mainlogo

ČAJE - Oolong


2012 Formosa Strawberry Oolong 75g

Zveřejnění degustace: 8.2.2013
Autor: Čestmír Suchý
Aktualizace: 18.4.2013 (níže nebo klik ZDE)
For English conclusion see the bottom of this page or click HERE.

Oficiální popis prodejce: (Oriental.cz)

Při luhování má tento čaj světle žlutou až zlatou barvu. Vůně je příjemná, jahodová. Příchuť je lehce sladká s jemnými tóny, velice lahodná s dlouhotrvající dochutí. Tento specifický čaj je hodnocen jako špička mezi aromatickými Oolongy.
Lístky tohoto výborného vysokohorského polozeleného čaje, ochucené čistě přírodní jahodovou esencí dávají po vyluhování vzniknout delikátně jemnému čaji s decentním, přírodním jahodovým aroma, překrásnou vůní a výrazným, povzbudivým účinkem. Ideální k odpolednímu odpočinutí po práci.

Datum psaní degustace: 1.2.2013

Název čaje: 2012 Formosa Strawberry Oolong 75g
Objednané množství: 75g
Produkce: zima 2012
Země původu: Nantou, Taiwan
Prodejce: Oriental.cz
Objednáno: 27.1.2013
Cena: 175 CZK / 75g

2012 Formosa Strawberry Oolong 75g

Degustaci jsme s přítelkyní provedli vícenálevovou, avšak chutě všech nálevů byly v podstatě totožné. Proto jsme se rozhodli napsat všechny nálevy dohromady. Pracovní parametry byly následující: teplota vody cca 80 - 85 stupňů C. Doba louhování prvních 5 nálevů cca 10 sekund, poté se doba zvyšovala. Použito přibližně 8 gramů čaje. Suchý list byl zabalen do klasických oolongovských kuliček. Barva listu je tmavě zelená. Vůně silně smetanově jahodová. Vylouhovaný list je jeden nejkvalitnějších, co jsem kdy viděl.

Formosa Strawberry Oolong 75g

Degustace

Ihned po otevření na nás dýchla silná a až nepříjemná smetanová vůně. V nálevech jsme cítili s přítelkyní základní chutě Formosa oolongů a silnou smetanovou jahodovost (nebo spíše jahodovou smetanovost?). Ta jahodová chuť a vůně by nebyla tak nepříjemná, kdyby zde nebyla společně se smetanovou příchutí (nemyslím mléčné aroma jako u Jin Xuan nebo Nai Xiang Milk oolongů, ale skutečně smetanové aroma). Vycítili jsme v chuti Strawberry oolongu nám oběma známou chuť. Po chvíli přemýšlení a ochutnávání nás to trklo. Chutí i vůní připomíná čaj jahodovou čokoládu Yogurette, kterou mi kupoval děda v Německu. Mé přítelkyni ji také kupovali prarodiče v Německu. Nikdy mi čokolády nechutnaly, německé čokolády už vůbec a tato jahodová obzvláště. Další produkt, ke kterému bych přirovnal chuť tohoto Strawberry oolongu je tabák do vodních dýmek Al Fakher Jahoda. Jahodový tabák Nakhla mám rád, ale od společnosti Al Fakher nikoli. V jahodovém Al Fakheru se totiž nachází ona smetanová příchuť, kterou nemusím. Smetanovost v čaji v nás úplně zabíjí jakoukoli další chuť na čaje, a začíná nám z toho být i trochu špatně. To už si rovnou mohu vzít smetanovou zmrzlinu, k tomu onu čokoládu Yogurette a zakouřit si tabák Al Fakher Jahoda do vodných dýmek. Asi od 6. - 7. nálevu cítí přítelkyně ve Strawberry oolongu kávové tóny. Já cítím jinou chuť, ale kávové mi to přijde spíše jen vzdáleně. Nejspíše bych onu chuť definoval jako máslové sušenky.

