mainlogo

ČAJE - Články


Srovnávací degustace Darjeelingů

Zveřejnění degustace: 18.5.2014
Autor: Čestmír Suchý
For English conclusion see the bottom of this page or click HERE.

Malá předmluva pro začátek z blogu pana Nepustila: (DegustaceCaju.cz)

Přes všechny zápory současné dárdžilingské produkce čajů, kdy se – díky marketingu – prodává čerstvý čaj z prvních jarních sklizní velmi draze, a ve světě se zobchoduje o 3/4 více čajů, než je skutečně vyrobeno (a jsou to tedy zdařilé napodobeniny pocházející odjinud), patří originální dárdžilingy k lahůdkám každého čajomila. Vězte však, že čaje sklízené později jsou neméně dobré a i starší čaje z předešlých let (jejichž cena je již příjemná) stojí za pití. Neplatí totiž tvrzení marketérů, že čaje z prvních sklizní nelze déle skladovat a musí se co nejdříve zkonzumovat. U skutečných znalců zjistíme, že tomu není tak dávno, kdy se mnohem víc cenily čaje uleželé, dobře skladované (3 až 5 let) a nikoho moc nezajímal přesný rok produkce a zahrada. Čaje ležením získávaly na hloubce, kulatosti a bohatosti svých chutí. Aby ne! Vždyť proces výroby dárdžilingských čajů je podobný zhotovení čajů polozelených a ty se často projevují při skladování stejně.

Datum psaní degustace: 16.5.2014

Název čaje: Darjeeling: FF PHOOBSERING, SF GOMTEE 51, FF TEESTA VALLEY, 2013 FF JUNGPANA
Objednané množství: vzorky
Země původu: Darjeeling, Indie
Prodejce: Jiaogulan.cz/shop, JUNGPANA - Dobrá čajovna Plzeň
Objednáno: 6.5.2014
Cena: vzorky zdarma, JUNGPANA - výprodej

Slovo úvodem a příprava

Na poslední degustaci čajů s panem Nepustilem mi byly poskytnuty tři vzorky Darjeelingů. Já si od sebe vzal ještě jeden DJ, který mi zbyl. Darjeelingy se řadí mezi černé / červené čaje, avšak způsobem oxidace také inklinují k oolongům. Řekl jsem si, že provedu menší srovnávací degustaci. Sice to jsou pouze 4 Darjeelingy, z nichž je jeden second flush (SF), ale pro nějaké lidi začátečníky se bude toto srovnání určitě hodit. Zvláště pak srovnání první a druhé sklizně, kde se dají pěkně pochopit rozdíly. Darjeelingy byly louhovány v porcelánových šálcích vodou o teplotě 95 stupňů C a všechny po stejné době době slity do skleněných hrnků. Nálevy jsem zhodnotil a poté lehce naředil, aby byly pitelnější.

Darjeeling FF PHOOBSERING FTGFOP1

Jedná se o první sklizeň (first flush - FF). List je vcelku velký, hnědozelený, voní muscatelově a nektarově (medově). První nálev: Chutově je poněkud nakyslejší, lehce natrpklý a bylinný. Ve vlkém listu cítím nektar z květin, bylinnost je niží. Nakyslost vystupuje i z listu. Po vychladnutí se nálev mění více do sladka. Druhý nálev: Vlhý list voní po citronové kůře. Nálev příjemný, nasládlý, nektarový. Všimněte si, že vlhký list je také hnědozelený a vypadá vcelku hezky.

Darjeeling FF PHOOBSERING

Darjeeling FF PHOOBSERING

Darjeeling SF GOMTEE 51 SFTGFOP1

Jedná se o druhou, letní sklizeň (second flush - SF). List je vyšší kvality, tvarem je drátkový, voní zemitě, tabákově a ovocně (hlavně meruňkově). První nálev: V chuti do popředí vystupuje karamel, dále mentol, med, květy ovocných stromů a nektar. Vůně vlhkého listu je extrémně ovocná. Cítím jablečné křížaly, ovocné bonbony, meruňky a nektarinky. Zchladlý nálev se mi zdá hodně karamelový, kompotový (ovocný) a medový. Chutí mi připomíná oolong Bai Hao. Druhý nálev: Cítím, že vlhký list se stále více podobá oolongu V chuti a vůni pokračují tóny medu, zralého ovoce a karamelu. Chuť je v podstatě stejná jako u prvního nálevu, ale chutě do sebe již více zapadají. Intenzita chutí na jedné straně klesá, ale komplexnost naopak stoupá. Vzhled vlhkého listu je krásný. List je příjemně hnědý, skoro připomínající některé výše oxidované oolongy (například Bai Hao).

