mainlogo

ČAJE - Tipy


Tibetský čaj – Tipy na přípravu

Datum zveřejnění: 26.3.2013
Autor: Čestmír Suchý

Tibetský čaj, Kang Zhuan, Jin Jian

Tibetský čaj, Kang Zhuan, Jin Jian

Tibetský čaj je velice zvláštní druh čaje. Když jsem se o něm dozvěděl poprvé, ihned jsem ho chtěl zkusit, a tak jsem si šel koupit cihličku tohoto čaje do nejbližší čajovny. Cihličku jsem koupil v čajovém klubu Cha Dao (Teanet-cn.cz). Poprvé jsem si vzal 500 gramovou cihličku 2001 Kang Zhuan. Poté jsem si koupil ten samý tibetský čaj, ale lisován do 650 gramové cihličky. Jmenoval se 2006 Jin Jian, ačkoli se jedná o totožný čaj, avšak jen v jiné gramáži. Listy tibetského čaje jsou opravdu velmi hutné a tuhé, proto se musí použít velmi horká voda nebo vaření čaje, aby se z něj uvolnilo co nejvíce chuti. Tibetský čaj je vyráběn pro menšiny žijící v Tibetu, kterým doplňuje živiny, minerály a vitamíny k jejich jednotvárné živočišné stravě a má tu zvláštnost, že se nedá přelouhovat. Popis příprav začnu od té nejméně efektivní až k té nejefektivnější.

Vícenálevová příprava

Nejdříve jsem zkoušel vícenálevovou přípravu na čínský způsob (Gong Fu Cha) ve skleněné konvičce. Chuť nebyla moc dobrá. Listy jsou tmavé, vcelku tuhé a na vícenálevovou přípravu se vůbec nehodí. Samozřejmě, že za zkoušku nic nedáte. Naopak vám doporučuji, abyste si zkusili všechny přípravy, ať cítíte rozdíly v chuti. Tento výluh je většinou mdlý, štiplavý a nakyslý.

Jednonálevová příprava

Do 500 ml džbánku vložím určité množství čaje a zaleji 100 stupňovou vodou. Nechám louhovat přibližně 10 minut i déle. Piji, když čaj dosáhne přijatelné teploty pro příjemné pití. Tento nálev již není mdlý, ale je stále štiplavějšího charakteru a jaksi nakyslý. Já po tomto kroku dělám vždycky slití do termosky, ale o tom až níže.

Příprava vařením

Příprava vařením je druhá nejlepší metoda přípravy tohoto čaje. Spočívá čistě v nasypání určitého množství čaje a jeho delším povaření. V závislosti na délce vaření a dodatečného louhování i po ukončení varu docílíme určité chuti. Ta jemná a sladká, oříšková chuť se nedostává tak jednoduše a 100% jako pomocí termosky. Ale dá se jí docílit. Jen ne tak efektivně a ne vždy se to povede. Na tuto přípravu tradičně v Tibetu navazuje přidání jačího másla a soli, případně dalších ingrediencí.

Kombinovaná příprava

Tato příprava se mi zdá úplně nejlepší. Čaj můžeme buďto uvařit nebo jednoduše udělat jednonálevovou přípravu. Já obvykle provádím jednonálevovou přípravu tak, že do 500 ml slévacího skleněného džbánku vložím volný / neslisovaný tibetský čaj dle chuti, obvykle tak kolem 3 velkých špetek. Zaleji právě uvařenou 100 stupňovou vodou a nechám louhovat. Po určité době (kolem 10 minut), kdy je výluh ještě horký, že v něm neudržím prst, zcedím vše do termosky a zavřu ji. Po přibližně hodině až dvou již čaj mohu pít. Chuť se díky termosce značně zjemní, zesládne, stane se oříškovější a barva ztmavne. Z té klasické štiplavé chuti se stane balzámová, až krémová jemnost. Já tomu říkám, že čaj musí v termosce uzrát nebo se jaksi odležet. Čím déle tam čaj necháte, tím lepší a jemnější chuť získáte. Zjistil jsem, že je nejlepší nechat čaj v termosce tak dlouho, dokud sám v termosce nezchladne na přijatelně pitelnou teplotu. Adekvátní teplotu pití poznáte tak, že se v něm dá udržet prst, přičemž vás delší dobu nepálí, až po delší chvíli. To je takový můj osobní, optimální, empiricky zjištěný čas zrání v termosce. Do termosky můžete dávat buďto čaj i s listy nebo bez listů. Já čaj zcedím přes sítko a tak se dodatečně fermentuje jen vylouhovaná část čaje. Pokud v termosce necháme i listy, je chuť převelice balzámová a velice zvláštně krémová.

Příprava na tibetský způsob

Určité množství čaje se povaří s vodou. Po nějaké době varu se přidá jačí máslo, sůl, mléko a někdy i mouka. Čaj v této přípravě má hlavně zasytit, neboť v Tibetu jsou pro přežití drsné podmínky. Obvykle Tibeťané povaří celou cihlu čaje s adekvátním množstvím vody. Jelikož v našich končinách není jačí máslo jen tak dostupné, lze nahradit kravským máslem. A jak připravuji čaj já? Povařím určité množství čaje; asi tolik, jako v jednonálevové přípravě, odstavím a postupně všlehávám metličkou kousek másla. Poté osolím. Pokud se mi čaj zdá drsnější, přidávám ještě trochu mléka. Čaj má zvláštní chuť a je slaný. Skoro nikomu, koho já znám, tak nechutná. Je pravda, že se jedná o vcelku kalorickou bombu, ale lidé v Tibetu toto potřebují ku přežití.

Závěr

Každá příprava tibetského čaje si jistě najde příznivce, protože proti gustu... Moje nejoblíbenější ale je příprava kombinovaná a na tibetský způsob. Snad vám tento článek přinesl alespoň pár informací. Tibetský čaj je tedy velice zajímavý čaj s množstvím rozličných chutí v závislosti na přípravě. Určitě stojí za to tibetský čaj ochutnat.

Vhodné navazující odkazy

tibetský čaj, tibetian tea, kang zhuan, jin jian, jačí máslo, tmavý čaj, hei cha, příprava tibetského čaje, tradiční příprava tibetského čaje, tibetský čaj s máslem a solí, slaný čaj, čaj s mlékem a solí, tmavý čaj, čaj v termosce, louhování v termosce, vaření čaje, tibetské menšiny, tibetská cihla