mainlogo

ČAJE - Zelený


2017 Yunnan (Simao) Cui Ming

Zveřejnění degustace: 3.7.2017
Autor: Čestmír Suchý
For English conclusion see the bottom of this page or click HERE.

Oficiální popis prodejce: (umodrehoslona.com)

Poměrně pravidelně kroucené, středně velké čajové lístky pikantně dolaďují pupeny a tipsy. Tato delikátní kompozice čínského zeleného čaje Yunnan Cui Ming, z ekologicky nejčistších plantáží Yunnanu, po zalití vykouzlí delikátní nápoj, hodný servírování i při slavnostních příležitostech.
Organický čaj Zelené jaro se louhuje do světle žlutého nálevu a postupně uvolňuje svěží vůni, lákající k napití. Lehce pikantní ovocná chuť postupně sládne a zanechává svěže sladký aftertaste s jemnými náznaky trpkosti. Ochutnejte jak chutná pravý zelený čaj.

Datum psaní degustace: 3.7.2017

Název čaje:Yunnan Cui Ming
Objednané množství: 50 g
Prodejce: U Modrého slona, Praha (umodrehoslona.com)
Sklizeň: Simao, 1600 m nad mořem, jaro 2017
Objednáno: 7.4.2017 (dostáno darem)
Cena: 210 CZK za 50 g

2017 Yunnan (Simao) Cui Ming

Úvod

Čaj jsem dostal jako dárek od kamarádky začátkem dubna a jednalo se o úplně čerstvou sklizeň 2017. Zalévám filtrovanou vodou, ohřátou na 75 stupňů C, do yixingské konvičky na zelené čaje. Gramáž čaje bohužel nevím, mám rozbitou gramovou váhu.

Vlastnosti čaje ve zkratce

Suchý list: Zeleno-bílé, jemné zakroucené lístky s ochmýřeným vrcholovým tipsem.
Vlhký list: Jasně zelená, místy zeleno-žlutá barva lístků.
Vůně: Nektarově květinová, nasládlá. Po zalití se přidá lehce pečená vůně jako u Long Jing.
Chuť: Delikátní, květinová, nasládlá, pečená jako u Long Jing, později jdoucí v ústech do umami.
Dochuť: Květinově nektarová, později meruňková a lehce pečená s náznaky štiplavosti v krku.
Barva nálevu: Zpočátku světle žluto-zelená, později světle žlutá.
Nálada: Veselá, činorodá, kreativní, jarní.

2017 Yunnan (Simao) Cui Ming

Další poznatky

Čaj chutná ještě lépe, necháte-li nálev chvíli odstát, aby snížil teplotu. Poté více vynikne sladkost s květinovou vůní. S dalším chladnutím se v nálevu probouzí i lehká trpkost, která je však minimální a kompenzuje sama sebe ještě vyšší sladkostí v dochuti. Tento zelený čaj Cui Ming mi nejvíce připomíná nějaký velice delikátní oolong s vůní a chutí osmanthu. Kdybych nevěděl, co piju za čaj, nejspíše bych byl opravdu schopen si čaj splést s osmanthovým oolongem. Cui Ming obsahuje však oproti oolongu určitou nakyslost a štiplavost, což dle mých současných zkušeností byla vždy doména pouze zelených čajů a sheng puerhů. V pozdějších nálevech pociťuji chuť umami, kterou znám hlavně z japonských čajů.

Závěr

Bez protahování mohu říci, že na zeleném čaji Cui Ming jsem si opravdu pochutnal. Při degustaci jsem si vzpomněl na své čajové začátky, kdy mi přišly nové všechny čaje a všechny chutě. Líbí se mi podobnost s osmanthovým oolongem, pečeným Long Jing (Dračí studna) a s chutí umami v japonských zelených čajích. Je to delikátní čaj s velice svěží jarní chutí.

2017 Yunnan (Simao) Cui Ming

English conclusion

Very nice, smooth, delicate and flowery green tea. Colour of the tea is very light greenish yellow. Tea leaves are mostly green with silver tips. In this Cui Ming I feel rather nectar, flowers, honey, apricots and umami. The aroma is also a little bit baked such as Long Jing. Sometimes piquant in the throat. I got very happy, creative, vigorous and kind of spring-like mood after drinking these sweet-scented infusions.

2017 Yunnan (Simao) Cui Ming

2017 Yunnan (Simao) Cui Ming


Yunnan Cui Ming, 2017 Yunnan (Simao) Cui Ming, Cui Ming, Simao, 1600 meters, osmanthus, meruňky, naktar, sladkost, nasládlost, medovost, svěží čaj, zelený čaj, jarní čaj, sklizeň jaro 2017, green tea, podobné Long Jing, Dračí studna, Lung Ching, chuť umami, štiplavost v krku, lehká trpkost, sladkost v dochuti, květinový čaj, umami z japonských čajů, podobné osmanthus oolongu, filtrovaná voda, nálev světle zeleno-žlutý, ochmýřené tipsy, činorodá a kreativní nálada, jarní čaj, apricots,