mainlogo

ČAJE - Oolong


2012 Formosa Ali Shan Oolong

Zveřejnění degustace: 21.2.2014
Autor: Čestmír Suchý
For English conclusion see the bottom of this page or click HERE.

Popis čaje z jiného webu: (Oriental.cz)

Ve své domovině je A-Li Shan konzumenty často vyhledáván pro svoji vysokou kvalitu. Patří mezi lehce fermentované čaje velmi vysoké kvality. Delikátní záležitost. A-Li Shan je název jak pro hory, tak i pro čaj, který je v nich pěstován. Plantáž se nachází v nadmořské výšce 1000-1200 metrů. Hory A-li jsou po většinu času v mlze či mracích a tím, díky vysoké vlhkosti, jsou ideální pro pěstování Oolongu.

Datum psaní degustace: 15.2.2014

Název čaje: 2012 Formosa Ali Shan Oolong
Objednané množství: 50g
Produkce: zima 2012
Země původu: Alishan, Chiayi, Taiwan
Prodejce: Dobrá čajovna Plzeň
Objednáno: červen 2013
Cena: 155 CZK / 50g (výprodej)

2012 Formosa Ali Shan Oolong

Jedná se o vysokohorský taiwanský polozelený čaj. Ali Shan je lehce oxidovaný čaj a sklízí se jako stopky se 3 - 4 lístky, které jsou rolovány do jednotlivých kuliček. Ali Shan je název hory, kde se čajová plantáž nachází ve výšce cca 1100 m.n.m. Vyznačuje se delikátním květinovým aroma s mléčnou až máslovou chutí.

2012 Formosa Ali Shan Oolong

Degustace vícenálevová

Degustace provedena doma v Sokolově ve 200 ml porcelánovém čínském gaiwanu, sléváno do skleněného 200 ml džbánku. Použito bylo 6,05g čaje. Čaj jsem v hlavních nálevech zaléval mírně zchladlou vodou o teplotách cca 80 - 90 stupňů C.

1. nálev - 10 sekund - 85 stupňů C

Kuličky jsou pevněji slisované. Zatím se jedná o lehký a světle nazelenalý nálev, který je svěží a příjemný na rozjezd. Chuť je jemná, mléčná, s květinami, trávou. Vcelku mléčně sladký v dochuti. Vůně vlhkého listu je mléčně smetanová a trávová.

2. nálev - 12 sekund - 85 stupňů C

Mléčná chuť lehce vystoupila na povrch společně s nektarem. V dochuti se mění nálev na mléko s medem; krásně sladké. V nálevu cítím lehce sušenky - jakási mléčně-máslová a pečená chuť.

3. nálev - 9 sekund - 85 stupňů C

Teprve ve třetím nálevu se chuť plně rozjela. Chuť čaje je trpčí. Ali Shan mám doma již delší dobu, takže jej mám už trochu napitý. Prováděl jsem na něm minidegustaci u studánky Magdaleny a mikrodegustaci na koleji. Značně mi chutí připomíná mix čajů Gao Shan a Jin Xuan nebo thajské oolongy. Chutě jsou nyní zvláštní. V nálevu rozpoznávám chutě máslových sušenek, květin (a to nejvíce růží), poté jahod. Oproti Gao Shan a thajským oolongům je Ali Shan jemnější.

2012 Formosa Ali Shan Oolong

4. nálev - 13 sekund - 85 stupňů C

Nejvice vystupuje chuť trávy jako u japonských čajů. Po mírném vychladnutí lze cítit jen růži a máslové sušenky. Jinak jemná chuť bez trpkosti nebo znaků vylouovanosti.

5. nálev - 10 sekund - 85 stupňů C

Převažující chuť růží se míchá s máslovými sušenkami, kterou lze pozorovat i ve vlhkém listu. Tráva je v chuti minimální. Jahody jen v pozadí.

6. nálev - 20 sekund - 83 stupňů C

Čaj je stále neuvěřitelně jemný. Znatelné jsou lehce růže s máslovými sušenkami a medem. Chci nějaký posun v chutích. Zvýším teplotu louhování a uvidím, co se stane.

2012 Formosa Ali Shan Oolong

7. nálev - 15 sekund - 93 stupňů C

Nálev je stále jemný a bez známek trpkosti. Je vskutku odolný. Nyní převažují trávové chuťové složky a lehce kořeněné chutě vlivem vyšší teploty vody. V dochuti jde lehce do máslových sušenek. Chuť se ale docela ztrácí.

8. nálev - 50 sekund - 96 stupňů C

Dlouhé louhování při vysoké teplotě odhalilo lehčí nasládlejší trpkost. Nálev je hodně krémový (vazký), trochu karamelový. Pociťuji další ztrátu intenzity chutí. Ještě dám poslední výluh a asi skončím.

9. nálev - "∞" sekund - cca 96 stupňů C

Poslední zabijácký nálev. Nejvýraznější chuť sušenek. V dochuti nalézám růži. Nulová trpkost. Klesá jen intenzita chutí.


