mainlogo

ČAJE - Puerh


2010 Xiaguan Zhuan Cha (Tibetan Brick) Raw 250g

Zveřejnění degustace: 9.3.2015
Autor: Čestmír Suchý
For English conclusion see the bottom of this page or click HERE.

Popis čaje z jiného webu: (Chawangshop.com)

"Bao yan" brand products mainly for ethnic minority border area to drink, also known as "Bian Xiao Cha". (Special for Tibetan market, they cook and drink this tea with sugar and Yak butter.) Main ingredient of this brick is "Huang Pian" (yellow leaf) and leftover material, cover with normal quality Maocha. Therefore becoming the cheapest tea from Xiaguan TF. Mixed material is easy for the taste to come out quickly, so pour out the tea soup as soon as possible. First taste is slightly acidic, liquor has ample structure with generous flavors. Suitable for long time preservation!

Datum psaní degustace: 7.3.2015

Název čaje: 2010 Xiaguan Zhuan Cha (Tibetan Brick) Raw 250g
Továrna / Výrobce: Xiaguan Tea Factory
Váha balení: 5x 250g
Produkce: 1.7.2010
Objednané množství: cihla 250g
Prodejce: Dobré Čaje (Jiaogulan.cz/shop), Chawangshop.com
Objednáno: 16.4.2014
Cena: 345 CZK / 250g
Alternativa: 4 USD / 250g (Chawangshop.com)

2010 Xiaguan Zhuan Cha (Tibetan Brick) Raw 250g

Cihlu vyrobila továrna Xiaguan, která je známá především jako výrobce Tuo Cha (tedy hnízd). Čaj je zařazen do sheng puerhů. V této degustaci se jedná o cihlu o váze 250g, která je určena převážně pro tibetský trh - konkrétně pro minoritu jménem Bian Xiao Cha pod značkou "Bao yan". Údajně tento čaj pijí s cukrem a jačím máslem. Materiálem pro výrobu tohoto čaje jsou převážně žluté listy, tzv. Huang Pian, a zbylý nevyužitý materiál. Tato drť je překryta normálními lístky Mao Cha. U takto drobně lámaného listu je jasné, že bude dávat silné, chuťově intenzivní a barevně syté nálevy. Také riziko vylouhování nepříjemných chutí je vyšší.

Degustace vícenálevová

Degustaci provádím doma v Sokolově. Jedná se o lisovaný světlý puerh Zhuan Cha (tedy cihlu) o váze 250g. Nefiltrovaná voda z vodovodu byla ohřáta v rychlovarné konvici a teplota vody se pohybovala okolo 95 stupňů C. Vodu jsem uchovával v termosce. Druhou polovinu nálevů jsem prováděl z nefiltrované vody ze studánky Magdalenky (studánka Vítkov). Čaj o váze 8,65 gramů byl nalámán na peletky a byl připravován v yixingské konvičce o objemu cca 150ml. Sléván byl čaj do 200 ml skleněného čínského džbánku. Oplachovací nálev proveden.

2010 Xiaguan Zhuan Cha (Tibetan Brick) Raw 250g

LIST

List je v podstatě drť s většími úlomky listů, stonků a větviček. Na povrchu každé cihly jsou velké listy z kvalitní Mao Cha, aby zakryly drť. Celkově to vypadá lépe, ale jen na oko. Aniž bych si o čaji cokoli četl, tak mi bylo hned z pohledu jasné, že je cihla vyrobena z Huang Pian, tedy ze žlutých listů. Barva listů je žluto-zelená až žluto-hnědá. Cihla je hodně pevně slisována a nejde kvalitně rozbít na jednotlivé lístky (ono to vlastně ani nejde, když je to drť). Nejlepší je cihlu nalámat na malé peletky. Ty jsou soudržné víceméně až do konce čajování. List zbytečně nekalí nálev a když už se dostane do nálevu, tak rychle klesá ke dnu.

VŮNĚ

Vůně byla sladká a oříšková, hodně uzená a kořeněná. Čaj má velice intenzivní a pronikavou vůni. Co jsem četl, tak Xiaguan puerhy bývají obvykle hodně uzené. Dokonce jsem v průběhu času zapomněl, že se jedná o cihlu z továrny Xiaguan, ale chutí jsem ji sám dle chuti i tak přirovnal ke Xiaguan produkci. Uzenost se občas blíží až k dehtu, respektive k černé masti (ichtoxyl).

2010 Xiaguan Zhuan Cha (Tibetan Brick) Raw 250g

CHUŤ A DOCHUŤ

V chuti lze cítit převážně uzenost (blíží se občas až černé masti). Dále jsou nálevy v chuti zemité, dřevité a vyzrálé. S dalšími nálevy se stává čaj vegetálnější a nakysle trávový. Chuť je nakysle uzená, kožešinová, vegetální a s vyzrálými prvky. Pozdější nálevy jsou více trpké, hořké, nakyslé až lehce pepřově pálivé. Lze to trochu kompenzovat zředěním, ale já jsem s čajem trochu více experimentoval. V dochuti je čaj masitý a má velmi dlouhotrvající a intenzivní návrat sladkosti, tzv. Hui Gan. Zajímavostí je i menthol v dochuti nebo jakási chladivost od poloviny nálevů po každém polknutí. Kvůli drobnému listu se často nálev stává velice silným, proto se nebojte nálevy ředit.

