mainlogo

ČAJE - Puerh


2011 Thailand Doi Mae Salong Mao Cha Raw "Puerh"

Zveřejnění degustace: 11.1.2015
Autor: Čestmír Suchý
For English conclusion see the bottom of this page or click HERE.

Oficiální popis prodejce: (Jiaogulan.cz/shop)

Zajímavý zelený čaj, jež je svými projevy zaměnitelný se světlým sypaným puerem, resp. surovinou pro jeho výrobu (maocha); čaj s různě velkými celými i polámanými listy a tipsy; vyznačuje se řízným zlatým nálevem, silnou vůní a velmi vydatnou natrpklou chutí; dochuť je dlouhá a při silném výluhu značně drsná (při slabším pak s příjemnou jemnou nasládlostí)...
Čaj mě zaujal svými puerovými projevy (bez identifikace místa bych klidně řekl, že jde o nějakou maochu z Jun-nanu), čaj je vyráběn tradičními postupy, tj. s převahou ruční práce, se sušením na slunci (atd.) a z velkých listů v přírodě divoce rostoucích čajovníků. Čaj má díky tomuto zpracování dlouhou trvanlivost, specifické "puerové" projevy a lze předpokládat, že čím bude starší, tím může být lepší. Jde o surovinu, ze které jsou v severním Thajsku lisovány puery tvarů koláče (bing cha)...

Datum psaní degustace: 11.1.2015

Název čaje: 2011 Thailand Doi Mae Salong Mao Cha Raw "Puerh"
Název čaje dle prodejce: Mao Cha Shan Tea 2011
Objednané množství: cca 27 gramů
Datum sklizně: podzim 2011
Oblast sklizně: sever Thajska, oblast Doi Mae Salong (hranice s Barmou)
Prodejce: Jiaogulan.cz/shop
Objednáno: 2.12.2015
Cena: vzorek zdarma, jinak 119 CZK / 50g

2011 Thailand Doi Mae Salong Mao Cha Raw 'Puerh'

Jedná se o thajský čaj. Podle pana Zdeňka Nepustila je označen jako zelený čaj s puerhovými projevy. S tím bych vlastně i souhlasil. Surovina je sklízena ze staletých (prý až 300 letých), velkolistých a divoce rostoucích čajovníků. Z této suroviny se prý v Thajsku lisují puerhové koláče, i když by se tomu tak vlastně říkat vůbec nemělo. Sklizeň probíhala v roce 2011 v oblasti hory Doi Mae Salong, tedy u hranic s Barmou (Myanmar).

Vícenálevová příprava №1 - Porcelánový gaiwan

Použito bylo 5,06 gramů čaje. Připravován byl čaj v porcelánovém gaiwanu s předehřevem nádobí a s nultým oplachovacím nálevem. Voda byla použita převařená, a to ze sokolovského vodovodního řádu. Čaj byl zaléván vroucí vodou o teplotách 92 - 100 stupňů C.

LIST

Lístky jsou veliké a celistvé. Suché listy obsahují i docela dlouhé stonky, které ale nejsou dřevnaté. Občas v čaji nalezneme jakési peletky. Suché listy voní po upečené buchtě a po oříškách v cukrkandlu (jako na pouti). Vlhké listy voní po lískových oříškách a mandlích v cukrkandlu. Dále jsou ve vůni znatelné kopřivy a pečené složky. Nikoli však ty, které známe z Hojicha, pečených oolongů nebo uzenejších sheng puerhů. Spíše je to taková jiná pečenost. Že by kopřivová nádivka? Vzhled vylouhovaného listu připomíná taiwanský nebo thajský oolong. Tedy velké lístky a dlouhé stopky (řapíky).

CHUTĚ A VŮNĚ

Celková chuť čaje je velice jemně kopřivová. Ani ne bylinná a květinová, ale spíše florální. Jako výluhy nějakých čerstvých lístků kopřiv spolu s lehkou pečeností a chutí japonských zelených čajů. Mám jeden japonský zelený čaj Kamacha Ureshino (prý rustikální Sencha) a v chutích se podobají. Jen Kamacha je o dost intenzivnější. Pozdější nálevy začínají být trpčí a travnatější. Tedy spíše podobnější thajským nebo taiwanským oolongům. Nic, co by bylo nějak nepříjemné. Většina sheng puerhů a zelených čajů je trpčích. Čaj je jemný, ani se mi nezdá trpký. Dochuť je spíše pečeně kopřivová. Dlouhodobá dochuť jde do lískových ořechů s cukrkandlem. To vše ve velmi jemné formě. Aspekt tohoto čaje pan Zdeněk Nepustil hodnotí jako silně jinový, s čímž mohu souhlasit. Jedná se totiž o takový uklidňující a harmonizující čaj pro smutnější chvíle. Barva nálevů je jemně zeleno-žlutá. S délkou louhování se svyšuje pouze sytost této barvy.

