mainlogo

ČAJE - Nečaje


Bylinky 1: Řebříček obecný - Výluh z natě (Achillea millefolium)

Zveřejnění degustace: 25.11.2013
Autor: Veronika Turečková
For English conclusion see the bottom of this page or click HERE.

Datum psaní degustace: 17.9.2013

Bylina: Řebříček obecný (Achillea millefolium)
Lidový název: "myší chvost"
Objednané množství: 50g
Produkce: ?
Prodejce: MEGAFYT
Cena: cca 36 CZK / 50g

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Řebříček obecný (Achillea millefolium), který je také známý pod názvem “myší chvost”, je známou bylinkou používanou k mnoha léčebným účelům. Pokud patříte k těm, kteří raději zkouší nějakou alternativu než dojdou k doktorovi, pak se vám tento článek možná bude hodit.


Udělala jsem si výluh z vrchovaté lžičky řebříčkové natě. Stačí lžička na 250 ml vody. Bohužel nemám vlastní nasušený řebříček, tudíž jsem použila ten od MEGAFYTu (balení 50g). Louhovala jsem 15 minut. Nálev byl světlý, připomínal zelený čaj. Chuť byla trpčí a hořčejší, ale přesto se dal výluh vypít bez slazení.


Řebříček jsme doma vždy pili na bolesti žaludku a břicha. Je tedy dobrý na zlepšení trávení, činnosti žaludku, žlučníku a střev. Pomáhá při léčbě ledvin, hemeroidů, pálení žáhy. Měla jsem ho také přimíchaný ve směsi na čištění jater. Také snižuje krevní tlak. Pití výluhu by však nemělo být dlouhodobé. Po třech týdnech je vhodné přestat a udělat si v pití čtrnáctidenní pauzu.

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Dále jsem se dočetla, že se používá k léčení ženských chorob (zánět vaječníků, výtok) – k tomu je vhodná sedací koupel, kterou doporučuje Maria Treben. Přes noc se dá 100g bylin namočit do vody. Druhý den se vše přivede k varu a přilije do koupele. K tomu by se měly pít dva šálky čaje denně. Několikrát se mi vrátila vaginální mykóza a proto jsem hledala nějaké bylinky, kterými bych se mohla léčit. Začala jsem pít pravidelně 2 šálky výluhu denně (ráno, večer) a k tomu jsem si udělala sedací koupel. Zprvu jsem měla ve vaně velmi koncetrovaný výluh z řebříčku, ale pak jsem vodu dopustila a položela si asi 40 minut ve vaně. Za normálních okolností není vhodné se s tímto zánětem koupat, ale koupání se v řebříčku mohu doporučit. Skoro ihned opadlo svědění. Po dvou dnech pití čaje a koupeli jsem byla již téměř v pořádku a třetí den už mi bylo dobře. Používala jsem ještě mast Clotrimazol, která je v lékárně volně ke koupi. Ať už si koupíte jakoukoli jinou mast na vaginální mykózu, vždy bude mít stejné složení, bude se tedy lišit jen výrobcem a cenou.

Tato bylina pomáhá při zánětu nervů, závratích, pichlavých bolestech očí, nevolnostech, krvácení z nosu, migrénách, léčbě astmatu. Celkově prospívá organismu, který pročišťuje. V knize Zdraví z boží lékárny jsem se dočetla, že dokáže vyléčit choroby kostní dřeně a svalové nádory dělohy.

Nať řebříčku se také používá k dezinfikování ran, zastavuje krvácení a dopomáhá k rychlejšímu hojení čerstvých ran. K těmto účelům se používá řebříček čerstvý.

Řebříček je zdá se skoro kouzelnou bylinou, tak proč jej nevyzkoušet?

English conclusion

en


Bibliografie

  • DUGASOVÁ, A. - DUGAS, D. Babiččiny bylinky. Praha: OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, 2002. 1. vyd. 216 s. ISBN 80-7181-696-5.
  • TREBEN, Maria. Zdraví z boží lékárny. České Budějovice: DONA, 1991. 1. vyd. 96 s. ISBN 80-900080-6-2.


řebříček, řebříček obecný, Achillea millefolium, myší chvost, hojení ran, A. Dugasová, D. Dugas, Maria Treben, Babiččiny bylinky, Zdraví z boží lékárny, vaginální mykóza, záněty, bolesti očí, astma, pročištění organismu, bolesti břicha, zažívací potíže, kloktadlo, zánětlivá onemocnění, Clotrimazol