mainlogo

ČAJE - Puerh


2010 Shi Dai Mao Zi Cha Sheng Puerh (Purple Puerh)

Zveřejnění degustace: 6.2.2014
Autor: Čestmír Suchý
For English conclusion see the bottom of this page or click HERE.

Popis čaje z jiného webu: (Generationtea.com)

This very cool cake is made up of purple varietal leaves. Only certain tea trees with this purple leaf are used for this unique cake. Simao area leaf and hand made stone pressed cakes. Shi Dai Mao (Rock Wearing a Hat) Brand Purple Pu-erh tea Varietal Cake is made up of unique purple tea. It is astringent and young, it needs time to age and mellow. The purple color comes from anthocyanin, which changes color along with cell sap acidity. High levels of acidity lead to red color, while medium acidity is more purple, and high alkalinity tends toward indigo. Use less of this tea at first to test the bitterness. A really special cake. Spring 2009 leaf.

Datum psaní degustace: 30.1.2014

Název čaje: 2010 Shi Dai Mao Zi Cha Sheng Puerh (Purple Puerh)
Objednané množství: cca 80g
Produkce: 6.4.2010
Prodejce: Dobré čaje (Jiaogulan.cz/shop)
Sklizeň: 2009; Simao, Jinggu
Továrna / Výrobce: Shi Dai Mao Brand
Váha: 357g, Bing Cha (koláč)
Objednáno: 7.1.2014
Cena: 119 CZK / 50g

2010 Shi Dai Mao Purple Sheng Puerh Cake

2010 Shi Dai Mao Purple Sheng Puerh Cake. Zdroj: Ing. Zdeněk Nepustil (Jiaogulan.cz/shop)

Jedná se o speciální druh sheng puerhu - tedy tzv. "Purple" puerh (fialový puerh). List je velice tmavý až skoro černo-fialový. Je vcelku pevně slisovaný vzhledem k faktu, že byl lisován pomocí kamene. List má tvar podlouhlých tuhých drátků. Po vylouování je list zeleno-fialový. Občas mi konzistence listu připomínala zrající zelený čaj Liu An. Nálevy jsou slaké, bylinné, pryskyřičné a kořeněné. Vůně suchého listu je velice sladce nektaarová a silně květinová. Fialové puerhy se mohou označovat jako Zi Cha (紫茶), Zi Juan (紫娟) nebo Zi Ya (紫芽).

Poznámka

Tyto nafialovělé lístky jsou ceněny díky své nafialovělé barvě, chuti, raritnímu množství lístků a také pro své blahodárné účinky na naše těla. Fialové zabarvení lístků zapříčiňuje anthocyanin (antokyan), což je přírodní barvivo vyskytující se v mnoha druzích rostlin. Podle acidity nebo bazicity se mění i výsledné zabarvení. V kyselém prostředí je barva červená, v neutrálním fialová a v zásaditém modrá. Patří k flavonoidům. Anthocyanin najdeme v rostlinách jako: borůvky, ptačí zob, červené zelí, švestky nebo černý rybíz. Produkce anthocyaninu je tedy vlastně taková ochrana rostliny proti UV záření.

Degustace vícenálevová

Degustaci provádím v Plzni na koleji. Gramovou váhu jsem si na kolej přinesl. Čaje jsem vložil 8,17 gramů do skleněné čínské 150 ml konvičky. Prvních 5 nálevů jsem sléval tak do 10 sekund. Teplota vody se pohybovala v rozmezí cca 85 - 95 stupňů C. Vodu jsem uchovával v termosce a ve varné konvici. Sléváno do 200 ml skleněného čínského džbánku.

2010 Shi Dai Mao Purple Sheng Puerh Cake

0. oplachovací nálev - 95 stupňu C - 3 sekundy

Proveden jeden oplachovací nálev pro aktivaci lístků. Vůně listů: krémová, vůně fialek a bylin, dále dřevité a vyzrálé tóny.

1. nálev - 95 stupňů C - max 5 sekund

Cítím menthol, chuť bílého čaje. V dochuti prostupuje ústy nektarová sladkost. Nálev je žluté barvy. Vůně zprvu působila vyzrále, po vychladnutí cítím jen mladý a květinový puerh. Jedna květina je v něm ale velmi výrazná. Chutí je tento nálev mix mladého, vyzrálého a bílého tipsového puerhu.

2. nálev - 95 stupňů C - max 5 sekund

Lehce uzené dřevo ve vůni. Konzistence je vazká. Chuť je krémová, hořčí a květovo-nektarová. Nálev má žlutou barvu. Cítím menthol, květy, fialky, celou babiččinu zahradu kvítí. Působí uklidňujícím pocitem. Nálev trochu vychladl a jeví se trochu minerálně. V dochuti je květově-nasládlý a slaný zároveň. Zajímavé. Poté se mění chuť na lehce štiplavou až pepřovou hořkost (červený pepř).

