mainlogo

ČAJE - Články


Svatá studánka: Čajování v přírodě 2

Datum zveřejnění: 13.8.2013
Autor: Čestmír Suchý
Externě: Veronika Turečková
Fotografie: Jaroslav Schovánek

GPS souřadnice důležitých míst
Kostel - Chlum Svaté Maří:
50.1499717N, 12.5360572E
Svatá studánka - Chlum Sv. Maří:
50.1482778N, 12.5419722E
Studánka Magdalenka - Sokolov, Vítkov:
50.1603961N, 12.6842422E


Kostel - Chlum Svaté Maří

Kostel - Chlum Svaté Maří


Svatá studánka - Chlum Svaté Maří

V sobotu 10.8.2013 jsme s přítelkyní a s kamarádem jeli opět čajovat ven. Domluvili jsme se, že tentokrát opravdu připravíme venku z vody ze studánky vzorky puerhů, které jsme dostali za společnou objednávku v eshopu Chawangshop.com. Na internetu jsme si našli u Chlumu Svaté Maří Svatou studánku. Tentokrát jsme si cestu pečlivěji naplánovali. Plánovali jsme jet na kole ke Svaté studánce, nicméně tahat toliko potřebných věcí se nám na kole nechtělo. Došli jsme k závěru, že by bylo výhodnější jet autem. Připravili jsme si i pánvičku, klobásy a fazole. Gril jsme neměli, ale po minulé zkušenosti jsme si chtěli nějaké jídlo udělat. S sebou jsme měli čaje, zeleninu, chlé a klobásy. Také den předem připravený macerovaný bílý ledový čaj s cukrem a citronem. Vodní dýmka nemohla chybět.

Svatá studánka - Chlum Svaté Maří

Svatá studánka - Chlum Svaté Maří


ZDE ODKAZ NA MAPU

Vše jsme naložili do auta a vyjeli po druhé hodině odpolední směr Chlum Svaté Maří. Měli jsme vyhlédlou cestu ke studánce, tak jsme jeli zaparkovat na konec vsi. I tak jsme se však nedokázali shodnout, jakou cestou vlastně jít. Ještě, že šel kolem místní pejskař. Po minulé zkušenosti jsem se raději pejskaře zeptal na cestu. Dozvěděli jsme se, že jsme překvapivě na špatném místě. Dojeli jsme tedy zpět na náměstí, tam nechali auto a dle navigování pana pejskaře jsme našli polní odbočku ke studánce. Dále nás již vedly směrovníky podél cesty. Cesta byla krásně vysekána a udržována. Po příchodu ke Svaté studánce nás potěšila její udržovanost, asi stejně jako její příchozí cesty. Ihned po příchodu jsme si přečetli tabuli se sdělením, že tato studánka je sledována (nejspíše pánem Bohem) a jakýkoli vandalismus bude trestán. Nás se toto sdělení netýkalo, neboť ani jeden z nás není vandal. Ochutnali jsme vodu, byla výtečná a velmi měkká. Kamarád čistil studánku a fotil, mezitím přítelkyně připravovala věci a já čaj.

Matcha Asahina (minidegustace)

Nejdříve jsme se rozhodli připravit japonskou matchu - Matcha Asahina z JAPA SHOPu. Bohužel jsem zapomněl jakoukoli věc vhodnou k míchání. Musel jsem si poradit s bambusovou nabírací lopatkou na čaj. Každému jsem do šálku vložil trochu zeleného matcha prášku, zalil trochou studánkové vody a snažil se vše rozmíchat. Dále jsem doředil do požadovaného objemu a nechal chvíli macerovat. I přes malé množství a macerování za studena byl nápoj trpký a velice silný. Chutnal po rýži, řasách a rybách a samozřejmě zeleném čaji. Tento čaj jsem si již několikrát předtím připravoval. Nějaký skvost mezi matchou to není, ale na každodenní pití se hodí. Cena: cca 150 CZK / 30g plechovka.

