mainlogo

ČAJE - Články


Ovocné čaje (nečaje)

Zveřejnění článku 17.4.2013
Autor: Veronika Turečková

Ovocné „čaje“ nemají s čaji nic společného. Možná vlastně mají, také se louhují. Ale nemají základ z čajových lístků, tudíž je mezi čaje neřadíme. Přesto označení ovocný čaj běžně užíváme a nijak se nepozastavujeme nad tím, že vlastně nepijeme čaj v pravém slova smyslu.

Tyto čaje jsou vlastně různé směsi sušeného ovoce a bylin. Ve většině ovocných čajů se nejčastěji nachází ibišek. Ten čaj zbarvuje a dodává mu nakyslou příchuť. Pila jsem již čistý ibiškový výluh a to je opravdu síla. Tam doporučuji přidávat med. Citron již opravdu není třeba. Většina lidí ovocné čaje nesladí, ale musím říct, že cukr, med nebo stévie zvýrazní ovocnou složku čaje. Dále se zde často objevují rozinky a také křížaly. Jak rozinky, tak sušená jablka bývají nejlevnějšími prvky směsi, proto se přidávají do většiny čajů. Zároveň dodávají čaji na váze. Pokud si zakoupíte třeba brusinkový čaj, tak si můžete být jisti, že brusinek tam opravdu moc nebude. Některé čaje, většinou to bývají ty pečené, jsou plné ovoce, které pak můžete sníst. Některé směsi, je lepší slít, protože pomerančovou kůru a ibišek asi moc lidí rádo nezakousne.

Ovocné čaje můžete zakoupit klasicky v jakémkoli obchodě, ale zde je budou mít asi jen v sáčcích. Málokdy zde mají nějaké sypané směsi. Může se zdát, že Oxalisu nabízí celkem dost těchto čajů, ale většinou to jsou čaje velmi si podobné, kde je místo brusinek jahoda apod. Doporučuji kupovat ovocné čaje v Německu. Jsou zde levnější a zdají se mi kvalitní.

A nebo si můžete ovocné čaje vyrobit sami. Na sušení jsou vhodná jablka, dále pomeranč, nebo spíš jeho kůra. Dále můžete přidat sušené brusinky, švestky, meruňky a samozřejmě rozinky. Zkoušela jsem také čaj s plátky kokosu, ale nebyl v čaji moc cítit. Za to se dal jíst. Je vhodné pro zabarvení přidávat do směsi ibišek, který dá čaji také nakyslou chuť. Na internetu se nachází také dost receptů na domácí pečené čaje, které v obchodě bývají dost drahé. Mám v plánu si vlastní udělat, tak až se mi to povede, o recept se podělím.

ovocné čaje, ovocný čaj, ovocný výluh, ovoce, výluh, cukr, pečený čaj, pomerančová kůra, ibišek, kyselá chuť, nečaj