3. nálev - 90 stupňů C - max 7 sekund

Barva nálevu je žluto-zelená. V čaji je stále schovaná jakási jiná chuť, kterou nedokáži identifikovat. Označil bych ji možná jako borovicovou smůlu. Nálev stále vykazuje znaky sladkých květů s červeným pepřem v dochuti. Podle mě pepř souvisí s mentholem, ze kterého se vyvinul. Konzistence je krémová až mléčná. Kouřovost se vytratila. Pociťoval jsem sice v raných nálevech náznaky kouřovosti, ale asi jsem si to spletl s chutí smůly.

4. nálev - 90 stupňů C - 7 sekund

Ve vůni stále dřevo. Barva stále stejná → žlutá s nádechem do zelena. Začíná se objevovat chuť ovoce, možná lesního. Borůvky? Borůvky asi ne. Spíše je to takové vlhké lesní aroma, až aroma barevného podzimního spadeného listí. Taková jakási lehká tlející fermentační chuť i vůně. Zatím mi pití 1. - 4. nálevu evokuje Irsko, Skotsko, deštivou Británii, jejich vlhké lesy a rašeliniště. Abych se vrátil zpět, pepř stále trvá, menthol už moc necítím. Smůla se vyskytuje hlavně v kombinaci s pepřem. Občas mi přijde, že se pepřová chuť mění do chutě sušeného hovězího masa. Ale může to být také jen asociace spojená s chutí pepře.

5. nálev - 90 stupňů C - 16 sekund

Experimentálně prodloužena délka louhování. Vynikla trochu těžší bylinná chuť podobná bílým čajům, dále pak určitá balzáovost a smůla. Docela komplexní nálev. Chuť červeného pepře přetrvává a mění se na příjemnou pepřově štiplavou a hořkou dochuť. Květiny ustoupily - vyšší teplota a délka louhování upřednostňují štiplavější a drsnější prvky pepře nad jemnými a medovými (květovými) tóny. V krku se mi svírá a cítím štípání, jako při žvýkání čistého tabákového listu.

2010 Shi Dai Mao Purple Sheng Puerh Cake

6. nálev - 98 stupňů C - 10 sekund

Nově ohřátá vroucí voda a kratší louhování. Barva nálevu stále stejně žlutá, možná tóny do oranžova vlivem předchozího a současného experimentálního louhování. Již lze trochu rozpoznat vylouhovanost listu i z nálevu jako takového. Květové složky minimální, naopak složky pepřové a trpké opět výrazně vynikají. Nyní se 2010 Shi Dai Mao Purple Sheng Puerh Cake blíží ke klasickému mladému shengu. Na chuť a vůni dřeva jsem skoro zapomněl, tu ale cítím stále. A pokud bych se měl vrátit v chutích ještě dále, tak uzenost bych asi hledal marně.

7. nálev - 95 stupňů C - 15 sekund

Barva se mění více k oranžové, stále je ale spíše žlutější. V listech cítím vylouhovanost a kompot. Nálev se trochu stabilizoval v chuti. Teď jsem si na chvíli šel kvůli únavě lehnout do postele na 5 minut a najednou v dlouhodobé dochuti objevuji opět květiny, nasládlost nektaru a hlavně pak fialky, o kterých jsem si myslel, že už nepřijdou a že se mi to jen zdálo. Lístky jsou tmavě zelené (khaki). Neuvěřitelná, až kosmická chuť tohoto čaje.

8. nálev - 90 stupňů C - 30 sekund

Listy najednou vydávají opět smolnou a fialkovou vůni. Chuť čaje je sice stále intenzivní, avšak některé chuťové složky již zcela vymizely. V množství chutí je teda chudší. Nálev se vyvinul v ovocnější až kompotové chuťové spektrum (meruňko-broskvové). Možná vlivem vylouhovanosti listu. Barva nálevu je žlutá. Chuť tedy vcelku jemná, intenzivní, nasládlá, kompotová a bez trpkosti. Po vychladnutí krémová a lehce mléčná chuť. V dochuti sladká a vyzrálá, trochu kožená. Květové prvky po vychladnutí minimální. Pepřová chuť skoro není dominantní, je jen lehká a pomíjivá.

9. nálev - 85 stupňů C - 60 sekund

Barva žlutá. Jemná, lehce sladká a bylinná chuť. Jinak to samé jako předchozí nálev.

10. nálev - 95 stupňů C - 180 sekund

Náznaky chutí dřeva. Bez sladké, trpké, pepřové i hořké chutě. Asi by nemělo cenu dělat další nálev, ale zkusím ještě jeden experimentální zabiják.

11. nálev - 95 stupňů C - "∞" sekund

Ty samé chutě jako předchozí nálev, ale s intenzivnějšími chutěmi a trpkostí, které tam ještě zbyly. Cítím hodně pepře a dřeva. Čaj je vylouhovaý. Končím.

