mainlogo

ČAJE - Bílé


2012 Fujian Fu Ding Bai Xue Long

Zveřejnění degustace: 18.1.2013
Autor: Čestmír Suchý

Oficiální popis prodejce: (Obchodcajem.net)

Svým vzhledem možná na první dojem nezaujme, ale jakmile přivoníte, ohromí vás intenzivní a velmi příjemná nasládle-bylinná vůně. Žlutavý, jiskřivý nálev voní komplexně po ovoci s bylinkami. Chuť je výrazná, svěží, lehce byliná, ušlechtile natrpklá, beze stopy svíravosti. Jde o jeden z mála nově vyráběných bílých čajů, který díky své vysoké kvalitě velmi brzy získal na popularitě nejen v Číně, ale i v dalších zemích.

Datum psaní degustace: 8.1.2013

Název čaje: 2012 Fujian Fu Ding Bai Xue Long
Objednané množství: 50g
Sklizeň: 30. května 2012, oblast Fu Ding, provincie Fujian
Prodejce: Obchodcajem.net
Objednáno: 13.11.2012
Cena k datu objednání: 105 CZK / 50g
Cena k datu degustace: 110 CZK / 50g

List: Barva černošedivozelená se žlutými ochmýřenými tipsy. Listy jsou dlouhé a srulované do tvaru drátků. Vzhled je velmi kvalitní. Vypadá na vysokou třídu bílého čaje. Vůně dřevitá, medově květinová, náznaky čokolády.

Degustaci provádím na koleji a tudíž s omezenými prostředky. Bez teploměru, bez sítka. jen v yixingském zhongu (gaiwanu) a yixingské misce.

Degustace vícenálevová

Použito cca 5 gramů na 100 ml yixingský gaiwan

2012 Fujian Fu Ding Bai Xue Long

1. nálev - cca 83 stupňů C - 15 sec

Nálev chutná přesně tak, jak jsem popsal suchý list. Cítím silnou, velice silnou dřevitost. V chuti trochu cítím oříškovost, která je možná ona maskovaná čokoládovost, nebo spíše kakaovost. Nasládlost se projevuje od začátku - tedy od napití po polknutí včetně dochuti. Barva je žlutá a nálev obsahuje chmýří z tipsů. Cítím jemnou balzámovost.

2. nálev - cca 80 stupňů C - 20 sec

Barva žlutá. Nálev obsahuje chmýří z tipsů. Vůně silně dřevitá. Nevím, jak bych charakterizoval dále chuť. Je stejná jako první nálev. Je v ní něco více než v Bai Mu Dan nebo Shou Mei, ale neumím charakterizovat. Víceméně se jim podobá v chuti, ale Bai Xue Long mi chutná více. Je velmi svěže natrpklý, ale nikoli svíravý.

3. nálev - cca 85 stupňů C - 25 sec

Vylouhovaný list je hnědozelený. Je velice pěkný a kvaitní. Krásně voní dřevitostí. Barva nálevu jde k oranžové barvě. Stále ale více žlutá než oranžová. Chmýří z tipsů minimum. Počítám, že v dalším nálevu nebudou žádné. Chuť začíná být kyselejší a natrpklý. Začíná malinko svírat ústa. Stále je však čaj dostatečně svěží. Cítím začátek bylinné chutě. Předpokládám, že ve čtvrtém nálevu se bylinná chuť rozvine nejvíce.

4. nálev - cca 85 stupňů C - 25 sec

Barva je žlutooranžová. Minimum chmýří. Nálev je slabší v chuti. Má trpčí dřevitou chuť. Můj předpoklad s bylinností se nepotvrdil.

5. nálev - cca 75 stupňů C - 35 - 40 sec

Jemná chuť, dřevitá. Barva se vrací ke žluté. Chmýří žádné. V tomto nálevu již začínám poznávat základní chuť klasického Shou Mei. Chuť začíná být opět mírně bylinná, jinak čaj začíná chutnat obyčejně.

6. nálev - cca 83 stupňů C - 50 sec

Čaj voní stále krásně, avšak chuť zaostává. Jen 2 výrazné chutě. Je již prázdná. Bez výrazu. V chuti již jde cítit vylouhovaný list. Nemá cenu již nadále pokračovat v degustaci.

7. nálev - cca 83 stupňů - "hodně" sec

Test čaje. Poslední pro čaj "zabijácký" nálev. Ani toto jeho sílu, ani chuť nezvýšilo. Pořád jako šestý nálev.

2012 Fujian Fu Ding Bai Xue Long

Degustace jednonálevová

Degustaci provádím ve své 250 ml porcelánové konvičce se sítkem. Použito cca 3 gramy listu. Barva nálevu je žlutooranžová. Více oranžová. Chuť je dřevitá, cítím lehkou nakyslou sladkost. Sladkost trvá dlouho, asi jako u prvního nálevu ve vícenálevové přípravě. Sladkost a jemnost se mi rozplývají po ústech. Takto připravený mi čaj velice vyhovuje. Když už si asi budu dělat Bai Xue Long, tak nejspíše jednonálevovou přípravou. Sladkost v ústech přechází v květinovou bylinnost až balzámovost. Prostě cítím všechny chutě pohromadě ve stejné intenzitě s úžasnou jemností.

Vlastnosti čaje ve zkratce

Dřevitost, nakyslost, lehké tóny kakaa v začátku, mírná trpkost bez svíravých pocitů, po celou dobu umírněná sladkost v ústech, náznaky bylinné chuti.

Závěr

Jedná se o velice kvalitní, výborný a jemný čaj pro každodenní popíjení. Suchý i vylouhovaný list je opravdu krásný. Disponuje však pro mě osobně chudou, nebo spíše nevýraznou, paletou chutí. Osobně moc bílé čaje nemusím, protože je mi z nich vždycky trochu divně. Ani ne od žaludku, jako spíše v uzlinách a v puse. Hodně slintám. Asi z té trpkosti, i když není svíravá, mě začnou bolet uzliny a ústa. I přes to bych Bai Xue Long doporučil hlavně začátečníkům. Je jemný a obsahuje základní klasické rysy bílých čajů. Za tento relativně novodobý kvalitní čaj vyšší třídy zaplatíte 110 CZK za 50 gramů. Jsou určité čaje, které mi chutnají pouze jednonálevově. Bai Xue Long je jedním z nich. Nyní po dopsání degustace nejspíše tento čaj věnuji své přítelkyni, která má ráda jemné bílé a zelené čaje a doporučím jednonálevovou přípravu.