Darjeeling SF 2012 GIDDAPAHAR SFTGFOP1 (minidegustace)

Druhá minidegustace proběhla taktéž u Svaté studánky. Jedná se o indický červený čaj, druhý sběr ze zahrady Giddapahar, která leží ve výšce 1400 m nad mořem. Čaj jsem koupil ve slevě v Dobré čajovně v Plzni. Připravil jsem jednonálev do půllitrového džbánku z cca 4 gramů čaje. Zalil jsem již mírně zchladlou vodou a nechal louhovat. Bohužel jsem si zapomněl sítko, a tak jsem musel opět improvizovat. Po rozlití do šálků následovala degustace. Čaje jsem asi mohl dát méně, neboť byl velmi silný. Nebyl však trpký. Jemná a měkká voda ze Svaté studánky trpkost krásně schovala a zakulatila chuť. DJ SF jsou vcelku hutné, silné a aromatické čaje. Podle mě se hodí spíše voda měkčí, i když by někdo mohl tvrdit, že spíše tvrdší. Čaj s touto vodou byl vynikající. Tento DJ SF má všechny lístky hnědé a chuťově je velice plný a komplexní s ostrým muškátovým a medovým aroma i chutí. Se studánkovou vodou bylo jeho muškátové aroma daleko silnější až omamné.

Darjeeling SF 2012 GIDDAPAHAR SFTGFOP1 - Svatá studánka - Chlum Svaté Maří

Darjeeling SF 2012 GIDDAPAHAR SFTGFOP1 - Svatá studánka - Chlum Svaté Maří


Chtěli jsme si udělat vodní dýmku a jídlo. Bohužel zde nebyl žádný stůl ani žádné místo k odložení věcí, mimo laviček. Rozhodli jsme se místo a okolí Svaté studánky opustit a jeli k naší známé studánce Magdalence mezi Sokolovem a Vítkovem. Zde jsme vše rozložili na stoly. Po zkompletování vodní dýmky přišel na řadu jako první tabák Golden Al Fakher - Černý hrozen. Zakápnuli jsme ho mátovou melasou a dali dva rozžhavené kokosové uhlíky na kempingovém vařiči. Voda na čaj již byla uvařena a my začali připravovat další čaj.

2012 Formosa Jin Xuan Milk Oolong (minidegustace)

Další degustace proběhla u studánky Magdalenka za Sokolovem. Voda zbyla ještě ze Svaté studánky. Ohříváno na kempingovém vařiči. Konvička byla 150 ml skleněná. Jin Xuan je lehce pražený, ručně sbíraný oolong z oblasti Nantou v Taiwanu. Vůně po nasypání do vlhké a nahřáté konvičky byla omamně mléčná a květinová. Jin Xuan má lístky zabaleny do kuliček. Jsou to velké lístky i s větvičkami, proto jsou kuličky veliké. Nejlepší byly první tři nálevy, ve kterých byla nejvíce cítit sladká mléčná chuť i vůně. Nálevy byly světle žluté barvy. V čaji nejvíce cítím sladkou mléčnou chuť, která se v dochuti mění na vanilkový mléčný koktejl. V prvních nálevech cítím také krupičnou a ovesnou kaši. Jin Xuan dokáže zasytit podobně jako vypečené oolongy. V pozdějších nálevech se intenzivní mléčné variace ustalují a do popředí vystupují i květové a travnaté čajové vůně a chutě. Cena: 186 CZK / 75g (Oriental.cz). Tento čaj velice doporučuji.