Jiné mé minidegustace

16.7.2013 - Minidegustace: 2012 Formosa Ali Shan Oolong (ze článku: Studánka Magdalenka)
Druhá degustace proběhla u studánky Magdalenka za Sokolovem. Ohříváno na kempingovém vařiči. Konvička byla 150 ml skleněná. Vůně po otevření vakuového balení byla taková neutrální až obyčejná. Ali Shan voněl hlavně trávou jako japonské zelené čaje. Čaj vykazoval celkově kombinaci znaků japonských a čínských zelených čajů s mírnou květinovostí. Hodně znatelné je mléčné aroma, které cítím jak ze suchého listu, tak i mírně z vlhkého listu. List veliký a je rolován do kuliček i se stonky. Je excelentní kvality. Cena ve výprodeji: 50g / 155 CZK. Celkově bych hodnotil čaj jako kvalitní a delikátní oolong s květinovým, travnatým a mléčným aroma a s velmi kvalitním listem.

Formosa Ali Shan Oolong - Studánka Magdalenka: Sokolov, Vítkov - Hrušková (GPS: 50.1603961N, 12.6842422E)

Formosa Ali Shan Oolong - Studánka Magdalenka (GPS: 50.1603961N, 12.6842422E)

9.11.2013 - Mikrodegustace: 2012 Formosa Ali Shan - Jedna kulička do 50 ml (Poznámky 2013)
Nedávno po pročajovaném dni puerhy jsem dostal k večeru chuť na oolong. Připravovat vícenálev se mi nechtělo. Napadlo mě provést jednonálev v 50 ml yixingském glazovaném šálku s jednou větší kuličkou taiwanského oolongu Ali Shan. Zalil jsem jednu kuličku oolongu skoro vroucí vodou, aby se stačila plně rozvinout a vylouhovat všechnu chuť. Po cca 5 minutách byl nálev vlažný a list plně rozbalen. Je to taiwanský oolong, takže se jednalo o větvičku se 4 velkými lístky. Nejen, že rozbalený lístek v šálku působil efektně, ale výsledný nálev měl skvělou chuť. Byl jemný, delikátní, lehce trávový a mléčný. Byl přesně takový, jaký má být, ale prostě lepší. Příště zkusím to samé, ale třeba s Tie Guan Yin.


Vlastnosti čaje ve zkratce

Zprvu chuťě a vůně mléčné, smetanové, květinové a trávové s medovou nasládlostí. Později měnící se přes mléčnost s medem a růžemi do máslových sušenek s růžemi. V pozdějších nálevem vlivem vyšší teploty opět nacházím chutě trávy (jako v japosnkých zelených čajích). V nálevu se občas objevují i chutě jahod a karamelu. Celkově Ali Shan chutná jako kombinace Gao Shan a Jin Xuan, popřípadě jako některé thajské oolongy, které jsem měl možnost ochutnat. Nálevy Ali Shan jsou krémové a vazké. Zprvu světle nazelenalé, později do žluto-oranžova. Opatrnější přípravou se dá hravě z 6 gramů Ali Shan připravit cca 10 chutných a delikátních nálevů.

Závěr

Velice zajímavý, delikátní a lehce oxidovaný vysokohorský oolong Ali Shan. Poskytuje vcelku mnoho kvalitních a chutných nálevů. Musím přiznat, že zprvu mi nepřišel ničím významně zajímavý. Chce to ale jen opatrnější přípravu. Zde platí pravidlo, že méně je většinou více. Což je pak ale v rozporu s tím, že je čaj odolnější vůči přelouhování. A když už se přelouhuje, stačí jen naředit intenzivnější výluh. Čaj jsem měl zatím se třemi typy vod - sokolovská, plzeňská a ze studánky Magdalenka. Z vody ze studánky čaj vykazoval více travnatých chutí a aroma s lehkým mlékem. Voda z Plzně odhalila spíše delikátnost mléka, květinovost a celkovou jemnost. Naopak voda ze Sokolova prosadila těžší a sladší složky čaje, jako nektar měnící se v med a poté i tóny karamelu, mléko měnící se ve smetanu, květiny přecházející ve vůni růží a nakonec se toto vše zkombinovalo v máslové sušenky s medem a mlékem. Občas se objevovala i chuť jahod. Za výprodejovou cenu 155 CZK / 50g to byla dobrá koupě. Čaj se hodí spíše na ven, a to do slunného teplejšího jarního až letního dne.

2012 Formosa Ali Shan Oolong

English conclusion

This tea is an oolong tea from Alishan area in Taiwan. This tea costs about 7.75 USD per 50 gramms (in sale). Ali Shan tea has a nice grassy and delicate aroma with honey and nectar sweetness. The liquor contains milky and creamy taste. It becomes almost buttery, like butter biscuits. Milk in combination with honey gives us a touch of caramel. This tea is very resistant to high temperature of the water. Ali Shan tea is suitable for drinking outside the house while sitting at the spring well or streamlet.


formosa, ali shan, alishan, oolong tea, polozelený, Chiayi, taiwan, mléko, máslo, smetana, máslové sušenky, tráva, travnatá chuť, jahody, květiny, růže, mléko s medem, nektar, med, nasládlost, Gao Shan, Jin Xuan, thajské oolongy, delikátní chuť, excelentní kvalita, travnaté a mléčné aroma, máslové aroma, Formosa Ali Shan Oolong, japonské zelené čaje, studánka Magdalenka, milk oolong, milky taste, mléčná chuť, Formosa Ali Shan Milk Oolong