mainlogo

ČAJE - Červené


Darjeeling 2014 Singbulli SFTGFOP1 Ch Lot DJ6

Zveřejnění degustace: 7.10.2014
Autor: Čestmír Suchý
For English conclusion see the bottom of this page or click HERE.

Oficiální popis prodejce: (Oxalis.cz)

Čajová zahrada Singbulli patří mezi jednu z nejrozlehlejších plantáží v Darjeelingu. Nachází se v údolí Mirik v nadmořské výšce okolo 1100 m. Pravidelně svinuté zelené až zelenočerné lístky se stříbřitými tipsy vytvářejí po zalití nálev s vůní čerstvě natrhaných kopřiv. V chuti se otvírají tóny dozrávajících broskví a kopřiv s lehce nasládlým závěrem. Lot DJ6.

Datum psaní degustace: 6.10.2014

Název čaje: Darjeeling 2014 Singbulli SFTGFOP1 Ch Lot DJ6
Objednané množství: 50g
Prodejce: Oxalis.cz
Sběr: 2014
Oblast Singbulli, Mirik, Darjeeling, West Bengal, India
Výrobce: Singbulli Tea Estate
Koupeno: Září 2014
Cena: darem

Darjeeling 2014 Singbulli SFTGFOP1 Ch Lot DJ6

Darjeelingy jsou označovány dle Evropanů jako černé čaje, ačkoli nejsou úplně oxidované. Darjeelingy však jsou jakousi zvláštní formou oolongu. Mají svoji zvláštní a charakteristickou chuť, která se úplně vymyká ostatním čajům. U tohoto konkrétního čaje se jedná o čerstvou sklizeň z roku 2014 z čajové zahrady Singbulli.

Darjeeling 2014 Singbulli SFTGFOP1 Ch Lot DJ6

Degustace jednonálevová

Degustace provedena na koleji v Plzni ve veliké skleněné čajové konvici formou jednonálevu - spíše takový hybridní jednonálev. 1 polévková lžíce byla zalita 1 litrem vroucí vody. Prvotní louhování probíhalo po dobu cca 5 minut, kdy jsem si odlil první sklenici čaje. Druhou sklenici čaje jsem odlil po cca dalších 10 minutách, to ale již čaj nebyl tak teplý a nemohl být přelouhován. Voda použita z vodovodního řádu v Plzni.

List:

List má zeleno-černou barvu s občasnými hnědými lístečky a ochmýřenými tipsy. Celkový vzhled je vcelku pěkný. Lístky jsou v suchém stavu vcelku veliké a stočené do drátků. List voní na první nádech kořeněně, bylinně a dřevitě. Další následná přivonění jsou příjemně nasládlá. Ve vlhkém listu cítím krásně něktarovou chuť s muscatelem. Po prohlédnutí vlhkého listu vidím některé celistvé mladé zelené lístky, bílé ochmýřené tipsy, hnědo-zelené zlomkové lístky a zlomky stopek.

Nálev:

Výsledný nálev první odlité sklenice je jasně žlutý s tóny oranžové. V nálevu je znatelně viditelné chmýří. V popisu čaje ani v názvu není uvedeno, jestli je čaj FF nebo SF. Dle lístků bych tipl First Flush, ale chuť nálevu je pro mě tak na pomezí FF a SF. Nebo že by byl DJ z mezidobí, neboli "In-Between"? Dle popisu na Wiki to sedí. Každopádně rozeznávám muscatelové (nebo kořeněné) prvky, ale také i ty jemnější trávové a kopřivové. Při polknutí nálevu je v ústech znatelná lehce svíravá chuť s muscatelem. A v dochuti je pak okamžitě sládnoucí a kořeněný. Vypil jsem první sklenici nálevu a nalévám druhou. Tam se lístky louhovaly déle, a proto je výsledný nálev jasně oranžový s tóny do zlatavé. Líbí se mi, jak se chmýří v čaji vůbec nehýbe. Neklesá ani nestoupá. Nálev je trpčí, kořeněnější, dřevitější a bylinný. Vůně tohoto nálevu je sladce kořeněná. Po vychladnutí jde znát více sladkosti v dochuti. Když nad tím tak přemýšlím, tak mi tento Darjeeling po vychladnutí občas chutí připomínal i sheng puerhy.

Darjeeling 2014 Singbulli SFTGFOP1 Ch Lot DJ6

Darjeeling 2014 Singbulli SFTGFOP1 Ch Lot DJ6

Vlastnosti čaje ve zkratce

Velmi kvalitní a velký list s ochmýřenými tipsy. Lístky voní kořeněně a dřevitě. Toto lze cítit i v nálevu. V nálevu převažují mimo muscatelové a dřevité chutě také bylinné složky a s tím související jarní chutě různých lučních trav a kopřiv. Vůně je až nektarově sladká. V dochuti také hodně sládne. Nálevy jsou žluto-oranžové až oranžovo-zlaté s chmýřím. Trpkost nálevu není nepříjemná. Bylinností a nektarovou chutí připomínal trochu bílé čaje a sheng puerhy.

Závěr

Tento Darjeeling 2014 Singbulli SFTGFOP1 Ch Lot DJ6 jsem dostal darem na narozeniny. Musím se přiznat, že mi chutnal. Líbil se mi kvalitou listu. Líbily se mi složky trav, kopřiv, nektaru, ale i ty dřevité, kořeněné s muscatelem. Možná, že za pár let by se chuť čaje zase jinak uhladila, vyvinula a prohloubila. Darjeeling kupodivu ani nebyl nepříjemný na žaludek. Proto ho asi budu mít za chvíli vypitý. Jednu degustaci jsem provedl na koleji v Plzni, druhou pak na procházce venku s přítelkyní podél Mže směrem na Radčice a Malesice. Proto ta lehká schizofrenie ve fotografiích. Na závěr jsem si pak také dovolil fotku pohárkovité číšky od žaludu, do které jsem nalil čaj. Líbilo se mi, jak čaj nesmáčí její povrch.

Darjeeling 2014 Singbulli SFTGFOP1 Ch Lot DJ6

English conclusion

en

Darjeeling 2014 Singbulli SFTGFOP1 Ch Lot DJ6

Darjeeling 2014 Singbulli SFTGFOP1 Ch Lot DJ6


Darjeeling Singbulli, Indie, indický červený čaj, indický černý čaj, Assam, indické čajové zahrady, indický Darjeeling oolong, Darjeeling 2014 Singbulli SFTGFOP1 Ch Lot DJ6, Darjeeling India, zahrada Singbulli, garden Singbulli, Oxalis.cz, čerstvá sklizeň 2014, produkce 2014, degustace, muscatel, muškátová chuť, muscatel taste and fragnance, medová chuť, nektarová chuť, údolí Mirik valley, chuť květin, bylinná chuť, West Bengal, Singbulli Tea Estate, chuť kopřivová, Lot DJ6, SFTGFOP1, Darjeeling, DJ Singbulli SFTGFOP