2012 Formosa Jin Xuan Milk Oolong - Studánka Magdalenka - Sokolov, Vítkov

2012 Formosa Jin Xuan Milk Oolong - Studánka Magdalenka - Sokolov, Vítkov


2012 Formosa Jin Xuan Milk Oolong - Studánka Magdalenka - Sokolov, Vítkov

2012 Formosa Jin Xuan Milk Oolong - Studánka Magdalenka - Sokolov, Vítkov


2012 Formosa Jin Xuan Milk Oolong - Studánka Magdalenka - Sokolov, Vítkov

2012 Formosa Jin Xuan Milk Oolong - Studánka Magdalenka - Sokolov, Vítkov


Dostali jsme hlad, a tak jsme se jali udělat si bílé klobásy na pánvičce, která byla umístěna na kempingový vařič. Později jsme si zbylé klobásy rozkrájeli na kolečka, osmažili a zalili plechovkou fazolí. Docela dobré kempové jídlo. Vodní dýmka už byla pomalu o ničem, tak jsme ji napěchovali novým tabákem - Al-Sultan Vodní meloun a opět zakápli mátovou melasou. Nažhavili jsme nové kokosové uhlíky a tahali. Tento tabák nešel vůbec cítit po melounu. Možná prvních pár potahů. Tento melounový tabák od Al-Sultan si již nikdy více nekoupím. Studánka byla opět docela navštěvovaná. Měli jsme spoustu kolemjdoucích a kolemjedoucích. Po starších seniorech říkajících "Nojo, mladí si tam jdou kouřit" následovali mladí pubertální adolescenti se slovy "Hele čum, oni mají vodnici". U studánky se vystřídala spousta cyklistů, rodin s dětmi na kolech a zahrádkářů. Mnozí mladí řidiči ve starých plečkách si také ze silnice před studánkou dělají závodní dráhu. Chápu, je to dlouhá rovinka, ale stejně tak chápu zahrádkáře, kteří asi chtějí mít na zahradě klid a ne stále poslouchat trapně vytuněné prdící výfuky připevněné na starých plečkách typu starý Ford Fiesta MK3 / MK4, Fiat Punto I, starý VW Polo a VW Golf.

Klobásy, ledový čaj, kempingový vařič...

Klobásy, ledový čaj, kempingový vařič...


2001 Jin Jian / Kang Zhuan (minidegustace)

Voda byla ze studánky Magdalenka ohřívaná na vařiči. Přinesl jsem kousek z cihličky tibetského čaje. Rozdělené listy jsem zalil v půllitrovém džbánku vroucí vodou a nechal dlouho louhovat. Nálev byl díky měkké vodě vcelku jemný, ale i tak stále hodně nakyslý. Nálev jsem totiž nedal louhovat do termosky na několik hodin a proto nemohl dále fermentovat v termosce a měnit chutě na sladké a krémové. Nicméně čaj chutnal a shodli jsme se, že je to zajímavý čaj, který kamarádovi někdy připravím i v tradiční tibetské formě - tedy s máslem, solí a mlékem. Cena: 585 CZK / 650g (Teanet-cn.cz).

2006 Jin Jian / Kang Zhuan - Studánka Magdalenka - Sokolov, Vítkov

2001 Jin Jian / Kang Zhuan - Studánka Magdalenka - Sokolov, Vítkov


2006 Youle Shan Ye Sheng Bing Cha 357g (minidegustace)

Toto je vzorek sheng puerhu, který jsem dostal minulý rok za objednávku čajů z Chawangshop.com. Jednalo se o můj první vyzrálejší sheng puerh, který jsem pil. Nálevů jsme provedli nejspíše více než 8. Vodu jsme vařili ze studánky Magdalenka na kempingovém vařiči. Puerh jsme vsypali do skleněné 150 ml konvičky. Vůně listu ve vlhké nahřáté konvičce byla úžasná - úplně medově sladká s náznaky přezrálého ovoce. Nebyla to nektarová a květinová chuť, jako tomu je v čerstvých sheng puerhech, ale krásná medová sladkost. Nevím, jak to popsat, ale z puerhu čišila čerstvá vyzrálost. Takto si představuji chuť akorát vyzrálého puerhu vhodného k pití. Čaj nejspíše zrál ve vlhkém prostředí, neboť listy byly vcelku medově tmavé. Po ochutnání tohoto čaje chci ochutnávat vyzrálé sheng puerhy o to víc. Prodejce píše, že byly tyto koláče skladovány vlhce a že lze nejvíce cítit medovou sladkost, takže jsem to vlastně uhádl, aniž bych si před degustací četl popis. Puerh stojí k tomuto datu 26 USD / 357g koláč (Chawangshop.com).

