mainlogo

OSTATNÍ - Studánky


Studánka Podhoří (Třebouň u Toužimi)

Datum psaní článku: 7.6.2016
Datum zveřejnění: 24.7.2016
Autor: Čestmír Suchý

Studánka Podhoří v Třebouni u Toužimi.


Úvod

V sobotu 4.6.2016 jsme si s přítelkyní cestou do Plzně udělali zajížďku do Třebouně u Toužimi k jedné relativně blízké studánce. Zajížďka to tedy nebyla veliká. Studánka se nachází nad rybníkem vedle silnice z Třebouně směrem do Bezděkova (pod Třebouňským vrchem) a je označena i turistickou značkou vývěru. I přes označení turistickými značkami a dřevěnou deskou s nápisem “Studánka” je vývěr u cesty vcelku snadno přehlédnutelný. Kdybych nešel na jistotu a šel jen tak okolo, určitě bych ji přehlédl. Kolem pramene vede i mariánská poutní Skokovská stezka z Teplé do Skoků.

Mapa Třebouně

ZDE ODKAZ NA TURISTICKOU MAPU

Lokace a popis místa

Vývěr je vcelku silný a možná i proto je okolí podmáčeno. Okolí není nijak upraveno, vyjma dřevěné lávky vedoucí přes silniční příkop. Lávka je v rozpadajícím se stádiu, ale ještě stále trochu drží pohromadě. Cestou zpět od studánky jsem se ale na lávce trochu propadl, jak je vidno na fotografii. A to vážím jen 68 kilogramů. Silnice u studánky je velice úzká a dvě auta se vyhnou na milimetry, proto doporučuji zaparkovat v obci Třebouň u křížku a nikoli přímo u studánky. Ono se to možná nezdá, ale silnice je frekventovaná především místními lidmi, kteří zde jezdí auty s přívěsy.

Studánka Podhoří v Třebouni u Toužimi.

Studánka Podhoří v Třebouni u Toužimi.

Studánka Podhoří v Třebouni u Toužimi.

Testování vody

Od data napuštění k datu zveřejnění mám vodu ve spíži již přes měsíc a půl. Voda se nezakalila, nesedimentovala, ani nezapáchá. S vodou se nestalo absolutně nic. To je důkaz nezávadnosti a kvality této vody. Hodnota pH této studánky, respektive vývěru, byla mezi 2 - 3, takže dosti kyselá. Testování proběhne na několika čajích. Zkusím vietnamský zelený Che Xanh Thai Nguyen, červený Darjeeling a hei cha tibetský Kang Zhuan. U vietnamského zeleného se zvýšila trpkost a objevila divná "bažinová" chuť a aroma. Barva byla divně nažloutlá. Jako darjeeling jsem uvařil svoji směsku (oba DJ SF, jeden Namring a druhý Jungpana v poměru 2:1). Barva byla světlejší než z normální vody z kohoutku, ale chuť byla svěžejší a bez trpkosti. Cítil jsem prakticky jen čistou chuť černého čaje se špetkou muscatelu. Celková chuť uniformější a nakyslejší, ale chutná mi. Poslední čaj jsem zvolil mnou vypečený tibetský tmavý čaj Kang Zhuan. Barva je opět světlější. Chuť je jemná, uhlazená, lehce nakyslá. Necítím trpké složky. Čaj mi chutná. Tato voda s kyselým pH se tudíž nejvíce hodí na více oxidované a zrající čaje. Složení vody upřednostňuje uniformnost jedné dominantní chuťové složky v oxidovanějších čajích, upozaďuje minoritní chutě, pachuti a nedostatky v čaji. Dále dělá čaj svěžím, nakyslejším a lehkým k pití.

Závěr

Nabrat vodu pod kmenem stromu se povedlo, a to překvapivě i bez hlíny a kousků listů. Vývěr je silný, voda studená, lahodná a hladká v krku po polknutí. Dvoulitrová PET lahev se tedy dá relativně dobře a rychle napustit (relativně vzhledem k neupravenosti a celkovému stavu studánky).
Určitě by bylo pěkné studánku trochu zvelebit, postavit odkalovací hráz s odtokovou trubkou, vysypat šterkem, lehce vysekat a postavit třeba i lavičku. Toto místo jsme navštívili ve vysokém vedru a stín zde byl parádní. O studánku Podhoří se prý podle Mapy.cz a Estudanky.eu starají místní obyvatelé.

Studánka Podhoří v Třebouni u Toužimi.

Studánka Podhoří v Třebouni u Toužimi.

Studánka Podhoří v Třebouni u Toužimi.

Studánka Podhoří v Třebouni u Toužimi.


Mohlo by vás zajímat...


studánka, studánka Podhoří, studánka Třebouň, studánka v Třebouni u Toužimi, pH vody kyselé, uniformní chutě, kyselá voda, Darjeeling, okolí podmáčeno, pod Třebouňským vrchem, označeno značkou vývěru, Skokovská stezka z Teplé do Skoků, neupravená studánka, přírodní studánka, čisté prostředí, lahodná a čistá voda, hůře dostupná, voda nezapáchá, stinné místo, vydatnost pramenů, lesní studánka, pitná voda,