Tian Mu Long Zhu

Zveřejnění degustace: 28.6.2013
Autor: Čestmír Suchý
For English conclusion see the bottom of this page or click HERE.

Oficiální popis prodejce: (Tea.cz)

Dračí oči (dosl. Perly draka od hory Tian Mu). Velejemný, vysoce kvalitní zelený čaj z vybraných čerstvých čajových výhonků, s delikatesní chutí a vůní horského vánku a především unikátním vzhledem. Neboť tento čaj je ručkami čínských sběraček zpracováván v kuličky, jež perlám se podobají, a které v šálu po zalití vodou půvabně se rozvíjejí. Proto je tento čaj podáván také ve sklenici, aby požitek byl dokonalý.

Datum psaní degustace: 28.6.2013

Název čaje: 2012 Tian Mu Long Zhu
Objednané množství: 50g
Sběr: jaro 2012 (?)
Prodejce: Dobrá čajovna Plzeň - Spolek milců čaje (Tea.cz)
Objednáno: 27.6.2013
Cena: 195 CZK / 100g (doprodej)

2012 Tian Mu Long Zhu

Jedná se o zelený čaj. Lístky jsou svinuty do kuliček a obsahují mnoho chmýří. Tian Mu Long Zhu mi byl nabídnut v Dobré čajovně v Plzni jako velice dobrý zelený čaj, který byl navíc v doprodeji a ve slevě. Vzhledem k tomu, že se jedná o dražší čaj a navíc jsem tento čaj nikdy neměl, neodmítl jsem slevu a čaj zakoupil. Samotné suché listy voní velice příjemně, sladce až medově. Voní jako zelený čaj. Po mírném vyvětrání medové cítím i vůni čokoládovou. Přítelkyni Tian Mu Long Zhu voněl poprvé jako mix mezi oolongem a bílým čajem.

2012 Tian Mu Long Zhu

Degustace vícenálevová

Degustace provedena ve 150 ml čínské yixingské konvičce, sléváno do skleněného 200 ml džbánku. Použito bylo 7g čaje. Čaj jsem zaléval zchladlou vodou cca o teplotách 73 - 80 stupňů C.

1. nálev - 65 stupňů C - 20 sekund

Čaj jsem si dělal již včera, a tak moc dobře vím, že čaj se prvním nálevem aktivoval a rozevřel pro další uvolnění chutí. Neberu jej však jako oplachovací. Nálev jsem vypil a byl dobrý. V chuti cítím seno, med a jakoby betonovou pachuť, kterou cítím i v bílém čaji Yin Zhen. Pro začátek dobrý nálev.

2. nálev - 78 stupňů C - 20 sekund

Chutná jako bílý čaj Yin Zhen. Žádné náznaky čaje zeleného. Chuť sladká a senná, přechází v nektarovou. Velmi bylinná a jaksi betonová.

3. nálev - 80 stupňů C - 15 sekund

Cítím nektarovou sladkost. Zatím žádné náznaky trpkosti. Cítím seno, nektar, květinovost a jemnou chuť jako u bílého čaje. Tian Mu Long Zhu zatím nevykazuje žádné známky možné přelouhovatelnosti. Tian Mu Long Zhu jsme s přítelkyní oba označili jako čaj vhodný ku odpočinku a relaxaci. Je velice lehký, není trpký. Vůbec nechutná jako zelený čaj.

2012 Tian Mu Long Zhu

4. nálev - 75 stupňů C - 15 sekund

Překvapuje mě konstantnost všech nálevů. Konstantností nálevů se dle mých zkušeností nejvíce vyznačují právě bílé čaje. Mají málo chutí, ale naopak jsou konstantní a vydrží dlouho. V čaji Tian Mu Long Zhu se mění nálevy opravdu jen minimálně, především jen intenzitou v závislosti na teplotě a době louhování. Pokud je chuť silná, lze nálev jednoduše zředit. Trpkost je jen mírná až neznatelná.