Darjeeling SF GOMTEE 51

Darjeeling SF GOMTEE 51

Darjeeling FF TEESTA VALLEY FTGFOP1

Jarní sklizeň (FF). Velký kvalitní zelený list, který obsahuje mnoho celistvých a nepotrhaných listů s dosti bylinnou vůní. První nálev: Chuť je výrazně trávová a kopřivová. Chuťově se mi zdá, že inklinuje k japonským čajům, protože z něj jasně vystupuje vůně vlhkosti, řas a kopřiv. Vlhký list voní po koření, které mi evokuje vánoční náladu. Z listu jde také cítit nakyslá vyluhovanost. Vychladlý nálev je stále kopřivový. Druhý nálev: Z vlhkého listu cítím zatuchlou květinost (přezrálá řepka olejná). Chuť se jeví zatuchle (řepkově). Tento Darjeeling mi zatím chutnal nejméně.

Darjeeling FF TEESTA VALLEY

Darjeeling FF TEESTA VALLEY

Darjeeling FF 2013 JUNGPANA FTGFOP1

List menší než předchozí, ale kvalitou pořád uspokojující. Je více zlomkový a zelený s občasnými hnědými lístky. Pochází z jarní sklizně (FF). První nálev: Cítím bylinné, zemité a nektarové tóny. V chuti rozeznávám větší bylinnost než v DJ FF Phoobsering. Nakyslost je nižší. Ve vlhém listu je znát vůně pražené kávy, máslových sušenek a lehce cítím i ovoce. Po vychladnutí se nálev mění do bylinné a zemité chuti. Druhý nálev: Z vlhého listu se lyne výraznější zemitost, vůně brambor / sklepa. Chuť je stále bylinná, ale vystupuje i chuť nektarovo-květinová. Cítím, že v chuti malinko inklinuje k SF DJ.

Darjeeling FF 2013 JUNGPANA

Darjeeling FF 2013 JUNGPANA

Seřazení 1. nálevu dle barvy (od nejsvětlejšího):

  1. FF Teesta Valley
  2. FF 2013 Jungpana
  3. FF Phoobsering
  4. SF Gomtee DJ 51

Darjeeling: Seřazení 1. nálevu dle barvy od nejsvětlejšího.

Zleva: FF PHOOBSERING, SF GOMTEE 51, FF TEESTA VALLEY, FF 2013 JUNGPANA.


Seřazení 2. nálevu dle barvy (od nejsvětlejšího):

  1. FF Teesta Valley
  2. FF Phoobsering a FF 2013 Jungpana
  3. SF Gomtee

Darjeeling: Seřazení 2. nálevu dle barvy od nejsvětlejšího

Zleva: FF PHOOBSERING, SF GOMTEE 51, FF TEESTA VALLEY, FF 2013 JUNGPANA.


Prozatimní zhodnocení:

1. nálev

Chuťově mě nejvíce zaujaly první dva čaje, a to FF Phoobsering a SF Gomtee DJ 51. Za druhé, FF Phoobsering a Jungpana mi přišly velice podobné, menší rozdíl ovšem vidím v chuti, kdy FF Phoobsering jde více do sladka (nektaru) a v čaji FF Jungpana vystupují spíše bylinné složky. Rozdíly jsou poznat také ve vůni vlkého listu. FF Teesta Valley a FF Jungpana hodně pěnily a pěna se na nálevech i dlouha držela. Znamená to, že tyto čaje obsahují více saponinů.

2. nálev

FF Phoobsering je chuťove velmi dobrý Darjeeling. Je jemnější než FF Jungpana a má větší sklony k vylouhovatelnosti - třetí nálev už by nebyl moc pitelný, zatímco u FF Jungpana ano.

Závěrečné zhodnocení:

Tato degustace mi hodně dala. Poznal jsem více chutí Darjeelingů v jednom čase a nikoli vždy jen jednoho, když si nějaký koupím. Darjeelingy výrazně nevyhledávám, protože se mi nejeví nijak zvláštní oproti čajům jiným. Občas však mám na ně opravdu chuť a rád si připravím pár nálevů. Darjeelingy nemůžeme s přítelkyní pít ve velkém objemu ani silné nálevy, protože jsou docela agresivní na žaludek. Pokaždé, když pijeme Darjeelingy, nás po chvíli pálí žáha. Zatím se nám to potvrdilo u každého darjeelingu. I přes svůj velmi kvalitní list nám s přítelkyní paradoxně Darjeeling TEESTA VALLEY chutnal nejméně. Celkově se jevil mdle a obsahoval málo chutí, které jsou charakteristické pro většinu Darjeelingů.

Darjeeling: List

Darjeeling: List

Zleva: FF PHOOBSERING, SF GOMTEE 51, FF TEESTA VALLEY, FF 2013 JUNGPANA.


English conclusion

En


Darjeeling, Indie, indický červený čaj, indický černý čaj, Assam, indické čajové zahrady, indický Darjeeling oolong, Darjeeling FF PHOOBSERING, Darjeeling SF GOMTEE 51, Darjeeling FF TEESTA VALLEY, Darjeeling FF 2013 JUNGPANA, Dobrá čajovna Plzeň, Degustacecaju.cz, vzorky, degustace, muscatel, muškátová chuť, muscatel taste and fragnance, medová chuť, nektarová chuť, nakyslá chuť, chuť květin, bylinná chuť, vychladlý nálev, vůně a chuť řepky olejné, chuť kopřivová, máslové sušenky, seřazení čajů od nejsvětlejšího