mainlogo

ČAJE - Červené


Invitation to Tea, JAF TEA, Ceylon

Zveřejnění degustace: 18.8.2013
Autor: Čestmír Suchý
For English conclusion see the bottom of this page or click HERE.

Oficiální popis prodejce: (Jaftea.com)

Invitation to Tea, luxury ceylon black tea, leaf tea. A selection of superior Big leaf teas from the lush rainforest regions of southern Ceylon. Leaf style: Very long, sinuous and bold.

Datum psaní degustace: 11.8.2013

Název čaje: Invitation to Tea, JAF TEA, Ceylon
Objednané množství: plechovka 300g
Sběr: neuvedeno
Prodejce: Jaftea.com
Objednáno: ?
Cena: darem

Jedná se o červený ceylonský čaj. Tento čaj je velice kvalitní a velkolistý. Takový červený čaj mám já přesně rád. Tento čaj má kvalitní a veliký list (velkolistý). Není drcen. Jedná se o vysokou třídu čaje. Zabaleno v 300g plechovce.

Invitation to Tea, JAF TEA, Ceylon

Degustace vícenálevová

Degustace provedena ve 150 ml čínské yixingské konvičce, sléváno do skleněného 200 ml džbánku. Použito bylo 8,7g čaje. Čaj jsem zaléval vodou přímo z termosky o teplotách 75 - 90 stupňů C. Suchý list voněl dřevitě a jako klasický černý čaj s medovou sladkostí. Po vsypání do nahřáté vlhké konvičky se vůně rozlinuly a šly cítit jen omamně sladké vůně medu, nektaru a tabáku. Vůně mi připomínala Zheng Shan Xiao Zhong z Amany.

1. nálev - 90 stupňů C - 10 sekund

Velice osvěžující a plný první nálev. Zažene chuť na sladké kvůli medové až nektarové chuti a zároveň i díky příjemné a nenucené trpkosti dobře tráví. Dochuť je velice sladká. Nálev je oranžovo-hnědý až do červena. V nálevu jde cítit i kůra stromu a mírná tabákovost.

2. nálev - 90 stupňů C - 10 sekund

Sladkosti již ubylo a přibylo dřevité chutě, která se mění na patře v mirně nakyslou dřevitost. Nálev je stále oranžovo-hnědý. Ve vůni nálevu cítím ovoce, především broskve a meruňky.

3. nálev - 90 stupňů C - 10 sekund

Barva nálevu je oranžovo-červená. Cítím nektarovou sladkost. Chutě kůry od stromu se pomalu mění ve vůni jehličnanu. Zatím žádné náznaky nepříjemné trpkosti. Čaj nevykazuje žádné známky přelouhovanosti. Každý doušek tohoto nálevu mi dělá dobře na žaludek. Jsem syt a čaj mi pomáhá ku trávení. Cítím již, že má ústa jsou trochu vysušena. Trpkost sice není vysoká, ale asi už je to na hranici. Cítím dýhu a nakyslou dřevitost.

Invitation to Tea, JAF TEA, Ceylon

4. nálev - 75 stupňů C - 15 sekund

Zkouším nižší teplotu a delší louhování. Barva je oranžovo-hnědá. Červené složky nejsou. Trpkosti jsem se zcela zbavil. Již nevysušuje ústa. Nálev je sladší, není nakyslý a lze snadněji rozpoznat ovocné složky (peckovice: broskev, meruňka...). Dřevité složky jsou lehčí a komplexnější.

5. nálev - 90 stupňů C - 15 sekund

Další test spočívá ve vyšší teplotě louhování. Nálev odhalil spíše kořeněné složky a základní chutě černých čajů. Ostatní chutě a vůně nejdou cítit.

6. nálev - 90 stupňů C - 20 sekund

Výrazné kořeněné složky, kyselé dřevo a dýha. Už se jedná spíše o mdlější nálevy. Podobné čekám i následující.

7. nálev - 90 stupňů C - 20 sekund

Nálev je kupodivu plnější beze známek trpkosti.

8. nálev - 80 stupňů C - "∞" sekund

Poslední zabijácký nálev. Beze známek nepříjemné trpkosti. Ovocné složky peckovic, kořeněné složky, jinak mdlý. Již nemá smysl provádět další nálevy.

Invitation to Tea, JAF TEA, Ceylon

Vlastnosti čaje ve zkratce

Medová, nektarová chuť a vůně nálevu i vlhkého listu. Kořeněné složky, peckové přezrálé ovoce - broskve, meruňky, dřevo, kyselé dřevo, dýha, kůra stromu, tabáková chuť a vůně, trpkost nízká a nenucená. Jedná se o odolnější čaj. Nálev je oranžovo-hnědý až do červena.

Závěr

Tento červený ceylonský čaj je balený do plechovky. Zprvu jsem od něj nic nečekal. Pil jsem ho v průběhu dvou let a musím se přiznat, že mi opravdu chutnal. Nálevy jsou hutné, vhodné po jídle nebo při jídle. Nejlepší bych hodnostil první až třetí nálev, z nichž první měl nejkomplexnější a nejlepší chutě. Byl celkově nejsladší. Další již byly slabší a byly vhodné spíše po jídle na trávení kvůli mírné trpkosti. S dalšími nálevy jsem zkoušel snížit teplotu a prodloužit louhování a dále naopak zvýšit teplotu při nižší době louhování. Všechny chutě a vůně jsou sepsány ve vlastnostech čaje výše. Tento velkolistý ceylonský čaj chutnal všem lidem, kterým jsem jej dal ochutnat. Chutná i mé přítelkyni, a to nemá červené čaje moc ráda. Škoda, že degustaci jsem prováděl s posledními gramy tohoto čaje. Snad ho někdy někde seženu.

English conclusion

en

Invitation to Tea, JAF TEA, Ceylon


JAF TEA, Invitation to Tea, hong cha, big leaf, Ceylon, černý čaj, červený čaj, velkolistý