2006 Youle Shan Ye Sheng Bing Cha 357g - Studánka Magdalenka - Sokolov, Vítkov

Suchý list - 2006 Youle Shan Ye Sheng Bing 357g - Studánka Magdalenka - Sokolov, Vítkov


2006 Youle Shan Ye Sheng Bing Cha 357g - Studánka Magdalenka - Sokolov, Vítkov

Zalitý puerh - 2006 Youle Shan Ye Sheng Bing 357g - Studánka Magdalenka - Sokolov, Vítkov


2006 Youle Shan Ye Sheng Bing Cha 357g - Studánka Magdalenka - Sokolov, Vítkov

Vlhký list - 2006 Youle Shan Ye Sheng Bing 357g - Studánka Magdalenka - Sokolov, Vítkov


2012 Mangfei "Da Ye Chun" Early Spring Raw Puerh Cake 400g (minidegustace)

Druhý vzorek sheng puerhu z celkových čtyř. Toto byl klasický čerstvý nevyzrálý květinový sheng puerh. Čaj vypadal kvalitněji, než mé dosavadní sheng puerhy, takže bych ho s klidem šoupl na pár let zrát, kdybych měl více koláčů. Chuť byla drsnější a květinovo-nektarová. Typické pro mladé sheng puerhy. Chutnal nám, ale po vyzrálém shengu 2006 Youle Shan byl tento 2012 Mangfei Early Spring jen lepší základ. Já vím, že nemohu srovnávat vyzrálý puerh s mladým, ale pokud bych je srovnal, tak bych si určitě opět napil ten vyzrálý. 2012 Mangfei "Da Ye Chun" také nejspíše ten rok v šuplíku vůbec nezrál. Neměl dostatečné množství čaje pro zrání. Tento čaj stojí k datu zveřejnění článku 18,5 USD / 400g koláč (Chawangshop.com).

2012 Mangfei 'Da Ye Chun' Early Spring Raw Puerh Cake 400g - Studánka Magdalenka - Sokolov, Vítkov

2012 Mangfei "Da Ye Chun" Early Spring Raw - Studánka Magdalenka - Sokolov, Vítkov


Rozhodli jsme se ještě udělat třetí vodní dýmku. Nakhla Sheherazade Earl Grey. Kdybychom už neměli dost vodní dýmky, asi bychom ji dokouřili do poslení kapky melasy. Tabák byl vynikající. Již jsem tento tabák předtím mnohokrát měl a byl skvělý, takže nezklamal. Když se stmívalo, tak jsme jen přehodili vařič za lampu. Vznikla plynová lampa. Takto jsme vydrželi venku čajovat až do jedenácti do večera.

Závěr

Druhé čajování se velmi vydařilo. Degustovali jsme mnoho čajů, z nichž jako nejlepší bych hodnotil vyzrálý, vlhce skladovaný, 2006 Youle Shan Ye Sheng Bing Cha, dále můj plus má i 2012 Formosa Jin Xuan Milk Oolong a Darjeeling SF 2012 GIDDAPAHAR SFTGFOP1. Výlet ke studánce byl taktéž vydařený. Svatá studánka byla udržovaná a voda z ní byla skvělá a měkká. A to je dobře, protože voda je půl čaje. Mohu tvrdit, že každá studánka má svůj charakter, který určuje její voda, prostředí, umístění, vzdálenost od civilizace, udržující lidé a navštěvující lidé. Již jsem za život navštívil studánek více. Magdalenku a Svatou studánku však mohu více porovnat, neboť jsme u nich strávili nejvíce času. Celý výlet trval skoro půl dne, ale utekl jako voda. Už se těším na další čajování, které vymyslíme. Toto čajování nám přineslo spoustu nových poznatků o čajích, vodních dýmkách a lidech okolo studánky.

Rozpalování kokosového uhlíku na kempingovém vařiči

Rozpalování kokosového uhlíku na kempingovém vařiči


Kostel - Chlum Svaté Maří

Kostel - Chlum Svaté Maří


Vodní dýmka Aysha

Moje vodní dýmka jménem Ayshaformosa, Jin Xuan Milk oolong, Milk oolong, oolong tea, polozelený, puerh, pu erh, sheng puerh, humid storage, studánka, studánka Magdalenka, Svatá studánka, Chlum Svaté Maří, Vítkov u Sokolova