2012 Formosa Strawberry Oolong 75g

Vlastnosti čaje ve zkratce

Jahodové aroma spolu se silnou smetanovostí. Běžné chutě základních vysokohorských Formosa oolongů (cca od 6. - 7. nálevu, kdy už ustupuje jahodová a smetanová chuť). Chutná totožně jako německá čokoláda Yogurette Jahodová a také jako tabák do vodních dýmek Al Fakher Jahoda. Přítelkyně cítí kávové tóny v pozdních nálevech. Já během pití cítím i jakoby chuť máslových sušenek.

Závěr

Strawberry oolong jsem kupoval především kvůli své přítelkyni. I já jsem na něj však byl velice zvědavý. Prvotní přičichnutí po otevření mě málem dostalo do kolen a z té jahodové smetanovosti jsem málem vrhnul. Prodejce deklaruje příjemnou jahodovost, která se mně osobně příjemná vůbec nezdála. Nálev byl také velice smetanově jahodový. Přítelkyně říká, že vůně na ni působí moc chemicky, zatímco oficiální text hlásá přírodní aroma. Hodnotil bych Formosa Strawberry Oolong jako zajímavý oolong a asi bych doporučil každému, aby jej ochutnal. Ale spíše jen jako odstrašující případ. I když je mi jasné, že každý má chuťové buňky nastavené jinak a může mít opačný názor než já, a ocení tento oolong stejně jako prodejce, který ho nazývá špičkou mezi ochucenými oolongy. Nezbývá mi nic jiného než doufat, že časem vyčichne a jeho jahodové aroma bude opravdu jen decentní a delikátní aroma a nikoli dominantní a až nepříjemná chuť, která přehluší další zbylé chutě do cca 7. nálevu. Celkový dojem nezlepší ani kvalita listu, která je opravdu skvělá.

Aktualizováno (18.4.2013)

S odstupem času, něco málo přes dva měsíce, jsem brzy ráno kolem 2. hodiny raní (pro někoho pozdě v noci) dostal chuť na čaj. Měl jsem chuť na jemný čaj a jediný oolong, který jsem měl na koleji, byl Strawberry Oolong. Vložil jsem tedy neurčité množství do gaiwanu (zhongu) a připravil z něj v průběhu doby cca do 1,5 litru čaje. Čaj jsem cca do deseti sekund ihned sléval a mísil v hrnku, popřípadě ještě zředil horkou vodou z konvice, pokud se mi čaj zdál přliš silný. Čaj mi přišel velice jemný a dobrý. Byl za ty dva měsíce po otevení již vyvoněný, a tak jeho jahodová chuť byla jemná a příjemná. Na každodenní pití však čaj není. Pokud bych ho pil denně, asi bych se z něj zbláznil. Formosa Strawberry Oolong jsem připravoval z vody ze studánky Petřínka u Strahova. Voda byla úžasná a čaje z ní jsou také skvělé. Po dopotřebování vody ze studánky jsem musel použít vodu z vodovodu, ale čaj již nebyl, byť byla voda odstátá a převařená, tak dobrý jako z vody ze studánky. Z vody z vodovodu byl čaj drsný. Celkově s odstupem času hodnotím Formosa Strawberry Oolong nyní neutrálně. Stále však trvám na svém původním hodnocení, že čaj je spíše odstrašující případ, ale po několika měsíčním vyčichnutí je vcelku pitelný, avšak jen pokud na něj máte vyloženě chuť. V opačném případě zvládne zkazit chuť na celý den.

2012 Formosa Strawberry Oolong 75g

English conclusion

Primarily I bought this tea because of my girlfriend. But I was looking forward as well. The first stwawberry smell was very strong and intense, even unpleasant. There was enourmous amount of creaminess or strawberry creaminess. The reseller declared that the strawberry taste should be very delicate and pleasant. The reseller also wrote that the flavor is organic. But I don't know. The flavor may be organic but the final smell seems to be chemical for it's intensity. This Formosa Strawberry oolong is really interesting tea and everybody should taste it because than nobody will ever buy this tea again. But I know that every person is different and has different taste. It seems that I got nothing than wait until the tea lowers the dominant aroma intensity, eventually. Anyway, the tea leaves are very big, solid and gorgeous.

2012 Formosa Strawberry Oolong 75g

2012 Formosa Strawberry Oolong 75g