5. nálev - 75 stupňů C - 15 sekund

Betonová chuť téměř vymizela. Zbyla jen lehká a sladká chuť, která je vhodná ku relaxačně kreativní činnosti. Začínám cítit ovoce - jablka a hrušky (malvice), a také peckovice, jako když bych cucal pecku od broskve. Trochu svírá ústa, ale spíše formou bílého čaje. Není to svíravost zeleného čaje, která se nedá zředit.

6. nálev - 75 stupňů C - 13 sekund

Po celou dobu degustace k tomuto čaji přistupuji jako k čaji bílému a přizpůsobuji tomu i své celkové chování k čaji jako takovému. Vzadu v krku cítím jemné pálení až štiplavost. Je to nejspíše trpkostí nebo jinými hořčinami. Jak jsem psal v předchozí degustaci bílého čaje Bai Xue Long, že mě po bílých čajích vždy tak divně pálí ústa. Celkově je Tian Mu Long Zhu lehčí a sladší čaj. Cítím ovocné a květové tóny.

2012 Tian Mu Long Zhu

7. nálev - 75 stupňů C - 15 sekund

Stejně jako bílé čaje, i tento má mnoho chutných konstantních nálevů. Oceňuji jeho konstantnost nálevů, sladkost, nektarovost a jemnost a jeho obtížnou přelouhovatelnost. Na patře a v dochuti se mi začíná jako pozůstatek z předchozích nálevů objevovat silná sladkost a senná až lehce kořeněná pecková chuť. Vůně je neutrální a je podobná spíše bílému čaji. Sladkost z nálevů pomalu mizí, ale je stále výrazná. Přechází z většiny na sladkou dochuť, jak jsem již zmínil.

8. nálev - 73 stupňů C - 20 sekund

Čaj už není sladký, jen slámový a kořeněný; sladký je jen v dochuti. Je slabší, ale dá se stále skvěle pít.

9. nálev - 75 stupňů C - 15 sekund

To samé jako 8. nálev, ale slabší.

10. nálev - 78 stupňů C - "∞" sekund

Poslední zabijácký nálev. Cítím v něm víceméně všechny chutě, jako doposud, avšak slabě. Další nálev by se dal udělat, ale já už končím.

2012 Tian Mu Long Zhu

Vlastnosti čaje ve zkratce

Chuť nektarová, sladká, medová, květinová. Nejvíce je nektarová a sladká v dochuti. Celkově čaj chutná jako bílý čaj - Yin Zhen. Výhonky srolovány do kuliček s množstvím chmýří. Vůně suchého listu sladká a čokoládová. Skvělý lehký a jemný čaj pro kreativní relaxaci. Mnoho chutných a konstantních nálevů. Obtížně přelouhovatelný.

Závěr

Kdybych neznal tento čaj, nejspíše bych ho bez váhání zařadil pod čaje bílé, hlavně pak ve slepé degustaci čajů. Chutí v čaji bylo málo, zato byly konstantní nálevy. Ani na chvíli jsem při pití čaje nepomyslel na to, že se jedná o zelený čaj. Tian Mu Long Zhu mi to prostě nedovolil. Ani jeden znak mi snad nepřipomněl chuť zeleného čaje. Maximálně možná vůně suchého listu ihned na začátku, jinak nic. Čaj byl trpký jen při vysokém času louhování nebo při přehnání teploty vody. Asi jako bílé čaje, které mají také vysokou odolnost vůči přelouhování. Vlhký list voní jako bílý Yin Zhen. Lístky po rozvinutí vypadají také jako Yin Zhen. Takové jehličky - mladé výhonky, které pro Yin Zhen také bývávají používány. Ve shrnutí bych čaj ohodnotil jako velice dobrý čaj pro dlouhé popíjení při relaxaci. Má mnoho konstantních nálevů a je velice jemný. Barvy nálevů jsou světle žlutě bílé.

2012 Tian Mu Long Zhu

English conclusion

en

2012 Tian Mu Long Zhu


tian mu long zhu, dračí oči, perly draka, zelený čaj, yin zhen, Dobrá čajovna Plzeň, Spolek milců čaje, kuličky