mainlogo

ČAJE - Články


Síla čaje - Christina Kempe

Lapacho, pu-erh, zelený čaj, rooibos. Čaje pro krásu a dobrou kondici.

Autor knihy: Christina Kempe
Počet stran: 47
Originálně: Power Tees, nakladatelství Gräfe und Unzer, München

Autor recenze: Čestmír Suchý
Datum zveřejnění: 17.2.2013
Cílová skupina:
Ženy jakékoli věkové kategorie, které se zajímají o zdravou výživu a svoji linii, mají rády čaj a chtějí o něm zjistit více.

Stručný obsah

Knihu jsem dostal od mamky. Kniha je velice útlá a vcelku i pěkně ilustrovaná. Je jednoduchá, přehledná a celkově působí vzdušným dojmem. V knize se vyskytuje v podstatě pouze základně vysvětlený zelený čaj, tmavý puerh, maté, lapacho, rooibos, kombucha, yogi, ajurvédské čaje, mixy a směsi. Kniha popisuje japonský čajový rituál chanoyu a dále již nepíše o čínské Gong Fu. Myslím si však, že čínská příprava je daleko známější, levnější, dokonce i uživatelsky přívětivější a časově méně náročnější než příprava japonská. Kniha obsahuje mnoho chyb. V knize se například vyskytuje nesprávné zařazení oolongů (tedy čajů polozelených) jako podmnožina čajů zelených a jasmínového čaje čistě jako podmnožina čaje polozeleného. Jasmínový čaj však může být například jak oolong, tak i černý a zelený. Další chybou je označení nečajů typu lapacho, rooibos a yerba maté za čaje, apod.

Závěr

Knihu bych doporučoval lidem, tedy především ženám, které se o čaje moc nebo vůbec nezajímají, ale i tak chtějí dbát o své zdraví a štíhlou linii. V knize je popsáno mnoho základních ženských rad o přípravách čajů a nečajů, jejich chutí a mnoho dalších receptů tak, aby to ženám co nejvíce chutnalo. Vzhledem k tomu, že se v knize vyskytuje hned několik čajových nepřesností, chyb, až hrubek, nedoporučoval bych ji lidem, kteří s čaji začínají, neb by se těmto chybám mohli naučit a pak je nesprávně používat.

Síla čaje - Christina Kempe


Bibliografie

  • [2] KEMPE, Christina. Síla čaje. Praha: OTTOVO nakladatelství, 2001. s. 48. ISBN 80-7181-560-8.