mainlogo

OSTATNÍ - Studánky


Studánka Boží voda - Turnov, Dolánky

Datum psaní článku: 25.7.2014
Datum zveřejnění: 5.8.2014
Autor: Čestmír Suchý
GPS: 50.5998647N, 15.1721106E

Studánka Boží voda - Turnov, Dolánky

Pohled od pramene na lavičky (Boží voda, Turnov, Dolánky)


Úvod

Když jsem vodu poprvé pil přímo ze zdroje v lese v Turnově, nepřipadala mi vůbec minerální. Trefně jsem ale při pití této vody pronesl: "Ta voda je fakt boží...". Ihned jsem si to uvědomil a s přítelkyní jsme se začali smát, neboť studánka se nazývá Boží voda. Koukám, že asi ne nadarmo. Jinak to prostě byla obyčejná lesní studánková voda. Ona také teplota vody byla docela nízká, a tak možná otupěla smysly. Když jsem jí pil dnes doma, přišla mi lehce nakyslejší a slanější. Nad studánkou je napsán letopočet 1868.

Lokace studánky

Studánka Boží voda je lokalizována v lesoparku Nový park za turnovskými Metelkovými sady. Ani ne 50 metrů od studánky je malý altánek s výhledem na Dolánky s Dlaskovým statkem a na řeku Jizeru s jezem. Prostředí okolo studánky je pěkné a čisté s krásným lesním vzduchem. Okolo jsou asi 4 lavičky a dvě popelnice, což zaručuje, že si zde může odpočinout mnoho lidí, mohou posvačit a odpadky vyhodit do popelnice. Studánka je postavená z kamene a je udržovaná. Studánka je prý oblíbená, neboť si chodí zde pro vodu mnoho lidí. My však žádné nepotkali. Doporučuji sledovat aktuální kvalitu vody.

Studánka Boží voda - Turnov, Dolánky

Pohled na lesní studánku / pramen Boží voda


Kvalita vody a její chemické vlastnosti

Město provádí pravidelné kontroly kvality vody. Pokud chcete zjistit aktuální kvalitu vody a nechce se vám například nepříjemné zjištění dozvědět na místě, lze protokol o kvalitě vody vyhledat na stránkách města Turnova (Turnov.cz), kde do vyhledávání napíšete "boží voda". Poslední rozbor byl vyhotoven dne 4.7.2014, který informoval o nezávadnosti vody. Minulý rozbor vody proběhl 9.6.2014 a výsledky byly vlastně totožné. Kontroly vody tedy probíhají relativně často. Doma jsem navíc provedl ještě jeden test, a to test pH pomocí universálních indikátorových papírků pro určení pH v rozsahu 0-12. Standardně se měří pH v rozsahu 0-14, přičemž 7 je neutrální voda. pH < 7 jsou kyselé roztoky a pH > 7 jsou zásadité roztoky. pH Boží vody mi vyšlo na hodnotě 6, což ji chemicky označuje jako lehce kyselou - pocitově se v ústech vůbec kysele nejevila. Dle rozboru jsou ve vodě rozpuštěné chloridy v množství 16 mg/l, takže jsem nebyl daleko od pravdy, když jsem tvrdil, že se mi Boží voda jeví jako mírně slaná a kyselá.

Testy Boží vody na čajích

Připravil jsem z této studánky 10 různých čajů a nečajů, abych zjistil, k jakým čajům se voda spíše hodí.

  • Yerba Maté Rosamonte Tradicional
  • 2013 Che Xanh Thai Nguyen
  • Zhu Cha Pingsui Jade (Gunpowder)
  • 2013 Kamacha Ureshino
  • 2010 Haiwan Lao Tong Zhi 908 Ripe Cake
  • Qimen
  • 2013 Formosa Bai Hao
  • Tie Guan Yin Traditional
  • 2012 Formosa Bao Zhong
  • 2014 Formosa Dong Ding

Předem bych chtěl říci, že degustace probíhá podle mých chuťových preferencí. Po zalití vzorků čajů v šálku a louhování následovala degustace. Degustace probíhala na taiwanský způsob. Aneb nech listy v čaji dokud ho nevypiješ. Před započetím degustace jsem si všiml, že se na povrchu každého čaje vytvořil takový ten "mastný film". Tento mastný film se skoro nevytvořil na shu puerhu. I když vlastně vytvořil, ale v minimálním množství. Nevytvořil se také na Yerba Maté Rosamonte. Zbylé povlaky jsem zkusil lehce porcelánovou degustační lžící sundat. Kupodivu (nebo možná právě proto) byla chuť těchto dvou nálevů z matéčka a z shu puerhu jaksi jiná a hladká. Matéčko se mi jevilo jako extrémně sladké, jako bych ho osladil. Z testovaných zelených čajů doporučuji ty jemné a delikátní. Těmto čajům voda z Boží studánky také vyhovuje. U mě to je třeba čaj Zhu Cha Pingsui Jade (= jemný nekouřový gunpowder). Z oolongů se na tuto vodu hodí asi všechny z mnou testovaných. Oxidované, vypečené, ale i jemné květinové. Dokonce tato voda zachránila i chuť oolongu Bao Zhong. Tento oolong jsem totiž již odepsal, neboť jeho chuť již byla mdlá a nepoužitelná. Červený čaj Qimen se na vodu tvářil zprvu spíše neutrálně, ale po mírném vychladnutí se jeho chuť prohloubila. Qimen byl sladší a zemitost se stala jemnou, která navíc korespondovala s ostatními chutěmi. Úplně mě zklamaly čaje jako vietnamký zelený Che Xanh Thai Nguyen a japonský zelený Kamacha Ureshino. Když se nad tím tak zamyslím, tak oba tyto čaje mají docela hodně společných chuťových prvků - travnatost, rybina, řasy, trpkost. Těmto čajům Boží voda zcela jistě nevyhovovala.

Studánka Boží voda - Turnov, Dolánky

Pohled na pramen Boží voda z dálky


Studánka Boží voda - Turnov, Dolánky

Fotografie nedalekého altánu (Boží voda, Turnov, Dolánky)


Studánka Boží voda - Turnov, Dolánky

Výhled z altánu na Dolánky, na Dlaskův statek a na Jizerustudánka, Boží voda, studánka Boží voda, Boží studánka, mastná oka, pH vody, kyselá voda, slaná voda, Turnov, Dolánky, Dlaskův statek, Jizera, altán, altánek, hezké posezení, čisté prostředí, založeno 1868, pH = 6, pravidelné rozbory vody, pitná voda, studánka v lesoparku, Nový park, Metelkovy sady, Turnov,