2011 Thailand Doi Mae Salong Mao Cha Raw 'Puerh'

Vícenálevová příprava №2 - Yixingská konvička

Druhá degustace byla provedena v ten samý den na koleji v mém kolejním Yixingu. Použito bylo 7,04 gramů čaje po předchozí zkušenosti, že 5 gramů bylo příliš málo. Také jsem již neprováděl oplachovací nálev. Použita byla převařená voda z plzeňského vodovodního řádu o teplotách 92 - 100 stupňů C.

CHUTĚ A VŮNĚ

Suchý list v nahřáté konvičce voní pečeně a nasládle. Přítelkyně tvrdí, že tam cítí sladký popcorn. S tím mohu souhlasit. Vlhký list po prvním nálevu vykazuje vůně různých druhů trav a kopřiv. První nálev měl také ihned sytou barvu. Celková chuť i vůně připomíná kombinaci japonských zelených čajů a thajských oolongů. Tedy chutě trav, kopřiv, občas chuť máslových sušenek (jako v thajských polozelených čajích). Pečeností bych mohl čaj připodobnit k čínskému zelenému Long Jing (Lung Ching), který se pěkně restuje na woku. V Yixingu se mi celkově chuť zdá uhlazenější, anebo mu lépe sedí místní plzeňská voda. Každopádně barva tohoto čaje je zářivě zeleno-žlutá, asi jako Sencha Fukushima. Nálev obsahuje malé částečky stejně, jako tomu je u japonských čajů.

2011 Thailand Doi Mae Salong Mao Cha Raw 'Puerh'

Vlastnosti čaje ve zkratce

Primární chutě a vůně: Kopřivy, různé druhy trav, celkově florální chuť, pečenost. Sekundárně: Taktéž pečenost, dále nasládlost, sladký popcorn, ořechy a mandle v cukrkandlu. Čaj spíše více chutná, než voní. Ve vůni lze cítit pouze pečenost a nasládlost z ořechů v cukrkandlu. Dochuť hodnotím jako pečenou, sládnoucí a ořechovou. Občas cítím i máslové sušenky jako u thajských oolongů. Čaj není trpký ani při silnějším nálevu. Nejspíše má hodně kofeinu, protože já po něm byl velmi aktivní. Aspekt čaje je silně jinový.
List: List je pěkný, veliký, kvalitní s dlouhými řapíky. Připomíná vzhledem i vůní čínský Mao Cha puerh, tedy puerh těsně před lisováním. Naopak po skončení degustace list vypadal jako thajský oolong. Čaj je nutno louhovat trochu déle, než jste zvyklí z většiny čajů. Jinak totiž dostanete opravdu slaboučký nálev. Anebo naopak dát čaje poněkud více.
Podobné čaje, respektive chutě v čajích, ke kterým bych mohl tento čaj přirovnat: Long Jing (Lung Ching), japonské zelené obecně, Kamacha Ureshino konkrétně, thajské a taiwanské (tedy Formosa) oolongy, občas závany uzenějšího sheng puerhu.

Závěr

Do sebe se kloubí chutě kopřiv, trávy, lískových ořechů v cukrkandlu a lehkou pečeností, kterou lze cítit hlavně ve vůni. Poslední nálev byl 4. nálev. Louhoval jsem ho docela dlouho a má relativně dobrou a příjemnou chuť. Zprvu tento čaj chutnal jako japonské zelené čaje spolu s sheng puerhy a ke konci už nálevy chutnaly spíše jako thajský nebo taiwanský oolong. List měl vzhled klasické Mao Cha, ale vylouhovaný list vypadal opět jako rozbalená kulička oolongu. Každé čajování dá tak přibližně 5 nálevů. Chutné byly nálevy 1 až 4. Při druhé degustaci s větším množsvím čaje bylo chutných všech 5 a ještě jsem zkusil i šestý. Hodí se pro krátké čajování ve smyslu mála nálevů. Proto jsem volil i tímto způsobem psanou degustaci. Jedná se o velice uklidňující a harmonizující čaj, který se hodí pro zklidnění těla i ducha. Má povzbuzující charakter. Osobně budu do budoucna volit přípravu v kombinaci s yixingskou konvičkou. Děkuji panu Zdeňku Nepustilovi za poskytnutý vzorek čaje.

English conclusion

eng

2011 Thailand Doi Mae Salong Mao Cha Raw 'Puerh'


2011 Thailand Doi Mae Salong Mao Cha Raw Puerh, Mao Cha Shan Tea 2011, Zdeněk Nepustil, Dobré Čaje, Jiaogulan.cz/shop, Thajsko, thajský zelený čaj, thajský čaj s puerhovými projevy, thajský puerh, thajský sheng raw puerh, thailand mao cha sheng puerh, hora Doi Mae Salong, mountain Doi Mae Salong, borders between Thailand and Burma (Myanmar), Jinový čaj, chuť kopřivy, v chuti tráva, chuť ořechů a mandlí v cukrkandlu, ořechy, nasládlost, podobné chutě s formosa (taiwanskými) a thajskými oolongy, florální chuť, sladký popcorn, pečená chuť, podobné s Long Jing (Lung Ching), Kamacha Ureshino, uzený sheng (raw) puerh, zářivá barva čaje, list podobný oolongu, uklidňující čaj, harmonizující čaj, 5 nálevů, yixingská konvička, pairing with yixing pot