mainlogo

ČAJE - Nečaje


Sideritis - Hojník horský (řecký horský čaj)

Zveřejnění degustace: 31.3.2013
Autor: Čestmír Suchý
For English conclusion see the bottom of this page or click HERE.

Datum psaní degustace: 31.3.2013

Bylina: Sideritis scardica, syriaca - Hojník horský
Lidový název: Řecký horský čaj
Objednané množství: 30g
Produkce: ?
Země původu: Řecko
Prodejce: Mini market, Řecko
Cena: darem

Sideritis - Hojník horský

Ve čtvrtek přijel z Řecka náš známý Řek Ilias. Ví, že mám rád čaje, tak mi přivezl jejich řecký čaj. Ihned mi bylo jasné, že se nejedná o čaj z rostliny čajovníku, ale o bylinu. Přivezl mi tedy bylinu jménem Sideritis scardica – tedy Hojník horský, neboli ještě jinak řecký horský čaj. Hned, co jsem bylinu dostal, jsem byl schopen určit, že se jedná o příbuznou rostlinu šalvěji. Domněnka se potvrdila po prohlédnutí internetu – čeleď Lamiaceae (hluchavkovité).

Nejvíce je tato bylina známa v Řecku, jak mi bylo řečeno; dále dle internetu v Albánii, Bulharsku a Makedonii. Je známo více druhů Sideritis, jejich pojmenování a zařazení se mi zdá vcelku sporné. Je veliká 8 – 50 cm, jsou jednoleté i víceleté. Pěstují se především ve vyšších nadmořských výškách. Proto horský čaj; také na etiketě balení z Řecka jsou vyobrazeny hory. Jak jsem se dozvěděl od Iliase, pěstují se v horách v sušším podnebí. Hlavně na skalách, kde je málo půdy.

Sideritis je velice aromatická bylina, proto jsem si zprvu mylně myslel, že se jedná o nějaký druh šalvěje. Její účinky by měly být posilující imunitu, na trávení, proti nachlazení, chřipce, proti virům, alergie a proti bolesti. Je to silný antioxidant, pomáhá v boji proti rakovině, je antimikrobiální a má protizánětlivé účinky. V Řecku se pije hojně.

Degustace jednonálevová

Vůně suché byliny je příjemná, zvláštně nasládlá, bylinná a cítím v ní dále i šalvěj a měsíček, cítím z ní úplně ty její silice.

Sideritis - Hojník horský

Do litrové konvice jsem vložil adekvátní množství suché byliny. Nevím dávkování, tak jsem vložil tolik, kolik jsem uznal za vhodné. Po zalití vroucí vodou jsem počkal asi 10 minut a občas zamíchal. Následný bylinný výluh vykazuje nasládlou chuť, chuť jako bylina měsíček i šalvěj zároveň a cítím jakousi balzámovou chuť. Balzámovost souvisí nejspíš s chutí po měsíčku. Pamatuji na měsíčkové masti, když jsem byl malý. Jinak samotný výluh nijak výrazně nevoní. Barva nálevu je světle žlutá.

Závěr

Jedná se o velice příjemný bylinný výluh s nenucenou chutí a s množstvím příznivých účinků. Jeho chutě ve zkratce jsou: bylinná, měsíčková, šalvějová, nasládlá, balzámová. Výluh není vůbec hořký ani trpký. Tak půl hodiny po vypití výluhu se cítím tak vyrovnaně a v dobré náladě, to jest proto, že má Sideritis i uklidňující účinky.

English conclusion

En

Sideritis - Hojník horský

Sideritis - Hojník horský


sideritis, sideritis scardica, sideritis syriaca, hojník, hojník horský, Ránhoj horský, herbal tea, greek mountain tea, řecký čaj, bylinný čaj, antioxidant, protizánětlivý, řecký horský čaj, shepherd's tea, ironwort, Mursalski Tea, Mursalský čaj, Sideritis scardica Griseb, Hesiodia, Τσάι του βουνού (Tsai tou vounou), Lamiacae (hluchavkovité), Mursalitza tea, horský čaj z Pirinu