mainlogo

ČAJE - Články


Čaj a voda – 1. část

Datum zveřejnění: 20.1.2013
Autor: Čestmír Suchý

Voda je nejdůležitější sloučeninou pro život. A to nejen pro ten lidský. Řekněme, že čaj má duši. Potom když jej uvaříme ze špatné vody, vzejde z něj špatný nebo nedobrý čaj, který si člověk nevychutná. Nebo v něm nemusejí vyniknout všechny chutě. Je to jako člověk. Když jíme zdravá jídla, jsme zdraví a vitální lidé. Když jíme nevhodná jídla, jsme lidé náchylní k nemocem a často také onemocníme. Jsem si jist, že všichni jsme měli v životě různé etapy, kdy každý nacházel sám sebe, kdy se špatně stravoval, kdy byl více nemocný. Důležité je si toto vše uvědomit. Důležité je si i uvědomit, že čaj dělá čajem jeho hlavní přísada a tou je voda. Pokud pokazíme vodu, pokazíme celou osobnost čaje.

Důležité je najít si svůj vlastní zdroj vody. Většina vody z vodovodu asi nebude slavná, bude tvrdá, chlorovaná se spoustou zbytkových minerálů. Možná je to jen zvyklostí, ale zdá se mi, že u nás doma máme vodu velice dobrou. Ono by to i docela sedělo. Pračku máme od doby, co jsme se přistěhovali – takových 16 let už to bude. Funguje do dneška. Nikdy nebyly problémy s topným tělesem nebo se zadřením bubnu vlivem tvrdosti vody. Varnou konvici jsme měli také cca 10 let a topné těleso bylo skoro jako nové, bez usazenin. Nakonec jsme ji vyměnili sami, protože se nechtěla rozbít. Voda od nás z domova mi vždy chutnala. Musím zaklepat. Nikdy jsem v ní necítil chlór, nikdy jsem necítil železitost ani jiné cizí chutě, nikdy se neobjevovala na vodě taková ta hnusná mastná oka.

Za městem máme jednu perfektní studánku. Je u zahrádkářké kolonie. Je hojně využívaná především právě zahrádkáři jako zdroj pitné vody. Za těch 16 let, co zde žijeme, se z té vody nikdo neotrávil, ačkoli asi rok zpět studánku zrekonstruovali a napsali nápis, že voda není určena k pití. Už jsem se z ní tolikrát napil a udělal skvělý čaj, že bych tedy musel být už v nemocnici. Nejsem, takže nápis je tam jen preventivně.

Nyní bydím na Strahově v Praze a kupodivu mi zde voda také chutná. Necítím nějakou chlorovanost, minerály, ani cizí chutě. Varnou konvici používám již třetím rokem a žádné usazeniny v ní nejsou. Topná spirála je čistá. Voda mi zde chutná, na čaje je podle mě velice dobrá. Žádná mastná oka v ní nikdy nebyla. Kolem Strahova je spousta studánek, většinou ale vyschlých kvůli stavbě Strahovského tunelu nebo nepitelných. Ještě jsem se neodvážil si z některé udělat čaj. Snad mi třeba někdo dáte echo, že je voda OK.

Nejhorší voda, kterou jsem zatím měl, byla v Plzni na kolejích na Lochotíně u přítelkyně. Zdarma přidali extra dávku chlóru a ta chuť byla strašná. Pokaždé na čaji mastná oka. Hnus. Chtělo se mi pokaždé zvracet z těch mastných ok. Přítelkyně z té vody měla pravidelně vyrážky. Pak se přestěhovala na soukromou kolej v Plzni. Tam je voda o poznání lepší. Chlorovanost skoro necítím, ale mastná oka se v ní tvoří stále stejná.

Další nejhorší vodu jsem zažil u své tety na Moravě. Bydlí ve větší vsi u Brna. Vodu mají z vlastní studny. Chuťově je taková nasládlejší, bez chloru samozřejmě, a jde v ní cítit veliký obsah minerálů. Obsah minerálů jde i vidět. Především v koupelně. Toto není výčitka, vím, že s tím nic neudělají, ale na čaje se tato voda prostě nehodí. Mastná oka se tvoří skoro na všem. O prázdninách 2012 jsem byl s přítelkyní u tety a dělali si čaje. Pokaždé mastná oka z toho množství minerálů z vody. Po příjezdu domů jsem si musel svůj gaiwan a šálek umýt horkou domácí vodou od bílého povlaku na yixingské keramice.

Docela často jsem chodil na Moravě do místní lesní sudánky pro vodu. Není vůbec špatná. Chodím pro ní vždy, když tam jsme, už skoro 15 let a chutná stále stejně skvěle a čaje jsou z ní také skvělé. Když ale dojde voda ze studánky a je zrovna večer a tma, musíte použít normální vodu ze studni, že?

Závěr

O čem bych chtěl psát v dalších článcích? Zaměřit bych se chtěl především na testování různých vodních zdrojů, na přenosnost a skladování vody, různé způsoby ohřívání vody, vliv materiálů s různou teplotní kapacitou na ochlazení vody, případně i další laboratorní pH testy a testy tvrdosti vody, pokud seženu vše potřebné.


Vhodné navazující odkazy