mainlogo

ČAJE - Tipy


Suave Unión Relax - Tip na osvěžující yerba maté na večer

Datum zveřejnění: 8.3.2013
Autor: Čestmír Suchý

Přísady

  • Suave Unión Relax
  • stévie sladká
  • citronová tráva
  • plátek citronu

Suave Unión Relax

Suave Unión Relax 500g - Yerba maté

Minulý týden jsem dostal chuť večer na yerba maté. Škoda, že yerba maté moc povzbuzuje a kvůli tomu bych nemohl s největší pravděpodobností usnout. Jaké to bylo překvapení (vůbec žádné nebylo), když jsem si vzpomněl, že jsem si kupoval yerba maté Suave Unión Relax. Jedná se o tradiční yerba maté, které obsahuje větvičky, lístky a hodně prachu. Celkově je to maté se sníženým obsahem kofeinu, kvůli použití rostliny ilex dumosa. Zjistil jsem, že Suave Unión Relax je složen kombinací dvou rostlin ilex; ze 30% z ilex paraguariensis con palo (tedy s větvičkami) a ze 70% z ilex dumosa. Právě rostlina ilex dumosa by měla obsahovat minimum kofeinu a zároveň zachovat veškerou chuť tradičního yerba maté con palo. Toto yerba maté bylo vyvinuto firmou Las Marías pro lidi, kteří jsou citliví na kofein, nebo si chtějí užít yerba maté i večer a přitom v pohodě usnout. Jeho chuť je sice jemná ale vcelku hořká, hodí se pro celodenní popíjení a pro osoby citlivé na kofein.

Nemohl bych však souhlasit s všude psaným tvrzením, že chuť je stejná jako klasické yerba maté. Chuť je vcelku hořká a méně sladká. Všechno je vždy nečím vykoupeno. Na pití večer se však skutečně hodí. Sám jsem poté nebyl skoro vůbec nabuzen a usnul jsem. A proč vlastně píši tento článek? Kvůli oné hořké a méně dobré chuti. Asi jako, když pijete pivo bez alkoholu. Prostě cítíte, že tomu něco chybí a nechutná to, jako klasické pivo.

Vymyslel jsem dobrou směs, když jsem prohledával byliny doma. Čím zjemnit nebo osvěžit chuť? Našel jsem citronovou trávu. Vzal jsem ji a rozmělnil trochu v ruce do hrnku. Chtěl jsem, aby bylo maté sladké, ale cukr jsem dávat nechtěl. Našel jsem stévii sladkou. Vzal jsem opět trochu a v prstech jí do hrnku rozmělnil. Pozor stévie má docela ostré listy. Pár lístků se mi zapíchalo do prstů. Opartně se stévií. Stévie může být až 300× sladší než klasický cukr. Když to přeženete, docílíte strašné chuti a nepitelného nápoje i po velikém zředění. Zalévám zchladlou vodou. Tak cca 80 stupňů Celsia. I když nejspíše tradičně by se mělo zalévat i chladnější. K nápoji myslím si by bylo možno dát i plátek citronu nebo limetky, pro zesílení chuti citronové trávy.

Suave Unión Relax

Suave Unión Relax 500g - Yerba maté


Závěr

Ještě nemám kalabasu s bombillou, ale chtěl bych si jí v nejbližší době pořídit. Také bych si chtěl pořídit čerstvější citronovou trávu a čerstvější (neli rovnou živou, nesušenou) stévii sladkou. Možná si jí začnu pěstovat. Každopádně budu dále zkoušet do maté přidávat různé příchutě z bylin.

Suave Unión Relax

Citronová tráva


Suave Unión Relax

Stévie sladká


Suave Unión Relax

Suave Unión Relax - Yerba maté