BARVA A KONZISTENCE

Barva nálevu je sytě oranžová, čirá, jasná a pronikavá. Čaj poskytuje hutné a vazké nálevy s intenzivní chutí a barvou. Na to, jak je list drobně lámaný, tak tolik nezakaluje nálev. List ochotně a rychle klesá na dno. Po každém zalití čaje v konvičce se na hladině utvoří pěna. Ta se tvoří nejspíše vlivem vyššího obsahu saponinů.

EXPERIMENT

Čaj se mi zdál docela trpký, nakyslý a pálivý, a tak jsem změřil pH indikačním papírkem. Hodnota pH se pohybovala v závislosti na síle nálevu okolo hodnot 3 - 4. Docela kyselé. Napadlo mě zkusit zaexperimentovat a čaj zneutralizovat jedlou sodou, neboli hydrogenuhličitanem sodným (NaHCO3). jedlá soda je zásada a reaguje s kyselinami v čaji. Na jeden šálek jsem přidal malou špetku jedlé sody. Co se dělo? Po chvíli následoval vývoj malých bublinek spolu se změnou barvy více do tmavé. Barva čaje se stala taktéž více sytější. Chuť se uhladila, stabilizovala. Nešly cítit trpké chutě ani kyselost. Jediné, co bylo znatelné, byla slanost čaje. Reakce kyseliny se zásadou vytváří soli. Chtěl jsem čaj ve vodě obohacené o jedlou sodu i louhovat. K tomu jsem čajové listy přesunul do porcelánového glazovaného gaiwanu, kdyby to náhodou mělo ovlivnit hlínu v yixingské konvičce. Louhování přímo v této vodě přineslo rovnocenné výsledky. Možná byl však nálev v chuti ještě jemnější. Neupravoval jsem přece jen pouhý nálev, ale voda se sodou interagovala přímo s čajem.

TIP NA PŘÍPRAVU

Napadlo mě tento tibetský sheng puerh zjemnit přidáním jedlé sody, tím se zneutralizuje trpkost a nakyslost a zároveň se zvýší slanost čaje vlivem tvorby solí. Sodu bych přidal buďto přímo k vaření čaje, nebo do výsledného nálevu. Chce to zkusit. Pak mě napadlo dolít mlékem (popřípadě přidat máslo) a mít v podstatě slaný tibetský čaj. Bohužel tento čaj již mám vypitý, a proto nemohu vyzkoušet. Zkusím to s jiným podobným sheng puerhem.

2010 Xiaguan Zhuan Cha (Tibetan Brick) Raw 250g

2010 Xiaguan Zhuan Cha (Tibetan Brick) Raw 250g

Vlastnosti čaje ve zkratce

Vyzrálá chuť, dřevitost, vysoká uzenost (přechází až v dehtovost černé masti - ichtoxyl), vegetálnost a zemitost, tráva, menthol (chladivost), živočišné až masité složky. Dále trpkost, nakyslost. V dochuti je silně sládnoucí (silné Hui Gan). Nálevy jsou sytě oranžové, intenzivní v chuti a vůni. Materiál listu je Huang Pian (žluté listy), převážně ve formě drti a malých úlomků, na povrchu cihly je překrytý kvalitnější Mao Cha. List má barvu žluto-zelenou až žluto-hnědou. Hodnota pH čaje se pohybuje kolem 3 - 4.

Závěr

Jedná se o velice zvláštní čaj. V podstatě jde o sheng puerh ze zbytkového materiálu, který je určen pro minority žijící v Tibetu. Jeho chuť i vůně jsou velmi charakteristické. Uzenost také charakterizuje produkci továrny Xiaguan. Výhodné je provádět velmi rychlé nálevy. Musím se přiznat že jsem cihlu po její koupi vypil relativně rychle a zbylo mi jen pár gramů, které jsem si dlouho schovával na degustaci. Cihlu o váze 250 gramů jsem zakoupil u pana Zdeňka Nepustila, Dobré Čaje (Jiaogulan.cz/shop) při dubnové degustaci 2014 v plzeňském M-Klubu. Opět upozorňuji, že veškerý popis čaje jsem provedl bez předchozího přečtení popisů prodejců. Tento čaj určitě stojí za ochutnání.

English conclusion

eng

2010 Xiaguan Zhuan Cha (Tibetan Brick) Raw 250g

2010 Xiaguan Zhuan Cha (Tibetan Brick) Raw 250g


2010 Xiaguan Zhuan Cha (Tibetan Brick) Raw 250g, Tibetan Brick, Tibetan Tea, Kang Zhuan, Jin Jian, Tibetský čaj, Tibetská cihla, 2010 Xiaguan Zhuan Cha, Xiaguan Tea Factory, Xiaguan TF, Huang Pian material, covered with Mao Cha, žluté listy, huang pian, listy na drť, lámaný, silný návrat sladkosti, Hui Gan, strong Hui Gan, returning sweetness, pH = 3 - 4, minority Bian Xiao Cha, určeno pro minoritu Bian Xiao Cha, Jiaogulan.cz/shop, Chawangshop.com, Zdeněk Nepustil - Dobré Čaje, ichtoxyl, černá mast, dehtovost, menthol, chladivost, nakyslost, hořkost, trpkost, pepřovost, masitá chuť, M-Klub Plzeň, Xiaguan TF, výrobce Tuo Cha, továrna Xiaguan, Čína, sheng puerh, raw puerh, zhuan cha, raw zhuan cha, raw brick, oranžový a sytý nálev, orange liquor, vegetálnost, zemitost, tráva, živočišné složky, Bao yan brand