mainlogo

ČAJE - Zelené


2014 Kabukicha Kyoto (Kabusecha)

Zveřejnění degustace: 31.11.2014
Autor: Čestmír Suchý
For English conclusion see the bottom of this page or click HERE.

Popis čaje z jiného webu: (Czajownia.pl)

Kabukicha (kabusecha) to zaciemniana sencha, proces zaciemniania jest krótszy niż w przypadku herbaty gyokuro (trwa mniej niż 20 dni). Oferowana przez czajownie kabusecha jest najwyższej jakości, ponieważ nie zawiera łodyżek a jedynie wysoce wyselekcjonowane smukłe i ciemne listki herbaciane. Napar jest intensywny z wyrażną trawiastą nutą określaną jako umami. Zalecamy przygotowywanie tej herbaty w identyczny sposób jak gyokuro.

Można również przygotować tą herbatę na zimno, w małym 100 ml naczynku. 7g liści przykrywamy 2 kostkami lodu oraz 25 ml wody, po 10 minutach przelewamy herbatę do czarki uzyskując w ten sposób jeszcze bardziej esencjonalny i trawiasty smak umami. Kolejne parzenia wykonujemy już cieplejszą wodą (około 60 stopni C) przez jedną mninutę.

Datum psaní degustace: 15.10.2014

Název čaje: 2014 Kabukicha Kyoto (Kabusecha)
Objednané množství: 50g
Sběr: 2014
Země původu: Kyoto, Japonsko
Prodejce: Dobrá čajovna Praha - Spolek milců čaje (Tea.cz)
Objednáno: 24.8.2014
Cena: 376 CZK / 50g (dárek)

2014 Kabukicha Kyoto (Kabusecha)

Jedná se o zelený japonský čaj Kabukicha, prý výběrový čaj typu Kabusecha. Podle jednoho webu vzniká při třídění lístků čajů Gyokuro a Sencha. Kabusecha podle Wikipedie vzniká podobně jako Gyokuro, ale lístky nejsou zastíněny tak dlouho jako v případě Gyokura. Čaj Kabukicha by neměl obsahovat tolik kofeinu a měl by být vhodný i při dietách. Čaj Kabukicha jsem dostal jako dárek od mamky. Jí chutnal, tak si polovinu odsypala. Vzhled listu: Úzké svinuté lístky s občasnu stopkou s barvou jdoucí od temně zelené do brčálově zelené. Chuť suchého listu je chlebově kopřivová a velmi nasládlá. Vůně listu je masitě trávová a poté kopřivově pečená.

2014 Kabukicha Kyoto (Kabusecha)

Degustace vícenálevová

Degustace provedena na koleji v Plzni ve 200 ml čínské yixingské konvičce, sléváno do skleněného 200 ml džbánku. Použito bylo cca 6 gramů čaje. Čaj jsem zaléval zchladlou převařenou vodou z vodovodního řádu cca o teplotách 70 - 80 stupňů C. Proveden oplach a nahřátí nádobí.

1. nálev - 70 stupňů C - 10 sekund

Nálev je lehce nazelenalý a čirý. Vůně je travnatá a kopřivová. V chuti výrazně vynikají kopřivy, tráva a lehce řasy. Nálev je slabě nasládlý a s žádným náznakem svíravosti. Opravdu skvělý rozjezd. Kopřivy, řasy a sladkost zůstávají dlouho v dochuti a vše má takový chladivý charakter. Po vychladnutí se nálev zakalí. Zatím se mi zdá, že voda čaji víceméně sedí. Celková barva nálevu je lehce nazelenalá.

2. nálev - 70 stupňů C - 5 sekund

Vůně listu je řasová. Nálev je kalnější (kal si ale po chvíli sedl na dno). Barva je již sytější než předtím. Žluto-zelená (spíše více do zelena), ale stále jemná a svítivá. Nálev není tak sladký jako zprvu. Obsahuje však intenzivnější složky kopřiv a trávy s řasovým pozadím. V dochuti stále chladivě sládne. Nálev se hodně podobá prvnímu.

3. nálev - 70 stupňů C - 5 sekund

Vůně listu je řasová a trávová. Cítím vylouhovanost v listu. Barva nálevu je spíše světle a svítivě zelená. Kalu je v čaji již méně (jakési větší částečky + chmýří). Kal ke dnu klesal rychle. Chuť je méně intenzivní, ale není nepříjemná. Je opět jemná, trávová, mírně kopřivová, lehce řasová a v dochuti nasládlá. Zdá se mi, že v čaji pocuťuji praženost podobnou s čajem Long Jing (Lung Ching), s nímž má také trochu podobnou chuť. Vidím to ještě tak na 1 až 2 nálevy. Z čaje se cítím docela naspeedovaně a v hlavě mi běhá myšlenka za myšlenkou.

4. nálev - 75 stupňů C - 25 sekund

Barva je nažloutle zelená. Nálev obsahuje zlomky lístků a prachové částečky. Chuťově již nálev postrádá na intenzitě. Jedinou dobře rozpoznatelnou chutí je tu řasová chuť s chladivým, sládnoucím a kopřivovým dozvukem. Nálev je ještě vcelku pitelný. Zkusím ještě pátý. Líbí se mi, že čaj zatím nenakysnul ani neztrpknul. Po vychladnutí nálevu se znova v chuti objevují kopřivy.

5. nálev - 100 stupňů C - "∞" sekund

Poslední nálev, tak opět zkusím, co se v něm skrývá. Co mě poprvé bouchlo do nosu, tak to byla extrémně rybinová a řasová vůně. Barva je slabě zeleno-žlutá. Po vychladnutí nálev není nepříjemný ani trpký. Dá se pít, ale není v něm moc chutí.