Vícenálevová degustace #2 - Yixingská konvička

Druhou degustaci provádím doma, tentokrát v yixingské konvičce. Do nahřáté konvičky jsem vložil 9,04 gramů čaje. Aroma je velice ovocné, květové, fialkové a mízově nasládlé. Po oplachovacím nálevu se vůně vyvinula na ovocnou až kompotovou, asi jako GABA oolong. Zatím je první nálev více ovocný, medový a kompotový oproti přípravě ve skleněné konvičce. Nálev také zatím působí uhlazenějším dojmem, jakýmsi medovo-mléčným dozvukem i konzistencí. Yixingská konvička, jak se zdá, podtrhuje chuti puerhu samotného a vnáší je do nálevů jako majoritní chuťové šložky. V druhém nálevu začíná převažovat květinovost a sladkost. Ty květiny jsou hlavně fialky, které jdou úplně do sladkých bonbonů. Dochuť je medově mléčná, skoro jako mléko s medem na noc - neuvěřitelné. Spolu s kompotovou chutí to vytváří opět téměř kosmickou chuť.

2010 Shi Dai Mao Purple Sheng Puerh Cake

Vlastnosti čaje ve zkratce

Krémová vůně, vůně fialek, později fialky s lehkou mléčností i v chuti. Zprvu vyzrálé a dřevité tóny s lehkou kouřovostí, později měnící se na květinové a sladce nektarové chutě. Po prvních pár nálevech čajem začíná prostupovat chuť a štiplavost červeného pepře, která vyniká spolu s občasnou příjemnou trpkostí a hořkostí. Pepřovost bych přirovnal ke štiplavosti kousku tabákového listu při zvýkání, poté se může vyvinout až v chuť sušeného hovězího masa. Občas v čaji prokoukne mentholová chuť, která možná souvisí s chutí smůly (pryskyřičná chuť), a opět trochu fialky. Celou degustací na mě dýchala jakási vylouhovanost nebo tlející chuť podzimního listí evokující vlhké horské lesy Irska. Louhování při vysoké teplotě vždy odhalí více pepřových, hořkých složek a utlumí sladkost s květinami. V yixingské konvičce cítím chutě více v ovocném, medovém a kompotovém spektru na úkor nižší květinovosti, kterou jakoby yixingská konvička pohltí. Také jsou chutě v yixingu daleko uhlazenější, krémovější a jakoby s medovo-mléčným dozvukem.

Závěr

2010 Shi Dai Mao Zi Cha Sheng Puerh (Purple Puerh) je velice zvláštní čaj. Je to jak množstvím až kosmických chutí, varietou čajovníku, tak i obsaženými látkami. Určitě stojí za vyzkoušení. Nejen tento, ale určitě jakýkoliv "fialový" sheng puerh. Zajímavé, že z čaje i z listů cítím již od začátku vylouhovanost. Puerh dává vcelku slabé nálevy. Většinou se mi z něj povedlo udělat jen 5 - 6 chutných nálevů. Při této degustaci jsem jich udělal rovnou 11, všechny byly chutné, a ještě by teoreticky jeden připravit šel. Suchý list 2010 Shi Dai Mao Zi Cha Sheng Puerh (Purple Puerh) krásně voní, naopak trochu zklamala celková vůně nálevů. Chuť je skvělá, ale ta vůně. Lze cítit spíše jen vylouhovanost. Nálevy dává puerh velice světlé, skoro jako bílé čaje. Pepřové složky v čaji skoro evokují chuť sušeného masa. Suché listky koláče vypadají jako shu puerh nebo Liu An. Oproti většině sheng puerhů chutná velice odlišně. 2010 Shi Dai Mao Zi Cha Sheng Puerh (Purple Puerh) doporučuji alespoň jednou k ochutnání. Připravujte ho opatrně. Prelouhujete-li ho byť jen o pár sekund, tak se může stát, že z něj již další nálev nepřipravíte chutný.

English conclusion

eng

2010 Shi Dai Mao Zi Cha Sheng Puerh (Purple Puerh)

2010 Shi Dai Mao Zi Cha Sheng Puerh (Purple Puerh)

2010 Shi Dai Mao Zi Cha Sheng Puerh (Purple Puerh)

2010 Shi Dai Mao Zi Cha Sheng Puerh (Purple Puerh)


2010 Shi Dai Mao Zi Cha Sheng Puerh (Purple Puerh), bing cha, Purple Varietal Sheng Cake, Purple sheng, sheng, liu an, bílý čaj, Shi Dai Mao (Rock Wearing a Hat), Anthocyanin, Simao, Jinggu, Shi Dai Mao Brand, fialový puerh, Dobré čaje, Jiaogulan.cz, chuť pepře, hořká chuť, chuť a vůně fialek, mentolová chuť, Anthocyanin, antokyan, UV záření, Zi Cha (紫茶), Zi Juan (紫娟), Zi Ya (紫芽), ,