2014 Kabukicha Kyoto (Kabusecha)

2. nálev - 2014 Kabukicha Kyoto (Kabusecha)


Degustace za studena s ledem (30.10.2014)

Provedena vícenálevová degustace za studena. Použito bylo cca 5 gramů Kabukicha. Vše bylo nasypáno do skleněné 150 ml konvičky se dvěma ledy a zalito studenou vodou. Postupně, když led roztál, byl cca s každým druhým nálevem přidáván další led. První nálev byl kalný, ale zato extrémně sladký a kopřivově-řasový. Trochu jsem musel zředit. Druhý nálev se jevil úplně stejně sladký, jen se možná přidalo trochu rybiny. Opět jsem musel trochu ředit. A to mi nepřišlo, že bych oba nálevy maceroval nějak extra dlouho. Tak cca kolem minuty. Zajímavé je, že macerování v lednici mi přijde docela pomalé, ale s ledem je to rychlejší. Navíc nízká tepota zakryje hodně chutí. Třetí nálev jsem sléval skoro ihned. Nakonec to přineslo ovoce. Lístky totiž už byly všechny vlhké a rozlouhované. Výsledný nálev byl extra sladký, kopřivový a nakonec trochu trávový. Řasy tam ani moc necítím. Čtvrtý nálev jsem sléval taktéž ihned a odhalil již ne tak sladký ale příjemně kopřivově-trávový nálev. Tyto chutě se přenášejí i do dochuti. Pátý nálev jsem tentokrát maceroval opět kolem minuty. Výsledkem je nasládlý kopřivový nálev s travnatou dochutí. Šestý nálev jsem nechal macerovat kolem dvou až tří minut. Nálev je velice lehký a delikátní. Sladkost nastupuje spíše až v dochuti, jinak je hodně řasový. Připravím ještě jeden nebo dva nálevy, které popíši. Další již popisovat nebudu. Sedmý nálev maceruji již opět déle. Chuť se překvapivě změnila na sennou, hodně trávovou a lehce chlebovou. V dochuti je výluh senný. Žádné stopy po kopřivách nebo rybině. Připravil jsem ještě osmý nálev, ale to už byl dojezd se sennou chutí a již i lehce natrpklý. Konec. Shrnutí: Všechny nálevy byly lehounce nazelenalé a lehce zakalené. Všeobecně bych nálevy popsal jako extrémně sladké, trávové a kopřivové. Zprvu trochu více sladké a řasové, to ale každým dalším nálevem slábne a zůstává jen sladkost s kopřivami a trávou.

Vlastnosti čaje ve zkratce

Chutě: trávová, řasová, kopřivová, nasládlá, lehce pražená (jako u Long Jing), v závěru čajování i rybinová. Sládnoucí v dochuti. Vůně: kopřivová, sladká, trávová. V sucém listu cítím i vůni smetanovou, masitě trávovou (Umami), vzdáleně pečenou. V dochuti je čaj sládnoucí, kopřivově-trávový a s chladivým efektem. Chutě jsou podobné čaji Gyokuro. V případě macerace za studena vystupují po všechny nálevy hlavně extrémní sladkost, kopřivy a lehce řasy. V posledních nálevech jsou patrné senné a chlebové chutě.

Závěr

Voda čaji sedla. Možná dle mého popisu čaj působí uniformně a obyčejně. Není tomu tak. V tomto čaji (skoro bych řekl i ve většině japonských zelených) se nedá narazit na nějaké zajímavé, vyšší a náročnější chutě / vůně, ale zase jsou intenzivní a snadno rozpoznatelné. U japonských čajů mám rád rozjezdy (začátky). Vždy dávají zprvu úžasné kopřivově nasládlé nálevy. Po pár nálevech ale obvykle ztrácejí většinu svých skvělých vlasností. Japonské čaje jsou úžasné, bohužel působí docela agresivně na lidský žaludek (ačkoli chutě jsou jemné). Třeba po jedné dávce Kabukicha se cítím naspeedovaný, ale také hlavně docela přečajovaný. Taže spíše japonské zelené čaje piji po nějakém těžším jídle. U Kabukicha se měnily chuťové vlastnosti v průběhu degustace. Od sladké, trávové přes řasovou až k nulové chuti. Více než čas louhování je totiž u japonských čajů důležitá teplota. Já připravoval Kabukicha o něco vyšší teplotou než Gyokuro. Čaj Kabukicha mi náramně chutnal a nebyl kupodivu ani tak agresivní jako jiné japonské čaje, ale při ceně 376 CZK za 50 gramů? Počkám, až se příští rok slevní v doprodeji.

2014 Kabukicha Kyoto (Kabusecha)

English conclusion

en


2014 Kabukicha Kyoto, Prefektura Kyoto, Prefecture Kyoto, Kyoto, Japonsko, Japan, Kabukicha - Kabusecha, Kabusecha, japonský zelený čaj, japanese green tea, podobné jako Gyokuro, similar to Gyokuro, pečenost jako u Long Jing (Lung Ching), masitě trávová chuť (Umami), chuť Umami, trávová chuť, kopřivová chuť, nasládlá chuť, Dobrá čajovna Praha, Spolek milců čaje (Tea.cz), chladivý efekt, green tea, zelený čaj, japonský čaj, yixingská konvička, plzeňská voda, řasová chuť, Sencha Kyoto, Gyokuro Kyoto